UV-sterilizátor



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod l_laco » 31 Okt 2003 07:45 am

Vcera som volal do B.B Majerovi a cena za 15 W UV lampu (na obr.) je
3 500,- Sk. Je to najmensia Wataz aku robi.

Zastavil som sa aj v jednej Bojnickej predajni, kde maju dve lampy od JBL.
15 W - 6 800,-
5 W - 4 700,-
Prekvapila ma vsak tabulka na obale jednej z lamp, kde sa pisalo, ze 5W UV-C lampa je pouzitelna pre akvaria do 500 l a prietoku 1 000 l/h.
Na co potom zhanat silnejsiu?
Inak v tej predajni mi nukal tu 5W za 3 000,- lebo ju majitel uz par dni pouzival. Musim uznat, ze vyzera lepsie ako ta Majerova, ale 15 W je 15 W, aj ked je to mozno zase zbytocna spotreba elektriky.
Co myslite?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Reklama

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod salik » 31 Okt 2003 21:03 pm

kazdy varobca/predajca UV si udava "svoju" tabulku, aka lampa/na aky prietok....co k tomu dodat
ja mam 5W, na 170L akva bohate staci, mensie sa uz nerobia, ale - co ked budes mat viac akvariek a podstatne vacsi prietok cez tu UV, uz by ta 5W nestihala, to si treba premysliet
pouzitu UV urcite nekupuj!!! ak, tak zvlast obal a jedine nepouzitu zabalenu UV lampu, na tej UV lampe nezbadas, ci svietila dva dni alebo dva roky...
a to ako vyzera...to je hadam aj jedno...spotreba - zalezi, ako casto ju chces pouzivat
www.akva.sk/clanky/uv.php
Naposledy upravil salik dňa 11 Feb 2005 03:08 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod nino_q » 01 Nov 2003 17:32 pm

hmm, to je uz druhy obrazok majerovej UV-cky kde vidim "hole" konce tej ziarivkovej trubice, tak teraz neviem, ci to tak predava, alebo k tomu dava nejaky predradnik, alebo ako...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod joko » 01 Nov 2003 17:46 pm

Podla mna by sa dala UV-cka vyobit lahsie ako domaci fiter! Staci na to fakt len pvc trubku a sparavnu UV lampu.

salik, do tvojho zahradneho filtra sa da kupit nahradna UV? Ak tak to je ta 5W co spominas? Alebo mas este zvlast nejaku?

Kolko by mohla stat ?

Ake UV to je ? Aku ma hodnotu?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod nino_q » 01 Nov 2003 18:33 pm

joko napísal:Podla mna by sa dala UV-cka vyobit lahsie ako domaci fiter! Staci na to fakt len pvc trubku a sparavnu UV lampu.
da sa, ale nie je to az take jednoduche ako pises - este potrebujes quartzovu trubicu (alebo nechas obtekat vodu priamo na ziarivku, ale potom je to dost nerozoberatelne)

joko napísal:Kolko by mohla stat ?
500-600 korun 15W

joko napísal:Ake UV to je ? Aku ma hodnotu?
UV-C
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod joko » 01 Nov 2003 18:42 pm

Ale UV-C sa este tusim delia na 3 zakladne spektra, nie ?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod nino_q » 01 Nov 2003 18:56 pm

o tom nic neviem... pokial viem, tak UV sa deli na UV-A, UV-B a UV-C. Ale ci sa UV-C este deli, to neviem. Ale skor nie.
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod joko » 01 Nov 2003 19:02 pm

Deli sa na:

1. UV-C ziarenie (100 až 280 nm)

2. UV-B ziarenie (280 až 315 nm)

3. UV-A ziarenie (315 až 400 nm)

Ale aj tak sa mi zda ze este sa deli aj UV-C, je tam skala /rozmedzie :-) / 100-280nm, ako vidno.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Roby » 01 Nov 2003 23:11 pm

Ja pouzivam tiez ciastocne doma vyrobeny UV sterilizator a vyuzivam lampu UV-C 254nm. Ale co sa tyka tej konstrukcie, nie je to take jednoduche... Potrebujete trubicu z kremičiteho skla a vlastne teleso, ktore je nepriehladne (kvoli ziareniu). Kezde UV ziarenie je dost agresivne, pouziva sa na vyrobu telesa nerez alebo teflon (co nie su velmi lacne materialy) rovnako je nutne pouzit odolnejsie gumove tesnenia, prip. konektory, pretoze inak je ich potrebne pravidelne cca raz za rok vymenit, aby ste predisli "nehodam"...
Elektricke zapojenie je rovnke (urcite aj u Akvaster-u) ako u osvetlenia - samozrejme ak vyuzivate ziarivky...
Obrázok používateľa
Roby
 
Príspevky: 73
Obrázky: 6
Založený: 27 Sep 2003 21:08 pm
Bydlisko: BA

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod l_laco » 03 Nov 2003 07:56 am

nino_q napísal:hmm, to je uz druhy obrazok majerovej UV-cky kde vidim "hole" konce tej ziarivkovej trubice, tak teraz neviem, ci to tak predava, alebo k tomu dava nejaky predradnik, alebo ako...

Neviem, ale niekto v piatok pisal, ze si ju telefonicky objednal na dobierku. Mozno ju uz ma, tak by mohol napisat ci je kompletna, ze ju staci len pripojit na vodu a el., alebo k nej este nieco treba zhanat.
Len neviem kto to bol. :oops: Snad sa ohlasi.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod sokkyp » 03 Nov 2003 09:51 am

Dnes by mi mal prist. Tak dam vediet, co a ako.

Je to trochu chore. Na zeleznicnej stanici robia len do 15:00. Musis si ist tam najprv pre sek, ten musis potom na poste vyplatit, ustrizok o zaplateni musis prekopirovat a zaniest na zeleznicnu stanicu. Az potom dostanes svoj tovar.

Dnes si ho idem zobrat, resp. moja manzelka a zapojim ho (pravda ak sa bude dat).
Naposledy upravil sokkyp dňa 04 Nov 2003 12:36 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod sokkyp » 05 Nov 2003 13:41 pm

Tak...
Je doma a je nainstalovany.

Po poriadku.

Z brozurky:

Suprava Majer akvaSTER - UV Sterilizator tiedy A
Sluzi na cistenie vody pre akvaristicke ucely, pre malo a velkokapacitne akvaria, zahradne jazierka a taktiet pre morske akvaria.
Pristroj pracuje na principe ozarovania vody, ktora prudi okolo UV ziarica a ten nici skodlive bakterie a parazity, ako aj povodcov roznych chorob, obzvlast (plesne, krupicky) zakaly vo vode, riasy a podobne.
Pristroj je uplne neskodny pre vonkajsie prostredie, v ktorom je zapojeny. UV ziarenie sa koncentruje len na pretekajucu vodu okolo ziarica vo vnutri sterilizatora, cim nici skodlive bakterie. Neskodi vsak prospesnym bakteriam v biologickom filtri ani rybam. Pristroj sa moze pouzivat nepretrzite 24 hodin alebo podla vasej potreby. (atd.)

Raz rocne pristorj preplachnite prusom teplej vody. Okrem toho pristorj nevyzaduje ziadnu udrzbu.
Pri skonceni sterilizacie vody ako prvy odpojte zdroj a az potom obehove cerpadlo.

Zaruka 1 rok.

Typ W Svietivost Dlzka pristroja Odporucany prietok l/h
A 15 6000 h 450 mm 50 - 800

Prislusenstvo:

2 ks priesvitna bledomodra hadica (cca 50 cm)
1 ks zdroj s 2ma gumenymi objimkami

------------------------------------------------------------------------------------
Pristroj som zapojil za vyvod vonkajsieho filtra... Voda teda prudi z vonkajsieho filtra cez UV lampu do akvaria.

Pripadne zmeny v stave akvaria (rias) Vam oznamim neskor ( o tyzden, ak pravda nezabudnem).
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Asterix » 05 Nov 2003 16:20 pm

Ja moju UV-C lampu pouzivam 5 dni zapnuta a 3 tyzdne vypnuta, cital som to v navode. Teraz ju mam 3 tyzdne, teda 2 tyzdne ju mam vypnutu.Za prvy tyzden mi vycistila akva a teraz som odkaloval a voda je priezracna stale a na sklach ani inde sa mi nevytvaraju riasy.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Igypop » 09 Feb 2004 16:28 pm

Roman napísal:ked budem vyrabat dalsiu , pofotim postup a okomentujem

Ešte si nevyrábal ďaľšiu?? Ako ti funguje ta tvoja??
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Igypop » 10 Feb 2004 15:45 pm

To Sokkyp: Mám dva dotazy:
1. V tvojom UV sterilizárore prichádza trubica do priameho styku s vodou :?:
2. Či tam je použitá klasická 22 mm trubica, dĺžky 45 cm :?:

Nutne potrebujem niečo také, buď to skúsim zbastlit sám, alebo to budem musieť kúpiť.
Dík.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod barky » 11 Feb 2004 13:27 pm

Nemate nahodou niekto fotku Majerovho UV aj s prislusenstvom - ako to doslo zabalene a ako to mate nainstalovane ?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod nino_q » 11 Feb 2004 16:27 pm

fotku nemam, ale kvoli tebe ju spravim :-) dufam ze nezabudnem ked pridem domov
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Lubik » 16 Feb 2004 15:47 pm

Ahojte,

bol som u Majera obzriet AKVAster.

Niekto tu mal otázku, či v ňom voda priamo obteká trubicu. Odpoveď je ÁNO. Trubica je priamo vo vode a nie este v sklenej rúrke. Je to potom účinnejšie a pri takomto pracovnom tlaku nehrozi ani prehriatie ani poškodenie trubice. Teda aspoň Majer tvrdí. Sú tam dvojaké tesnenia, takže to vraj nemôže pretekat.

Po tejto obhliadke som rozhodnuty prejsť ku konštrukcii tohto pekelneho stroja sam, nič na tom zložité nie je...
Lubik
 
Príspevky: 44
Obrázky: 28
Založený: 16 Jan 2004 12:50 pm
Bydlisko: Vlkanová

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod nino_q » 16 Feb 2004 16:29 pm

Lubik napísal:Trubica je priamo vo vode a nie este v sklenej rúrke. Je to potom účinnejšie a pri takomto pracovnom tlaku nehrozi ani prehriatie ani poškodenie trubice. Teda aspoň Majer tvrdí. Sú tam dvojaké tesnenia, takže to vraj nemôže pretekat.
Fiha, tak to som prekvapeny. Pravdupovediac, neskumal som to, ale prekvapuje ma to. Ale ma na to volaky certifikat nejakej skusobne, takze zrejme je to odskusane a nebude to tiect
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Igypop » 16 Feb 2004 18:09 pm

Lubik napísal:Ahojte,
bol som u Majera obzriet AKVAster.
Niekto tu mal otázku, či v ňom voda priamo obteká trubicu. Odpoveď je ÁNO. Trubica je priamo vo vode a nie este v sklenej rúrke. Je to potom účinnejšie a pri takomto pracovnom tlaku nehrozi ani prehriatie ani poškodenie trubice. Teda aspoň Majer tvrdí. Sú tam dvojaké tesnenia, takže to vraj nemôže pretekat.
Po tejto obhliadke som rozhodnuty prejsť ku konštrukcii tohto pekelneho stroja sam, nič na tom zložité nie je...

Pýtal som sa ja. Tiež to chcem skúsiť. Problém by mohol byť v použití správnych materiálov. UV má svoj vplyv aj na životnosť materiálu.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod majko » 17 Feb 2004 09:22 am

Waw. Pravdupovediac si neviem predstavit, ze takato konstrukcia moze prejst skusobnou. Ale na slovensku je mozne vsetko. Co ked trubica praskne (co nieje nepravdepodpbne)? Sietove napatie vo vode. Brrrr.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Rori » 17 Feb 2004 09:30 am

A co ked praskne ohrievac? To je to iste... Ja som jedneho rana nasiel ohrievac s vodou ( dnu bola voda) - mal som ho v karantene a bola tam len jedna rybka - a ta v pohode zije aj dnes - dokonca to nevyhodilo ani poistky ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod Lubik » 17 Feb 2004 10:14 am

majko napísal:Waw. Pravdupovediac si neviem predstavit, ze takato konstrukcia moze prejst skusobnou. Ale na slovensku je mozne vsetko. Co ked trubica praskne (co nieje nepravdepodpbne)? Sietove napatie vo vode. Brrrr.

Ja som sa tiež čudoval a myslím že som nebol sám. Aj v skúšobni sa iste čudovali. Dôležité v prípade tohto výmyslu bolo, pri akom tlaku vody zariadenie pracuje. Nie je to tlak aký býva vo vodovodnom potrubí! Je to iba tlak čerpadielka s prietokom 50 - 300 l/h, možno trochu viac.

Samozrejme Majer použiva UV-C trubice Philips, ktoré sú výrobcom učené skôr do plynného pracovného prostredia. A sa však da technicky uskutočniť umiestnenie do kvapaliny nevidím v tom problém. Napr. OSRAM robi speciálnu výbojku XERADEX a ta je vhodna aj do vody, oleja, plynu,... Len škoda, že sa ťažko zháňa.

Celkom Majerovi verím, že jeho sterilizátor je účinnejší ako tie z trubicou v kvarcitovej trubici. Tam je prechod žiarenia cez dve, ikeď špeciálne sklá...

K akvasteru je dodávaný elektronický predradník, takže je tam učite aj nejaká taviaca trubičková poistka. Tak by to malo byť urobené aj v prípade ohrievačov. Keď to praskne dôjde k skokovej zmene a poistkove vlakno sa roztaví - obvod je prerušený.

Ešte ma napadá niečo k použitým materiálom na telo sterilizátora. Samozrejme najlepšie by bolo mať nerez, alebo teflón. Myslím, že bežné plastové rúry z HD PE alebo z PP by mali odolat. Určite by som tam nedával nič z PS.

Teraz raďte kde nakúpime UV-C trubice a možme to skúšať. Tu na strednom Slovensku je to dosť problém, jednoduchšie je to v BA a KE.
Lubik
 
Príspevky: 44
Obrázky: 28
Založený: 16 Jan 2004 12:50 pm
Bydlisko: Vlkanová

Re: UV-sterilizátor

Odoslaťod barky » 17 Feb 2004 11:58 am

Atik teraz tiez objednal UV od Majera a bol dost prekvapeny, ze tam nie je ta sklena trubica, dost to potom komplikuje vymenu samotnej UV-C trubice, ktora ma urcitu zivotnost. Na to Majer povedal, ze preboha len to nerozoberajte...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.