Karas zlatý [Carassius auratus]



Všetko okolo akvarijných rýb

Karas zlatý [Carassius auratus]

Odoslaťod tom » 07 Apr 2003 13:03 pm

Hi all,

Chcel by som si zriadit akvarko, mam uz svojim sposobom povyberane vsetky komponenty (zatial az na konkretne rastlinky) a mal by som otazocku ci nema niekto skusenosti s chovom, alebo aspon nejake info o rybke Carassius Auratus (Karas, Zlata rybka, ...). Bol som so svojou lepsou polovickou v akvaristike (navnadit ju na akvarko) a velmi sa jej pacila rybka s menom Karas. Tak som si zapametal vyzor a meno, ze si nieco pozriem na internete ... No ale ako som hladal, tak som hladal skoro nikde nic poriadne. Len mozno jedna vec, ze to dorasta asi do 30 cm a voda od 10 do 20 stupnov. Z coho som bol mierne v soku. Nie ze by bol problem s miestom (planujem asi 400 l), ale take velky ryby by som uz nechcel (nejako k nim neinklinujem) a 20 stupnova voda tiez nie je nieco co by som planoval mat v akvarku. Inac v tej Aqua predajni vyzerala taka mila pekna, zlato-cervena s celkom velkymi chvostovimy plutvamy nadherne rozvetvenymi ...


Dakujem za rady ...

tomas.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Reklama

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod mysko » 07 Apr 2003 13:23 pm

Vidim problem v tom ze 2O stupnovu vodu v akvarku v byte udrzis len tazko. Ale mozno sa mylim. Ked vacsinou je akvarko takmer teple ako okolita teplota a v izbe je priemerne okolo 14 stupnov. Takze ta teplota no neviem. neviem...
Obrázok používateľa
mysko
 
Príspevky: 31
Založený: 16 Mar 2003 11:24 am

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod salik » 10 Apr 2003 11:51 am

akva.sk->www->Akváriové ryby-> Svet ->
Obrázok www.goldfishparadise.com
Obrázok www.kokosgoldfish.com
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod tom » 10 Apr 2003 13:08 pm

Tak dik salik. Si mi to nandal ... Mal som poriadne studovat odkazy :cry: .

Takze zostavaju dve moznosti bud budem mat iba karasov, alebo bude polovicka nestastna ze karasy nebudu. Kedze sa dorstaju presne tak ako som uz nasiel niekde inde 6 a viac palcov ...

Ale aj tak dik.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod jacik » 10 Apr 2003 14:29 pm

10 az 20 stupnov? to je do bytu dost mala teplota. bezny byt je vykurovany na 21-24 stupnov. a akvarium sa ti urcite nahreje na izbovu teplotu. chladit akva je problem. a v lete nie su vynimky ani 30 stupnove teploty v bytoch. ak si dobre pamatam tak karasy sa chovaju v zahradnych rybnikoch.
moja rada znie - nevyberaj rybky podla krasy ale podla toho ci sa o nich vies postarat.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod tom » 10 Apr 2003 15:00 pm

No ono je to pravda ze treba brat ohlad aj na to ako sa vies o rybky starat a je to na prvom mieste. Ale je tu aj jedno velke ale, kazdy akvarista ma moznost vybrat si z velkeho mnozstva rastlin a ryb, ma moznost spravit akvaria roznych velkost, roznych dekoracii a zalezi tak trosku aj na jeho vkuse a mozno aj na tom co by chcel ...

V jednel literature sa docitas 10-20, nieke som uz cital 18-22. Na webe od salika som nasiel 24-27. A potom si z toho povyberaj. Preto este zistujem a stale sa rozhodujem ci spravim nejaku klasiku (skalare, tetry, ...), alebo vyskusam Karasy. Rozhodnutie asi padne pri nakupe rastlin sa v predajni skusim porozpravat s predavacom ...

Ak by som chcel karasy, tak co som cital na webe tak jeden by mal mat cca 38l vody .... A su celkom pekne farebne variacie ....
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod gabriela » 10 Apr 2003 15:51 pm

Myslim ze to s tymi karasmi nieje az take hrozne, male rybky mozes chovat doma v akvariu a vyhodou je ze nemusis vyhrievat vodu.
Zavojnatky, ktore bezne su v obchodoch dorastaju tak 12cm.
pozri si clanky o studenovodnych rybych, dost zaujimava stranka
o sumcovitych rybkach.
http://www.catfish.cz/

Este jeden odkaz, co by ta mohol zaujimat :
http://www.topweb.szm.sk/ryby21.html

Nedobre sa kombinuju s teplovodnymi aj ked ja mam ten problem ze som dostala darom jednu zavojnatku, ktora je teraz v spolocnom akvariu ale poputuje do svojho vlastneho a mozno dostane aj kamaratku, ale pssst, zatial jej to nevravte °;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod jacik » 10 Apr 2003 15:51 pm

na rozhovor s predavacom by som sa velmi nespoliehal. ich praca je predavat ... aj ked poznam aj svetle vynimky :-)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod tom » 10 Apr 2003 16:23 pm

No aj ked ju mas v spolocnom akvarku, okusuje ti rastlinky ? Alebo im da pokoj ? Aku mas teplu vodu ? Lebo na http://www.goldfishparadise.com sa pise ze aj 24-27 stupnov ...

Neboj, nic jej nepovieme :wink:
Naposledy upravil tom dňa 10 Apr 2003 16:39 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod gabriela » 10 Apr 2003 16:37 pm

dostala som vlastne dve ale mensia odplavala do vecneho a najvacsieho akvaria (vsetci tam pojdeme) kym som preliecila nejaku dovlecenu nakazu vnutornych parazitov.
Z rastliniek mi ani nema co okusovat, Vodny mor rastie ako divy, to skor prisavnici alebo slimaci mi kynozili cryptocorynu, lebo bola velmi pri skle.
Vodu v akvariu mam tak max.25°C, netvari sa ze by jej to vadilo, skor mne vadi ze uz ako mala ocmulava a prenasa kamene (je to estet)
a vraj ked bude vacsia tak to bude velky reorganizator, rasltlinky bude skor podryvat, tak ich treba upevnit trochu kamenmi, samej jej bude lepsie :)
Ale kym je mala, tak myslim v pohode.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod gabriela » 10 Apr 2003 16:42 pm

jacik napísal:na rozhovor s predavacom by som sa velmi nespoliehal. ich praca je predavat ... aj ked poznam aj svetle vynimky :-)

Ja som vcera zachranila nicnetusiacich navstevnikov od kupy changy rangy naockovanej farbivom. To im ziadny predavac nepovie ze je to krasna priehladna rybka! :evil:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod tom » 16 Apr 2003 09:13 am

Takze po dlhsich uvahach a odporucaniach, mimochodom za vsetky rady som vdacny :D, som za zatial rozhodol ze zavojnatky nebudu ... Aj ked su pekne, predsa len by som si chcel dno naaranzovat ja a mat tam aj zopar rastliniek :cry: Vsak uvidime ako sa to vyvinie neskor ...

Inac add predavac, vela zavisi na tom aky ma pristup a cest vynimkam, zopar skutocne dobrych predavacov som uz stretol (nie len v akvaristike), objednaval som osvetlenie cez velkoobchod, bol som v aqua predajni v BB, pracujem tak ze dost casto prichadzam do styku s obchodnikmi inych firiem (nie v oblasti Aqua) .... Ale v prvom rade to musi vediet on alebo mat dobru technicku podporu, az potom moze radit :D

t.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod gabriela » 16 Apr 2003 10:57 am

Som ho prechvalila karasa jedneho :(
asi som mala nechutne rastlinky, lebo cabombu karolinsku co som dostala osklbava jedna radost.
Verili by ste tomu ze mu chuti aj stetinkova riasa?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod mh » 16 Apr 2003 16:57 pm

Svojho casu som tieto rybky choval, a dokonca byvali v lete von v jazierku (potom mi ale na jesen robili v akva strasny bordel) a po cca 3 rokoch mali okolo 15-20cm. Ich nevyhoda je, ze su dost velke a radi si moje akva "prestavovali" podla svojich predstav. Vytahovali rastliny a pod.
mh
 
Príspevky: 34
Obrázky: 3
Založený: 14 Apr 2003 12:44 pm

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod jojko » 16 Apr 2003 21:33 pm

takze ludovo "zavojnatka" je vyslachtena z karasa zlateho a to je ryba nenarocna na kyslik a prezije takmer vsetko. 10 - 20 stupnov normalka 22-25 stupnov. tak som ich choval ja. potrebujes vykonny filter a pravdepodobne sa rozluc z jemnolitymi rastlinami ma ich rad.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod shooty » 08 Jún 2003 23:22 pm

Dovolte, aby som vyvratil skoro vsetko, co tu bolo zatial napisane:*Zavojnatky ti akvarko neprerastu. Narastu presne tolko, ako sa im dari, tj. podla velkosti akvarka. V malom zakrpateju. Ak im nevymienas dostatocne casto (raz tyzdenne) tretinu vody zakrpateju tiez, lebo budu pridusene dusicnanmi na ktorych produkciu su machri. S tym rastom by som to tak dramaticky nevidel, musis brat do uvahy, ze sa mozu dozi okolo 50 :shock: rokov, cize neviem, ci sa ti bude chciet takdlho cakat :mrgreen:
*Rastliny: Mam v akvarku asi 10 druhov rastlin a niektore su VELMi jemnoliste. A moc si ich nevsimaju. Krmim 3X denne, speci krmivom, + sem tam nejaky salatik. S premnozenim rastlin mam prave problemy.
*Studena voda: Oni sa vobec nezblaznia, ked ma ta voda aj nad 25 stupnov. Druha vec je, ze by mali mat v zime studensiu vodu na prezimovanie, ale to aj tak budu mat, ak sa vam doma extremne nekuri. Pise sa, ze zimny klud je nutny na dobre vytieranie, ale mne sa spontranne vytieraju hocikedy. A to mam iba tie najfajnovejsie variety.
ZHRNUTIE: Velke akvarko nad 200 litrov, neprerybnit, dobre filtrovat, dobre krmit, odkalovat, vymienat vodu a je to uplne v pohode. S nejakymi stupnami Ph si netreba lamat hlavu. Druha vec je, ze tie preslachtenejsie fajty ako Oranda, Suihogon, Seibungyo su nachylne na vselijake plesne. Vhodni spolocnici: Najlepsie je mat v akvarku iba zavojnatky, ja mam este vselijake servisne ryby, panciernikov a prisavnikov. Prisavka thajska sa VELMI NEOSVEDCILA. Kedze zavojnatky plavu pomaly, prisavka do nich dokaze vyhlodat diery. A to je pekne nechutne. Samozrejme vyberajte nejake otuzilejsie ryby, ziadne tropy.
Tot vse.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod skala » 09 Jún 2003 08:36 am

Presne tak. Zo vsetkym co napisal shooty musim len suhlasit.
Mozu mat od 10 do hadam 70 cm. Podla toho ako sa citia.

Shooty, ale jednu vec sa chcem spytat. Prisiel si mi do rany. Ja nemam s karasmi takmer ziadne skusenosti, ale rozmyslam o nich. Mam k dispozicii jednu studenu miestnost (cca 15 - 22 °C je v nej) a zreparujem tam jedno take najdene akvarium, zhruba 100 l. Chcem tam skusit dat napr. 2 pary. Chcel by som ich mnozit. Len skusmo. Mam zvolit inu kombinaciu pohlavi. Je to realne. Budem potrebovat nejake rosty, alebo cosi podobne? Vacsie akva pre ne bohuzial neobetujem.

Co ty na to, viem ze mam minimalisticke podmienky, ale aj tak to skusim.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod shooty » 13 Jún 2003 23:07 pm

Predovsetkym nechapem tvoju motivaciu ich mnozit. Nic poriadneho z toho nevzide, velke percento sa vracia k obycajnemu karasovi. To si radsej kup nejaky z tych peknych kuskov, co sa asi posledny rok vozia z Azie a Francuzska. Ale ak to chces silou-mocou skusat, literatrua tvrdi, ze 100l je tak akurat na jeden par. Ja to nemozem ani potvrdit, ani vyvratit, ja sa o ich vytieranie nesnazim a oni to aj tak niekedy robi. Zvacsa do Valisnerii. Samec tam zazenie samicu a brutalne ju znasilni. Potom vacsinu ikier pozeru. Niekedy mi tam plavu male rybicky.
Neviem si dost dobre predstavit, ako by si chcel vybrat vhodny par, lebo ono sa to zrejme da spolahlivo rozoznat iba vtedy, ked su v ruji :D . Samec nahana samicu. Da sa to samozrejme zistit aj studiom ritneho otvoru, ale neviem, ciocelkova zdeformovanost tychto ryb nerobi nejaku paseku aj v tejto oblasti.
Aziati odchovavaju najkvalitnejsie kusky normalnym rybnikarskym sposobom, tj miesanim ikier a mlieca vkybli :lol:

Co sa tyka vhodnej kombinacii pohlavi, ja som si doteraz vzdy myslel, ze idealne je parit samca so samicou :wink:
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod skala » 17 Jún 2003 08:38 am

OK, dakujem za odpoved. Motivacia je dost prozaicka, peniaze. Je to bohuzial tak. No a 1 pomerne studena miestnost. Par si spoznam, aj vyberiem sam.

Dalsia motivacie je ta, ze uvazujem o jazierkach.

Dakujem najma za tu informaciu o 1 pare, kupim teda len 1 par.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod shooty » 17 Jún 2003 08:43 am

Tak potom daj vediet, ci sa to podarilo.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod skala » 17 Jún 2003 09:10 am

OK, akoby sa stalo
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod duri » 06 Júl 2004 23:56 pm

Rad by som sa poradil s praktikmi so skusenostami s karasmi (napr. shooty). Mam samostatnu nadrz pre karasy 90x35x35 cm, cisty objem vody cca 90 litrov. Nadrz bola zalozena pred 9 mesiacmi. Ryby: 1 samec + 3 samice zavojnatej formy carassius auratus (nazvy foriem neovladam), asi 2 roky stare, asi 10 cm dlhe (vratane chvosta). 1 ks carassius auratus (zlaty, jednoduchy chvost) 5 cm - vnuk vyssie menovanych. 1 ks crossocheilus siamensis, 2 ks ampularia. Rastliny: vallisneria (50 koreňov), hygrophila polysperma. Filter vnutorny biologicky molitanovy, objem filtracnej hmoty 2,5 litra. Neprevzdusnujem. Kazdy tyzden vymena 1/3 vody. Krmenie speci krmivami pre zavojnatky + nejaky ten spenat. Pravidelne sa vytieraju, samec ma takmer permanentne neresove vyrazky na ziabroch a plutvach, mam za sebou aj nejake odchovy. Moj problem spociva v opakovanom napadani ryb plesnami (ci co to je), najma na plutvach. Pred par mesiacmi som liecil ryby tripaflavinom, co ryby uzdravilo, ale zlikvidovalo rastliny. Teraz su opat dve s dospelych ryb "chytene", ale rad by som riesil pricinu, nie nasledok. Takze by ma zaujimali odpovede z praxe na tieto otazky: 1. Je to prerybnene? 2. Je filter poddimenzovany? 3. Pomoze prevzdusnovanie? 4. Mate iny dobry napad...? Thanx.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod shooty » 07 Júl 2004 01:24 am

Tiez sa potykam s tymto problemom, su to preslachtene ryby a s ich imunitou je to take vselijake. (Bakterialnz rozpad plutiev je strasna depresia) Skus SERA BACTOPUR, to zvycajne pomaha, ale pozor na to, presne podla navodu. Po prelieceni im daj Fishtamin. Dolezita je pestra strava.
Co sa tyka filtra, podla mna je dost podstatna mechanicka filtracia. Ja mam take zavesne Aqua Clear filtre, tie sa mi osvedcili.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Carassius Auratus.

Odoslaťod skala » 07 Júl 2004 08:15 am

co tak OMNISAN?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.