Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod braniik » 29 Jún 2006 15:46 pm

velmi dobry clanok o lepeni plastov:
http://www.chemagazin.cz/Texty/CHXI_3_cl3.pdf
braniik
 
Príspevky: 33
Obrázky: 25
Založený: 07 Jún 2006 14:44 pm

Reklama

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod Norman » 30 Jún 2006 08:14 am

Podla tohto clanku som lepil PP a bohuzial ani jedna z viacerych metod lepenia PP spomenuta v tomto clanku nefungovala. Pani v SAV to asi nemaju az tak dospekulovane :(

Lepenie inych beznych plastov je brnkacka a v obchodoch je dost komercnych lepidiel. Avsak lepit PP a PE nevie ani "ujo pattex" na motorke :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod braniik » 30 Jún 2006 09:16 am

no nepotesil si ma :) ...ja mam problem s lepenim NOVODURU...kupil som si lep Ceys na Novodur....ze vraj "Chemicke zvaranie" :)))) ...nechtom som zoskrabal uschnute lepidlo z toho novoduru ....tak este odskusam to lepidlo L20 o ktorom pisu v clanku...
braniik
 
Príspevky: 33
Obrázky: 25
Založený: 07 Jún 2006 14:44 pm

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod XP » 30 Jún 2006 12:36 pm

Na novodur si kup obycajne vodarske lepidlo z hociktorej vodarskej predajne za 40Sk... to si este nepocul ze take existuje? :)
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod matus » 30 Jún 2006 13:22 pm

presne tak ako pise XP - dolezite je predtym odmastit a zdrsnit (alebo riadne doskrabat) povrch novoduru a po naneseni lepidla ho nechat chvilku prischnut na vzduchu a az potom lepist spoje, ak to takto urobis, garantujem ti, ze to vlastnou silou nerozpojis, mam uz zopar filtrov a inych pomocok takto vyrobenych a zatial som nemal problemy ani s tym lepidlom-myslim na intoxikaciu vody a podobne
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod majko » 30 Jún 2006 14:49 pm

No norman, ak si mam vybrat kto urobil chybu medzi tebou a panmi zo SAV ....:D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod Norman » 03 Júl 2006 11:28 am

Majko, ved vies, ze som to aj s tebou preberal :) A vyskusal som dost vela metod aj lepidiel, PP mi spojilo len jedno ale o tom sa v tom dokumente SAV nepise :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod snake » 11 Júl 2006 18:36 pm

Ked uz sme pri lepeni novoduru...Ked chcem vlepit novodur do navrtaneho skla,myslite ze je vhodne na to pouzit akvaristicky silikon??
V biotope maju prepady takto vlepene,ale velmi tomu neverim..
Aj ked robit nieco napevno sa mi moc nepaci..


PS: Nevie mi niekto poradit,kde sa v BA da zohnat tzv. silon z ktoreho sa daju sustruzit nejake suciastky..V akva mam urobeny prepad z neho a je to super..Ale dielnu v ktorej mi to robili,zavreli..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod Roman » 11 Júl 2006 22:39 pm

naco to vyrabat ?
v biotope kupis hotove srobovacie prechodky z PVC-U , cena je okolo 100+100 za par so zavitom 1" (do 35mm diery) do 40ky diery ide 1 1/4" prechodka . su to vyrobky fy Georg Fischer s oznacenim +GF+ , podla mna uplna spicka vo svojom obore. sam ich pouzivam uplne vsade a zatial som snimi nemal jediny problem.
Predtym som pouzival podobny system od firmy Nibco, ale ich zavitove prechodky boli hotove trapenie, dotiahnut zavit do konca bez zloziteho nahrievania a komplikovanych uchytov bolo nad ludske sily.

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod snake » 12 Júl 2006 12:06 pm

Rozmer, ktory potrebujem sa pohybuje okolo 400-500sk a ja potrebujem dva..Cize tam sa uz da rozmyslat nad vyrobou..A hlavne ked to stari pankovia v dielnach vedia spravit za pol litra cohokolvek..A druha vec,ktora mi trochu vadi,je pomer vonkajsieho a vnutorneho priemeru..Ked potrebujem vnutorny priemer okolo 40-50mm vonkajsi by bol neskutocne velky..Ma to dost silne steny..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod Evka » 11 Sep 2006 10:31 am

Jaké lepidlo byste mi doporučili na plexisklo, aby bylo vhodné použít do akvária? Díky
Obrázok používateľa
Evka
 
Príspevky: 4
Obrázky: 2
Založený: 23 Aug 2006 09:55 am
Bydlisko: Praha

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod Roman » 11 Sep 2006 10:36 am

snake napísal:Rozmer, ktory potrebujem sa pohybuje okolo 400-500sk a ja potrebujem dva..Cize tam sa uz da rozmyslat nad vyrobou..A hlavne ked to stari pankovia v dielnach vedia spravit za pol litra cohokolvek..A druha vec,ktora mi trochu vadi,je pomer vonkajsieho a vnutorneho priemeru..Ked potrebujem vnutorny priemer okolo 40-50mm vonkajsi by bol neskutocne velky..Ma to dost silne steny..


no prechodky do diery 45mm pouzivam bezne, je to 1.1/4" rozmer, pasuje do toho 40mm rurka
a 400sk to nestoji ani v najdrahsom obchode
vonkajsi rozmer tej 1.1/4" prechodky je asi 60mm
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod kyslík » 11 Sep 2006 15:38 pm

Evka napísal:Jaké lepidlo byste mi doporučili na plexisklo, aby bylo vhodné použít do akvária? Díky


Najlepsie a dokonca jediné riešenie o ktorom viem ,je jednoducho rozpustiť kúsok plexiskla v toulene / podla želanej viskozity nariediť opäť toulenom/ a tento roztok naniesť na spájané plochy a zaťažiť.Toulén vyprchá pomerne rýchlo a za 24 hod. je to možné použiť v akva, spoj má takmer rovnaké pevnosti a ťažnosti ako samotný polymetylmetakrylát :o t.j.plexisklo. :D Bežné komerčné lepidlá sa nechytajú...
Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod kyslík » 11 Sep 2006 15:43 pm

[quote="snake"]Ked uz sme pri lepeni novoduru...Ked chcem vlepit novodur do navrtaneho skla,myslite ze je vhodne na to pouzit akvaristicky silikon??
V biotope maju prepady takto vlepene,ale velmi tomu neverim..
Aj ked robit nieco napevno sa mi moc nepaci..



Dá sa ,ale nemá to bohvie aké pevnosti ,ale na vytesnenie ,aby tade netiekla voda to bohate stačí...na spojenie Novodur-sklo ani inú možnosť nemáš...Ak s tým nebudeš pravidelne manipulovať , tak to spolahlivo drží a netečie...
Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod VLADY » 06 Dec 2007 18:41 pm

Plexisklo sa velmi dobre lepí sekundovým lepidlom...len neviem ako je to z nezávadnosťou samotného aj keď vytvrdeného lepidla pri styku s vodou lebo na infolinke Fy. Henkel mi povedali že to nemá atest na pitnú vodu a ani potraviny....Má niekto nejakú skúsenosť . Lebo ja by som to aj riskol ono v podstate tá plocha styku toho lepidla so samotnou vodou je dosť malá a v podstate ten materiál toho lepidla po vytvrdení je velmi podobný samotnému plexisklu. Ide mi o spoj dvoch 4mm hrubých plexi dlžka asi 40cm.Kto vie poradte prosím....
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod fft3vt » 07 Dec 2007 15:27 pm

Chcem si vyrobit 3d pozadie podla tochto clanku ale neviem ake konkretne lepidlo a PU penu pouzit aby som potom nezabyl ryby nevie niekto presne znacku a typ co mozem pouzit?
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=269
Obrázok používateľa
fft3vt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 3
Založený: 06 Dec 2007 09:06 am

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod xDodox » 07 Dec 2007 15:39 pm

fft3vt napísal:Chcem si vyrobit 3d pozadie podla tochto clanku ale neviem ake konkretne lepidlo a PU penu pouzit aby som potom nezabyl ryby nevie niekto presne znacku a typ co mozem pouzit?
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=269

Buď sa opýtaj autora článku: http://www.cichlidworld.eu/index.html , alebo pozri tému Pozadie do akvária, prípadne Výroba 3D pozadia - technológia.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod diskus.jan » 14 Jan 2009 00:33 am

Zdravim neviete mi poradit kde by som mohol najst prechodky na kominovy prepad v akvarku cez sklo...v biotope to je bez obrazka a ja nemam o tom ani predstavu ako by to mohlo vyzerat a mala by tam byt zrejme nejaka prirubka na sklo aby komin drzal a neprevratil sa
Obrázok používateľa
diskus.jan
 
Príspevky: 127
Založený: 07 Mar 2008 22:04 pm

Odoslaťod Roman » 14 Jan 2009 18:55 pm

komin sa do akva lepi, priechodka je len utiahnuta o dno a utesnena silikonom
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Lepenie plexiskla,novoduru,polystyrenu....

Odoslaťod Dzumo » 21 Jún 2009 15:34 pm

Zdravim,
rad by som sa opytal, aky druhy silikonu sa pouziva na lepenie skla?
Viem, ze to ma byt kaučuk, alebo nieco podobne.
Viete mi poradit presny typ silikonu a vyrobcu?
Dnes som obehal baumax a nasiel som silikon na akvaria od Den Bravenu ale nepozdaval sa mi. Pisali tam. ze je to max do 1000L a na vysku len 50 cm.
No neviem, neviem.
:?
Inac, rad by som si vykutil nejaky kanistrovy, vonkajsi filter,ale mam problem z lepenim novodurovu trupku s plexiskom. Aky typ silikonu by sa na taku pracu hodil?
Alebo viete mi poradit nejaky iny kanister, alebo nadobu co by sa dalo na to pouzit? Popripade nejake vlakno kde je to detalnejsie rozpisane.
Nieco som tu nasiel,ale nebolo to tak podrobne rozpisane. Mozno viacery by sa inspirovali.
S cim lepite trupky do vyvrtanych dier, aby boli dosatocne pevne?
Obrázok používateľa
Dzumo
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Máj 2007 03:52 am

Odoslaťod arowana » 21 Jún 2009 16:57 pm

Dzumo, na lepenie akvárií sa používa výhradne / mimo špeciálnych konštrukčných aplikácií / acetátový typ silikonkaučuku, určený na lepenie akvárií. Rozhodne nepoužívať sanitárné a bežné silikóny.
Lepidlo od DenBravenu ti v pohode postačí a pokial nemáš s lepením väčších akvárií praktické skúsenosti, tak akvárko väčšie ako 1000 litrov, aj tak musíš zveriť niekomu skúsenejšiemu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Dzumo » 21 Jún 2009 17:14 pm

arowana napísal:Dzumo, na lepenie akvárií sa používa výhradne / mimo špeciálnych konštrukčných aplikácií / acetátový typ silikonkaučuku, určený na lepenie akvárií. Rozhodne nepoužívať sanitárné a bežné silikóny.
Lepidlo od DenBravenu ti v pohode postačí a pokial nemáš s lepením väčších akvárií praktické skúsenosti, tak akvárko väčšie ako 1000 litrov, aj tak musíš zveriť niekomu skúsenejšiemu.


Nuz nechystam sa polepit si akvarium teda nie sam, lebo snubenica by ma hnala kade tade... :o Ide mi skor o to ze si chem polepit filter hmm pacia sa mi aj volne filtre, ale radsej by som si kanistrovy zlepil.
Nevies mi nahodou poradit ci by nebolo vhodne aj tymto silikonom lepit sklo, plexisklo a novodur dohromady?
Obrázok používateľa
Dzumo
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Máj 2007 03:52 am

Odoslaťod arowana » 21 Jún 2009 18:11 pm

Na kombináciu sklo, plexi, prípadne novodur by som skôr odporučil neutrálny silikón / lepšia prilnavosť ku plastom /, príp. epoxidové lepidlá.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Dzumo » 21 Jún 2009 18:58 pm

Arowana:
Nedalo mi a ihned som zlepil s univerzalnim silikonom do hromady novodur, kamienky (neplanovane) a chromovanu rurku asi 0,1mm hrubky materialu.
Som strasne zvedavy ci to bude drzat pekne pohromade.
Zatial to vyzera velmi nadejne :roll: V priebehu tyzdna podam spravu.
Ak to bude super, uz mi nic nestoji v ceste urobit filter.
Epoxidove lepidlo nemam po ruke, aby som to skusil otestovat.
Obrázok používateľa
Dzumo
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Máj 2007 03:52 am

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.