piesok nove,stare dno



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

piesok nove,stare dno

Odoslaťod pakozdy » 07 Dec 2007 23:31 pm

zdravim ..

zacinam s akvariom. kupil som piesok - stare dno aj nove dno. kupil som to v obchode, je to v igelit. baliku vnutri este mokre. treba zaujima ma hlavne to stare dno. treba ho premyvat ? nevyplavi sa z toho prave to zdrave ? alebo iba jeden kupel v kybli.

v akom pomere by malo byt pouzite stare a nove dno v 60l akvariu ?

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod RADOFAN » 07 Dec 2007 23:49 pm

Staré dno nepremývaj- vyplavil by si z neho živiny, nové dno premy.
Staré dno- vrstvy cca 2-3 cm
Obrázok používateľa
RADOFAN
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Dec 2006 20:04 pm

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod pakozdy » 08 Dec 2007 00:00 am

ked uz si na drote - spytam sa este na vrstvenie:
prva vrstva stare dno
druha vrstva nove dno
?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod petroman » 08 Dec 2007 00:13 am

stare na spodok, nove na vrch
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod jan toman » 08 Dec 2007 01:10 am

No ja by som to riesil takto:

Stare dno zahod a zaloz si vlastne dno s toho noveho,akurat ho obohat o ziviny.
Vies z akej nadrze pochadza to stare? Popripade:Ake ryby,parazity,choroby prekonala jeho byvala osadka? A ake je vlastne stare? Obsahuje este vobec ziviny,alebo iba kal.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod andy.betta » 08 Dec 2007 02:51 am

Jan, predpokladám, že pakozdy mal na mysli staré a nové dno od Rataja, alebo iného výrobcu. Je to správna cesta, sám ho používam pri prerábaní akvária. Trošku sa čudujem, že mu pri predaji nevysvetlili, ako s ním má naložiť. Spodnú vrstvu daj zo starého dna (hrúbka vrstvy stúpa od prednej k zadnej strane akvária) a prekry ju rovnakým množstvom nového dna. Staré dno nesmie byť vidno. Zasaď rastliny a máš vymaľované. Staré dno nepremývaj, nové môžeš. Na 60-tku budeš potrebovať cca 2 sáčky starého a 2 sáčky nového. Podľa množstva šutrov, ktoré do dna zapichneš.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod pakozdy » 08 Dec 2007 14:41 pm

no nastastie na balikoch je celkom zrozumitelny popis naco sluzi dana drt. z toho som dedukoval co s tym ale chcel som mat istotu. mam 2 baliky stareho od rataj a a 4 noveho od tatrapet . takze stare dam vsetko
a nove podla potreby.
ale pozeram ze stare ma vacsiu frakciu o kusok ako nove.
snad to nebude velky problem.

takze idem umvat a sypat.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod Radka » 08 Dec 2007 16:04 pm

To staré dno opravdu není moc dobré ,už hodně akvaristů s ním mělo problémy.Jakmile se začne odkalováním překopávat dno,tak ten kdovíjaký sajrajt ze "starého dna"může způsobit v akva katastrofu.
Obrázok používateľa
Radka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2005 15:43 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod andy.betta » 08 Dec 2007 18:01 pm

Preto treba dať riadnu vrstvu nového dna. Samozrejme pri odkaľovaní si treba dať pozor, ale to platí vždy, hlavne ak je akvárium dlhodobo zabehnuté. Staré dno slúži hlavne na rýchlejšie zabehnutie, je to určite lepšia cesta ako to prehnať s PMDD. Pakozdy začína s akvaristikou, takže je to preňho bezpečnejšia cesta.
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod jan toman » 08 Dec 2007 18:38 pm

andy.betta napísal:Preto treba dať riadnu vrstvu nového dna. Samozrejme pri odkaľovaní si treba dať pozor, ale to platí vždy, hlavne ak je akvárium dlhodobo zabehnuté. Staré dno slúži hlavne na rýchlejšie zabehnutie, je to určite lepšia cesta ako to prehnať s PMDD. Pakozdy začína s akvaristikou, takže je to preňho bezpečnejšia cesta.

Ahoj.

Nechapem iba jedno.Co vlastne usetri ,ked kupi,, stare dno,,.Podla mna asi neni lacnejsie nez novy piesok,nejake hnojivo a ta troska namahy s namiesanim.
Neviem ako ,,vyraba Rataj stare dno,,moze to byt celkom zaujimave.Ale dobre zabehnute dno akvaria je to,ktore sa same vypracuje.
A iba jedna poznamka,v nadrziach,kde nemam filtracne a cerpacie hlavice a kde vodu filtrujem iba pomocou vzduchovacieho motora,mam rastliny i vodu taku,zev to ladi oku.Jednoducho ma iskru.Nikdy by som nepouzil do nadrze s rastlinami iny filter.Pomale prudenie vody je to ,co rastliny najviac potrebuju.V 600 l. nadrziach,pokial niesu doslova prerybnene,mam 5 l. filtre,pozostavajuce iba s molitanu,nejakeho zeolitu a nic viac.Staci,ked voda precilkuruje max 2 x za den.
Dno menim raz tak za 7- 8 rokov, i to,ak je to ozaj potrebne..Odkalujem 2 x do roka.Filtre cistim 1- 2x za mesiac.
Ine je vsak nadrze na chov.Tam su aj 2-3 cerpacie hlavice v nadrzi,podla druhu ryb a neni ziadne dno,iba korene,ukryty a nejaka skalka.

Preto ma zaraza,, stare a nove dno.
Ale ved,dnes sa da vselico predat.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod pakozdy » 09 Dec 2007 15:35 pm

stare dno my chceli dat aj v biotope, keby ho mali :-(

co znamena sposobi katastrofu ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod Botso » 09 Dec 2007 20:34 pm

Stare dno je vyborna vec,ak ho dostatocne prekryjes novym dnom albo klasickym strkom,tak nesposobi ziadnu katastrofu.Sam ho pouzivam pravidelne pri prerabani,zakladani aqa.Popripade ho este mozes obohatit nejakym hnojivom.
Botso
 
Príspevky: 36
Založený: 02 Jan 2007 12:19 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod rado1121 » 09 Dec 2007 21:40 pm

stare dno je ozaj super vec :) mozem len odporucit daval som viem ....
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod Mirco » 09 Dec 2007 23:54 pm

no tiez som na to isiel takto...stare dno, nove dno...zatial bez problemov...nove dno som ani nepremyval a v poho...druhykrat by som uz ale volil asi jednofarebny strk
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod andy.betta » 10 Dec 2007 00:37 am

Ahoj Jan, všetko, čo si napísal o kvalite substrátov, o filtrovaní je 100% pravda, ale tu sa konkrétne bavíme o tom, čo má pakozdy urobiť s už kúpeným substrátom. Bolo by blbé ho vysypať do koša a ísť hľadať nejakého darcu štrku s už zabehnutým akva. Pridávam link výrobcu:

http://www.rataj-spk.cz/produkty/substraty/dna.htm

Môj kompletný postup pri prerábke je:
1. staré dno (nové balenie od výrobcu) kvôli železu a pod..
2. nepremytý štrk s mikroorganizmami z pôvodného akva kvôli ešte rýchlejšiemu zábehu
3. premytý štrk z pôvodného akva kvôli estetike a čistej vode

Dno som mal teraz trojročné a neplánoval som ho meniť, len som sťahoval akva do inej izby, tak som to využil. Nie som nejaký chemik, skôr sa držím konzervatívnych metód (predpokladám, že aj pakozdy nie je žiadny Dexter :wink: ). A k tej cene, sú aj poriadne drahšie substráty, ktoré majú niekedy len estetický význam, do 60l akva toho určite nenasypeš tonu piesku.
pakozdy, už si nysypal?
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod jan toman » 10 Dec 2007 01:09 am

Ahoj,,andy.betta,,Mne sa skor zda,ze tu ide iba o obchodny ,dobre premysleny tah.
Stare dno je stare dno,ktore obsahuje iba spustu bordelu a dusicnanov.Preto sa ho napokom snazim zbavit,nakolko neobsahuje potrebne mnozstvo zivin a nema vyznam ho renovovat.
Nove dno sa da rychlo upravit/zda sa ,ze prave toto tzv,,stare dno,, je toho vyzitkou,, a pre zaciatok postacuje,popripade nechat nejaku dobu zopar zivorodiek v nadrzi a tie ho lahko obohatia.Ale, to je vec nazoru.

Pri poslednej navstevy jednej krajiny ,som v jednej predajny videl ,, zivu akvariovu rybku,, ktora sa trosku cudne snazila plavat. Po kratkej diskusii s predavacom vyslo najavo,ze to je najnovsi vyrobok niekde z Ciny a ta rybka je umela a pohanana bateriou.Napokom vysvitlo,ze i ked je to hlupost,nasli sa kupci,ktory mali o nu zaujem. Stala 60 K. dollarov.
V predajni mal vela zivych ryb,rozneho druhu,ktorych cena sa nachadzala v rozpeti 60 centov az 150 dollarov.Takze,proti chuti ziaden disputat.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: piesok nove,stare dno

Odoslaťod pakozdy » 10 Dec 2007 17:19 pm

ano uz som nasypal. 2 baliky cca 2 cmm na dno a 3 baliky noveho. 3cm vpredu a cca 5-6 vzadu. po 2 dni sa voda zda byt pomerne cista.

teraz by som tam chcel suchnut rastliny a pockat nejake 3 dni na prve ryby
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.