pomaly tečúci externý biofilter



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod salik » 06 Dec 2007 13:36 pm

diskusia k článku od Matúša -
pomaly tečúci externý biofilter
http://www.akva.sk/clanky/biofilter_matus.php

Obrázok

*******
suvisiace diskusie

Biofilter trochu inak http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=133
externy biofilter http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=22
Externy kanistrovy filter z plastoveho boxu http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=6444
Externy filter- vlastnej vyroby http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=1270
Vyroba filtru http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=6987
aky prietok vody u biofiltra http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=6005
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod majko » 06 Dec 2007 13:57 pm

Vo vacsine zdrojov kde sa toto rozdelenie spomina je pod pojmom pomaly tecuci filter prezentovani denitrifikacny filter. Z tohoto dovodu si dovolim nesuhlasit, ze primarnou podmienkou je pomaly prietok. Primarnou podmienkou je nizky obsah kysliku vo vode. Pomaly prietok je len prostriedok ako to dosiahnut. Zial tieto filtre su len velmi tazko kontrovatelne beznymi sposobmi. Preto by ma zaujimala Tvoja konkretna realizacia.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod thomas111 » 06 Dec 2007 23:05 pm

Majko, toto mal byt v podstate clanok len ako nejaky navod pre ludi co maju zaujem spravit takyto externy filter a netusia ako na to...nechytajme sa na slovickach.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod majko » 06 Dec 2007 23:34 pm

Nerozumiem, ake chytanie za slovicka ? Tento clanok sa jasne odvolava na clanky na discus.cz. A tam je popisovana cinost denitrifikacneho filtra. Viem, ze autor denitrifikacny filter ma zrealizovany a popisoval aj ako ho riadi a ako aj problemy, ktore ho postretli. Tento clanok na akva.sk sa prezentuje ako "realizacia pomaly tecuceho" biofiltra. Preto si myslim, ze otazka na konkretnu realizaciu a riadenie tohoto filtra je absolutne relevantna a vonkoncom sa nejedna o nejake chytanie za slovicka!
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod thomas111 » 07 Dec 2007 00:16 am

Asi sme sa nepochopili...OK prepac.
Takze k veci. V clanku je nakres mojho filtra (ten s rozmermi) a tiez nejaky ten strucny popis problemov ktore som mal pri stavbe ci prevadzke. Co konkretne ta zaujima? Lebo myslim ze vsetko je tam napisane. Ine problemy s nim neboli ani pri realizacii ani pri riadeni.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod matus » 07 Dec 2007 13:05 pm

ok
takze aj ja by som asi mal nieco povedat - konkretna realizacia, ak mas na mysli aky mam filter - su tam na fotkach, a riadenie - neviem co mas na mysli, ak je to rychlost filtracie, tak to som tiez dost konkretne popisoval, jednoducho priskrtis vytok z cerpadla, nebudem to rozpisovat, kazdy ma svoje metody, zobral som 2 vedra, jedno napustil vodou, vlozil cerpadlo, v druhom vedre som urobil rysku na 5 litrov a spustil som cerpadlo a meral cas do naplnenia 5 litrov, tak som odskusal rozne hadicky a ine formy skrtenia vytoku z filtra - zistis pozadovany prietok a ides naostro do akva, takto som teda ja konkretne realizoval meranie prietoku
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod majko » 11 Dec 2007 19:32 pm

OK, vysvetlim. Denitrifakcny filter je filter, ktory pracuje s velmi nizkym obsahom kysliku. V takomto stave prebieha denitrifikacia, teda proces odburavania dusikatych zlucenin az na plynny dusik. Jednou z moznosti ako dosiahnut nizky obsah kyslika je zabezpecit nizky prietok. Tym sa dosiahne, ze nitrifikacne bakterie na zaciatku filtra spotrebuju takmer vsetok kyslik a to donuti denitrifikacne bakterie ziskavat kyslik z inych zdrojov npr. No3.
Tento proces je vsak velmi zlozity a tazko riadielny. Ak totiz bakterie nemaju dostatocny prisun zivin, nastava neuplna denitrifikacia a vznikaju nebezpecne zlucenini ako No2 a HF, ktore sposobia spolahlive vyhynutie osadky akvaria. Aby sa tak nestalo, fillter sa vacsinou riadi napriklad pridavanim zdroja uhlika (alkohol, ocot atd.) na zaklade merania REDOX potencialu na vystupe filtra. A to je vec ktora ma zaujima ako to robis.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod petroman » 11 Dec 2007 20:11 pm

takze ak to dobre chapem podla toho co majko napisal tak tento filter moze byt aj nebezpecny???
ak teda bude pomaly tecuci tento filter a bakterie budu mat malo kyslika moze dojst ku katastrofe v akva?
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod matus » 11 Dec 2007 20:19 pm

nie je cielom tohoto clanku ist do detailov biochemie, ber to ako jednoduchy navod pre pokrocilejsich zaciatocnikov, ktori nemaju tolko financii - tie merania nerobim - nemam na to equipement a pretoze nemam obavu, ze by ten prietok bol taky nizky, uprimne povedane (nebudem sa hrat na nejakeho frajera) nastavit prietok filtra povedzme pri 100l akva na 5 litrov/hod je velke umenie a ak bude pri tej hornej hranici teda 10l/hod, tak vobec nemam obavy, ze by sa do dalsich oddielov filtra dostalo malo zivin, zo skusenosti ludi, ktori maju tento filter, kazdy ma o nieco vyssi prietok ako je popisovana horna hranica - predsa to nemusi byt absolutne denitrifikacny system a katastrofa, ktoru popisujes je mozna, ale myslim ze je podstatne viac v teoretickej rovine ako v realnej a povazujem ju za skoro cisto hypoteticku zalezitost
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod majko » 12 Dec 2007 09:32 am

takze ak to dobre chapem podla toho co majko napisal tak tento filter moze byt aj nebezpecny???
Ano, za predpokladu, ze naozaj dojde k denitrifikacii a nebude riadena. V podstate je to to iste ako ked vypadne elektrina a filter sa zastavi. Do externeho filtra prinasa kyslik voda. Ked prestane prudit, bakterie spotrebuju kyslik co je k dispozicii a k slovu sa dostanu bakterie ktore svoj nedostatok kyslika kompenzuju rozlusknutim NO3 na niekolko krokov az na N2 (rovnice radsej pisat nebudem :lol:). To je ten postup, ktory je popisovany pri "pomalo tecucom" filtri. A ako to vyzera (a vonia) po par dnoch vypadku si vie kazdy predstavit :D.
Pri tomto konkretnom filtri asi ku katastrofe nedojde, pretoze z konstrukcie predpokladam, ze zostane len "pomalotecuci" nie denitrifikacny. Jeho prietok je prilis velky a je otvoreny, cize kyslik sa tam bude dostavat cez otvorenu hladinu. Preto si myslim, ze tento filter bude uplne normalny nitrifikacny filter, bez akychkolvek vyhod popisovanych pri "pomalotecucom" filtri. Preto som bol zvedavy ako sa matus popasoval s problematikou. Len som nechcel hned zhurta aby som zase nebol za rypaka :P.
Priznam sa, podobne pokusy mam tiez za sebou. Ale merania obsahu kysliku na vystupe filtra ma uviedli do reality. Na to aby toto cele fungovalo musi byt obsah kyslika na vystupe pod 1mg/l.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod petroman » 12 Dec 2007 16:07 pm

majko napísal:Pri tomto konkretnom filtri asi ku katastrofe nedojde, pretoze z konstrukcie predpokladam, ze zostane len "pomalotecuci" nie denitrifikacny. Jeho prietok je prilis velky a je otvoreny, cize kyslik sa tam bude dostavat cez otvorenu hladinu. Preto si myslim, ze tento filter bude uplne normalny nitrifikacny filter, bez akychkolvek vyhod popisovanych pri "pomalotecucom" filtri. .

ma potom vobec vyznam ho robit? nieje lepsi rychlotecuci nitrifikacny filter ako pomalytecuci nitrifikacny filter?

a este jedna otazka:
na strankach na ktore odkazuje autor clanku bola ako nevyhoda rychlotecucich nitrifikacnych filtrov uvedene:
" Železo, mangan a mnoho dalších důležitých stopových prvků jsou v oxidovaném stavu ve vodě nerozpustné; usazují se ve filtru a jsou tím pro konzumenty v akváriu nedostupné. Když se po čase vymyje filtrační hmota a vypláchnutý odpad se zanalyzuje, ukáže se, že tmavohnědá břečka není organickým odpadem ale vysoce koncentrované hnojivo obsahující železo, mangan a jiné stopové prvky. Obsahy železa nad 3000 mg/l a manganu nad 1500 mg/l nejsou nic neobvyklého i když je v akváriu nedostatek železa, pouze s 0.01 mg/l a 0.02 mg/l manganu"

da sa toto hnojivo z filtra vyuzit spat do akva? aj ked naliatie toho "bordelu" by asi nebolo najlepsie... ale co napriklad nachat odparit vodu a vytvorit si vlastne granule nieco ako gulicky pod korene?
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod matus » 12 Dec 2007 21:38 pm

ad majko: suhlasim - nejde mi o absolutnu denitrifikaciu, v podstate to ani nie je potrebne a ani od zaciatku to nebol umysel, aj nazov clanku clanku vystihuje jeho podstatu

ad petro: zalezi na tom ako chapes ten rychlotecuci nitrifikacny filter, pretoze ak tym myslis (budem extremny) napr. molitan velkosti 0,7l a pustis do neho filtraciu 400l/hod pri 100 l akva tak rybicky si urcite trosku zaplavaju a je to oproti popisovanemu filtru velky rozdiel ...
... a tym, ze tam nie je absolutna denitrifikacia, vobec nemusis mat obavy, ze sa nedostane do akva dost mineralov
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod majko » 12 Dec 2007 23:39 pm

matus napísal:ad majko: suhlasim - nejde mi o absolutnu denitrifikaciu, v podstate to ani nie je potrebne a ani od zaciatku to nebol umysel, aj nazov clanku clanku vystihuje jeho podstatu
Co je absolutna denitrifikacia ? Pokial nemas na vystupe menej ako 1mg/l O2, da sa konstatovat, ze neprebieha ziadna. Potom sa samozrejme da nazvat pomaly tecucim, ale nie v zmysle toho clanku na ktory sa odvolavas.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod franklin » 16 Dec 2007 16:11 pm

Mna by tiez zaujimali konkretne Majkove skusenosti s realizaciou pomaly denitrifikacneho filtra. Precital som vsetky dostupne clanky v nemeckych knihach, casopisoch i forach na tuto temu. Je pravda, ze mnohi reguluju prietok filtra na zaklade redox potencialu na vystupe. neviem vsak zistit nikde ako. Moj dojem z niektoreho clanku bol, ze jedna pumpa neustale zaistuje prietok vo filtri, tzn. voda na vystupe ihned zase pokracuje do filtra atd. V tomto pripade je potrebne dodavat ziviny bakteriam umelo, do cca 20 litroveho filtra kazdy den rozmiesana cajova lyzicka skrobu vo vode.
No a merac redox potencialu sluzi nato, ked v nadrziach dosiahne nejake hodnoty /neviem ake/ vtedy otvori ventil a voda z filtra prechadza do akvaria normalnym beznym sposobom, ked zase dosiahne nejake mV hodnoty, privod sa uzavre a pokracuje opat len uzavrety kolobeh vo filtri samozrejme s prikrmovanim bakterii. Z uvedeneho vyplyva, ze filter ma ovela vacsiu denitrifikacnu schopnost ako vyroba splodin rybami. Ked sa vsak dosiahne to, ze vo filtri nastane denitrifikacny proces len v malej casti filtra a v ostatnej vacsinovej casti filtra bude relativny dostatok kyslika a bude prebiehat klasicky nitrifikacny proces, myslim, ze sa da dosiahnut rovnovazny stav. Teda, ze filter bude denitrifikovat akurat tolko, kolko bude akvarium nitratov produkovat.
Toto by sa teoreticky mohlo dosiahnut tym, ze do velkej nadoby sa nasypu nesurodo dokopy materialy roznej poreznosti . Cez niektore bude voda pretekat rychlo, v niektorych miestach pomalsie pretoze nemaju take dokonale tvary a nie je cez ne taky dokonaly prietok a prave tam budu denitrifikacne zony. Prietok sa nastavi spociatku trochu vyssie a postupom pri testovani sa bude postupne uberat. Toto je moja predstava ktoru hodlam realizovat a vyskusat roznymi skuskami. Mam vyrobenu externu plastovu tlakovu nadobu 45 litrov a idem to s tym skusat. Ak mas ale Majko nejake ine vierohodne podlozene informacie a fakty, alebo vlastne skusenosti podlozene exaktymi meraniami, tak ich rad uvitam.
franklin
 
Príspevky: 1
Založený: 16 Dec 2007 15:55 pm

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod majko » 17 Dec 2007 09:24 am

Tema denitrifikacneho filtra je este drobec zlozitejsia ako si predstavujes. Uz len tym, ze existuju 2 druhy bakterii, ktore toto dokazu, autotrofne a heterotrofne (potom sa pridava bud organicky uhlik alebo sira atd.).
Ta kontrola REDOXOM nie je pre to, ze filter spracuje co ma a potom ho treba zatvorit. Problem je v tom, ze na spracovanie toho odpadu potrebuju niektore bakterie prisun organickeho uhlika. Ten proces ako y NO3 urobit N2 vedie cez NO2. Ak prave v tom to case bakterie nemaju prisun organickeho uhlika nastava tzv. neuplna denitrifikacia a produktom nie je N2 ale NO2 ! A co robi NO2 s rybami vsetci dobre vieme. Preto sa pri tomto type (heterotrofne bakterie) filtra pridava zdroj organickeho uhlika npr. ocot alebo alkohol.
Tvoj napad s kombinaciou nitrifikacneho a denitrifikacneho flitra fungovat nebude. To co niekde v strede nejaka bakteria rozlozi na N2, zase zoxiduje hned za nou takze nic neziskas. Ak Ta zaujima denitrifikacia odporucam si pozriet www.wodkafilter.de/wodkafilter.html a precitat toho dost na internete.
Ja som sa s touto temou zaujimal zo zvedavosti v sladkovodnej praxi nema vyznam. Je daleko jednoduchsie vymenit vodu ako ju zbavovat narocne NO3.
Co sa tyka mytov aky je "pomalo tecuci" denitrifikacny filter prospesny akvariu a zivinam a rastlinam polozim jednu otazku: Kolko krasnych akvarii od O.Knotta cez Amana az po krasne akvaria na akva.sk maju denitrifikacny filter ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod Kubo » 29 Jan 2008 18:18 pm

Ja osobne neverim ze pri takomto prietoku dasapovedat skoro ziadnom ze sa nieco prefiltruje pretoze vsetko svinstvo ostane na dne akvaria koli stojatej vode. MAm 530l nadrz 80filter , prietok cca 400-500 za hodinu a sajrajty aj tak ostavaju v akva v dost velkom mnozstve a to nevravim ze by som mal mat prietok nejakych 50L. Cize k comu je potom filter ak nefiltruje ? Asi nanic . :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod VLADY » 29 Jan 2008 19:00 pm

Podla mňa skorej išlo o biologickú filtráciu a nie mechanickú....
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod abba » 30 Jan 2008 15:57 pm

Kubo napísal:Ja osobne neverim ze pri takomto prietoku dasapovedat skoro ziadnom ze sa nieco prefiltruje pretoze vsetko svinstvo ostane na dne akvaria koli stojatej vode. MAm 530l nadrz 80filter , prietok cca 400-500 za hodinu a sajrajty aj tak ostavaju v akva v dost velkom mnozstve a to nevravim ze by som mal mat prietok nejakych 50L. Cize k comu je potom filter ak nefiltruje ? Asi nanic . :)

mas pekne akva,ak ti tam zostava vela bordelu na dne tak skus nejako ovplyvnit prudenie vody v akva tak aby co najviac toho bordelu smerovalo k miestu kde mas nasavanie do filtra.ja mam s tym mensi problem v novom 1500litrovom akva-su dve miesta kde sa mi necistoty usadzuju a uvazujem ako zabezpecit take prudenie vody aby sa to zmenilo,v 566litrovom starom akva sa mi to podarilo,uvidim co bude teraz
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod Kubo » 30 Jan 2008 19:15 pm

Praveze to je ten problem ze ked mas jemnoliste rastliny a su uplne nahusto je dost slaba sanca ze ten bordel prefuknem z jedneho konca na druhy(vsetko sa zachyti nanich).Skusal som to 2ma hlavicami z vnutornych atmanov ktore som dal az naspodok. Vedeli to precistit ale bolo to dost brutalne riesenie kedze sa voda virila ako blazniva.Nieje to zle riesenie ale trebalo by to robit aspon 2-4krat do mesiaca aby dno bolo uplne ciste pri tych rybach co mam. :) Mozno ze to necham tak a budem si musiet zvyknut na castejsie odkalovanie. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod matus » 07 Mar 2008 14:13 pm

Kubo napísal:Ja osobne neverim ze pri takomto prietoku dasapovedat skoro ziadnom ze sa nieco prefiltruje pretoze vsetko svinstvo ostane na dne akvaria koli stojatej vode. MAm 530l nadrz 80filter , prietok cca 400-500 za hodinu a sajrajty aj tak ostavaju v akva v dost velkom mnozstve a to nevravim ze by som mal mat prietok nejakych 50L. Cize k comu je potom filter ak nefiltruje ? Asi nanic . :)


tento filter nebol ani trochu svojou koncepciou zamerany na filtrovanie toho "svinstva", ako pises, zamysli sa nad slovami biofilter ... hovori ti to nieco, alebo ze by mechanicky filter ... skus najst aspon 5 rozdielov
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod majko » 07 Mar 2008 14:22 pm

matus napísal: skus najst aspon 5 rozdielov

No ked to pises v tomto tone, skus najs 5 rozdielov medzi Tvojim a "pomaly tecucim" filtrom :mrgreen:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod matus » 11 Mar 2008 00:35 am

ad majko: 1. - nie je to "moj" filter :cry: 2. myslim, ze aj ty vidis, ze Kubov jednoducho stylizovany a strukturovany prispevok napoveda o tom aky je a ze celkom nepochopil o co tu vlastne ide 3. nie som akvarista-laborant ale tie rozdiely, tak ako ocakavas najde hocikto, kto sa vie trochu orientovat v informáciach a vyhladavat ich 4. nemam sily pisat nekonstruktivne prispevky 5. debatu, aka sa tu vedie, odbornici charakterizuju ako "komunikacna vata", :dead:
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod majko » 11 Mar 2008 08:45 am

matus,
1. - nie je to "moj" filter

Tomu nerozumiem, nepisal si Ty ten clanok ako si ho staval ?
4. nemam sily pisat nekonstruktivne prispevky
Ako by si nazval ten predposledny prispevok ?
2. myslim, ze aj ty vidis, ze Kubov jednoducho stylizovany...

Kubo vyjadril svoj nazor (aj ked drobec nediplomaticky). Da sa polemizovat ci ma pravdu. Cisto bio-filtre mozu naozaj byt problematicke. Potvrdia Ti to ludia co maju HMF a aj ja co mam FBF. Okrem toho na internete mozes najst pokusy, ktore naznacuju, ze filter s vyssim prietokom sa rychlejsie prisposobuje zmenam v akvariu. Ale ked nesuhlasis napadaj argumenty nie osobu. Ja som sa naozaj snazil poskytnut informacie k tejto problematike, ktore mam...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod Kubo » 11 Mar 2008 18:31 pm

matus tak teraz mi prosim ta vysvetli co ty vidis pod pojmom biofilter a naco sluzi a ci sa ho vobec oplati mat v nadrziach kde su velke ryby ktore s prepacenim vyseru hovno jak palec.Mne uz samotne slovo filter vravi ze ide o filtraciu teda nieco filtrovat v nasom pripade vodu.Tak potom by som to asi nenazyval filtrom ked vlastne nesfiltruje nic pri takomto prietoku aky si udal ty.K comu je takyto filter? Biologicky filter by mal zneskodnit bio odpad co su vykali ryb , zvysky rastlin a podobne. Ak sa mylim opravte ma niesom dedo vsevedo.Tak prave potom nechapem preco sa tento filter naziva biologicky ked vlastne skoro nic nim neprejde(necistoty).To mozem teoreticky kupit hlavicu za 200sk s prietokom 50L/hod a vopchat ho do akva bez molitanov len aby cirkulovala voda.

Tak teda vysvetli mi to , mne antitalentovi na filtraciu. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.