Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod barnii » 20 Dec 2007 00:08 am

Zvazujem si zalozit vo firme vacsiu cca okolo 300 - 400l nadrz a z dovodu lenivosti ako aj jednoduchsej udrzby by som chcel vediet vase nazory na prietocne akva.

Ak to teda dobre chapem, chcel by som privod vody a pomale kvapkanie do nadrze spolu aj s vytokom automatickym... alebo je lepsie dalsia nadrz nad tym a obcasna vymena a splachnutie ? :) Proste akekolvek nazory na tuto problematiku ma zaujimaju ... dakujem.
barnii
 
Príspevky: 7
Založený: 17 Dec 2007 00:26 am

Reklama

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod Attila Szabó » 20 Dec 2007 10:25 am

Automatická výmena vody sa dá dokonca elektronicky regulovať, používa sa to v chovniach. Nemám s tým skúsenosti, podľa mňa by si sa pre informácie mal obrátiť na chovateľov. Videl som podobné zariadenie na www.polit.sk.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod XP » 20 Dec 2007 13:01 pm

Ja pouzivam prietokovy system v chovni s gupkami, stojan s 27 akvariami a pomalym kvapkanim, mozem vrele odporucat, v tvojom pripade 1 akvarka, si dovolujem tvrdit , ze za vodu nebudes platit nic, nakolko dobre zladne kvapkanie ti neroztoci vodomer :D . Je to ale treba riesit na profesionalnej baze, to je bud casove spinanie studenej vody emg.ventilom (v case ked nekvapka sa voda ohrieva v zasobnikoch alebo hadicovych meandroch - vyuzivas povedzme teplo v miestnosti - tak to mam ja urobene), alebo napojenie na zmiesavaciu bateriu, kde nastavis prislusnu teplotu vystupnej vody, teda miesas ju s teplou vodou. idealny je pevny prepad, ktory ti bude neustale strazit hladinu, s namontovanym odtokom priamo do kanalizacie. Ale je potrebne si uvedomit jednu vec, a sice to , ze aj napriek kontivymene vody ta bude cakat obcasne vycistenie nadrze, odkalenie ...proste starostilovst o akvarko ako bezne. Plus na pociatku ta cakaju nejake investicie spojene s kvapkacim systemom...ale potom uz mozes kludne prerybnovat a 400 gupiek v 100l nadrzi necini ziaden problem :)
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod barnii » 21 Dec 2007 23:13 pm

Mozes to XP neako rozviest ? 27 akvarii po povedzme 80l ( minimum ) = 2000 l cca = to sa asi dost nakvapkas, nie ? Inak ma zaujima ten ventil elm. pripadne akakolvek elektronika k tomu ... pouzivas to co predavas na webe alebo nieco si zbastlil na ten ucel ? Profesionalne riesenie ma zaujima ...
barnii
 
Príspevky: 7
Založený: 17 Dec 2007 00:26 am

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod jano_i » 21 Dec 2007 23:20 pm

Videl som ten system u XP, pekne mu to tam kvapka :D
Obrázok používateľa
jano_i
 
Príspevky: 210
Obrázky: 40
Založený: 04 Feb 2006 14:12 pm
Bydlisko: Senne City

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod XP » 22 Dec 2007 00:12 am

Rozviest mozem, velmi jednoducho pre predstavivost... Akykolvek sposob pomaleho kvapkania - Tcka , rozbocky, srubovacie regulatory na hadicky.... a pod nefungoval tak ako som mal predstavu. Vzdy niekde slo viac vody, a niekde menej a niekde vobec..cim vecsia dialka od zdroja vody tym mensi tlak... V podstate neriesitelny problem. Az som jedneho krasneho dna pri potulkach v Hornbachu natrafil na cosi co ma zaujalo... Je to zahradny zavlahovy system , s regulatorom tlaku, a mnozstvom kvapkacich miest...s definovanymi kvapkacmi, ktore maju prietok 2l/hod. Zapajaju sa na tenku hadicku cca 6mm priemeru (vsetko sa kupuje modularne) do serie, a k tomu este existuju kvapkace s vnutornou tlakovou regulaciou, cize maju rovnaky prietok bez ohladu na rozdiel vo vyske umiestnenia kvapkaca. Preco? Predstav si zahradu, v terene na svahu...na hornej hriadke mas 40krickov paradajok, o poschodie nizsie mas 20 kalerabov, a o dalsie poschodie nizsie mas 50 paprik a uplne dole mas 30 kapust. Takze ku kazdej rasltine privedies ciernu hadicku... a na mieste rastliny ju prerezes a vlozis do systemu kvapkac. Samozrejme tym padom kvapkace su v roznej vyske ... a tento system to dokaze samoregulovat tak, aby ti to tieklo odvsadial rovnomerne 2l/h. Takze denne povedzme zopnes system na 3hodiny, to znamena ku kazdej rasltine privedies cca 2*3l =6l vody. Kolko..to zavisi len na dobe zopnutia. A terazky si predstav situaci na stojane s 4 akvarkami nad sebou v 4 radoch... nepripomina ti to kapusty a paradajky? Vravim si OOH... to je nieco co pre mna idealne splna vsetky parametre. Este si predstav vodovodny kohutik... pred nim Tcko... a zboku vyvod.. redukcia z 1/2" na G1/8".. emg . ventil (ano presne ten co predavam na eshope), z neho natrubok na rychlospojku ... 25m 1/2" hadice, vyrobeny meander z dalsej hadice na zadnej strane mraznicky s krmivom... nasledne regulator tlaku, z neho redukcia a uz tenka cierna hadicka. Z tenkej ciernej hadicky vytvoreny opet meander ponoreny v akvariu cca 50l oblozenom polystyrenom a v nom ohrievac 300W Jager... meander ponoreny vo vode s teplotou cca 35C. odtial uz kvapkace do jednotlivych akvarii. Cely ten JAZZ s meandrammi kvoli tomu aby sa v hadici ohriala studena voda z vodovodu na priajtelnych cca 25C online. A preto spinany cyklus 15minut kvapka a 45minut sa ohrieva samovolne v hadici... zas kvapka ...zas sa doohrieva ..atak dookola cez casovy spinac. Denne vymena cca 8l vody v asi 50l akvarkach...cize to mas za 7dni cca 100% vymena vody .Tot profi riesenie :) Ked by bolo velmi potrebne tak dam nejake to foto...
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod barnii » 22 Dec 2007 11:52 am

Diky Burko, dost vycerpavajuce, vystizne a presne ... takyto popis som potreboval, dal si mi ho pod stromcek. Zato u teba nieco nakupim neboj. Jano B.
barnii
 
Príspevky: 7
Založený: 17 Dec 2007 00:26 am

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod barnii » 24 Dec 2007 21:52 pm

Este mam predsa len jednu otazku: ako si zrealizoval ten samovolny prepad vody ? Nemam skusenosti s lepenim ani vrtanim do skla ...
barnii
 
Príspevky: 7
Založený: 17 Dec 2007 00:26 am

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod barnii » 25 Dec 2007 14:55 pm

barnii
 
Príspevky: 7
Založený: 17 Dec 2007 00:26 am

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod abba » 29 Dec 2007 15:32 pm

barnii napísal:Zvazujem si zalozit vo firme vacsiu cca okolo 300 - 400l nadrz a z dovodu lenivosti ako aj jednoduchsej udrzby by som chcel vediet vase nazory na prietocne akva.

Ak to teda dobre chapem, chcel by som privod vody a pomale kvapkanie do nadrze spolu aj s vytokom automatickym... alebo je lepsie dalsia nadrz nad tym a obcasna vymena a splachnutie ? :) Proste akekolvek nazory na tuto problematiku ma zaujimaju ... dakujem.


jeden moj znamy to ma a je to bomba vec-vodu ma zadarmo - ma totiz vynikajuci pramen makkej vody na pozemku, pritok vody je cez potrubie z plastu - regulovane ventilom a odtok je automaticky
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Odoslaťod horský vlk » 16 Feb 2009 20:01 pm

oprasim trosku temu..zda sa mi to vela vymena 100 percent vody za tyzden,ako je pisane hore od XP....co si o tom myslite?ma niekto doma prietocne akva?
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ma niekto skusenosti s prietocnym akvarkom ?

Odoslaťod LANGosh » 19 Feb 2009 12:05 pm

XP psal o podmínkách v pěstírně, tj. přerybněné nádrže atd. U okrasných nádržích je to samozřejmě o něčem jiném...
Roman 8)
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.