2 prepady- problem



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

2 prepady- problem

Odoslaťod mig07 » 25 Dec 2007 06:13 am

Mám akva s 2 prepadmi a s 2 filtrami, ale mam problem. AKva napustím po prepady. Do filtrou napustím vodu a ked zapnem filtraciu, tak po čase cca 1 hod mám v jednom filtri vela vody a v druhom malo, resp. po tej hodine by mi išlo čerpadlo išlo naprazdno.... Ale pritom hladina v akvariu je stale v rovine, len jednoducho ide viac vody do jedneho prepadu viac ako do druheho. Možno je to tým že jeden vystup z čerpadla je viac pri hladine resp. ja zarovnou hladiny a tým mi tlačí viac vodí do toho druheho prepadu.....

Neviem či to je? Čo mi poradite?
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod atiles » 25 Dec 2007 11:22 am

zrejme sa ti do druhého prepadu nedostáva dostatok vody, lebo prepady nie sú rovnako vysoko, to je s dvomi prepadmi v akváriu vždy problém. nakoľko máš aj dva filtre tak je to problém dvojnásobný. skús používať len jeden prepad a distribuuj vodu do dvoch filtrov, čo ale tiež nie je jednoduchá vec. možno by tie filtre mohli byť zapojené za sebou, poprípade nad sebou.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod Bekos » 25 Dec 2007 13:36 pm

mna tak napadlo vyskusat prepojit tie 2 komory, kde su cerpadla medzi sebou nejakymi hadicami a vytvorili by sa spojene nadoby a teoreticky by mali mat obe rovnaku vysku hladiny. za skusku nic nedas, hadice hadam nejake najdes. :wink:
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod Bekos » 25 Dec 2007 13:40 pm

mna tak napadlo vyskusat prepojit tie 2 komory, kde su cerpadla medzi sebou nejakymi hadicami a vytvorili by sa spojene nadoby a teoreticky by mali mat obe rovnaku vysku hladiny. za skusku nic nedas, hadice hadam nejake najdes. :wink:
Obrázok používateľa
Bekos
 
Príspevky: 39
Založený: 10 Mar 2004 10:37 am
Bydlisko: Nitra

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod jiri sajar » 25 Dec 2007 15:41 pm

Súhlasim s Bekosom.... prepoj filtre dostačne dimenzovaným potrubím ...idealne bude v miestach kde ti do filtrov ústia prepady z akva....tým sa ti vyrovnajú hladiny vo filtroch.... problém je totiž aj v rozdielnom výkone čerpadiel....stačí minimálny rozdiel...a vzhľadom na tvoj objem nádrže sa to rýchlo prejaví....mohol by si časom skúsiť zjednať nápravu tým že čiastočne obmedzíš prietok prepadu vo filtri, ktorý sa ti plní rýchlejšie, no bude to opravdu piplačka a vojna trpezlivosti, pokusov a omylov. :-)
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod Kubo » 25 Dec 2007 18:01 pm

Ked mas vodarenske rury tak normalne pouzi umely vodarensky ventil na regulovanie vody a nastav si ho tak aby siel rovnako ako ten druhy.Ja to tak mam lebo mne tiez cerpadlo tlacilo rychlejsie vodu ako padala. No samozrejme ze ventily budes musiet spravit asi na obidvoch stranach.A myslim si ze je to ovela lepsie ako mat hadice navyse.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod atiles » 25 Dec 2007 18:43 pm

Kubo napísal: Ja to tak mam lebo mne tiez cerpadlo tlacilo rychlejsie vodu ako padala.


neviem ako to máš Kubo, ale viac vody predsa padať cez prepad nemôže ako čerpadlo vytlačí, alebo si to nepopísal presne.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod Kubo » 25 Dec 2007 18:48 pm

No zalezi na tom cez aku ruru ti to tecie dole samospadom.Ja mam vonkajsi prepad a mal som to tak , ale nedavno som dal vecsiu ruru.A chapes ked ti ide cerpadlo na pecky a v prepade mas tenku ruru tak nestiha padat dole. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod atiles » 25 Dec 2007 19:56 pm

mno, radšej dva krát rátať, ako raz opravovať, vylepšovať a improvizovať.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod mig07 » 25 Dec 2007 20:42 pm

no čerpadla su obidve vykonovo rovnaké, prepady su v jednej rovine zarovno hladiny.....

voda v akvariu je stale na tej istej urovni.resp. neklesa a ani nestupa, len mi ide viac do toho druheho prepadu ako do toho prveho , rozmýšlam zdvihnut vyšku prepadu o 1-2mm nahore u toho do ktoreho ide viac vody..... no uvidime budem sa s tým musiet pohrat....
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod Stafe » 25 Dec 2007 21:48 pm

skus jeden prepad a rozdel ho hadickami do 2 filtrov...
Obrázok používateľa
Stafe
 
Príspevky: 71
Obrázky: 5
Založený: 27 Jún 2007 17:24 pm
Bydlisko: Košice

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod Imrich Fuljer » 26 Dec 2007 10:19 am

Ahoj,
skus so zaujimavosti vybrat z oboch filtrov vsetok filtracny material. To Ti moc roboty neda. Uvidime co sa udeje. Budeme vediet viac. A ak Ti to bude robit aj tak tak zober slauf vahu a daj obidva prepadove otvory do 100 % vodorovnej polohy. Na vypustacie prepady nedavaj zatial ziadne " zadky ". Vyskusaj a daj vediet ako si dopadol.

Imro cao
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod mig07 » 28 Dec 2007 04:00 am

Tak som to zatial provizorne vyriešil vid:

Obrázok

obidva prepady bude tahat 1 čerpadlo, a čo som pozeral bude to asi stačit aj s jedným čerpadlom. Budu tam frontozy a ti moc silný prud nemusia.

Filter 1 bude dá sa povedat biologickým filtrom tam je prietok akurat....

Budem musiet napelit na stredne prepažky další pás skla aby som zdvihol výšku strednej prepažky nakolko prepojenie je nad urovnou terajšej prepažky a ja potrebujem donutit vodu ist cez molitan.....

Čerpadlo číslo 2 a tzv. mrtvý okruh rozmýšlam že budem možno časovo zapínat.... t.j. 2 hod klud a 1 hod zapnute.... aj ked pravdu povediac stíha to aj to jedno čerpadlo....

Čo vy na to?

Cez leto sa s tým možno viac pohrajem, možno to skusim aj nastavit, ale teraz už musí ist tá filtrácia.......
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod jiri sajar » 28 Dec 2007 08:43 am

for mig07....
svoju pripomienku som nedopatrením vložil priamo do obrázku...klikni na neho... sorry :wink:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod mig07 » 28 Dec 2007 14:52 pm

jiri sajar napísal:Neviem, či ti vzhľadom na odpor filtračných náplní vôči pretekajúcej vode bude fungovať kolobeh vody (voda ide vždy cestou menšieho odporu)...

samozrejme bude prepažky prilepené pri obidvoch filtroch, teraz som zistil zaujimavu vec, prepad u toho mrtveho obehu, je o 3-4mm nišši ako u toho funkčneho a ajtak nestiha natiect voda ak zapnem obidva filtre a problem vidim naozaj asi v tom že vyvod toho mrtveho čerpadla ak zapnem tak mi zablokuje prítok prudu do toho prepadu....
vid:
gallery/image_page.php?&image_id=17236
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod joko » 28 Dec 2007 21:57 pm

Bekos napísal:... prepojit tie 2 komory, kde su cerpadla ...

Podla mna je to najmudreisie riesenie. Ak spojis obe prve komory, kam tecie voda z prepadu, tak je jedno ci ti pojde jedno cerpadlo alebo dve a nezalezi ani na rozdielnom vykone. Samozrejme to spoj na spodku filtra, pri dne. mnozstvo vody sa vyrovna, samozrejme asi aspon 5cm trubkou odhadujem, aby stihala voda robnomerne pretekat.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod jiri sajar » 28 Dec 2007 22:10 pm

ak tomu dobre rozumiem, obidva prepady zbierajú vodu z hladiny nádrže,... a čo tak na neposlušný prepad nasadiť trúbku s priemerom o cca 2 cm väčším, s tým že bude trčať až nad hladinu a bude zbierať vodu odo dna cez štrbiny(otvory) ktoré bude mať dole pri dne nádrže.... tak bude determinovaný problém s prúdom vody z výtokov čerpadiel (ak je pes zakopaný tu), a naviac budeš mať vyriešený aj zber nečistôt z dna nádrže, lebo pravdu povediac si neviem dosť dobre predstaviť odkalovanie nečistôt na tak veľkej ploche nádrže.... viem ,bude problém so zamaskovaním tejto pridanej trúbky, no aj to sa dá vyriešiť...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod joko » 28 Dec 2007 22:26 pm

jiri sajar napísal:... a bude zbierať vodu odo dna cez štrbiny
Dobry napad, ale hladiny to nevyriesi, mozno oddieli. Ani tie ventily podla mna neriesia situaciu, aj cerpadlo raz ide rychleisie, niekedy vykon klesne, nikdy to neureguluje, aj ked sa znizi trochu hladina odparom, staci milimeter, zase bude pomner iny.
Tie spojene nadoby, to je riesenie jedine podla mna, ktore je jednoduche a presne. Hladina sa vzdy vyrovna.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod mig07 » 29 Dec 2007 03:01 am

Asi to necham tak,ako to je teraz, denne doleliem vodu po rysku na filtri čo som si naznačil. Denne skoro 1 l vody....... Teraz síce jeden filter nefiltruje lebo mi nejde vody cez molitan ale druhá ide v pohode a aj prvý pôjde len tam budem musiet dolepit tu strednu prepažku.... :wink:

Zatial to funguje takto vid obr.

Obrázok

druhe čerpadlo odpojim aj s odvodom a necham ako rezervu.. :wink:
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod Kubo » 29 Dec 2007 11:23 am

Na dolievanie vody si zvykni v mojej 530tke sa vypari tyzdenne cca 10litrov.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 2 prepady- problem

Odoslaťod matus » 04 Jan 2008 11:39 am

ahoj - skusim nieco pridat - tie prepazky nad tym oddelovacim sklom su nevyhnutnostou - ak tam nebudu, mozes kludne vytiahnut molitany, bude to to iste
inac sa mi trosku vidi, ze za tie peniaze co si vrazil do filtrov si mohol mat 2 podstatnejsie efektivnejsie filtre, popripade aj jeden s jednzm cerpadlom, skus si pozriet moj clanok je na home page hned hore
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.