Fe (železo)



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Fe

Odoslaťod Igypop » 14 Jan 2005 15:53 pm

Ako môžem doplniť železo vo vhodnej forme rastlinám v akva :?:

Pri zakladaní som do substrátu primiešal pevné hnojivo od JBL Florapol, ktoré obsahuje aj Fe. Este hnojím s PMDD, ale hladina Fe je takmer na nemeratelnej úrovni (test od fy Rataj). Obvám sa použiť Bioflor, lebo ten obsahuje okrem Fe aj dalsie mikroprvky a nerád by som to s nimi prehnal. Iné hnojivá, ktoré obsahujú viac-menej iba železo sú dosť drahé a pomocu nich udržiavať potrebnú hladinu Fe v 240L akva príde na dosť chechtákov.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Re: Fe

Odoslaťod majko » 14 Jan 2005 17:07 pm

Igypop napísal:ale hladina Fe je takmer na nemeratelnej úrovni (test od fy Rataj)..

Budem sa opakovat, ale na Rataja zabudni... Ak sa dobre pamatam tak tu boli ludia co si tiez Ratajom zmerali zelezo a nic. Potom kupili iny test a ups 0,6 mg/l....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Fe

Odoslaťod affinis » 14 Jan 2005 19:56 pm

mne test od rataja na FE slape velmi dobre ak je malo zeleza napr. po vacsej vymene vody ukazuje malo a po hnojeni PMDD za par dni je v norme, raz som to presvihol s hnojenim a tiez to test ukazal takze neviem v com moze byt vyhoda toho mojho...mozno preto, ze uz je asi rok preexpirovany :-)
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fe

Odoslaťod Phantom » 15 Jan 2005 19:06 pm

Ja meriam so serou test na fe a som s nim velmi spokojny stupnica je nasledovna 0.1 0.25 0.5 1 a tie farebne skaly sa daju lahko rozoznat.Este ked som nemal seru tak som kupil rataja rataj mi ukazoval ze hodnota zeleza je primerana na druhy den sa mi podarilo zohnat seru ked som meral so serou tak mi vysla 0.Inak velmi lahko si akva prehnojis ked mas v strku hnojivo a este k tomu pridavas kvapalne hnojivo!!! (niekde som cital ze pri tejto kombinacii to fe moze skreslovat!!!) takze doporucujem velmi opatrne hnojit.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Fe

Odoslaťod Peter » 16 Jan 2005 08:58 am

Pouzival som testy od rataja aj seru. Neukazovali rovnako, potom som pouzil aj nejaky Vita.... (nepametam si uz). Porovnanim troch testov mi vyslo, ze Rataj je nanic.... ale mozno boli zle tie dalsie dva testy, niecomu ale clovek musi verit (ja momentalne sere, lebo ju musim minut). JBL ma na zelezo Ferropol (tusim tak sa vola), ale je dost drahy a tiez sa mi pravidelne nechce kupovat... okrem toho po kazdom hnojive sa objavia riasy. Je mozne kombinovat "zelezove" hnojivo s protiriasovymi pripravkami? Fuj to by bolo chemie, je to zla cesta.... Tiez som rozmyslal nad klincami, ale zavislost na pH ma prekvapila, pri ph nad 8 asi teda nemaju zmysel. Ak tu teda je taka zavislost, tak vsetky akva s ph nad 8 maju problemy s Fe a teda aj rastlinkami.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Fe

Odoslaťod Igypop » 17 Jan 2005 10:52 am

Takže predbežne budem velice triezvo prihnojovať s PMDD a idem si kúpiť test na Fe od SERA, som zvedavý čo ukáže. :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Fe

Odoslaťod Raviolka » 17 Jan 2005 10:59 am

Igypop, a proč chceš vlastně to železo přidávat? Jen kvůli výsledku testu? Jestli rostliny rostou dobře, tak bych si tím nelámala hlavu. Nedostatek železa se projevuje velmi rychle a stejně rychle se dá zase napravit :wink:

P.S. Já jsem s Ratajovým testem na Fe spokojená.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Fe

Odoslaťod Ig » 17 Jan 2005 11:20 am

Neviem ci ste si vsimli, ale Ratajove testy maju dobu trvanlivosti cca 6 mesiacov (apon na pH, NO3 a NO2, ale usudzujem, ze aj ostatne by mohli mat bodobnu dobu trvanlivosti). Naproti tomu SERA ma dobu trvanlivosti 4 roky. Z toho by som usudzoval, ze testy s vacsou dobou trvanlivosti budu aj chcemicky stalejsie ako tie s tou kratscou (vyrazne kratsou). Z toho mi tiez vyplyva, ze kupit cerstvy Ratajov test je mozno na slovensku taky mali zazrak. Tiez som pouzival Ratajove a to viac kusov a rozne druhy a ani raz sa mi vysledok aspon priblizne nezhodoval so sera testom. A este sa mi v Symbioze podarilo kupit aj s expirovanou dobou spotreby. :cry: :cry: :cry:
Dalsim faktorom, ktory by mohol vplyvat na kvalitu Ratajovych testou, je ich prevoz a skladovanie. Pripada mi to ako rozdiel medzi trvanlivym mliekom a obyc. mliekom. To obyc. mlieko nechate dve hodiny v sklade pri teplote 20 stupnou a nebodaj nan svieti slnko a uz sa zacne kazit, kdezto to trvanlive prevazate v kufry auta pri teplote 50 stupnou a este o mesiac je pouzitelne. Tot moj nazor :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Fe

Odoslaťod Igypop » 17 Jan 2005 11:36 am

Raviolka napísal:Igypop, a proč chceš vlastně to železo přidávat? Jen kvůli výsledku testu? Jestli rostliny rostou dobře, tak bych si tím nelámala hlavu. Nedostatek železa se projevuje velmi rychle a stejně rychle se dá zase napravit :wink:

P.S. Já jsem s Ratajovým testem na Fe spokojená.


Niektoré rastliny, ktoré "ževraj" patria medzi nenáročné mi vôbec nechcú rásť, resp. rastú veeeľmi pomaly a nové listy sú svetlozelené až žlté. Chcel by som prísť na dôvod, a zatiaľ to vyzerá na Fe. Ak budem mať úroveň Fe v poriadku, tak budem pátrať ďalej, ale rozhodne nebudem nútiť vodu v akva, aby mala tabulkové hodnoty 8)

Debatu o kvalite testov som nerozpútal ja :wink: , ale je pekne vidno ako má každý iné skúsenosti. A o to ide, odovzdávať si skúsenosti...
Doteraz som používal test od Rataja, teraz skúsim iný a porovnám.

To Ig: Mal som už skoro minutý test od Rataja na pH, kúpil som nový od Rataja a zo zvedavosti som povnal výsledy, a samozrejme každý ukázal iné :evil:
Niečo na tom, čo píšeš bude.... :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Fe

Odoslaťod foggi » 09 Feb 2005 18:34 pm

dnes som kupil test na fe od sery. rastlinky pomaly zltnu najma echin. bleherae tak si hovorim ze skusim zistit v akom mnozstve mam zelezo. podla navodu som urobil test a vysledok bol 0 mg. akva je zalozene asi 2 tyzdne tak som sa necudoval. hned som pridal 2ml pmdd a cakal asi hodinu. zmeral som to potom a vysledok opat 0!! tak som pridal este 2ml a znovu zmeral. no a zase to iste. proste test ukazuje stale nulu ale zaujimave natom je to ze test je urcite funkcny. pmdd mam v litrovom zavaraninovom pohari a miesam ho obycajnou spajdlou. tu som nechal po miesani chvilku v akva a potom som ju namocil do vzorky a ta sa zafarbila. sice len nepatrne ale zafarbila sa!! neviem ci som moc rychlo meral asi som to mal nechat chvilku tak. skusim zmerat zajtra a uvidim. ale aj tak si myslim ze ukazat mnozstvo by to malo hned. no neviem... diki za radu.
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Fe

Odoslaťod majko » 09 Feb 2005 18:46 pm

foggi napísal: hned som pridal 2ml pmdd a cakal asi hodinu. zmeral som to potom a vysledok opat 0!! tak som pridal este 2ml a znovu zmeral. no a zase to iste.

treba den pockat ;-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Fe

Odoslaťod foggi » 09 Feb 2005 19:17 pm

majko napísal:
foggi napísal: hned som pridal 2ml pmdd a cakal asi hodinu. zmeral som to potom a vysledok opat 0!! tak som pridal este 2ml a znovu zmeral. no a zase to iste.

treba den pockat ;-)

tak fajn... len dufam ze som to neprehnal tym pmdd :D ,,clovek sa uci cely zivot"
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Fe

Odoslaťod AciD » 20 Nov 2007 17:31 pm

Ja som tiež meral Ratajovým testom a ukázal 0. Pridal som colour FE+ výsledok merania 0 :twisted: neskor som kúpil ďalšie hnojivo (neviem názov) výsledok 0 :twisted: .
150 klinec 0 :twisted: mesiac po = 0 :twisted:
Dalšie hnojivo PROFLOR test = 0 :twisted: :twisted: :twisted:

Testovanie ferinu (nalial som tam hnojivo (par kvapiek)) 10 mg/l

Neviem ako dodať Fe do akvárka..... :cry:
Obrázok používateľa
AciD
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 17 Nov 2007 09:40 am
Bydlisko: BB

Re: Fe

Odoslaťod Kubo » 20 Nov 2007 18:44 pm

AciD napísal:Ja som tiež meral Ratajovým testom a ukázal 0. Pridal som colour FE+ výsledok merania 0 :twisted: neskor som kúpil ďalšie hnojivo (neviem názov) výsledok 0 :twisted: .
150 klinec 0 :twisted: mesiac po = 0 :twisted:
Dalšie hnojivo PROFLOR test = 0 :twisted: :twisted: :twisted:

Testovanie ferinu (nalial som tam hnojivo (par kvapiek)) 10 mg/l

Neviem ako dodať Fe do akvárka..... :cry:
Neviem co cakas od testu ze ti ukaze Fe vo vode ked tam prdnes 2ml.Daj tam tolko aby ti ukazalo 0,2-0,3.Nalej tam poldeci hnojiva ak neukaze nalej dalsie pol deci a budes mat test cerveny jak DIAVA .Zalezi aj od velkosti nadrze.Netreba sa bat liat to hnojivo ale zistit si mnozstvo.Bud dat naraz co je menej vyhodne ale aspon zistis kolko musis naliat ak chces mat hodnotu dajme tomu 0,3 a nabuduce ked vymenis vodu si to rozdelis na celi tyzden po mensich davkach a budes vediet presne kolko davat denne. :)

Ja napr. do mojej 530tky nalejem po vymene 1/3vody 50ml PMDD a potom denne po 10ml a vsetko je v pohode.Do 340tky davam tiez denne 10ml a vzdy koncom tyzdna zmeram ked test ukaze malo tak pridam denne napr o dalsie 2ml a znova za tyzden pomeram a pridam alebo uberiem podla testu. :)

A davanie klincov do akva aspon mne sa zda ako hlupost lebo nepotrebujes rastlinam davat iba Fe ale vsetky makro a mikro prvky.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Fe

Odoslaťod AciD » 20 Nov 2007 23:28 pm

Kubo

Svätá pravda. Len tie prachy. Musím kúpiť veľké balenie... :roll:
Obrázok používateľa
AciD
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 17 Nov 2007 09:40 am
Bydlisko: BB

Re: Fe

Odoslaťod kyslík » 21 Nov 2007 07:59 am

Mozno by sa dalo pridat do vody vo forme FeCl2 zaraba saspolu s vit C a vytvori komplex .. Chcelo by to vyskušať recept mozem poskytnut,pouziva sa to v morskej akvaristike ale nevidim dovod preco by to nemalo fungovat aj v sladkovodnej a nemusite pridavat hnojivo ,bolo by to len Fe...

Kyslik
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Fe

Odoslaťod janko » 21 Nov 2007 10:29 am

kyslík napísal:Mozno by sa dalo pridat do vody vo forme FeCl2 zaraba saspolu s vit C a vytvori komplex .. Chcelo by to vyskušať recept mozem poskytnut,pouziva sa to v morskej akvaristike ale nevidim dovod preco by to nemalo fungovat aj v sladkovodnej a nemusite pridavat hnojivo ,bolo by to len Fe...

Kyslik


no toto sa mi javí ako pekná blbosť, sorry..
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Fe

Odoslaťod kyslík » 21 Nov 2007 11:19 am

janko napísal:
kyslík napísal:Mozno by sa dalo pridat do vody vo forme FeCl2 zaraba saspolu s vit C a vytvori komplex .. Chcelo by to vyskušať recept mozem poskytnut,pouziva sa to v morskej akvaristike ale nevidim dovod preco by to nemalo fungovat aj v sladkovodnej a nemusite pridavat hnojivo ,bolo by to len Fe...

Kyslik


no toto sa mi javí ako pekná blbosť, sorry..


To sa Ti moze javit ako blbost , skus ale povedat preco. Lahko je povedat ze je to blbost bez udania dovodu..Co myslis ze obsahuje to hnojivo ? Zelezo v akej forme ?
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Fe

Odoslaťod XP » 21 Nov 2007 11:30 am

Pani a co tak si nastudovat nieco o 2-3mocnom zeleze... Nie je predsa zelezo ako zelezo to vie predsa kazdy KUTYIL (Raven, Ferona...), hrdza z klincov veru nie je pre rastliny nijak stravitelna, ak ma niekto chut laborovat a nepozdava sa mu Tenso coctail ako zdroj 2mocneho zeleza v chelatovych vezbach, vraj v liekoch pre ludi, ktore sa podavaju v pripade nedostatku zeleza v organizme je to 2mocne Fe tiež..takže pani doktori..HOR sa na vyskum :D.
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Fe

Odoslaťod janko » 21 Nov 2007 12:23 pm

kyslík napísal:
janko napísal:
kyslík napísal:Mozno by sa dalo pridat do vody vo forme FeCl2 zaraba saspolu s vit C a vytvori komplex .. Chcelo by to vyskušať recept mozem poskytnut,pouziva sa to v morskej akvaristike ale nevidim dovod preco by to nemalo fungovat aj v sladkovodnej a nemusite pridavat hnojivo ,bolo by to len Fe...

Kyslik


no toto sa mi javí ako pekná blbosť, sorry..


To sa Ti moze javit ako blbost , skus ale povedat preco. Lahko je povedat ze je to blbost bez udania dovodu..Co myslis ze obsahuje to hnojivo ? Zelezo v akej forme ?


"nemusite pridavat hnojivo ,bolo by to len Fe..." - pre toto je to blbosť

pretože pre porovnanie : ak si smädný ti je houby platné že sa naješ vitamínov,

rastliny potrebujú hnojivový komplex vyvážený z celého radu prvkov, železo je iba jedna z nich, a ak bude chýbať napr. mangán, draslík či fosfor, tak môžeš liať železo aj na litre a rastliny budú vyzerať nezdravo a v horšom prípade sa zariasia.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Fe

Odoslaťod Kubo » 21 Nov 2007 15:25 pm

XP napísal:Pani a co tak si nastudovat nieco o 2-3mocnom zeleze... Nie je predsa zelezo ako zelezo to vie predsa kazdy KUTYIL (Raven, Ferona...), hrdza z klincov veru nie je pre rastliny nijak stravitelna, ak ma niekto chut laborovat a nepozdava sa mu Tenso coctail ako zdroj 2mocneho zeleza v chelatovych vezbach, vraj v liekoch pre ludi, ktore sa podavaju v pripade nedostatku zeleza v organizme je to 2mocne Fe tiež..takže pani doktori..HOR sa na vyskum :D.
Hehe lenze si neviem predstavit davat lieky do akva ktore stoja ukrutne peniaze.Napr moja mama ich berie a keby ma videla ich davat do akva asi by zavolala psychiatriu :D a napokon aj tak davat ciste Fe do akva je hlupost neviem preco ti menej skuseni rastlinkari pocuju slovo nedostatok Fe a hned do akva kydaju ciste Fe a pritom ani nevedia co to spravi.

PS pre menej skusenych : Proste kto chce mat zdrave rastliny musi aj nieco do toho investovat (svetlo,hnojivo,CO2) ked neinvestujete tak necakajte od toho zazraky alebo radsej rastlinne akvarium nezakladajte :!: :!: :!: :shock: :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Fe

Odoslaťod RadoA » 22 Nov 2007 07:19 am

Ja len pripomeniem jeden citát z článku o filtračných procesoch:

Oxid železa (Fe2O3) jako produkt filtrace tu stoji symbolicky za řadu dalších k životu nutných spojení. Železo, mangan a mnoho dalších důležitých stopových prvků jsou v oxidovaném stavu ve vodě nerozpustné; usazují se ve filtru a jsou tím pro konzumenty v akváriu nedostupné. Když se po čase vymyje filtrační hmota a vypláchnutý odpad se zanalyzuje, ukáže se, že tmavohnědá břečka není organickým odpadem ale vysoce koncentrované hnojivo obsahující železo, mangan a jiné stopové prvky. Obsahy železa nad 3000 mg/l a manganu nad 1500 mg/l nejsou nic neobvyklého i když je v akváriu nedostatek železa, pouze s 0.01 mg/l a 0.02 mg/l manganu.
Zde leží velký problém rychle tekoucích filtrů. Již v roce 1982 se přišlo na to, že akvarijní filtry jsou pastí na železo! To se netýká jen jednoduchého železa, ale i chelatinovaného, protože biologicky pracující filtr časem chelaty rozloří. Čím aerobněji filtr pracuje, tím rychleji klesá obsah železa.
Rychle tekoucí filtr spotřebovává při oxidačním procesu mnoho kyslíku a váže ho se svými produkty filtrace. Ve výchozích organických látkách je pro filtrační proces nedostatečné množství kyslíku a tak bakterie odebírají potřebný kyslík z protékající vody.
Obrázok používateľa
RadoA
 
Príspevky: 678
Obrázky: 31
Založený: 25 Jún 2004 07:09 am
Bydlisko: Košice

Re: Fe

Odoslaťod STH » 03 Jan 2008 03:12 am

mam jeden fylozoficky dotaz....minule som videl v telke na discovery program brainiac...tam podla tvrdenia vyrobcu kukuricnych lupienkov vyrobok obsahoval zelezo a "koumaci" si to chceli otuknut a nad miskou s mliekom a lupienkami pohybovali magnetom aaaa lupienky behali vsade tam kde bol magnet....akoze objavili ameriku ze magnet pritahuje zelezo,ale mna tak napadlo,ked sa mi magneticka skrabka na riasy prilepila na filter a zacala vibrovat,ze ci to nema nejaky vacsi vplyv ked pridavam Fe do akvaria a mam v nom el. filter,ktory funguje na principe magnetu(elektromotor)...len tak ze ci sa vacsina Fe co nalejem do akva neusadzuje medzi rotom a statorom filtra?!!?? :?
co vy na to?! :idea: :)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Fe

Odoslaťod STH » 03 Jan 2008 03:14 am

apropo....v el. filtry sa mi robi v utrobach hlavne blizko motorceka taky hnedy sliz,nemoze to byt prave to z oxidovane Fe? :)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.