Ked rastlinky "pracuju".



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod l_laco » 04 Nov 2003 08:45 am

Asi takto u mna vyzera, ked rastlinky "makaju" a vyrabaju kyslik. Zjavne im prospieva pridavanie CO2. Svetlo som znizil z povodnych 120 W na 90 W. Mozno to bude aj stacit. Uvidime, akvarko je osadene rastlinkami sotva mesiac a z toho tyzden bolo zatemnene koli zelenemu zakalu.

gallery/image_page.php?&image_id=587
gallery/image_page.php?&image_id=590
gallery/image_page.php?&image_id=591
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Reklama

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod nino_q » 04 Nov 2003 08:46 am

som zvedavy ako dlho im to vydrzi; mam pocit ze to od radosti ze maju zase svetlo ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod l_laco » 04 Nov 2003 08:55 am

:mrgreen: Je to mozne :mrgreen:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod majko » 04 Nov 2003 09:15 am

nino_q napísal:som zvedavy ako dlho im to vydrzi

Dlho nie. Len kym spotrebuju prebytok CO2 a ziviny nahromadene za ten tyzden. l_laco zaujimalo ma aky mas obsah CO2.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod nino_q » 04 Nov 2003 09:19 am

majko napísal:Dlho nie. Len kym spotrebuju prebytok CO2 a ziviny nahromadene za ten tyzden.

ved tak nejako som to myslel s tou radostou zo svetla :D
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod tom » 04 Nov 2003 09:25 am

majko napísal:
nino_q napísal:som zvedavy ako dlho im to vydrzi

Dlho nie. Len kym spotrebuju prebytok CO2 a ziviny nahromadene za ten tyzden. l_laco zaujimalo ma aky mas obsah CO2.

Preco myslis ? Mne rastlinky takto bublinkuju kazdy den. Ked zabecpecis trvaly konstantny prisun zivin (hnojivo, derit, ...), Co2 a sveta, neviem preco by mali vydrzat iba chvilku :?:
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod majko » 04 Nov 2003 09:39 am

tomasm napísal:Preco myslis ? Mne rastlinky takto bublinkuju kazdy den. Ked zabecpecis trvaly konstantny prisun zivin (hnojivo, derit, ...), Co2 a sveta, neviem preco by mali vydrzat iba chvilku :?:

Zle som sa vyjadril. Myslel som v takomto mnozstve. Zda sa mi to predsa len trochu vela. Jasne, ze to zavisi od prisunu zivin a svetla. Len ked je ich optimalne mnozstvo tak to nevyzera az takto a hlavne nie vecer ... U mna to takto vyzeralo vzdy, ked som to prepiskol s CO2 (30mg/l) a mal vysoky obsah PO4 (>3mg/l).
Takze u Teba je to taketo intenzivne stale? Hmmm. Aky obsah CO2 mas/pouzivas? Ake svetlo?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod l_laco » 04 Nov 2003 09:55 am

Skusim odpovedat vsetkym naraz.
CO2 nemeriam, nemeriam prakticky nic. Nie ze by ma to nezaujimalo, ale myslim, ze pokial je vsetko OK je mi to jedno.
CO2 davkujem asi tak, ze zarobim kvas do 2l PET flase a kolko CO2 to vyprodukuje, tolko ide do akvarka. Ziadne skrtenie, regulacia nic take nemam. CO2 pustam aj v noci, proste stale. Ryb mam v akvarku naozaj malo, jeden asi 12 cm skalar, tri asi 6 cm skalare, dva sumce trinidadske, jedno labeo a prisavnik a dve male prisavne mrenky, ktore neviem ako sa volaju. Najskor som sa obaval pustit tu CO2 aj v noci, nieco som o tom cital, ale povedal som si, ze to skusim a da sa to. Predtym, ako som mal ten zeleny zakal som pridaval PMDD a to najskor 5 ml/100 l/den, potom, ako sa zacali objavovat riasy som prestal a vcera som znovu zacal davkovat, ale uz len 1 ml/100l/den.
Takze tak. S tym meranim roznych latok vo vode, no, nikdy som to niako moc nemeral aj ked raz som to skusal, ale nijako mi to nepomohlo a tak sa teraz, pokial je vsetko Ok na to "kaslem". :oops:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod Hanawa » 04 Nov 2003 10:48 am

pri tejto teme sa chcem opytat ako rychlo sa dokaze nahromadit co2 v akvarku? ... mam 240l akva a pustam tam co2 s 2l flase pomocou kvasnic a lipoveho drievka (asi tak 45-60bublin za minutu) a po dnoch dnoch to s dlhodobym testom co2 od sery ani nehlo ... rastliny nebublinkuju ... (hladina sa mi neceri a nemam tam ani vzduchovanie)
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod jacik » 04 Nov 2003 11:54 am

Hanawa napísal:pri tejto teme sa chcem opytat ako rychlo sa dokaze nahromadit co2 v akvarku? ... mam 240l akva a pustam tam co2 s 2l flase pomocou kvasnic a lipoveho drievka (asi tak 45-60bublin za minutu) a po dnoch dnoch to s dlhodobym testom co2 od sery ani nehlo ... rastliny nebublinkuju ... (hladina sa mi neceri a nemam tam ani vzduchovanie)


vyvazeny stav kedy sa uz hladina co2 s casom nezvysuje bol u mna nieco vyse 1 dna. samozrejme ze hladina co2 bude kolisat aj nadalej ale to je uz otazka spotreby co2 rastlinami pocas dna. priemerna uroven co2 za jeden den by mala byt uz nadalej priblizne rovnaka, a samozrejme vyssia nez bez davkovania co2.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod l_laco » 04 Nov 2003 12:00 pm

Hanawa, v tom ti neporadim, ale zo sledovania akvarka viem, ze rastliny zacnu bublinkovat zhruba do 1 hodiny po zapnuti osvetlenia. Samozrejme, ze to nie je taky stav ako na fotkach, to som fotil vecer. Ale myslim, ze by si mal skusit zosilnit svetlo. Videl som totiz, ze rastliny bublinkovali aj v akvarku, kde CO2 nebola pridavana ale bolo tam dost silne svetlo. Skus.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod Hanawa » 04 Nov 2003 12:20 pm

myslis ze ten las vegas co tam mam (108W=6osram trubic na 240l) je malo? ... skuor je chyba niekde inde ... asi sa ta co2 nejak slabo rozpusta alebo co ...
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod tom » 04 Nov 2003 12:39 pm

majko napísal:
tomasm napísal:Preco myslis ? Mne rastlinky takto bublinkuju kazdy den. Ked zabecpecis trvaly konstantny prisun zivin (hnojivo, derit, ...), Co2 a sveta, neviem preco by mali vydrzat iba chvilku :?:

Zle som sa vyjadril. Myslel som v takomto mnozstve. Zda sa mi to predsa len trochu vela. Jasne, ze to zavisi od prisunu zivin a svetla. Len ked je ich optimalne mnozstvo tak to nevyzera az takto a hlavne nie vecer ... U mna to takto vyzeralo vzdy, ked som to prepiskol s CO2 (30mg/l) a mal vysoky obsah PO4 (>3mg/l).
Takze u Teba je to taketo intenzivne stale? Hmmm. Aky obsah CO2 mas/pouzivas? Ake svetlo?


No urcite to nebublinkuje az takto :-) Ale vyzera to dost ako perliva mineralka, prudy bubliniek vychadzaju skoro zo vsetkych rastliniek. Mam dlhodoby test na Co2 (zatial stale modry), ale normalny kvapkovy som skusal a zatial max. 15 mg/l. Svetlo mam 6x36w (vsetko Osram) na 390l. Momentalne zapojene 1xFloura,1xWarmWhite a 4xDaylight. Zalezi aj od toho ako vela svietim. Teraz som to trosku zredukoval svetlo na 10h mam 4 trubice a na 9 hodin pridavam este aj tie dalsie dve. (postupne zapinanie a vypinanie, aby rybky nemali sok a tiez sa snazim trosku zdecimovat riasu na skle)
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod l_laco » 04 Nov 2003 12:51 pm

Hanawa, neviem ci tvoje "las vegas" je malo, ale urcite nie je jedno ci svietis 100 W do akvarka ktore ma 100 l a je vysoke 40 cm alebo do akvarka 100 l ktore je vysoke 60 cm.Preto sa mi nepaci a neschvalujem ked niekto tvrdi, ze na 1 liter treba aspon 0,5 W. Neda sa presne urcit kolko W potrebujes, treba skusat.
S tym bublinkovanim a nasytenim vody CO2 sa mi zda, ze aj tvrdost vody ovplyvnuje kolko CO2 je schopne sa vstrebat do vody. Lenze ked ja uz minimalne rok nemeriam parametrevody, tak neviem, ale posledne som mal CT 4, ale v akvarku asi po dvoch tyzdnoch mala CT 6. Priblizne, myslim, ze tieto kvapkove testy nie su dost presne.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod azet » 04 Nov 2003 13:01 pm

to hanawa: co2 sa dokaze nahromadit pomerne rychlo. kratko po aplikovani, (hodinku, mozno viac) by mali rastlinky zacat silnejsie asimilovat a vytvarat mensie/vacsie bublinky. to, ze to s tvojim testerom ani nehlo, moze mat viacej pricin-aky test to je vlastne a aky obsah co2 (cca.) ukazuje?

dolezity je aj pohyb vody, aby sa co2 rovnomerne roptylil po celej nadrzi. umiestni lipove drievko blizko vyvodu z filtra. popr. mozes pokusne zvysit davkovanie co2.

jedna vec je “pohnutie testera” a teda ph smero dolu, druha vec je bublinkovane rastlin. aj ked co2 vo vode je dostatok, ak mas 1 brzdiaci faktor (svetlo, ziviny a ich jednotlive komponenty...) rastlinky neasimiluju naplno, takze ani efektne bublinkovanie sa nedostavi.

mne osobne rastliny v nadrziach skutocne bublinkuju cely den, a to cca 1 h po zapnuti osvetlenia, najlepsie potom vyzera riccia, alebo microsorium, kde sa drzia pomerne velke bublinky, ostatne rastliny bublinkuju podobne ako ked sa pozries na pohar sektu.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod Hanawa » 04 Nov 2003 13:30 pm

mam dlhodoby co2 test od sery ...

vypust z filtra mam nastaveny tak aby smeroval asi do stredu bubliniek ...

nevedel som ze tych 108W je malo na asi 200l vody a asi 50cm vodny stlpec, s tym uz vsak tazko nieco spravim ... mozno skusim hnojivo, ci problem nie je skutocne v zivinach ... ale obavam sa aby by nezacala rast nejaka hlupa riasa, kedze teraz tam nemam ziadnu (ani som nikdy nemal)
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod azet » 04 Nov 2003 14:03 pm

nezvaloval by som to na nedostatok svetla, skus na skusku zvysit obsah co2, tak aby aj tester sera bol vo svetlozelenej oblasti
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod l_laco » 04 Nov 2003 14:16 pm

Hanawa napísal:nevedel som ze tych 108W je malo na asi 200l vody a asi 50cm vodny stlpec, s tym uz vsak tazko nieco spravim ... mozno skusim hnojivo, ci problem nie je skutocne v zivinach ... ale obavam sa aby by nezacala rast nejaka hlupa riasa, kedze teraz tam nemam ziadnu (ani som nikdy nemal)


Netvrdim a ani som netvrdil, ze 108Wna 200 l a 50 cm vysku je malo, prave ze si myslim, ze by to malo bohate stacit. Ja osobne teraz svietim 90W na 250 l a tiez 50 cm. ci je to vsak dost, alebo malo ukaze az cas.
Skor by som asi pouvazoval nad tym hnojivom. Aka stara je ta nadrz? Zda sa mi totiz, ze si ju len teraz niekedy zakladal. Ci nie?

Je mi luto, ze este nemas skusenosti s riasou. Ale neboj sa, ved ono to pride :mrgreen:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod Hanawa » 04 Nov 2003 15:15 pm

nardz je to velmo mlada :-) ... filter bezi od 5.10 a prve ryby tam boli fpustene iba pred dvoma tyzdnami ... teraz su tam 3gupky 3skalare a 5corydorasov ... a nejake slimaky (vezovky/malicke ampularie)
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod majko » 04 Nov 2003 15:19 pm

Ja by som chcel pre istotu nieco poznamenat. Cielom su pekne rastlinky, nie bublinkovanie rastlin. Ak niekomu rastu dobre rastliny a su v dobrom stave je vsetko v poriadku. To ze rastlinky bublinkuju len znamena, ze produkuju viac (a rychlejsie) kysliku, a ten sa nieje schopny absorbovat do vody. A to zavisi od mnoha faktorov npr. teploty.....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod azet » 04 Nov 2003 16:01 pm

majko napísal:Ja by som chcel pre istotu nieco poznamenat. Cielom su pekne rastlinky, nie bublinkovanie rastlin. Ak niekomu rastu dobre rastliny a su v dobrom stave je vsetko v poriadku. To ze rastlinky bublinkuju len znamena, ze produkuju viac (a rychlejsie) kysliku, a ten sa nieje schopny absorbovat do vody. A to zavisi od mnoha faktorov npr. teploty.....


tak veru, ked rastliny bublinkuju, znamena to, ze voda je uz nasytena kyslikom na maximum, cize sa uz nedokaze do vody absorbovat. ked rastlinky divoko bublinkuju, znamena to, ze maju vsetko potrebne na kvalitny rast, je to ale takp. umely stav, ktory rastlinam pripravime, v prirode sa vyskytuje len zriedkavo. su nadrze, kde rastliny perfektne rastu bez pridavania co2 a hnojiva, bublinkuju vsak pomenej a vacsinou az kratko pred zhasnutim svetiel. zavisi to od akvaristu, ake rastliny chce v akvarku pestovat a snazit sa im vytvorit take podmienky, ze sa casom vytvori aka taka rovnovaha...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod majko » 04 Nov 2003 16:52 pm

azet napísal:tak veru, ked rastliny bublinkuju, znamena to, ze voda je uz nasytena kyslikom na maximum

To nemusi byt celkom pravda. Moj test O2 ukazuje 6mg/l a pri 26 C je nasyteny stav asi 8mg/l. A rastlinky aj tak pustaju bublinky. Podla mna to je tym, ze rastlinky produkuju kyslik rychlejsie ako sa moze "rozpustit" vo vode.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod azet » 04 Nov 2003 17:15 pm

nuz tak v tom pripade by si mal o2merac co najrychlejsie reklamovat! :lol: :wink:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ked rastlinky "pracuju".

Odoslaťod majko » 04 Nov 2003 20:02 pm

azet napísal:nuz tak v tom pripade by si mal o2merac co najrychlejsie reklamovat! :lol: :wink:

Ja mozem dokazat ze moj "merac" funguje. Ako dokazes, ze funguje Tvoj? Meral si to? Mozno treba reklamovat Tvoju teoriu :D . Prax je niekedy o niecom inom.
Mimochodom, chces povedat, ze ak do vody nenasytenej kyslikom, das lipove drievko a pustis do neho kyslik, tak nebudu unikat bublinky? Vsetko sa hned absorbuje? Ja viem nie idealny priklad. Ale ukazuje, ze existuje situacia ked sa mozu tvorit bublinky aj ked voda nie je nasytena kyslikom. Ako som uz napisal zavisi to aj od rychlosti akou sa kyslik uvolnuje.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.