Nové rastlinky - "očistenie"



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Nové rastlinky - "očistenie"

Odoslaťod xDodox » 06 Jan 2008 13:15 pm

V akvaristickej knihe som sa dočítal o "očistení" nových rastlín. Okrem odstránenia rias, slimákov či hnijúcich častí som bol dosť prekvapený týmto:
asi 20 minút dezinfikovať v ružovom roztoku manganistanu draselného. Vhodný je aj 5 až 10-minútový kúpeľ v rozpustenom kamenci (1 čajová lyžička/1 l vody) alebo v peroxide vodíka (1 čajová lyžička/1 l vody). Potom rastlinky treba opláchnuť a sadiť.
Robíte niečo obdobné s novými rastlinkami, alebo ich iba "jednoducho" po donesení zasadíte?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Nové rastlinky - "očistenie"

Odoslaťod jiskra » 06 Jan 2008 13:21 pm

Zalezi,jestli se jedna o emerny nebo submerzy...Pokud emerzy z obchodu/pestirny tak zkratit koreny,pripadne odstranit stare hnijici listy,pak zasadit.Kdyz submerzy tak taky pripadne zkratit koreny nebo odstranit stare listy,obcas skontrolovat jestli na listech nejsou sneci nebo jejich vajicka.Snecich vajicek se zbavime prave tak ze rostliny nechame ve slabem roztoku Hypermanganu cca 10 minut.Samozdrejme,jeste k tem emerzum...Po vyjmuti z kosiku odstranit vatu ve ktere rostliny rostly...
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Nové rastlinky - "očistenie"

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Jan 2008 14:20 pm

Nove prinesene rostliny oplachuji v cerstve natocene vodovodni vode, obcas je v ni necham "odstat".
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nové rastlinky - "očistenie"

Odoslaťod Sorrymate » 06 Jan 2008 15:42 pm

Dodo, uz som to tu asi pred rokom spominal v jednej teme a XP na to reagoval asi tak, ze co to taram za nezmysly. Cerpal som to z tejto stranky: http://janfiser.wz.cz/themes/rubriky/rostliny.htm
Osobne som to skusal s peroxidom, ale po case som mal v akva slimakov tak ci tak. Chystam sa to este odskusat pri zakladani noveho akva, ale s hypermanganom. Uvidim... Ale velke nadeje do toho nevkladam. Priklad: mal som v 10 litrovom vedre asi 2 mesiace na povale Aquaclay zo stareho akva, s troskou vody na spodu co postupne odtiekla z porov. Pred cca 3 tyzdnami pri znovuzakladani 40-tky som ho premyl, lebo to bol maximalny humus a zmiesal so strkom. Po tyzdnovom rozbiehani akva sa tie male svine co boli v substrate prebrali k zivotu a veselo zacali zaplnovat akva. Podotykam, ze rastliny som tam este nemal, takze sa tam nemali ako inak dostat. Su to nezmary. Vydrzali v tom vedre skoro bez vody a minusove teploty. Rozmyslam, ze jedina sanca ako pouzit zvysok stareho AC bude ho bud nechat namoceny v chlorovom roztoku, alebo ho prevarit.
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Nové rastlinky - "očistenie"

Odoslaťod jiri sajar » 07 Jan 2008 13:44 pm

No roztok hypermangánu je velmi dobrý spôsob ako nové rastlinky ochrániť, pred hnilobou do času, kedy sa v akva uchytia a začnú vegetovať..... proti vajíčkam slimoakov je u rastlin jedniná pomoc - mechanicky ich zoškrabnúť z rastliny (ak to ide) vajička sú vätšinou chránené slizovitým obalom, ktorý ťažko zlikvidujete desinfekčnými prostriedkami... sliz je tam preto aby vajíčka prežili obdobie nepriaznivé pre zárodky slimakov... u substrátu pomôže asi jediné - alebo prepiecť na dajakom vyradenom pekáči v rúre, alebo v mikrovlnce( u nej však pozor, zlikviduje opravdu všetko živé v substráte...
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nové rastlinky - "očistenie"

Odoslaťod salik » 10 Jan 2008 07:48 am

Ako si doniesť rastlinky a nedoniesť iné nežiadúce prvky
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1004
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.