Parazity



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Parazity

Odoslaťod Maja » 04 Nov 2003 18:36 pm

Mam ploskulice. Vyzabijali mi celu uz odrastenu a vypiplanu mlad krasnych gupiek, nasla a zabila som dva kusy asi 1-1,2cm dlhe. Odvtedy som ich uz nevidela. Podla rady pana Franka v jeho knihe som dala do akva nad vodu kozu zo slaniny. Na nej by sa mali cez noc zliezt a rano sa len zotru a zabiju- tak sa pokracuje do upneho zdecimovania ploskulic. No na kozi nebolo nic. Boli len tie dve? Nemam tam ryby, len jednu ampulariu a asi 30 vezoviek malajskych. Nechcem ziadnu chemiu lebo je to „rastlinkova skolka“ mam tam male crypt.affinis asi 20 korenov a asi 14korenov crypt. nevillii o ktore nechcem prist. Mam este ploskulice? Ak ano?-co okrem slaniny ich vytiahne? (Chleba s cibulouJ.)
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Reklama

Re: Parazity

Odoslaťod nino_q » 04 Nov 2003 19:52 pm

hmm, riesenie by bolo vybrat rastlinky a vykupat ich v niecom agresivnom, napr. v save (riedenom) a zvysok akvaria zlikvidovat a zariadit nanovo (resp. strk vyvarit atd...); to pomoze na 100%, ale mozno je aj nejake menej radikalne riesenie
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Parazity

Odoslaťod azet » 05 Nov 2003 10:44 am

uff, asi neporadim, ale ako sa ta haved dostala do tvojej nadrze? a akym sposobom utocia/ublizuju rybam? viem ze to je tusim "Turbellaria", nieco ako hlisty?!

teoreticky postup: tak ako nino odporucal, rastliny vybrat, dezinfikovat a do akvarka dat nejaky pripravok na baze medi. ja som kedysi nieco take kupil na polypy, bolo to od tatrapet a volalo sa to hydrin, tak nejak, ale nikdy som to nepouzil, polypy casom zmizli...

tie sa mi tam dostali zo "stareho dna" od rataja.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Parazity

Odoslaťod azet » 05 Nov 2003 11:36 am

tak narychlo som nasiel nasledovny clanok http://www.aquavet.i12.com/Fish.htm

Turbellarian flatworms have caused skin damage and eventual deaths in yellow tangs. Other species affected included surgeonfish, angelfish, butterflyfish, parrotfish and wrasse. Outbreaks are associated with poor husbandry and high levels of organic matter in the aquarium.

Turbellaria Formalin bath at 2 ml formalin per litre for up to 1 hour; 5 mins freshwater bath daily for 5 days.

podla vsetkeho metoda, ako liecit napadnute ryby...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Parazity

Odoslaťod azet » 05 Nov 2003 11:44 am

a este tutok: http://www.efishtank.com/articles/Marine_Parasites_Article.htm

"Several chemicals including organophosphates, copper, quinines and dips of freshwater with/out malachite/formalin have been described in the literature as being efficacious. Recent authors tout the use of Praziquantel (Droncit (R)) at 1ppm in a treatment system. "

takisto liecenie napadnutych ryb...vztahuje sa na morske ryby, liecba bude ale asi podobna/rovnaka a podla vsetkeho hore uvedene latky dokazu parazita znicit, takze by si to mohla aplikovat priamo do nadrze, bez vysadzania a dezinfekcie rastlin...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.