Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]



Všetko okolo akvarijných rýb

Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod minky » 15 Okt 2002 16:12 pm

Neonka červena /pravá [Paracheirodon axelrodi]
Zdravim. Vie niekto rozumne popisat, ako rozoznam samceka od samicky :?:
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Paracheirodon axelrodi

Odoslaťod marlo » 15 Okt 2002 17:15 pm

no ja som sa zatial dopatral iba k tomu ze samicka by mala byt vacsia...ale budem sa snazit zistiti viac pretoze by som sa chcel pokusit ich rozmnozit.... 8)
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod minky » 16 Okt 2002 09:33 am

Hladal som a nenasiel som nic moc. :( Vsade su vseob. informacie o teplote, pH, atd, ale nieco viac o spravani, rozmnozovani alebo rozdieloch v pohlavi ani nie.

To co som nasiel je tu (ang):NEON:Sexing is possible; males are generally slimmer than females. Spawning happens during the evening on brushy plants such as Java Moss. The females lays around 500 eggs. For more information see the breeding habits of the Neon tetra.

NEON TETRA:Viewed from above, a ripe female Neon Tetra is broader than the male. The female lays up to 130 eggs on the substrate, and should then be removed along with the male. The fry hatch after 24 hours.


(sk)NEONKA:Rozmnozovanie je mozne; samcekovia su vo vseobecnosti uzsi (stihlejsi) ako samicky. Vytieranie sa odohrava pocas vecera na stetinatych rastlinach ako je javsky mach. Samicka kladie okolo 500 vajicok. Pre viac informacii pozri rozmnozovacie navyky tetry neonovej.

TETRA NEONOVA:Z pohladu zhora, dospela samicka Tetry Neonovej je širšia ako samcek. Samicka kladie minimalne 130 vajec na substrat a nasledne moze byt odlovena aj som samcekom. Plodik sa vyliahne do 24 hodin.
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

kup si knuhu

Odoslaťod salik » 16 Okt 2002 19:46 pm

asi najjednoduchsie bude si zohnat dobru knizku :arrow:
----------------------------- napr.
Neonky
Dr. Vladko Bydžovský
bede Verlag 2002
Stran: 80
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

tetra

Odoslaťod marlo » 16 Okt 2002 20:53 pm

tu knizku som videl v obchode aj som si ju cital ......je tam par zaujimavych veciii.....


ale skus sa na http://www.alloddballaquatics.com/articles/cardinaltetra.html myslim ze tam je to celkom pekne popisane to rozmnozovanie....

Ja by som to chcel podla toho skusit......najlepsie je asi dat do akva 10-20 jedincov a mas zarucene ze tam budu samci aj samice.....

-pocul som ze jeden pan na slovensku rozmnozuje neonky tym sposobom ze ich da do akva niekolko 10tok kusov a rano uz nachadza iba ikry po okrajoch....ale co je na tom pravdy :(
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod minky » 17 Okt 2002 11:53 am

Ja som tie moje kupil od jedneho chovatela. Neviem ako ich rozmnozuje, musim sa ho spytat. Ale vraj sa neonky dost tazko odchovavaju a vacsina aj v obchodoch je z dovozu teda odlovene v prirode. :o
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

paracheirodon axelrodi

Odoslaťod marlo » 17 Okt 2002 19:19 pm

no tak tomu neverim ze ich nikto na slovensku neodchovava......

myslim si ze sa to da..len sa treba troska viacej posnazit..ja sa na to chcem dat a vyskusat to...ale az ked budem mat na to miesto a cas....

-neviem ci si is cital ten clanok na ktory som ti dal link....ale tam to popisuje celkom presne a dokonca tvrdi ze to nie je az tak obtiazne...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod minky » 18 Okt 2002 11:48 am

Prave som si to precital. Zaujimave, hlavne ta vytieracka so zastriekanymi stenami aby ani kusocek svetla nepreniklo :shock: Neviem co je skratka R.O. :?: Dalsia zaujimava vec, ten silon zmotany do velkosti futbalovej lopty :shock: je akoze na co :?:
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

Re: Neonka - Paracheirodon axelrodi

Odoslaťod marlo » 18 Okt 2002 20:03 pm

RO je revezna osmoza....zbavy vodu az 95-7% necistot a skodlivyn.....
v podstate spravi z vody cistu vodu.....nahrada by sa dala pouzit destilovana voda..........

no a stym silonom asi namiesto jemnolistych rastlin..aby tam nakladli..ikry...

aspon si myslim......

---alebo sa opytaj toho chovatela co si to od neho bral.. 8)
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neonka - Paracheirodon axelrodi

Odoslaťod Náhodný surfař akvarista » 11 Nov 2002 16:42 pm

Zdravím kolegy ze Slovenska. Odchov neonky červené je opravdu složitější záležitost. Voda musí být extrémně měkká jen se stopami uličitanu. Pro dobrý vývoj jiker je vhodné použít příměs rašelinového extraktu. Teplota pro tření a vývoj jiker 26 stupňů. Hodnota pH od 6,2 - 6,5. Eleuterembrya jsou citlivé na světlo, proto je lépe vytíračku zastínit. Pohlavní rozdíly jsou v dospělosti naprosto zřetelné, samička je větší a znatelně plnější v břišní partii. Největším problémem je asi rozkrmování mladých rybek. Naupliové stádia artemie jsou pro potěr dosti velká. Ideální jsou vířníci, trepky (bohužl nemám k dispozici latinské jména tohoto planktonu a počítám s tím že ve Slovenčtině se to asi jmenuje jinak :-( Hodně štěstí.

P.S. Veškeré neonky, které koupíte rozhodně nepocházejí z přírody, ale jsou to vše již odchovy
Náhodný surfař akvarista
 


Re: kup si knuhu

Odoslaťod Majdo » 09 Dec 2003 13:41 pm

salik napísal:asi najjednoduchsie bude si zohnat dobru knizku :arrow:
----------------------------- napr.
Neonky
Dr. Vladko Bydžovský
bede Verlag 2002
Stran: 80


Hm, Neviete niekto kde sa da tato kniha zohnat ? V internetovych knihkupectvach som veru nenasiel. :?:
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Neonka - Paracheirodon axelrodi

Odoslaťod skala » 09 Dec 2003 16:51 pm

minky, zadok samicky je obly, samcek to ma tak trochu skosene - viac hranate. vravim o tom co je za prsnou plutvou po chvost na dolnej strane. je to nakreslene napr. v knihe Drahotusskeho a Novaka.

Pozri si mail
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Neonka - Paracheirodon axelrodi

Odoslaťod kujoon » 09 Dec 2003 21:52 pm

Dá sa to zistit aj ked ryby poriadne nakŕmiš. Samice majú veľké celé brucho a smcovi sa bruško zväčší len v oblasti žalúdka ( kúsok pod prsnými plutvami.), takže samica vyzerá ako balón.. Ale aj keď je samica plná ikier tak má pri hlave akoby " zdeformované brucho ". Frank vo svojej knihe tvrdí, že samčeky majú jemné háčiky na análnej plutve. Môže byť, ale ešte nikdy som si to nevšimol....
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod STH » 01 Dec 2007 03:47 am

idem to tu trosku oprasit :)
mam doma huf cca 20ks neoniek cervenych...a neda mi to sa na ne len tak necinne prizerat a nepokusit sa o ich odchov....uz sa tu od vas o to niekto pokusal,ake vysledky ste dosiahli?
Myslim si,ze ked im pripravim vodu tak chut do trenia by mala prist(niekedy pozorujem v spolocenskom akvariu dvorenie samcekov pred machom,ale samotne trenie,alebo ikry som nespozoroval)
skor by ma zaujimalo v com byva najvacsi rozdiel v odchove medzi tetrou neonovou a neonkou cervenou??? :)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod pakozdy » 02 Jan 2008 14:22 pm

mam otazku ohladom spravania sa neoniek. povodne bola kupena skupina 7ks . 1 zdochla. ostali odhadom 3 samice a 3 samci.
1 samec je pomerne agresivny, obhana vsetky neonky a samicky si drzi pod zamkom kazdu v inom rohu a dost casto ich nahana.
postupne sa cela skupina rozpadla na jednotlivcov. vobec neplavaju v skupine, drzia sa pri dne. da sa tato situacia nejako napravit ? utratit toho agresivneho hajzlika alebo na jeho miesto pride dalsi ?

na dalsie neonky uz bnie je miesto v akvariu.
su tam este 2 kolizy, 2x corydoras panda. akva je 65l
nemate niekto tip ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod slade14 » 02 Jan 2008 21:46 pm

ako dlho ich takto spolu mas. ked si na seba zvyknu tak budu normalne plavat a este som nepocul o neonke ktora by napadala ostatne ryby ;) keby si ich dal do vecsieho akvaria tak by urcite tvorili hufik.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod pakozdy » 02 Jan 2008 23:11 pm

spolu su cca 20 dni. ale predtym boli v spolocnej nadrzi.
rozpad skupiny sa zacal cca 10 dni dozadu. pred tym plavali pomerne pokope.
neonky sa napadaju medzi sebou , na ostatne si netrufnu (kolizy, platy).
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod styv » 14 Jan 2008 15:54 pm

Až by niekto chcel, mohol by som mu v niečom poradiť.Pred pár rokmi som ich uspešne množil podľa p. Drahotužského.Publikoval AT rozmnožovanie týchto tetier
styv
 
Príspevky: 51
Obrázky: 4
Založený: 28 Nov 2007 21:51 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod STH » 14 Jan 2008 18:35 pm

styv:mozes sem hodit aspon strucny opis toho clanku..urcite by to tu vela ludi privitalo :wink:
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod styv » 15 Jan 2008 16:51 pm

Je to moc na dlhú debatu, skús si zohnať AT r26 z roku 1983.Vývojovú vodu uvadza DGH 3 dKH 0 pH4.5 dGH 2 dKH0 pH 5 c dGH 1 dKH 0-0,2 pH 5,5 To je podľa pána Drahotušského. Ja som robil vývojovu vodu tak, že destilku alebo demineralizovanú vodu som dal do demižona vložil microsorium tj ratlina hnedovka krídlata hrsť rašeliny akvaristickej a nechal som nie na veľkom svetle aj 2-3 mesiace. Voda mala vodivosť 15-20 mikrosimensov prípadne aj vhodné pH. Osvečilo sa mi pH Ratajovym testom, aby bol tehlovočerveny roztok v teste. Po úprave pH môže vodivosť stúpnuť aj na 40 mS. Elementka 15 krát 15krát 20 asi 3,5l s roštom, aj trs microsoria ,obložil tmavšim papierom do kľudu na skriňu a sklom zakryl. Za 2- 3dni ak ste dobre vybrali pár sa vytrú.Ráno kontrola ,neoplodnené (biele) hadičkov odsať. 2kvapky akriflavinu , doliať ešte vyvojovej vody.Po 5 dňoch sa rozplávaju. Iný krmia črievičkou, ja som dával zariasený list alebo kameň a až o 2 dni artemiu. Voda musí byť krištaľova.
styv
 
Príspevky: 51
Obrázky: 4
Založený: 28 Nov 2007 21:51 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod STH » 15 Jan 2008 18:21 pm

no to cislo asi tazko zozeniem....miesto toho monoseria by sa nedal pouzit napr javsky mach?...naco tam vlastne sluzi ta rastlina?a v podstate aky vplyv ma to luhovanie na svetle 2-3mesiace?
apropo..nemozes mi ten clanok naskenovat a poslat? :roll: :angel:
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod styv » 16 Jan 2008 11:42 am

Ja som stará generácia, počitač má syn ale nemá skener, pokúsim sa . Rastliny mikrosorium vyluhuvavajú látky potrebné na liahnutie a svetlo na to aby rastlina nevyhynula.Ja mávam aj teraz akvárium s touto rastlinou bez rýb ako zásobu vývojovej vody.Citujem z článku AT XXVI č.4Nejvhodnejší rostlinou pro biotopní nádrž je Microsorium pteropus,která svým výluhem zabezpečuje dobrou kvalitu vody pro neonky červené.Bez techto rostlin je chov a zvlášte rozmnožování málo úspešné. OK ? Však je to bežná rastlina ,len sa popýtaj kamarátov.Je papradovitá sa nesadí , vo vode ju nechaj vznášať.(vývojovej) Tak čau S.
styv
 
Príspevky: 51
Obrázky: 4
Založený: 28 Nov 2007 21:51 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Neonka červená/pravá [Paracheirodon axelrodi]

Odoslaťod hongi » 26 Máj 2009 10:49 am

no ako ste postupili? nejake uspechy mate? :o
ja mam asi 50 ks neonky pravej a tiez by som rad skusil odchovat nieco. len sa mi nechce velmi babrat s tou upravou vody.
pocuj styv, myslis ze ak by bolo v akvariu vela mikrosoria tak dokaze vodu upravit tak ze s nou nic ine netreba robit a vytru sa ? to by bola pecka.
iny problem je uz to ze nejak moje microsorium zhadzuje listy a ziadne nedorastaju... ako ho pestujes?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.