demi voda



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

demi voda

Odoslaťod fft3vt » 16 Jan 2008 02:30 am

Niekde som sa docital ze do akva sa da tvrdost vody regulovat demi vodou. V robote jej mame plnu prdel ale demi nie destilovanej tak sa chcem spitat ci je to pravda lebo tam nas inforovali ze je jedovata pretoze neobsahuje v podstate nic a z tela na seba vsetko naviaze. A ak sa da pridat v akom pomere. Dik
Obrázok používateľa
fft3vt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 3
Založený: 06 Dec 2007 09:06 am

Reklama

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 08:29 am

no dobre ta informovali. pre cloveka je demi voda jedovata, keby si ju pil ako taku cistu. do akva je vhodnejsia demi voda ako destilovana. detilovana sa robi skoch pre technicke pouzitie a nie je az taka cista ako demi. Demi vodu mozes dolievat do akva, nic tym nepokaziz, akurat pridas H2O co sa odpari. Pokial by si chcel znizit celkovu tvrdost a vodivost vody v akva, tak je potrebne nejaku cast z akva nahradit demi vodou. skus si nieco o chemizme vody precitat...napr. aj tu: http://www.aquar.cz/Chemie%20pro%20akvristiku.html
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod xDodox » 16 Jan 2008 09:03 am

vikino napísal:.... do akva je vhodnejsia demi voda ako destilovana. detilovana sa robi skoch pre technicke pouzitie a nie je az taka cista ako demi.....

Len pre doplnenie a vysvetlenie. Dá sa kúpiť i destilovaná voda pre "lekárske účely", tá je čistá. Jednu dobu som takú kupoval vo Fakultnej lekárni v BA.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: demi voda

Odoslaťod martin_s » 16 Jan 2008 09:46 am

vikino napísal:no dobre ta informovali. pre cloveka je demi voda jedovata, keby si ju pil ako taku cistu.


Ide o to ze v tele vytvara hypotonicke prostredie a bunky nasavaju vodu z okolia aby sa vyrovnala koncentracia soli, cim sa jej objem zväcsuje az bunkova membrana praska.

vikino napísal:detilovana sa robi skoch pre technicke pouzitie a nie je az taka cista ako demi.


Nie je destilka ako destilka. Zalezi odkial ju mas, v akom stave maju kolonu, aka je ta voda stara. Existuje aj redestilovana voda co je vlastne 2x destilovana voda. Takze s tym ze destilka nie je az taka cista ako demi by som nesuhlasil, kedze je rozhodujucich dost vela parametrov. Ani pri demi nemas celkom zarucene ze je uplne cista.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 13:21 pm

martin_s napísal:Ani pri demi nemas celkom zarucene ze je uplne cista.


No len tak pre zaujimavosť, moja demi voda, robena cez klasicke iontomeniče ma hodnoty podla mojho konduktomera 0,1 microsiemens. Tu desatinu vodivosti tvoria len rozpustene plyny (vzduch) ked voda pada do bandasky. Ked su kvalitne iontomenice, v tej vode prakticky nemoze nic ostat, len cista H2O. :)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod guppy » 16 Jan 2008 14:09 pm

microsiemens na cm alebo na m?

naša destilka v práci má vodivosť 5 microsiemensov na cm.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: demi voda

Odoslaťod Norman » 16 Jan 2008 14:13 pm

vikino: nemas uplnu pravdu, nie vsetko, co je vo vode sa da zmerat konduktomerom. Je tam spusta veci, co nesposobuju vodivost a neda sa povedat, ze by to bola len H2O ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 14:22 pm

guppy- na cm tusim. Norman, jasne nie vsetko zmeras konduktomerom. Ale tu sme v akvaristike, cize z hladiska akvaristiky je demi voda "uplne" cista H2O. Tu ani nema zmysel a vyznam sa podrobne tym zaoberat. Staci vediet co je demi voda, co destilovana, ktora je vhodnejsia pre akva... No a pre tento ucel bohate staci info na tej stranke co som uviedol v prvom prispevku... :)
pre info este dodam, boli casy, ked som este nemal kolonu a ionomenice, tak som si v drogerke kupil par litrov destilky, zmiesal v spravnom pomere s vodovodnou vodou a hura na cervene neonky. este som upravil pH a zazrak sa stal, odchoval som prve neonky. Ked sa mi nechcelo davat peniaze za destilku, rozpustil som si sneh a neonky aj v tom vysli. No ale to bolo pred 15timi rokmi.... :D
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod guppy » 16 Jan 2008 14:30 pm

vikino napísal:no dobre ta informovali. pre cloveka je demi voda jedovata, keby si ju pil ako taku cistu. do akva je vhodnejsia demi voda ako destilovana. detilovana sa robi skoch pre technicke pouzitie a nie je az taka cista ako demi. Demi vodu mozes dolievat do akva, nic tym nepokaziz, akurat pridas H2O co sa odpari. Pokial by si chcel znizit celkovu tvrdost a vodivost vody v akva, tak je potrebne nejaku cast z akva nahradit demi vodou. skus si nieco o chemizme vody precitat...napr. aj tu: http://www.aquar.cz/Chemie%20pro%20akvristiku.html


Destilovaná voda má dostatočnú čistotu. Naša v práci má napr. vodivosť 5 microsiemensov na cm.
Podľa mňa pre akva je dostatočná.
Napr. podľa normy nesmie mať vyššiu konc. medi ako 0,02 mg/l.
Porovnajme to s pitnou vodou, ktorámá podľa platného Nar. vlády konc. limit pre Cu 1 mg/l a Zn až 3 mg/l. Tým nehovorím, že toľko týchto kovov aj obsahuje. Ale tieto limity sú také vysoké preto, lebo sa vie, že sa používajú armatúry z mosadze...
Jej zloženie závisí aj od materiálu vodovodných potrubí, ich veku a stavu ...
Tým chcem iba povedať, že ak všetci používame do akva pitnú vodu z rozvodu a nemáme pri tom strach o ryby, tak naozaj nevidím dôvod obávať sa niekoľkonásobne čistejšej destilovanej vody a tiež nevidím potrebu zháňať ešte čistejšiu vodu napr. demi.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 14:34 pm

guppy mas pravdu. je v tom len jeden asi podstatný rozdiel. Demi voda je lacnejsia ako destilovana, tada aspon u mna to tak vychadza. na jednu regeneraciu mojej kolonky dam asi 50,-Sk. a urobim na nej 500L cistej demi vody. Tych 500L vodovodnej vody co pretecie cez kolonu stoji asi 25,-Sk. Cize spolu 75,-Sk. Kolko stoji destilka? :-)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod guppy » 16 Jan 2008 14:37 pm

Lenže ty si od začiatku tejto témy porovnával iba kvalitu týchto vôd a nie cenu.
Vzbudil si dojem, že destilka nie je pre akva účely vhodná.
S tým nesúhlasím. O cene nebola reč.

Ja mám destilku v práci zadarmo. :D

Koľko ťa vyšla počiatočná investícia do kolóny?
Naposledy upravil guppy dňa 16 Jan 2008 14:39 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 14:39 pm

guppy napísal:Ja mám destilku v práci zadarmo. :D

Koľko ťa vyšla počiatočná investícia do kolóny?


1L iontomenica stoji priblizne okolo 500,-Sk. Ak sa mylim, opravte ma, lebo ja som za ne neplatil. A kolonu som si urobil na kolene z plastovych flias. :o
Naposledy upravil vikino dňa 16 Jan 2008 15:16 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 14:44 pm

No ja som destilku v pociatkoch mojich akva pokusoch pouzival, to je pravda. Vtedy ta kupna mala vodivost dakych 15 microsiemens. Aj tak som presvadcený, ze demi je vhodnejsia ako destilka aj keby bola cena rovnaka.... :)
OFF
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod guppy » 16 Jan 2008 14:53 pm

vikino,

používaš samotnú demi vodu, alebo ju miešaš s pitnou?

Pozor, lebo si ju pokazíš !!!
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 15:15 pm

neboj, dam na ňu pozor... :o
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod fft3vt » 16 Jan 2008 16:11 pm

A v akom pomere ju pridavate do akva?
Obrázok používateľa
fft3vt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 3
Založený: 06 Dec 2007 09:06 am

Re: demi voda

Odoslaťod vikino » 16 Jan 2008 18:37 pm

fft3vt-to zalezi, aku chces mat výslednú vodu. uvediem priklad:
mas k dispozicii 12Nst polotvrdu vodovodnu vodu. v akva chces mat 6Nst makku vodu. Akva mas napr 200L. Ked napustis 100L demi vody a 100L vodovodnej vody, výsledna voda bude priblizne 6Nst tvrdosti (celkovej).
Makka voda v akva je fajn pre ryby a aj pre rastliny, no treba dat pozor na pokles pH. Cim mas maksiu vodu, tym je vacsia tendencia poklesu pH. Vsetko ale najdes na stranke ktorej link je v mojom 1. prispevku. Ja chovam ryby vo vodovodnej polotvrdej vode, co ma okolo 12Nst. Makku vodu pouzivam len na odchov ryb.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: demi voda

Odoslaťod fft3vt » 16 Jan 2008 20:36 pm

vikino dik moc. Mz v Piešťanoch mame tvrdu vodu tak preto ju chcem trochu makkšiu.
Obrázok používateľa
fft3vt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 3
Založený: 06 Dec 2007 09:06 am

Odoslaťod kokynonm » 28 Feb 2008 20:50 pm

ked tu rozbehnutá tema o tvrdej vode ja som niekde čital že sa dá zmäkčit aj pomocou nejakých magnetov či čoho len cez ne preteká voda a že ju to zmäkčuje, čo si myslíte o tom može natom niečo byt???

fft3vt -ono v podstate obe su mrtve vody a musiš ich nejako oživit kebyže tam dáš len čistu demi alebo destilovanu rybám možeš uskodit, na tvojom mieste by som skušal kolko a akéj v pomere ja som mal odskušanu že do 160l akva so zabehnutov vodov som dal 20-30l destilovanej a voda mala 7 ph a celkovu tvrdost okolo tých 5 stupnov. Meral som to len papierom takže to nemuselo byt až tak presné.
kokynonm
 
Príspevky: 1
Obrázky: 11
Založený: 19 Nov 2007 15:17 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Odoslaťod rado1121 » 28 Feb 2008 21:17 pm

ja používam osmoticku vodu ,,mam aj revezku..a súhlas z vikino-m pre akvaristov je demi voda relatívne čista 8)
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec

Re: demi voda

Odoslaťod pakozdy » 29 Feb 2008 17:00 pm

a co to deionizovana voda ? znamy to pouziva v labaku. ma na to nejaku kolonu. vraj to nie je destilka, ani demineralizovana voda.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod paolo » 29 Feb 2008 17:09 pm

destilovana voda - cira, bezfarebna, bez chuti a zapachu, ph neutralna
deionizovana voda - voda zbavena vsetkych iontovo rozpustnych latok
demineralizovana voda - voda zbavena vsetkych iontovo rozpustnych latok a kremiku

demineralizovana voda sa pouziva na cistenie, my sme ju pouzivali na cistenie zaschnutych atramentovych tlaciarnovych hlav - do akvarka by som nelial ani jednu z nich
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 29 Feb 2008 17:12 pm

skor ide o miesanie za ucelom znizenia ph.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod paolo » 29 Feb 2008 17:16 pm

no neviem, destilku mozno ale demi vodu by som neskusal, je to v podstate cista cista voda - dostane sa takmer vsade, netusim aky to ma ucinok na zivy organizmus.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.