Zeleny zakal



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Zeleny zakal

Odoslaťod cyrano » 17 Apr 2003 12:33 pm

Uz niekolko tyzdnov mam v akvariu zeleny zakal. Zrejme sa tam premnozili jednobunkove riasy. Po ciastocnej vymene vody sa to zlepsi
ale po niekolkych dnoch sa zase zhorsi. Skusal som aj zastavit pridavanie CO2 a hnojiva pre rastliny, tiez som skusal pouzit AquaClear od Sery ale nic nepomohlo. Niekde som cital ze by sa to dalo zlikvidovat prirodzenymi
skodcami udajne dafnie alebo korytko. Viete mi prosim niekto poradit
ako sa toho zakalu zbavim?
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod jacik » 17 Apr 2003 13:36 pm

sice som ho nikdy v akvariu nemal ale poradim co viem z knih:

zeleny zakal su vlastne male plavajuce zelene riasy. takze skus:
-menej svetla
-menej krmiva (minimum)
-vykonnejsiu filtraciu

casom (tyzden, dva) by mal zmiznut. su aj ine (drahsie) riesenia. napriklad UV filter.

ahoj
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod mh » 17 Apr 2003 16:58 pm

S tym mozem len suhlasit. Neprekrmuj, obmedz svetlo a filtruj co najviac.
mh
 
Príspevky: 34
Obrázky: 3
Založený: 14 Apr 2003 12:44 pm

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod cyrano » 22 Apr 2003 10:03 am

Vdaka pomohlo. Na tri dni som vypol umele osvetlenie a filtroval som.
Stav sa podstatne zlepsil ale este uvidim ako sa to vyvynie dalej. Dufam ze sa to zase neobnovi ked nabehnem do normalneho rezimu. CO2 a hnojivo este pre istotu nedam.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod salik » 23 Apr 2003 23:18 pm

Zelený zákal - [url]akva.dadak.cz/index.php3?PAGE_NAME=clanek&clanek=zakal.htm&ids=zakal[/url]

Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod nino_q » 26 Okt 2003 19:29 pm

keby niekoho zaujimalo, ako to vyzera zblizka, tak prikladam zopar obrazkov :
Obrázok
Obrázok
Obrázok

nema niekto navyse UV-lampu? ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod salik » 27 Okt 2003 22:44 pm

nino_q napísal:keby niekoho zaujimalo, ako to vyzera zblizka, tak prikladam zopar obrazkov :
.........
nema niekto navyse UV-lampu? ;-)

no parada, ako si to fotil?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod nino_q » 28 Okt 2003 08:58 am

nooo, ved som spominal ze mam UltraZoom ;-)

hi, mame mikroskop, tak som to pozeral pod nim a proste som fotak prilozil k okularu; bolo treba este zazoomovat a nie vsetky obrazky sa podarili. Chcelo by to nejaky drziak na fotak na mikroskop... ale zase az tak casto nefotim :-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod majko » 28 Okt 2003 09:17 am

nino_q napísal:nooo, ved som spominal ze mam UltraZoom ;-)

hi, mame mikroskop, tak som to pozeral pod nim a proste som fotak prilozil k okularu; bolo treba este zazoomovat a nie vsetky obrazky sa podarili. Chcelo by to nejaky drziak na fotak na mikroskop... ale zase az tak casto nefotim :-)

Takze ti ide.... Aky mas mikroskop? Ja som nad tym uz tiez rozmyslal...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod nino_q » 28 Okt 2003 09:20 am

velmi stary laboratorny, neviem oznacenie ani nic... ale ked som mal asi 10 rokov tak ho vyradili volakde v labaku
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod mato » 06 Nov 2003 23:31 pm

co takto nejaky prirodzenejsi sposob ako je UV ? ja mam momentalne ten zakal a nemozem sa ho zbavit. Ked prestanem svietit po par dnoch odchadzaju rastliny, a zakal je tam furt. Sice niesom skrob, ale kupit lampu za 5litrov je dost, a pozicat na 10dni - na vycistenie vody za 1500 sa mi dat nechce. Za to mozem mat kopu novych rastlin ked to napr. vyhubim komplet.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod nino_q » 07 Nov 2003 08:32 am

UV-cka sa da zohnat aj lacnejsie ako za 5litrov, napr. http://www.mojweb.sk/akvaster/

prirodzenejsi sposob existuje, napr. dafnie, a urcite sa to da este aj inak

ale UVcko ma aj ine vyhody - likviduje zarodky lubovolnych parazitov, plesni, atd. co plavaju vo vode
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod l_laco » 07 Nov 2003 08:58 am

mato napísal:co takto nejaky prirodzenejsi sposob ako je UV ? ja mam momentalne ten zakal a nemozem sa ho zbavit. Ked prestanem svietit po par dnoch odchadzaju rastliny, a zakal je tam furt. Sice niesom skrob, ale kupit lampu za 5litrov je dost, a pozicat na 10dni - na vycistenie vody za 1500 sa mi dat nechce. Za to mozem mat kopu novych rastlin ked to napr. vyhubim komplet.


Ja som mal tento zakal pred tyzdnom a zatial je voda cista. Ak mas zaujem skut ako som to urobil ja.
Akvarko som na 99% zakryl aby sa don nedostalo svetlo, nesvietil som, ryby som nekrmil. Filter bezal normalne dalej, dokonca aj Co2, ktoru pridavam z kvasnic som nechal bublat. Po dvoch dnoch som vymenil asi 1/4 vody a dopustil som priamo z vodovodu. Po dalsich dvoch dnoch som akvarko "odbalil" a znovu som vymenil asi 1/4 vody. Potom som uz svietil naplno a krmil som ryby. Este dva dni bola voda mierne zakalena, ale uz na treti den bola voda cista. To bolo v pondelok. Odvtedy sa nic nezmenil, akvarko je stale ciste.
Tiez som uvazoval (a stale uvazujem) o zakupeni UV lampy, ale akosi nemam momentalne financie. Ak by som ale isiel kupovat tak zrejme tu Akvaster od Majera z B.Bystrice. Vcera som ju videl na zivo v jednej predajni a je celkom sikovna. Myslim, ze aj cena je rozumna v porovnani s inymi vyrobcami.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod majko » 07 Nov 2003 09:56 am

l_laco napísal:Ja som mal tento zakal pred tyzdnom a zatial je voda cista. Ak mas zaujem skut ako som to urobil ja.
Akvarko som na 99% zakryl aby sa don nedostalo svetlo, nesvietil som, ryby som nekrmil. Filter bezal normalne dalej, dokonca aj Co2, ktoru pridavam z kvasnic som nechal bublat. Po dvoch dnoch som vymenil asi 1/4 vody a dopustil som priamo z vodovodu. Po dalsich dvoch dnoch som akvarko "odbalil" a znovu som vymenil asi 1/4 vody. Potom som uz svietil naplno a krmil som ryby. Este dva dni bola voda mierne zakalena, ale uz na treti den bola voda cista. To bolo v pondelok. Odvtedy sa nic nezmenil, akvarko je stale ciste.
Tiez som uvazoval (a stale uvazujem) o zakupeni UV lampy, ale akosi nemam momentalne financie. Ak by som ale isiel kupovat tak zrejme tu Akvaster od Majera z B.Bystrice. Vcera som ju videl na zivo v jednej predajni a je celkom sikovna. Myslim, ze aj cena je rozumna v porovnani s inymi vyrobcami.

Bolo by zaujimave vediet, ktory z faktorov ktore si zmenil prispeli k zlepseniu. Bolo to menej svetla, znizenie PH, vymena vody alebo nekrmenie ryb? No to asi nezistime :-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod mato » 07 Nov 2003 11:55 am

no 15W lampa stoji 3500,- to, nieje taka hroza, ak to niekoho zaujima tak 25W 4000,- a 30W som zabudol. Co takto Akriflavin alebo Tripaflavin ? niekto tu vo fore pouzil toto a vraj no problem.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod denis » 07 Nov 2003 12:00 pm

ta 15W uv lampa na akvaristicke ucely uplne staci, pokial nie je v 500 l akva :-)
skus sa opytat v akvaristike ci nemaju nieco na zakal
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Atilla » 07 Nov 2003 17:28 pm

Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod 18Roddick18 » 04 Okt 2005 17:29 pm

l_laco chcem sa spytat ci to zatienene akva na niekolko dni ci neublizilo nejako tvojim rastlinam lebo viem ze oni potrebuju vela svetla no nic musim to skusit aj ja mam stym tiez problemy:-(akva vyzera hrozne nic pomaly nevydno pritom som cistil len pred mesiacom:-(
18Roddick18
 
Príspevky: 8
Obrázky: 20
Založený: 30 Aug 2005 21:16 pm
Bydlisko: Trebišov

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod pierro » 04 Okt 2005 18:28 pm

UV lampa sa dá kúpiť hlboko pod 5000 (napr. http://www.akvashop.sk/product_info.php ... cts_id=547 + nejaké to čerpadlo za cca 400,-), ale verím tomu, že ak sa popozeráš po blízkom alebo aj vzdialenejšom okolí, nájdeš aj lacnejšie. k "prirodzenejšej metóde" - myslím, že prirodzenejší zabiják ako svetlo už nie je :wink: (viď upírov a podobné :lol: :lol: )
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Dusana » 07 Okt 2005 06:56 am

Cafte, nam sa robi zeleny zakal skoro pravidelne v akvarku s malymi guramami. Tam asi nebudem skusat nekrmit a celkom zatienit. Tie pripravky ktore sa pouzivaju proti zakalu nemozu malym rybkam ublizit? Maju tam molitanovy filter a umele osvetlenie, nejake plavajuce rastlinky, pH okolo 6,5, tvrodst momentalne fakt neviem. To je po vymene vody, predtym bolo pH aj tvrdost vyssia a zakal sa robil tiez, takze zmena parametrov nepomohla.
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod MatkoGin » 15 Jan 2008 17:05 pm

ja mam zeleny zakal obmedzil som svetlo na minimum filtracia beží naplno krmenie odstavene ryby su na diete a dnes po tyždni som sa pozrel do akva utrpeli rastlinky ale zakalu sa darí neviem čo mam robiť
Obrázok používateľa
MatkoGin
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2007 17:05 pm
Bydlisko: šintava

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod abba » 16 Jan 2008 00:00 am

MatkoGin napísal:ja mam zeleny zakal obmedzil som svetlo na minimum filtracia beží naplno krmenie odstavene ryby su na diete a dnes po tyždni som sa pozrel do akva utrpeli rastlinky ale zakalu sa darí neviem čo mam robiť

prilis malo info,je to zabehnute akva?vypni osvetlenie na 36hodin a potom 24.-48hodin na minimum a postupne zvysuj na primeranu uroven,mne to pomohlo pri cerstvo zalozenej 1500-ke
Naposledy upravil abba dňa 25 Jan 2008 19:57 pm, celkovo upravené 1 krát.
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod MatkoGin » 16 Jan 2008 15:18 pm

Akva frčí niečo vyše roka jedina zmena bola v neone jemne ružovy som vymenil za biely a od vtedy to začalo samozrejme so zmenou som dokupil aj viacej rastlín lebo pri tom starom mi všetko kapalo
Obrázok používateľa
MatkoGin
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2007 17:05 pm
Bydlisko: šintava

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Jan 2008 14:37 pm

Kacířská otázka: Vadí zelený zákal?
Mám ho už přes dva měsíce v jedné váze. Vím proč. Moc živin - dal jsem do dna moc zeminy. Protože nechci přehrabovat dno, jen jsem ho trochu rozryl a odkalil. Několikrát jsem vyměnil vodu, pročistil sklo. Snížil jsem intenzitu světla z 23W na 11W.
Jenže při maximálním zákalu se značně namnožily krevetky cherry red. Váza jich je plná a stále nosí další vajíčka. Prosperují stále. Echinodorus veronikae (díky Slade) roste a má nové listy. V tuto chvíli je zákal mírnější (krmím minimálně) a já dospěl do stádia, že mi vlastně nevadí. Mám na skříni "zelenou vázu" :).
P.S. Myslím, že do půl roka zanikne sám (po dalších výměnách vody). Bude se to krevetkám líbit? :))
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.