Boj se sinicí v akváriích



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Jirka Scobak » 04 Jún 2007 14:32 pm

V sobotu se konala burza akvarijních ryb v bratislavském KD Ružinov. V průběhu burzy jsem se náhodně zeptal jednoho ze nejlepších slovenských živorodkářů Ivana Vyslužila, jestli má v akváriu také problémy se zelenou řasou. Usmál se, řekl, že to je sinice, že ji určitě prísavníci žrát nebudou (tedy, že ji skoro nic nežere) a odkázal mě na článek o sinicích v prvním časopise Akvárium, strany 22-26. V textu je mnoho komentářů od lidí, kteří se sinicemi bojovali. Chtěl bych také přispět. Sinice jsem měl v pěti různých akváriích a zatím se mi vždy podařilo dlouhodobě vyhrát.
U sinice je problém, že se velmi rychle šíří, je mazlavá (výrazně nepříjemně zapáchá) a přestože se dá sloupnout z listů (i odkalit) v celých vrstvách, rozpadává se a část vždy ve vodě zůstane. Stanislav Frank ve své knize Akvaristika dokonce popisuje, že se sinice pohybují po podkladu a dokáží zaujmout „nová, výhodná stanoviště, kde se ještě před několika hodinami nevyskytovaly“. Myslím, že má pravdu. Sinice je mrcha. Na druhou stranu nemám pocit, že by nějak výrazně škodila akvarijním rybám a rostlinám. Proto jsem se jí nikdy nesnažil okamžitě zbavit.

U prvních dvou akvárií jsem nad příčinou vzniku sinic příliš nepřemýšlel. Nikdy jsem se je ale nesnažil zničit chemií, antibiotiky nebo zatemňováním akvária. Myslím, že sinice jsou důsledek, ne příčina. Bylo by zbytečné chtít se jich jednorázově zbavit, když skrytá příčina zůstává. Naopak, pokud zmizí postupně, mám jistotu, že je akvárium zdravé (zárodky sinic budou zřejmě v akváriu stále, ale sinice nebudou mít prostor na masový výskyt). V obou případech jsem sinici ručně sbíral a odkaloval. Protože jí nebylo tolik, měly rostliny prostor a začaly růst. V obou akvárií nakonec sinice zmizela. Bujení rostlin = akvárium bez sinic.
Třetí případ nastal loni v létě, když jsem kompletní osazenstvo stolitrového akvária přesunul do dvěstěpadesátilitrového akvária (jediné z uvedených akvárií, které má filtraci a vzduchování). Kromě sinice bujela také černá štětičková řasa. Sinici jsem opět mechanicky sbíral, štětičkovou řasu při odkalování seškrabával z předního skla hubkou na nádobí. Boj trval něco přes půl roku (jednalo se o dost velkou plochu). V tuto chvíli kryptokoryny utěšeně rostou, sinice je omezena na jednu malou lokalitu a štětičkových řas také není, co bývalo.
Čtvrtý případ nastal v sedmdesátilitrovém akváriu, které lekníny zarostly u hladiny tak, že všechny kryptokoryny pod nimi shodily listy a v tuto chvíli se stále vzpamatovávají. Protože je akvárium až na vrcholu skříně, asi tři měsíce jsem ho zanedbával a dostal se k vyčistění asi před měsícem. Přihodil jsem tam rostlinu egeria densa (čistě pro zvětšení rostlinné masy), tuto sobotu asi 15 živorodek poecillia endleri a 5 pancéřníčků. Počítám, že bude třeba ještě několikrát sesbírat sinici a odkalit, za cca 2-3 měsíce by se akvárium mohlo rozrůst.
V pátém případě se sinice masívně rozšířily poté, co jsem v sedmdesátilitrovém vyplel asi čtvrtinu akvária od rostliny sagittaria za účelem nasazení několika nových rostlin. Rostlinám se nedařilo, sinici ano. Za dva týdny pokryla celé vyčištěné území, z nových rostlin se ujal pouze nekořenící kapraďorost monoselenium tenerum (viz. foto na
Obrázok
Odstraňovat sinici z jemnolistých rostlin bylo zoufalé. Proto jsem dlouhodobě vysadil jednu z úsporných zářivek nad akváriem a dodatečně vysadil rostlinu heteranthera zosterifolia (v té chvíli jsem neznal název, ale vypadala, že je schopna přežít). Ta nakonec pokryla celou hladinu (dno pokrylo výše zmíněné monoselenium tenerum), akvárium se zaplnilo fotosyntetizující biomasou a sinice už není. Za zmínku stojí, že uvedené akvárium bylo předcházející tři roky totálně zarostlé rostlinami a absolutně bez řas a bez sinic.

Shrnutí. Sinice se přemnoží v okamžiku, kdy dojde v akváriu k zásadní změně (třeba i ve snaze o změnu k lepšímu). Změna osvětlení, dominance jedné rostliny, pokus o osazení nových rostlin, zvětšení akvária, pokus o nový design. Nejlepší ochranou před sinicemi (a řasami), je neměnit zaběhnutý systém. Když už se sinice objeví, není třeba se jich snažit okamžitě zbavit, je třeba být trpělivý. Mechanický sběr, narušování a odkalování sinic dává slušnou šanci odolným rostlinám, aby se vzpamatovaly.
Přiznávám, že moje akvária jsou trochu netypická. Všem dávám pod štěrk alespoň trochu zeminy pro tropické rostliny, až na jednu vyjímku nevzduchuji a nefiltruji, používám základní druhy rostlin. Prioritou je, aby rostliny rostly :D .

Stejný text i s fotografiemi jsem umístnil na blog Sme http://www.scobak.blog.sme.sk/.
Naposledy upravil Jirka Scobak dňa 04 Jún 2007 15:14 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Jirka Scobak » 04 Jún 2007 15:13 pm

P.S. 1 Problem se senici me zaujal, protoze ja ho za az tak velky problem nepovazuji. Sinice se da zbavit. Sice to trochu trva, ale jde to.
P.S. 2 Puvodne jsem chtel jen napsat clanek na Akva, ale napadlo me, ze to muze byt zajimave pro vic lidi.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Miloš » 04 Jún 2007 16:57 pm

no s tou trpezlivostou ti gratulujem k uspechu ja so siniciou bojujem uz takmer rok a zatial nikto s nas neziskal tu rozhodujucu bitku chvilu to vyzera ze vyhravam ja a potom pride zdrvujuci utok sinice a som zasa nazaciatku ale trpezlivost som este nestratil tak povzbudeny tvojimi skusenostami budem pokracovat :)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod jojto » 05 Jún 2007 13:28 pm

Mne vyskocili sinice, ked som pridal jednu 36W ziarivku (260L) k dvom predchadzajucim a odisiel som na 3 dni. Svietilo sa 10 hodin. Egerie boli komplet kaput, musel som vyhodit, polovicu dna som prevaril a znizil cas svietenia na 7 hodin. Odkaloval som kazdy tyzden 1/3 vody a po mesiaci sa to stabilizovalo. Hlavne ju zachytit vcas. Urcite je jednoduchsie zbavit sa sinice ako stetinky alebo "zabieho vlasu". Pekny clanok :)
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Jún 2007 14:58 pm

jojto napísal:Egerie boli komplet kaput, musel som vyhodit, polovicu dna som prevaril


Dno bych asi neprevaroval. Podle mych skusenosti, pokud se chci zbavit sinic na plovoucich rostlinach, staci je vytahnout z akva a proplachnout pod tekouci vodou.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Attila Szabó » 06 Jún 2007 10:25 am

Ja mám sinicu v 220l akva vyše roka. Viem, dôvod je veľa NO3, mám tam anubiasy a tropheusy, 15ks na cca. 180l vody. Už som zatemňoval, v kuse fičí UV lampa a sinice si veselo žijú.
Odkaľujem a mechanicky sa jej zbavujem.
Problém mám zrejme v 3D pozadí akvária: nasávací koš filtra je pod úrovňou, kde sú v pozadí otvory na nasávanie vody a teda pri otvoroch nie je "ťah", teda väčšina detritu ostáva na piesku a tým sa zvyšuje NO3.
Dobre si myslím?
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Jirka Scobak » 06 Jún 2007 10:35 am

[quote="Attila Szabó"teda väčšina detritu ostáva na piesku a tým sa zvyšuje NO3.
Dobre si myslím?[/quote]

Nevím. Já si dendrit v akváriích doslova pěstuji a odkaluji jen, když ho je fakt hodně :o . Myslím, že prospívá rostlinám. A akvárium vypadá přírodněji.
Názor ostatních?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Attila Szabó » 06 Jún 2007 14:52 pm

Osobne si myslím, že nemám v rovnováhe počet rastlín s množstvom detritu vytvoreného a povaľujúceho sa celý týždeň na piesku (odkaľujem raz do týždňa, niekedy aj dvakrát, keď je ho veľa). Sinice sa vytvárajú hlavne tam, kde nie je silné prúdenie vody, ale to je známy jav.
Rovnováhu s rastlinami nikdy nedosiahnem, ohľadom na biotop.

Mám druhé akva, kde nasávanie a umesnenie otvorov v pozadí je OK, tam som nemal sinice nikdy, až na zábeh akva na začiatku. A detrit tam nenájdem žiadny, všetko nasaje filter, pritom tam pláve 53ks dospelých Tropheusov (v 680l vody). Takže neviem, len porovnávam obidve akva a vidím veľký rozdiel, pritom podmienky sú takmer rovnaké, až na ten technický rozdiel v tom pozadí.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod jojto » 06 Jún 2007 16:49 pm

Ja odkalujem raz za 2-3 mesiace, mam v 260L sice iba 60 neoniek a asi 15 panciernickov, no 40 Neocaridin toho uz cosi vytentuje. Ked som mal sinice, ani som moc neodkaloval, skvor menil iba vodu. Nemyslim, ze nejaky pomer detritu/pocet rastlin je smerodatny. Silna filtracia, znizenie intenzity osvetlenia, vymena vody a manualne odstranovanie sinice mi zabralo.
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Attila Szabó » 07 Jún 2007 07:57 am

Hm... Filtráciu mám 1000l/hod. na 190l vody, osvetlenie mám jednu 30W trubicu Sylvania Aquastar - myslím si, že je filtrácia dostatočne silná a osvetlenie dostatočne slabé. Vody vymieňam ako som popisoval, zakaždým 50 litrov a samozrejme aj manuálne odstraňujem. No za 2-3 dni je sinica späť.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Peterka » 30 Júl 2007 22:54 pm

Bojoval som so sinicou skoro pol roka, tvorila sa najprv na strku a ked som ju chvilu nechal, pokracovala aj na rastliny. Skusal som vsetko mozne okrem tmy- poslednu trubicu som nechcel vypnut-tak mi napadlo znizit mnozstvo svetla stmavenim vody- predavkoval som akvarko Aquahum-om- raselinovy koncentrat, najtmavsi co poznam. Sinica za par dni zmizla... a niekolko tyzdnov uz mam pokoj. Akurat mam pocit, ze to bolo sposobene viac radikalnou zmenou chemizmu vody ako znizenim svetla- ale davam to ako mozny tip na vyskusanie, jeden nikdy nevie :-)
Peterka
 
Príspevky: 60
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2005 20:50 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod AciD » 18 Nov 2007 19:38 pm

Ja mám 112 l akvárko a sinica sa mi objavila v lete v horúčavách. Pár mesiacov som skúšal manuálny zber ale nič nepomáhalo. Obiavila sa aj vo vode kde plávala v podobe štetiniek. Pozbieral som ju a za pár hodín bola naspäť. Už bola všade na rastlinách kameňoch na hladine aj na dne a sklách. Vytvorila obrovský koberec.

Nakoniec pred mesiacom som sa na**al a kúpil som novú penu do filtra, novú akvaristickú neónku a vypol osvetlenie na. Akvárium bolo osvetlovane len svetlom z okna a večer izbovým. Po 4-5 dňoch sinica zmizla sama z akvária a o týždeň aj z vody. Akvárko nebolo nikdy tak čisté a krásne ako potom (musel som len povyhadzovať zhnite listy).

Teraz svietil len pri západe slnka do 10 hod. a pomaly nabieham na normálna 12 hod režim.

Uvidíme ako a to bode vyvíjať.
Obrázok používateľa
AciD
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 17 Nov 2007 09:40 am
Bydlisko: BB

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod jiskra » 15 Jan 2008 15:30 pm

Ahoj,
Trapi mne problem se sinici.Myslite si,ze by pomohlo zkratit dobu sviti akvarka,vysadit na nejaky cas hnojeni a ubrat svetlo a vysadit rychle rostouci rostliny ?
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod xDodox » 15 Jan 2008 15:36 pm

Prečo to vždy končí otázkou, ako na to? A čo tak niečo pohľadať a poštudovať? Napríklad tu: sinice, Pliaga - riasy, Riasy. Viem, jednoduchšie sa je opýtať.

2jiskra: Prosím ťa, neber to osobne.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod badox » 15 Jan 2008 16:30 pm

dodox má pravdu, ja som pred pár dňami tento boj ukončila - úspešné využitie informácie z uvedeného linku :)
vrkratke skrátenie času alebo ubratie svetla je nedostatočné, treba natvrdo komplnet zatieniť akva aspoň na 5 dní+- .
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod salik » 18 Jan 2008 01:30 am

:idea:
www.klub.akva.sk/akvarium.php
Akvárium - 1. číslo (7,3 MB - 4.9.2006)
5-stran k teme Sinice
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Attila Szabó » 18 Jan 2008 07:34 am

to badox: zatienenie akva mám za sebou už 5x (!) a nič, sinica sa stále vráti. Vysadenie rýchlorastúcich rastlín nie je aktuálne (tanganika), menej svietiť už nemôžem (je tam len 1 žiarivka), viac voda prúdiť nemôže (1000 l/hod na 225 litrov)... Asi je to zakliate :)
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod badox » 18 Jan 2008 11:57 am

hm tak to máš blbé :? mne to zatiaľ pomohlo, ale po tvojom príspevku si uvedomujem, že to je možno len prvá vyhratá bitka... no dúfam, že sinice ma svojim návratom už nepoctia :roll:
aj tak nechápem, čo ju u teba tak "priťahuje" za podmienok, ktoré si opísal
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod xitanaf » 18 Jan 2008 12:06 pm

ja som svoj boj so sinicou vyhral. Mal som nejaký druh čo vypadal ako stupajuce bublinky vzduchu na listoch rastlin, kt. sa po zatrasení rastlinou uvolnili a rozprašili do vody. Skušal som vsetky experimenty s PMDD, zatemnovanie aj UVlampu ale sinica stále odolávala. Potom som sa rozhodol oprasit môj CO2 set a začal som s aplikáciou, do 12h bolo po sinici.

ps k tomu zatemneniu, mal som zatemnene 10dni. fungovalo to, sinica zmizla ale do 12h po znovuzapnutí svetla bola spat...
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Attila Szabó » 18 Jan 2008 16:52 pm

to badox: podľa mňa je u mňa problém s vysokým NO3, ktorý podľa môjho názoru vzniká tým, že detrit sa usádza na piesku, len jeho časť je nasatá do filtra, pretože nasávacie otvory pre vonkajší filter sú blbo umiestnené (podotýkam, že v druhom akvárku sú umiestnené perfektne, preto sa tam ani po týždni nenachádza ani štipka detritu na piesku - vidno, že keď dačo pláva pred nasávacím otvorom, tak je okamžité vtiahnuté doňho, kdeťto tu rozhodne nie...). Mal by som zmerať NO3 tu aj tam, ale akosi som lenivý :) Už sa učím žiť so sinicou...
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Vai » 19 Jan 2008 01:34 am

to Attila:
Detrit se přece nerovná NO3. Nebo si myslíš, že onen detrit vtáhnutý dokonale do venkovního filtru se tam nějak "zázračně" usadí, nerozpustí ve vodě a neprodukuje onen NO3? :wink:
Naposledy upravil Vai dňa 19 Jan 2008 14:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Attila Szabó » 19 Jan 2008 07:45 am

Neviem. Čo je treba k rastu sinice? Svetlo a živiny.
Svetla je v akva minimum 0,13 W/l, živín prravdepodobne hodne.

A je tam druhé akva, kde nie je žiadny detrit, svetla viac a sinica žiadna.

... ?
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod Kubo » 19 Jan 2008 11:01 am

Atilla pomeraj hodnoty :wink: Ja som mal hodnoty vody vsetko na nule a mal som sinice tolko ze som denne 1-2 vedra odsal cize podla mna ked niekto tvrdi ze navine je urcite no3 alebo po4 tak hovori hluposti.Ked som zacal hnojit po mesacnej pauze , ktoru som dal koli tomu ze ma nahovorili ze to bude vela fosforu a dusiku , pritom som stale mal hodnoty uplne na minime , tak sinica zacala ubudat ale je pravda ze to aj nechavam uplne zarast.V mojom rastlinnom akva som skusil vsetko a najlepsi recept bude asi nechat akvarium zarast co najviac ako sa da a vtedy sinica zacne miznut. :)

Apropo o ktorom akva vypravas ty o tom cichlidovom alebo rastlinnom ? :mrgreen:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Boj se sinicí v akváriích

Odoslaťod abba » 19 Jan 2008 15:09 pm

Kubo napísal:Atilla pomeraj hodnoty :wink: Ja som mal hodnoty vody vsetko na nule a mal som sinice tolko ze som denne 1-2 vedra odsal cize podla mna ked niekto tvrdi ze navine je urcite no3 alebo po4 tak hovori hluposti.Ked som zacal hnojit po mesacnej pauze , ktoru som dal koli tomu ze ma nahovorili ze to bude vela fosforu a dusiku , pritom som stale mal hodnoty uplne na minime , tak sinica zacala ubudat ale je pravda ze to aj nechavam uplne zarast.V mojom rastlinnom akva som skusil vsetko a najlepsi recept bude asi nechat akvarium zarast co najviac ako sa da a vtedy sinica zacne miznut. :)

Apropo o ktorom akva vypravas ty o tom cichlidovom alebo rastlinnom ? :mrgreen:

zo vsetkeho co tu bolo spomenute vratane uvedeneho cisla casopisu akvarium vychadza logicky zaver ze pricin vzniku a premnozenia sinic moze byt viacero,cize aj kombinacia faktorov ktore samostatne nesposobuju tento problem.z vlastnej skusenosti, mozem povedat, ze tento problem vznikol vzdy ked islo este o nezabehnute akvarium /do jedneho roka po zalozeni/v ktorom sa doladovali paramentre ako farba, intenzita a casova dlzka osvetlenia, filtracia, teplota vody,pocet ryb, intenzita krmenia.v zabehnutych akva sa tento problem u mna vyskytol iba raz a to po velkom zasahu v akva /560litrove/ked som ho radikalne prestaval a pri tom prestrihal rastliny. toto vsetko plati v pripade dodrziavania prisnej karanteny ak ide o doplnovanie fany a flory.u mna sa po vyladeni osvetlenia tento problem nikdy nevyskytol.ako najucinnejsie sa vo vsetkych akvariach ukazalo mechanicke zozbieranie a vypnutie svetla na 3-4dni, potom zapnutie osvetlenia - najprv malo a potom v cca.tyzdnovych intervaloch pridavanie intenzity az na nevyhnutne potrebnu mieru pre rast rastlin.nikdy som pritom nemaral testami kvalitu vody /pritomnost jednotlivych prvkov,No2 alebo No3,ph,tvrdost/ lebo som presvedceny ze vysledky ktore by som ziskal by boli aj tak orientacne.laboratorny rozbor je objektivny.
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.