tazke kovy v akva



Akvarijné ryby - choroby, liečba

tazke kovy v akva

Odoslaťod vlado78 » 21 Jan 2008 16:00 pm

zdravim..mam podozrenie na vacsie mnozstvo zinku v akva..vzdy po vymene vody su ryby znacne rozdychane a vela jedincov ma stale zrychlene dychanie a aj ostatne priznaky nasvedcuju o tom ze by mohlo ist o otravu zinkom..malawske jedince to nesu celkom v pohode ale tanganika to nesie dost tazko a pomaly chradnu a kapu.. neviem sa nikde dostat k nejakemu testu na Zn a ani k nejakemu pripravku ktory by zinok znizoval. vsetky pripravky na upravu vodovodnej vody sice uvadzaju ze stahaju aj tazke kovy no nemam pocit ze to tak je aj u zinku ci medi..
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Reklama

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod formaldehyd » 21 Jan 2008 17:15 pm

Nie som si celkom isty, ci moze mat Zn tak specificke priznaky, aby sa na tuto otravu dalo usudzovat len zo spravania ryb, ale asi mas na svoje podozrenie dovod.. Akva test na Zn som nikdy nevidel, ale test pitnej vody urobi zdravotny ustav/ hygienicka stanica, pocitaj nieco okolo 2 stoviek. Pripravkom na upravu akva vody by som prilis v tomto ohlade neveril (ja im vlastne neverim v nicom..), a stalo by to majland. Dalej musis zistit v odbornej literature, ake su uz skodlive koncentracie pre tvojich chovancov, podla noriem pre ludi sa neda usudzovat ani orientacne, clovek znasa Zn dobre, ryby podstatne horsie. Nejake hodnoty sa daju najst v "Ecology of the planted aquarium", D. Walstad, inak zrejme len vedecke publikacie.
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod formaldehyd » 21 Jan 2008 17:15 pm

Nie som si celkom isty, ci moze mat Zn tak specificke priznaky, aby sa na tuto otravu dalo usudzovat len zo spravania ryb, ale asi mas na svoje podozrenie dovod.. Akva test na Zn som nikdy nevidel, ale test pitnej vody urobi zdravotny ustav/ hygienicka stanica, pocitaj nieco okolo 2 stoviek. Pripravkom na upravu akva vody by som prilis v tomto ohlade neveril (ja im vlastne neverim v nicom..), a stalo by to majland. Dalej musis zistit v odbornej literature, ake su uz skodlive koncentracie pre tvojich chovancov, podla noriem pre ludi sa neda usudzovat ani orientacne, clovek znasa Zn dobre, ryby podstatne horsie. Nejake hodnoty sa daju najst v "Ecology of the planted aquarium", D. Walstad, inak zrejme len vedecke publikacie.
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod vlado78 » 21 Jan 2008 17:34 pm

ja som cital priznaky otravy zinkom na stranke www.aquar.cz.. ja som nevedel najskor co rybam je len mi z nejakeho dovodu kapali a nevedel som dovod..toto mi pripada logicke aj pravdepodobne
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod vlado78 » 21 Jan 2008 17:34 pm

ja som cital priznaky otravy zinkom na stranke www.aquar.cz.. ja som nevedel najskor co rybam je len mi z nejakeho dovodu kapali a nevedel som dovod..toto mi pripada logicke aj pravdepodobne
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod formaldehyd » 21 Jan 2008 18:09 pm

Tak som sa prave dozvedel, ze akva test na Zn existuje... Ak vies, ze v potrubi Zn mas, a pri vymene pouzivas teplu vodu, zvysuje to pravdepoodbnost otravy Zn. Na druhej strane, mas svoje cichlidy v makkej vode? Asi nie.. A aj autor stranky upozornuje, ze priznaky su potencialne zamenitelne s inymi ochoreniami.. Vidim riesenie v 1) otestovani vody (urcite by som viac veril hygiene nez akvatestu), pripadne 2) v drastickych testoch na jednotlivych kusoch s ochladenou teplou vodou, studenou vodou, vodou z ineho zdroja a pod.. to by vsak vyslo podstatne drahsie ako test v labaku. Zaver - ak si myslis, ze to je Zn, urob test, inak sa da nad tym meditovat donekonecna...
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod rado1121 » 21 Jan 2008 18:13 pm

ok ,a kde taky test v labaku sa da spravit/?,respektivne kde ho robia?ma to kazde krajske mesto? ,alebo je to zas len v BA? :evil:
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod martin_s » 21 Jan 2008 23:08 pm

Rozbory vody by sa mali dat robit v kazdom krajskom meste. Kedysi to boli hygienicke stanice, no teraz neviem ako sa to vola, (myslim ze regionalne urady verejneho zdravotnictva), pripadne vodarne a kanalizacie v kazdom krajskom meste.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: tazke kovy v akva

Odoslaťod vlado78 » 22 Jan 2008 09:22 am

ono to ryby zase nekapu zo dna na den..trva to aj mesiac. otrava zinkom na skoro totozne priznaky ako ziabrohlisty tiez som si najskor myslel ze mam to a tak som to aj liecil. osobne tiez uz nie som zastanca valenia chemie do akva preto musim tie tazke kovy pomerat ci to je vobec ono predtym ako tam valit chemiu..a taktiez si o vela pripravkoch na upravu vody myslim svoje..a to ze je to dobry biznis viacmenej..ok zistim kde v blave sa to da zmerat a uvidime
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.