Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod Giftzahn » 28 Jan 2008 15:38 pm

Snad sa niekto najde kto ma skusenosti s dost nestandardnym zakalom. Moj zakal v malom 60L akva nie je zeleny alebo nebodaj biely on hajzlik je hnedy ako zle urobena kava (nie je to vsak mliecny zakal) pripadne ako keby do tej 60L nalial niekto liter chelatinu,brutusu alebo vyzmykal hrdzavu skodovku... :?

Akva:
60x30x35
63L - celkovy objem vody cca. 40L (ostatne su kamene, strk - Floran Filtus, a korene)

Osvetlenie:
1x15 Hagen Aqua-GLO
1x15 Hagen Life-GLO 2, celkovo 0,75W na 1L pri 40L objemu vody

Teplota vody:
22-23C bez ohrievaca

Filtracia:
FLUVAL 105 - non-stop 24h

CO2:
BIOKVAS Rataj

Zlozenie dna:
1. Florapol - zamiesany v dne
2. 7 Kugeln von JBL - vsetkych 7 strategicky umietnenych vo dne. :)
3. Floran Filtus - cca.8,5kg

Hnojenie:
2ks Ferrotabs
raz za 14dni, resp. ked sa uplne rozpustia tak potom idu dve nove

Osadenstvo:
5x Neocaridina denticulata var. Red 6x Poecilia wingei Gupka Endlerova

Uprava vody pri vymene:
Sera Aquatan Sera Toxivec po 3hod. Sera Nitrivec
Vymena vody prebiaha kazdy tyzden cca. 30% asi 10L

Co je vsak zaujimave akva fungovalo 3 mesiace v pohodke. Voda cista, rastlinky rastu a bublaju o zivot, riasa skoro ziadna - usilovne krevetky ju drzia skratka. Ale tento weekend sa z hodiny na hodinu voda v akva zakalila o 12:00 vsetko ok a cca.okolo 13:00 zhnedla ako keby zhrdzavela. Bez akehokolvek zasahu do akva resp. zmeny v osvetleni, filtracii, co2, krmeni. Skusil som ju onuchtit - nepachne. Takze som urobil nudzovu vymenu vody (co som asi nemal robit) cca. 90% 30L, vycistenie filtra - vo vode s akva. Pridana filtracna vata JBL do filtra a JBL Filter START (ze nech aj nejake bakterie vo filtry su) a vsetko bolo ok na 48hod. Voda bola az podozrivo krystalovo cira. Pondelok rano 28.01.2008 :cry: voda hrdzava. Tak som sa rozhodol ze to dnes necham cez den napokoji aj tak som v robote a vecer sa uvidi - ci vymena vody alebo "magicka vodicka" JBL Clearol alebo dat akva pokoj.

Ma niekto skusenosti s podobnym problemom - Hneda / Hrdzava voda?
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod Giftzahn » 30 Jan 2008 09:42 am

dokonca az tri korene, ale su tam uz cez tri mesiace a zatial bolo vstko ok...zeby zafarbili vodu po az 3 meiacoch :? su sice z Hornbachu, cize na zaciatku asi tak prvy tyzden bola na nich pliesen - taky biely povlak kde tu, potom sa na druhy tyzden po zalozeni do toho povlaku pustili krevetky...asi im chutil :o a nic z neostalo
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod romanK » 30 Jan 2008 09:49 am

no aj ja som mal z hornbachu tam radsej nekupuj tie korene treba dat na jeden rok do vedra aby pustili farbu
Obrázok používateľa
romanK
 
Príspevky: 223
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2007 15:51 pm
Bydlisko: kosice

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod badox » 30 Jan 2008 14:07 pm

mne začali tiež farbiť (korene z hornbachu) až po nejakom čase... párkrát som ich prevarila v slanej vode (je tu k tomu osobitná téme) ale vraj ani to nie je potrebné, chce to len čas a trpezlivosť :) alebo napr. také neritiny, tie mi korene dokonale "vybielili" :)
no ale keď si opätovne prečítam tvoj prvý príspevok - z hodiny na hodinu, alebo z noci do ráno... to by som na tie korene ani nepovedala...
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod Giftzahn » 30 Jan 2008 14:22 pm

no sak prave to...je to cele cudne...po dvoch dnoch je voda opat cista a priehladna....zakal zmizol, ako keby sa nechumelilo...a mojou zasluhou to urcite nebolo, nechal som akva na pokoji, ziadne magicke vodicky na upravu vody, ziadne hnojenie, krmenie ako vzdy Hikari-Micro Granule.krevetky a rybky su ok, ocividne im zakal neublizil :roll: no uvidime ako po dnesnej 30% cca 10L vymene vody...
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod romanK » 30 Jan 2008 14:23 pm

no drzim palce
Obrázok používateľa
romanK
 
Príspevky: 223
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2007 15:51 pm
Bydlisko: kosice

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod VLADY » 30 Jan 2008 18:00 pm

Ja mám tiež korene v oboch akva a nefarbia nejak brutálne a to som ich len opláchol vodou a šup do akva . ono v podstate ak nemením vodu každý týždeň tak je vidieť že to je sfarbené od koreňa ale je to len taký nádych do žltooranžovohneda ....Takže hento je divné čo sa udialo v Tvojom akva... :shock:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod Raviolka » 30 Jan 2008 21:35 pm

Měla jsem podobný "rezavý zákal" v akváriu po Akvazimě, když jsem trochu moc drasticky protrhala akvárium a zvířila dno. Nebyl to ale zvířený substrát, byli to nálevníci. Jsou tam pořád, žádné problémy nedělají a po čištění akvária jsou včdycky pár dní vidět - jako bělavý "zákal" (není to tak strašné a hlavně je to jasný mrak, nejsou nikdy rovnoměrně rozptýlení). Po tom zásahu a zvíření substrátu (rezavého) byli najednou i nálevníci rezaví a bylo jich teda sakra hodně. Mám bodové světlo a pod žárovkou jich bylo nejvíc. Celé akvárium bylo rezavé, ale v jednom místě pod hladinou skoro neprůhledné. Nálevníci se mohou objevit a zmizet během několika hodin, takže co jsem napsala ti možná pomůže... a možná ne, netvrdím, že je to stejný případ :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod Giftzahn » 01 Feb 2008 19:51 pm

to raviolka: no vo velkom akva 200L nalevnikov mam,presne ako si popisovala. Tu v malom cela vec - zhrdzavenie vody prebehla v priebehu necelej jednej hodiny. Momentalne akva fici v pohode (krystalovo cista voda) aj po vymene vody cca.30% v stredu. no uvidime ako bude v nedelu po dalsej vymene... :D Dokonca rastlinkam ten zakal vobec nevadil, zda sa ze rastu este besnejsie. inak v 60-tke sa rozmnozili Endlerky asi cca. min. 20 - 25 miniaturnych som dnes naratal, takze musim menit vodu castejsie az do doby kym ich niekomu nepodarujem...sice ich chcel kamarat ze pre skalare a tetry konzske ale nemam srdce ich dat niekomu zozrat :oops:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

akva

Odoslaťod romanK » 01 Feb 2008 19:54 pm

aj mne sa to stalo tam kde mam prisavnikov
Obrázok používateľa
romanK
 
Príspevky: 223
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2007 15:51 pm
Bydlisko: kosice

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod rybka » 11 Júl 2008 10:25 am

Existuje nejaky sposob, ako sa zbavit hnedeho zakalu? :( Mam pocit ze sa mi prave tento zakal objavil v akva, presne Raviolkou opisane hrdzave "mraky" :( Niekedy su hustejsie, inokedy menej, pomaha zatemnenie akva, ale len na cas, a rastlinkam taketo caste zatemnenia zjavne neprospievaju.
Dakujem za akukolvek radu
rybka
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod bubonic » 19 Nov 2017 16:52 pm

rybka napísal:Existuje nejaky sposob, ako sa zbavit hnedeho zakalu? :( Mam pocit ze sa mi prave tento zakal objavil v akva, presne Raviolkou opisane hrdzave "mraky" :( Niekedy su hustejsie, inokedy menej, pomaha zatemnenie akva, ale len na cas, a rastlinkam taketo caste zatemnenia zjavne neprospievaju.
Dakujem za akukolvek radu
rybka
Asi som sa zle vyjadrila. Hnedý zákal myslím také ako keby blato na listoch a zemi, niekto to tu nazval presne na d. Ide o to, že tomu pomáha iba vymeniť vodu a často a koľko tej vody a ako často mam meniť. A ako zabrániť aby sa to zopakovalo?

Odoslané z VTR-L29 pomocou Tapatalku
bubonic
 
Príspevky: 2
Založený: 17 Dec 2010 20:07 pm

Re: Hnedy zakal - Voda je ako keby bola hrdzava

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Nov 2017 14:01 pm

Najprv rada a potom odpovedz na otázky
Ak je akvárium čerstvo založené, tak je to v tomto štádiu úplne normálne, predpokladám, že máš vyššie pH a zrejme tam bude niečo, čo obsahuje vápenec. Takže meniť 2-3x do týždňa tretinu vody.
1.Kedy bolo akvárium založené?
2. Aký máš filter a filtruješ nonstop?
3.Máš tam rastliny?
4.Máš tam kamene?
5.Aké dno tam máš, aký piesok, substrát?
6.Aké svetlo?

Foto by pomohlo najrýchlejšie
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.