tlmivky



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

tlmivky

Odoslaťod tonket » 05 Nov 2003 10:47 am

Len mala otazocka: Vyrabaju sa aj klasicke tlmivky 30 W? Alebo este lepsie: Je mozne zmontovat z tlmiviek 20 a 40W vyslednu 60W? Akym sposobom ich mam zapojit? :? Paralelne alebo seriovo? - myslim tie tlmivky navzajom, ostatne je mi jasne.
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: tlmivky

Odoslaťod joko » 05 Nov 2003 12:45 pm

Ja mam 30W ziarivky 4ks, a zapajim ich po 2 na 65W tlmivky, vraj je to v pohode. Len tiez este som to nerobil, musim sa pozriet na schemu zapojenia.

Obrázok

TEMA:
www.akva.sk/viewtopic.php?t=312
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tlmivky

Odoslaťod tonket » 05 Nov 2003 12:55 pm

joko napísal:Ja mam 30W ziarivky 4ks, a zapajim ich po 2 na 65W tlmivky, vraj je to v pohode. Len tiez este som to nerobil, musim sa pozriet na schemu zapojenia.

To je fajn, takze sa daju kupit aj 65W... A je mozne aj poskladat 60W z dvoch kusov? (20 a 40W)
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tlmivky

Odoslaťod marian » 05 Nov 2003 13:14 pm

K zapajaniu do serie. Ak zapojis tlmivky ROVNAKE do serie, tak znizis vykon svietidla. Ak zapojis silnejsiu a slabsiu, tak znicis mozno slabsiu.Mozno.Zapajanie je teda paralelne.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: tlmivky

Odoslaťod majko » 05 Nov 2003 14:29 pm

marian napísal:K zapajaniu do serie. Ak zapojis tlmivky ROVNAKE do serie, tak znizis vykon svietidla. Ak zapojis silnejsiu a slabsiu, tak znicis mozno slabsiu.Mozno.Zapajanie je teda paralelne.
Tak toto si skusil na svietidle, alebo je to Tvoja teoria? Vies aka je vysledna indukcnost pri seriovom a aka pri paralernom zapojeni? A aky to ma vysledny vplyv na ziarivky?

Ja odporucam radsej skusit
www.tricom.sk tam maju 30W tlmivky urcite. Stoja 72Sk.
www.tricom.sk/html/exele/elt_cennik.xls typ AC1 3/23

alebo skus
www.slovex.sk

alebo tu je kontakt na PHILIPS LIGHTING

www.efilip.sk/Company.asp?ID=34

Ved ked niekto vyraba 30W ziarivku tak musi k tomu existovat predradnik. Tak naco vymyslat obkluky?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tlmivky

Odoslaťod Roman » 06 Nov 2003 12:31 pm

Ja len, ze na 40W tlmivke je napisane , ze je pouzitelna pre trubice od 30-40W.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: tlmivky

Odoslaťod canart » 06 Nov 2003 13:24 pm

joko napísal:Ja mam 30W ziarivky 4ks, a zapajim ich po 2 na 65W tlmivky, vraj je to v pohode. Len tiez este som to nerobil, musim sa pozriet na schemu zapojenia.

Tak, ked to vyskusas, zistis, ze Ti to nepojde. Zapojenie 2 trubic na 1 tlmivku funguje do velkosti trubice 60 cm. ja som to skusal so 74 cm trubicami a nejde to. Maximalne sa Ti rozsvieti len jedna zo zapojenych trubic. Je lepsie pripojit 1 trubicu na 1 tlmivku rovnakej hodnoty (W), ako je trubica. Inak sa bud znizuje zivotnost trubice (tlmivka > trubica) alebo sa znizi intenzita svetla (tlmivka < trubica). A ak si nedas pozor a nieco nespravne zapojis, tak Ti to len blikne ;-)
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: tlmivky

Odoslaťod majko » 06 Nov 2003 13:47 pm

Roman napísal:Ja len, ze na 40W tlmivke je napisane , ze je pouzitelna pre trubice od 30-40W.

No ked je to tam napisane treba skusit. Ale myslim, ze to nieje na kazdej.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tlmivky

Odoslaťod marian » 07 Nov 2003 07:35 am

Pred rokom som jednemu nakreslil schemu zapojenia na obal casopisu. O dva dni mi volal, ze mu slabo svieti 40 W ziarivka. Nakoniec z neho vyslo, ze zapojil dve 20 W. Tak som si dal namahu a isiel sa tam pozriet. Zapojil ich do serie. Ano MAJKO , meni sa indukcnost a ak vies ako pracuje tlmivka, tak asi prides aj na to ako sa to prejavi na tecucom prude a tym aj na vykone.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: tlmivky

Odoslaťod tonket » 07 Nov 2003 08:19 am

majko napísal:
Roman napísal:Ja len, ze na 40W tlmivke je napisane , ze je pouzitelna pre trubice od 30-40W.
No ked je to tam napisane treba skusit. Ale myslim, ze to nieje na kazdej.

Vacsie tmivky mozes predsa vzdy pouzit pre menej vatazne trubice.
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tlmivky

Odoslaťod majko » 07 Nov 2003 09:43 am

marian napísal:Pred rokom som jednemu nakreslil schemu zapojenia na obal casopisu. O dva dni mi volal, ze mu slabo svieti 40 W ziarivka. Nakoniec z neho vyslo, ze zapojil dve 20 W. Tak som si dal namahu a isiel sa tam pozriet. Zapojil ich do serie. Ano MAJKO , meni sa indukcnost a ak vies ako pracuje tlmivka, tak asi prides aj na to ako sa to prejavi na tecucom prude a tym aj na vykone.

No fajn. Takze par poznamok. To vsetko by sa dalo pekne spocitat alebo nasimulovat, to mas pravdu. ALE. Na to by si musel poznat zataz v tomto pripade ziarivku. A tu nepoznas. Za prve to nieje cisto realna zataz(je komplexna). Za druhe to nieje linearna zataz. To znamena ze prud ziarivkou nieje priamo umerny napatiu na nej. A k tomu je to zavisle od typu ziarivky. Je to pekne vidiet ked si pozries tabulky tlmiviek. 20W preteka prud 0.37A, 40W - 0.43A, 60W - 0.67A.
Za tretie. Urcite vies ze indukcnost tlmivky v tomto prevedeni zavisi od pretekajuceho prudu. Takze tlmivka je tiez nelinearna.
To vsetko su faktory preco to presne nespocitas. To nie je par odporov v paralerno/seriovom zapojeni. Je to komplexny obvod s komplexnou zatazou, ktorej charakteristiku nepoznas. A ked to nepoznas tak to nespocitas.
Tym nechcem povedat, ze to nebude fungovat. Ked to vsetko zapojis a zmerias parametre mozes zistit, ze je to OK. Ale moze sa stat ze 60W ziarivka bude pracovat na 70W a skratis jej zivotnost, co pri cenach niektorych ziariviek je zaujimavy faktor. Alebo naopak bude pracovat len na 50W a akvarista sa bude divit preco mu nerastu rastlinky. Ani prvy ani druhy pripad podla mna volnym okom nezistis. Preto som Ti polozil otazku ci si to overil v praxi a zmeral to!
Strucne povedane nevidim dovod preco robit taketo harakiri. Podla mna sa 30W tlmivka kupit da. Ak sa Vam to nepodari napiste ja ju skusim zohnat.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tlmivky

Odoslaťod majko » 07 Nov 2003 09:49 am

tonket napísal:Vacsie tmivky mozes predsa vzdy pouzit pre menej vatazne trubice.

To nieje pravda. Tlmivka je navrhnuta tak, aby zabezpecila potrebne napatie na ziarivke. A to napatie je pre kazdu tlmivku ine. A tlmivka je navrhnuta aj s ohladom na zapalovacie napatie ziarivky. To sa generuje pri zopnuti a vypnuti startera.Poloz si otazku, preco by sa potom vyrabali tlmivky s mensou watazou? Daleko ekonomickejsie by bolo vyrabat jeden typ pre vsetky...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tlmivky

Odoslaťod tonket » 07 Nov 2003 11:09 am

majko napísal:...Poloz si otazku, preco by sa potom vyrabali tlmivky s mensou watazou? Daleko ekonomickejsie by bolo vyrabat jeden typ pre vsetky...

Nesuvisi to nahodou s usporou elektrickej energie? Aspon moj usudok...je to inac?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tlmivky

Odoslaťod majko » 07 Nov 2003 11:33 am

tonket napísal:Nesuvisi to nahodou s usporou elektrickej energie? Aspon moj usudok...je to inac?

Ten vykon napisany na tlmivke je vykon ziarivky nie tlmivky. A cim je tlmivka/transformator vacsi tym ma mensie vlastne straty....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tlmivky

Odoslaťod Ig » 07 Nov 2003 11:54 am

to majko
vidim, ze sa do toho trochu nevyznas, takze mala prednaska ohladom ziariviek:

majko napísal:Tlmivka je navrhnuta tak, aby zabezpecila potrebne napatie na ziarivke. A to napatie je pre kazdu tlmivku ine. A tlmivka je navrhnuta aj s ohladom na zapalovacie napatie ziarivky.
Skutocnost je taka, ze kazda ziarivka ma svoje vlastne napatie po vzniku vyboja. Ked si pozries trosku teorie od vyrobcov, zistis ze napatie ziarivky zavisi ako od vykonu, rozmerov, tak aj od typu (muslim ci je to AQUA GLO alebo SUN GLO ... atd.). Da sa povedat, ze ziarivka je tak isto ako tlejivka stabilizator napatia samozrejme v ramci pracovnych podmienok. Toto napatie sa da krasne merat obycajnym merakom na striedavom rozsahu. Este musim povedat, ze to plati iba pre zapojenie s tlmivkov pri frekvencii 50Hz. Meranie takymto sposobom sa neda realizovat, pre elektronicke predradniky, kde su riadiace frekvencie radovo desiatky kHz a priebeh napatia a prudu nie je sinusovka.

S tlmivkov je to v skutocnosti tak, ze indukcnost tlmivky je navrhnuta tak, aby zabezpecila stabilizaciu prudu v obvode tlmivky a nie napatie. Preto pre zapojenie s menej vykonovou ziarivkou funguje a zapojenie pre vyssie vykonovu ziarivku nefunguje. Jednoducho ta tlmivka ma tak vysoku impedanciu, ze nazabezpeci dostatocne velky prud obvodom ziarivky a tym padom sa vyboj v ziarivke neustabilizuje (je pod hranicou pracovneho bodu) a ziarivka zhasne resp. sa nerozsvieti.

Dalsia vec. Mozem s cistym svedomim povedat, ze ziarivka je na 99.9% v zapalenom stave cista sice nelinearna ale cista odporova zataz. Z tej nelinearity potom vypliva to, ze:

majko napísal:Je to pekne vidiet ked si pozries tabulky tlmiviek. 20W preteka prud 0.37A, 40W - 0.43A, 60W - 0.67A.
Ta nelinearita sa prejavuje tak, ze pri zvysovani prudu ziarivkou sa napatia na ziarivke nemeni (respektive nic nieje idealne - meni sa ale radovo 1% od pracovneho napatia, ktore je v priemere pre klasicky typ 120cm trubice od 90 do 120V - zase zalezi od typu)
Tym, ze na 30W trubicu date tlmivku pre 40W trubicu, zvysite prud ziarivkou, ktory sa vsak uz neprejavi na svietivosti, pretoze svietivost ziarivky je prudko limitna. Takto potom dochadza k pretazovaniu trubice s naslednym skratenim zivotnosti. Z toho vypliva, ze pre dosiahnutie maximalnej zivotnosti v zapojeni s tlmivkou je treba pouzivat, konkretne tlmivky na konkretne ziarivky. (30W tlmivku na 30W ziarivku)

majko napísal:Za tretie. Urcite vies ze indukcnost tlmivky v tomto prevedeni zavisi od pretekajuceho prudu. Takze tlmivka je tiez nelinearna.
Ako v tomto pripade??? A ako je to potom v inych pripadoch????

Ked sa pozrieme do prirucky nizkofrekvencnej techniky, tak tam najdeme vzorec ke sa pise:

L = mi * S * N * N / l;
kde
L je indukcnost
mi je permeabilita a je to konstanta
S je prierez jadra
N je pocet zavitov (v tomto vzorci je to vlastne druha mocnina)
l je stredna dlzka silociary jadra

Kde je tu prud? Dalej sa este pise, ze indukcnost cievky je konstantna co je vidiet aj zo vzorca.

O nelinearite sa mozeme bavit iba ak hovorime o impedancii cievky, ale aj tu je impedancia zavisla od frekvencie a nie od prudu. A pretoze sietova frekvencie je stabilnych 50Hz, tak impedancia cevky je tiez konstanta.

Vysledok z toho vsetkeho je taky, ze zapojenie ziarivky s tlmivkou je jednoduchy obvod s nelinearnou odporovou zatazou a po kratkom merani (parametrov ziarivky v pracovnom bode) sa da jednoducho spocitat.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: tlmivky

Odoslaťod Ig » 07 Nov 2003 12:30 pm

tonket napísal:
joko napísal:Ja mam 30W ziarivky 4ks, a zapajim ich po 2 na 65W tlmivky, vraj je to v pohode. Len tiez este som to nerobil, musim sa pozriet na schemu zapojenia.
To je fajn, takze sa daju kupit aj 65W... A je mozne aj poskladat 60W z dvoch kusov? (20 a 40W)

Teoria vravi, ze ak chcem znizit indukcnost (to je nas pripad, lebo potrebujem dosiahnut vyssi prud v obvode), tak cievky musim zapojit paralelne.

:!: :!: :!: Lenze je tu jeden problem a to taky, ze my nepozname indukcnost tlmiviek, pozname len prud a vykon ziarivky na ktoru je dana tlmivka urcena.

Z tohoto dovodu by som nedoporucoval skladat obvod z viacerych tlmiviek, pokial sa to poriadne nespocita a neurobi analyza obvodu.

:oops: Tento prispevok som dodatocne upravil dna 10.11.03, kvoli nekorektnym informacia, za co sa ospravedlnujem. :oops: :oops: :oops:
Naposledy upravil Ig dňa 10 Nov 2003 11:42 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: tlmivky

Odoslaťod tonket » 07 Nov 2003 12:51 pm

Ig napísal:Dalsia vec. Mozem s cistym svedomim povedat, ze ziarivka je na 99.9% v zapalenom stave cista sice nelinearna ale cista odporova zataz...

Len mi tak napada, ze na odpore, ked je stale napatie a odpor sa predpokladam "za jazdy" nemeni, tak tam nemoze tiect vacsi prud, ako si ona odoberie => pri pravdivosti toho vsetkeho by vacsia tlmivka nemala zvysovat prud.... Mensia to je jasne- nepusti vacsi prud ale vacsia...???? :o
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tlmivky

Odoslaťod majko » 07 Nov 2003 13:20 pm

Ig napísal:S tlmivkov je to v skutocnosti tak, ze indukcnost tlmivky je navrhnuta tak, aby zabezpecila stabilizaciu prudu v obvode tlmivky a nie napatie. Preto pre zapojenie s menej vykonovou ziarivkou funguje a zapojenie pre vyssie vykonovu ziarivku nefunguje. Jednoducho ta tlmivka ma tak vysoku impedanciu, ze nazabezpeci dostatocne velky prud obvodom ziarivky a tym padom sa vyboj v ziarivke neustabilizuje (je pod hranicou pracovneho bodu) a ziarivka zhasne resp. sa nerozsvieti.
Je vec nazoru ci stabilizujes prudom napatie, alebo napatim prud. Pretoze ak stabilizujem napatie na ziarivke stabilizujem aj prud nou. Primarnym dovodom prudu je totiz napatie. Bez napatia by netiekol prud. O stabilizacie sa pri takomto obvode neda hovorit. Pretoze kedykolvek sa zvysis napajacie napatie zvysi sa prud ziarivkou. Ako zavisi len od jej charakteristiky. To co sa predradnikom robi je len nastavenie pracovneho bodu. A pracovny bod bude definovany ako pracovne napatie a pracovny prud. Je jedno co pri vypocte pouzijem ako parameter to druhe z toho vyplynie.

Dalsia vec. Mozem s cistym svedomim povedat, ze ziarivka je na 99.9% v zapalenom stave cista sice nelinearna ale cista odporova zataz.
Tu uznavam, ze som sa nepresne vyjadril.Mal som napisat zataz moze byt komplexna. Nehladal som to. Takze ak mas spolahlivy zdroj informacii tak beriem.

Ta nelinearita sa prejavuje tak, ze pri zvysovani prudu ziarivkou sa napatia na ziarivke nemeni (respektive nic nieje idealne - meni sa ale radovo 1% od pracovneho napatia, ktore je v priemere pre klasicky typ 120cm trubice od 90 do 120V - zase zalezi od typu)
Ziarivka ma strmu charakteristiku. Da sa taktiez povedat, ze mala zmena napatia sposobi velku zmenu prudu. Ty v obvode nevies zmenit prud. Prud je len dosledkom napatia.

Z toho vypliva, ze pre dosiahnutie maximalnej zivotnosti v zapojeni s tlmivkou je treba pouzivat, konkretne tlmivky na konkretne ziarivky. (30W tlmivku na 30W ziarivku)
To mal byt moj zaver.

Ako v tomto pripade??? A ako je to potom v inych pripadoch????
Ked sa pozrieme do prirucky nizkofrekvencnej techniky, tak tam najdeme vzorec ke sa pise:
L = mi * S * N * N / l;
kde
L je indukcnost
mi je permeabilita a je to konstanta
S je prierez jadra
N je pocet zavitov (v tomto vzorci je to vlastne druha mocnina)
l je stredna dlzka silociary jadra
Kde je tu prud? Dalej sa este pise, ze indukcnost cievky je konstantna co je vidiet aj zo vzorca.
O nelinearite sa mozeme bavit iba ak hovorime o impedancii cievky, ale aj tu je impedancia zavisla od frekvencie a nie od prudu. A pretoze sietova frekvencie je stabilnych 50Hz, tak impedancia cevky je tiez konstanta.
Ked niekomu pises ze sa do niecoho nerozumie tak si prosim Ta danu temu trochu nastuduj. Zase pouzivas nieco s knihy co si nepreniesol do praxe. To co sa meni v zavislost od prudu je Tvoja "konstanta" mi. Relativna premeabilta feromagnetickeho materialu sa totiz meni v zavislosti od na H intenzite magnetickeho pola. Hysterezna slucka by Ti mala nieco vraviet. A ked sa aj pozries do akehokolvek katalogu tak najdes pri tlmivkach vzdy udaj o indukcnosti v suvislosti s prudom pri akom bola merana.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tlmivky

Odoslaťod marian » 07 Nov 2003 13:51 pm

Zvrhlo sa to. Tato diskusia pokracuje len na zaklade hladkania svojho ega.Ak niekto pouzije silnejsiu tlmivku, tak mu to bude fakcit, ale nerozumne zvacsi spotrebu, pripadne znici trubicu. Ak pouzije slabsiu, tak ju znici, ak zacne laborovat, tak mu moze svietit bohvie ako, alebo slabsie ako mojmu znamemu a tazko urcit aku bude mat spotrebu. Jalovy vykon. Len elektromer laikovy to dokaze zmerat. Poradil by som pouzivat tie vykonovo spravne tlmivky. Na dve trubice jednu tlmivku nie na dve tlmivky jednu trubicu, lebo laik moze nieco pobabrat. Sme na fore pre akvaristov, hoci su medzi nimi aj studovani v elektrike, ale nachadzaju sa tu aj doslova neznali problematiky a tych by bolo vhodne odradit od experimentov a odporucat im odbornika. Moj nazor, mozno ma niekto iny. Ja mam tlmivku vykonovo prisposobenu k trubici. Pre MACHROV by som odporucal, aby vo fore radsej uviedli konstrukciu elektronickeho predradnika a nie sa vyburovali na tlmivke.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: tlmivky

Odoslaťod Ig » 07 Nov 2003 13:56 pm

tonket napísal:Len mi tak napada, ze na odpore, ked je stale napatie a odpor sa predpokladam "za jazdy" nemeni, tak tam nemoze tiect vacsi prud, ako si ona odoberie => pri pravdivosti toho vsetkeho by vacsia tlmivka nemala zvysovat prud.... Mensia to je jasne- nepusti vacsi prud ale vacsia...???? :o

Tlmivku v obvode so ziarivkou si treba predstavit ako nejaky pomyselny potenciometer, ktorym sa da regulovat prud do ziarivky a pritom je na ziarivke konstantne napatie. Potom len ide o to aby sa tym potentiometrom nastavil pracovny prud taky, ktory zabezpeci, aby ziarivka nezhasla.

Ak dam tlmivku pre 20W ziar. do obvodu so 40W ziarivkou, tak ta 20W tlmivka ma taky odpor (vravim odpor ale v skutocnosti je to impedancia, ale budem pouzivat odpor aby sa to lepsie predstavovalo) aby zabezpecila mensi prud pre 20W ziarivku. Pre 40W ziarivku je vsak tento prud uz nepripustny na to aby sa udrzal vyboj v trubici a tym padom ziaden vyboj nevznikne.

Ak dam tlmivku pre 60W ziar. do obvodu so 40W ziarivkou, tak 60W tlmivka ma velmi maly odpor, preto aby zabezpecila velky prud do obvodu 60W ziarivky. A pretoze ziarivka sa sprava tak, ze ak je prud ziarivkou vacsi ako je pridrzny prud (to je vtedy ked vyboj uz nezhasne), tak ziarivke takyto velky prud uz staci na to aby vyboj nezhasol, respektive je tak velky, ze uz zacina pretazovat ziarivku a tym jej skracuje zivotnost.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: tlmivky

Odoslaťod tonket » 07 Nov 2003 14:08 pm

marian napísal:Zvrhlo sa to...

Mozno ako pre koho. Ja sa tu snazim hlavne nieco noveho naucit a dozvediet. :wink: A rad prijimam "spravne nazory" aj ked nie su z mojej hlavy. :P
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: tlmivky

Odoslaťod majko » 07 Nov 2003 14:30 pm

marian napísal:Zvrhlo sa to. Tato diskusia pokracuje len na zaklade hladkania svojho ega.
Uznavam. Niekedy nemam svoje ego pod kontrolou.

marian napísal:ale nachadzaju sa tu aj doslova neznali problematiky a tych by bolo vhodne odradit od experimentov
Presne toto som chcel vyjadrit. nemal to byt utok na Teba. Ja som len chcel vediet ci si to skusal a odmeral, alebo len myslis, ze to tak je spravne. Lebo inak to zacne kazdy kombinovat a moze sa niekomu nieco stat.

marian napísal:Pre MACHROV by som odporucal, aby vo fore radsej uviedli konstrukciu elektronickeho predradnika a nie sa vyburovali na tlmivke.
No tym som sa tiez zaoberal, ale pre kompexnost problematiky a nedostupnost obvodov v tom case som sa na to vykaslal. Ta problematika ma par uskali, nech tvrdi kto chce co chce .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tlmivky

Odoslaťod Ig » 07 Nov 2003 14:41 pm

To marian

Mas pravdu, ze toto je forum pre akvaristov a tych neznalych experimentatorov je treba odradit lebo z vlastnych skusenosti viem, ze tato problematika sa neda nijako opinkat, pokial si nechcete doma navinut vlastnu tlmivku.

:!: Takze akvaristi pouzivajte doporucene zapojenia, a take ziarvky a tlmivky, ktore ku sebe vykonovo pasuju. :!:

Na druhej strane si myslim, ze skor ide o to, aby nezasveteny akvaristi do tajov elektriky, ak maju doma nieco co chcu pouzit, aby to pouzili spravne a aby nemuseli vynakladat prostriedky na svoje buduce chyby.

A co sa tyka toho elektronickeho predranika, tak pokial ide len o cenu tiez nic neopinkate, lebo ak by chcel niekto doma vyrabat predradnik za malo penazi, tak to si moze rovno nejaky kupit resp. kupit si tlmivku, pretoze kvalitne predradniky stoja aj nejake tie peniazky.

Urobit si podotykam kvalitny elektronicky predradnik, je potreba mat aj patricne laboratorne vybavenie, hlavne meraciu techniku a hlboke znalosti z problematiky vybojov v plyne. Jednoduche neusporne a neefektivne zapojenie nie je problem postavit. Viem o com vravim, mam stym dlhodobe skusenosti hlavne co sa tyka vyvoja.

A nejaky novy elektronicky predranik? uvidime...
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: tlmivky

Odoslaťod Ig » 07 Nov 2003 15:04 pm

to majko

no comment...

Je to nazor verzus nazor a zhovadit sa da hocico. Ale verim ze ludia pochopili...
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.