Bojovnica pestrá [Betta splendens]



Všetko okolo akvarijných rýb

Odoslaťod Misooo » 07 Feb 2008 13:56 pm

ehm.. a kolko stoji vzduchovanie?... a inac krmiva tez kolko stoja?
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Reklama

Odoslaťod Mirco » 07 Feb 2008 14:27 pm

vzduchovanie mozno do troch kil a krmiva mrazene okolo 40
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Bojovnica pestra [Betta splendens]

Odoslaťod xDodox » 07 Feb 2008 14:38 pm

Stiahni si 7 číslo časopisu Akvárium a "poriadne" si prečítaj článok BETTA SPLENDENS OD TRENIA PO SEPAROVANIE.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Ludia..

Odoslaťod Misooo » 07 Feb 2008 16:57 pm

.. VY ste vazne sqeli.. samec už pracuje na plny vykon... :) .. samicku som musel sice odlovit, ale vratim ju opatrne tam, ked to cca o 2dni dokonci... vazne Dik, ste mi pomohli.. :P
A preziju bez 26 stupnovej vody? :P

PS: no musim utacat svoje tazke prachy.. no nic.. mam dolozi.. :D
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Re: Bojovnica pestra [Betta splendens]

Odoslaťod Astacus » 07 Feb 2008 21:38 pm

no tu mas link na zakladnu stranku hlavneho fora, uz si len vyber kategoriu a mozes citat celu noc :D

http://www.splendenspower.cz/portal.php

V tvojom pripade si vyberiem temu " odchov " 8)

Astacus
Obrázok používateľa
Astacus
 
Príspevky: 58
Obrázky: 2
Založený: 31 Dec 2006 12:29 pm
Bydlisko: ZA, BA

Odoslaťod Misooo » 08 Feb 2008 21:06 pm

Ludia, opäť menší problém, .. takžee... samec stavia hniezdo.. no ono je dlhe cca 7cm no mozno na sirku ma 1,5 cm a on do neho vola už samičku.. no ked ju vybreriem z komina tie jeho vabive pohyby prestanu a akoby znova dokoncoval hniezdo, obcasc o nu "zakopne" no ja tomuto svoju paru nerozumiem.. :( :D
Neje to hniezdo male? A o co samcovi ide?.. poprosim, velmi mudre vysvetlenie.. podotykam.. Amater! :D
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Odoslaťod Misooo » 09 Feb 2008 12:54 pm

ja to asi vzdám.. samec prestal stavať hniezdo, cele sa mu rozišlo, nejako nepokračuje, zrejme balí samičku, lebo sa neohanaju iba "muchluju" ale anio nie muchluju.. akoby samec stratil autoritu, no samicka sa ho stale boji.. ... ja ich vratim do akvarka.. ci myslite, že bude pokračovať stavať hniezdo?.. alebo vraťiť ich tam, hoci je samčka plná, a dosť zreteľne to vidno.. nestane sa jej nič že?, keď tie ikry nevyhodí? :(
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Odoslaťod janoch » 09 Feb 2008 16:06 pm

Milý Misooo presmeruj svoju energiu na čítanie. Čítal si si článok z akvária číslo 7? Alebo si si už pozrel stránku www.splendenspower.cz ?

Ber to tak, že tvoje dotazy sú základné, ktoré sa opakjú stovky krát dokola. Všetko toto je tam do detailov rozobraté.

Ale aby si nepovedal... Keď sa ti pár do týždňa nevytrie treba ich ukľudniť oddelním čiže, aby sa nevideli na nejaký čas cca týždeň. Potom ich treba skúsiť postupne zoznamovať pár dní dopredu kým ich dáš spolu. Samci "panici" väčšinou sa nevedia hneď trieť a pár krát si to skúšajú kým to urobia poriadne. Zoznamovanie znamená, že ich dáš napr do dvoch pohárov k sebe na nejakú pol hodinu hodinu za deň aby na seba videli. Tým sa zoznámia a nemusí sa samička potom báť.

Každopádne... Zameraj sa na spw, kde je všetko to isté rozobraté. Nikto ti nebude radiť, keď budeš ignorovať linky čo ti ponúkajú... Keď ma niečo zaujíma tak čítam :o Takže prečítaj si akvárium 7 o Bettách a potom hop na spw.cz a uvidíš, že sa všetko dozvieš.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Misooo » 09 Feb 2008 17:54 pm

lenže ja to mam cele prejdeté.. každý deň sa tie ryby správaju ináč.. samec už ani pevné bubliny nerobi.. no nic.. skúsim ich teraz nechať tak... zajtra ich dam do poharov a potom do 10 litrovky... a mysliš, že vtedy už začnú?.. ja som ich už dnes oddelil, lebo sa mi zdalo, že samec enchce spoločnosť pri stavbe hniezda.. no idem ešte raz študovať..

PS: janoch, ved howorim.. že amatér.. ja potrebujem pomoc.. len literatura odborná ma všetkemu nenaučí..
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Re: Bojovnica pestra [Betta splendens]

Odoslaťod Astacus » 09 Feb 2008 19:04 pm

Ahoj , v kazdom pripade drzim palec, bettky su nadherne, ja mam doma mesiac a pol stare spunty a uz sa tesia na barkyho na vystave :D

Ale k veci ... podla mna odpovede na Tvoje otazky su na spominanom fore , nikto Ti tam neporadi asi nic ine ako vydrzat ... pokial ju vyslovene samcek nemlati neodeluj ich , priroda to zariadi ...

PS: Tvoj samcek je tzv. "prvovytierac" a preto to nejde ako po masle :wink:

Ale ja nie som ziadny prebornik na betty, vsetko co viem viem z www.splendenspower.cz ,svoje mam len chvilocku, su tu clenovia fora ktori su skusenejsi , ale nepisu pretoze to mas na fore na ktore sme Ti davali odkazy

Ahoj, Astacus
Obrázok používateľa
Astacus
 
Príspevky: 58
Obrázky: 2
Založený: 31 Dec 2006 12:29 pm
Bydlisko: ZA, BA

Odoslaťod Mirco » 09 Feb 2008 19:19 pm

misoooo tebe ide akoze iba o to aby sa vytreli? sak co ich nenechas tak nech si ziju...ked sa budu chciet vytret tak sa vytru...naco to duris
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Odoslaťod janoch » 09 Feb 2008 19:20 pm

Celé prejdeté to určite nemáš, lebo to zoznamovanie tam osobne ako Jano9 rozoberám niekoľkokrát, takisto tam rozoberáme o prvovytieračoch ako to píše actacus. Okrem toho neviem či máš pkrikryté akva. Hniezdo praská ak ne je akva prikryté alebo nemášnejaký polystyrén čo sa tiež používa na vode a pod tým si stavajú hniezda.

Každopádne ich oddel dobre ti radím. Mám s tým skúsenosti, keď sa pár nechce vytrieť dlhšie ako cca 10 dní tak je dobré ich oddeliť, aby si od seba oddýchli aj to rozoberáme na spw... Ver mi.

P.S: na žiadnu odbornú literatúru som ťa neodkázal :wink: na spw sa preberajú praktické skúsenosti a v akvárium 7 sú v článku len moje skúsenosti, žiadna odbornosť tam nie je.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

tobôž...

Odoslaťod Misooo » 10 Feb 2008 10:20 am

toto som tam enanšiel.. ale samček urobí bublinku a prásk.. stále mu praskne.. nechavám to tak, nech sa trapí... ako howoríte, nech to príroda zariadi.... ale akva nemam zakryte... mal by som niečo dať na vrch?... píše se že hej.. ale newim, či by nestačilo, keby som hniezdo (zatiaľ žiadne a ani sa nečrtá) nechal spevniť vyrezanim polystyrenom v strede s dierou? akože taký vyrezaný stvorčk bez stredu... a keď mam zakryť igelitom? :roll: a alebo polystyrenom radsej?
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Re: Bojovnica pestra [Betta splendens]

Odoslaťod milop » 14 Feb 2008 09:48 am

Poecilia:
1. V koľkých predajňach si bol? a kde ?
2. Chovam bojovnice a chodim pravidelne do viacerých obchodov a môžem povedať, že som za 1,5 roka nevidel v predajni skapatú bojovnicu
4. nechcem podceňovať, ale máš niečo o bojovnicach našprtané? Lebo 2 samci B. splendens neprežijú ani v 100 l akváriu, ale pri patričnej starostlivosti každý samostatne zije v pohode v 1 l vody aj mesiace, respektíve život v 1 l vody sa viac podoba niektorým prípadom jeho prirodzených biotopov, kde niekedy prežíva aj vo vysýchajúcich kalužiach .
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

ja..

Odoslaťod Misooo » 14 Feb 2008 17:14 pm

iba tolko... prvy vyter bojovnic mi newysiel.. samec mal male hniezdo, samica uz ani neplavala.. tak sa aj ked samec nie velmi rad vytreli... najhorsie bolo, ze som akurat kupil ohrievac, aby samec staval.. no newyslo v hniede ikry neboli no na kameni mnohoooo.... no samec ich nezbieral.. tak som ho dal spať a ikry splachol...

Stava sa to ne?... o kolko bude dalsi vyter?...

PS: Samica nema za podbruskom supiny.. prosto jej rozpraskali pri "tehotenstve" a teraz som si až všimol... vyzera, ze jej nič nechyba... prezije vsak?
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Odoslaťod milop » 14 Feb 2008 17:22 pm

Samca môžeš dať do vyteru po cca 3 týždňoch- doporučoval by som 4
samičku po 4 a viac podľa toho či je v kondicii
krmiť živou, mrazenou + niečo suche

Pre mna zasadná vec ( od I.vyslužila, ale je to všeobecne známe) davaj samičku k samčekovi nie naopak a samička by mala do 5 minut mať priečné pruhy , škvrny- vtedy je ochotná k výteru
inač ju môžeš dať hned preč - na 90% z toho plody lásky nebudu :wink:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Bojovnica pestra [Betta splendens]

Odoslaťod poecilia » 14 Feb 2008 20:51 pm

Bolo to v Senici.A su to take male plastove obale ako sa teraz predava soda
bicarbona.Asi im to v tom dodavaju.Je to akurat na dlzku ich tela.V Malackach ich predavaly tiez.
Obrázok používateľa
poecilia
 
Príspevky: 56
Obrázky: 26
Založený: 12 Jan 2008 18:46 pm

Odoslaťod vysluzil2 » 15 Feb 2008 01:02 am

:) , poecila, akvaristika je raz taka. Rybky su zive tvory a velakrat sa stava ze skapu. A to aj ako sa hovori zo zartu , ze sa o ne staras lepsie ako o vlastne deti. To je jedno kolko maju priestoru- cize v akom velkom aq sa nachadzaju. Ked si kupis rybu ,daju ti ju do sacku, tam nema viac miesta ako beta v tom kelimku. Vsetko zalezi od starostlivosti. urcite by ich predavaci vyliali do aq, kde sa o ne netreba tolko starat. Po celom svete sa bety predavaju alebo prepravuju v kelimkoch, Iba malo predajni ma aq pre bety. Poecilia ked budes Milopovimi slovami - sprtat, potom mozno zaregistrujes napr perlicky ako guppy tria od chovatela z ciech cestovali do Juznej Ameriky a vyhrali tam svetovu sutaz. Kazda mala vlastny sacik , a mala az 1 deci vody. Takze,kto bol ten chovatel, kolko trvale cesta ryb/ pomocka,isli napr aj lodou/, a v ktorom state bola ta svetova sutaz? A k comu ti to bude dobre- k tomu , aby si ziskal znalosti o vitalite ryb :idea:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod poecilia » 15 Feb 2008 19:23 pm

ZÁKON NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
§2 Základné povinnosti pri chove a držbe zvierat

Každá právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zviera trvale alebo prechodne chová alebo drží (ďalej len chovateľ) je povinná zabezpečiť zvieraťu výživu, opateru a umiestnenie zodpovedajúce jeho fyziologickým potrebám a správaniu a poskytnúť mu potrebnú voľnosť pohybu. Voľnosť pohybu zvieraťa nesmie byť obmedzovaná trvalé alebo zbytočne alebo keď to zvieraťu spôsobuje bolesť alebo poranenie


toto je len mala cast zo zakona :roll:
Obrázok používateľa
poecilia
 
Príspevky: 56
Obrázky: 26
Založený: 12 Jan 2008 18:46 pm

Odoslaťod vysluzil2 » 15 Feb 2008 23:05 pm

:) , takze ta ako zaciatocnika caka strasne vela sprtania, aby si poskytol svojim zverencom co len trochu vyhovujuce podmienky. Ti pred tebou tiez sprtali. :)
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod poecilia » 15 Feb 2008 23:39 pm

chovam ryby uz 20 rokov-priblizne
nie ze by som bol nejaka citlivka ale proste ma to stve ze sa to stale opakuje
len kseft a prachy za kazdu cenu
Obrázok používateľa
poecilia
 
Príspevky: 56
Obrázky: 26
Založený: 12 Jan 2008 18:46 pm

Odoslaťod milop » 16 Feb 2008 22:11 pm

Poecilia, z pragmatických dovodov nemám rad rôznych citovačov zákonov a demagogov, ktorí nemaju paru o čom hovoria, len schovavajú
svoju blbost a neznalost . dufam že k tejto sorte nepatriš :!:
:? :?
skus sa zamysliet nad nezmyslom a možným subjektivným vykladom poslednej vety citovaného zákona a myslim že prideš k záveru že podľa tohto zákona doma môžeš mať živeho tvora len už úpraveného na tanieri
Naposledy upravil milop dňa 17 Feb 2008 12:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod vysluzil2 » 17 Feb 2008 01:32 am

poecilia napísal:chovam ryby uz 20 rokov-priblizne
nie ze by som bol nejaka citlivka ale proste ma to stve ze sa to stale opakuje
len kseft a prachy za kazdu cenu
Iha, to by som sa mal prist k tebe ucit. :) , ja som totiz pred 10 rokmi nevedel ako vyzera gupa, alebo inac napisane poecilia reticulata. Inac, ja ta ani moc za tvoje slova neodsudzujem, doma mam totiz potomka, ktory napr komara nezabije,len ho odozene. Ale ak potrebujes, vystavim ti lajstro, aby si mohol kontrolovat akvaristov, ci sa doma v byte dobre staraju o svoje rybicky :idea:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod poecilia » 17 Feb 2008 17:58 pm

Samozrejme ze sa take veci deju a budu stale.Chyby roby kazdy.
Nepovazujem sa za experta akvaristiky.Citovanim zakona som chcel len ukazat ze to neni spravne(myslene vsetky zvierata).
Nabuduce sa budem tvarit ze su tie ryby zive ked tam budem. :P
Obrázok používateľa
poecilia
 
Príspevky: 56
Obrázky: 26
Založený: 12 Jan 2008 18:46 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.