Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?



Všetko okolo akvarijných rýb

Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod joko » 08 Nov 2003 17:06 pm

Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?
Obrázok
V thajskom Bangkoku boli 26.09.2003 na vystave "Narodni tyzden vedy" k videniu rybky pozicane Singapurskou univerzitou, ktorym sa poeticky hovori "plamen v tme" (glow-in-the-dark fish). Svetielkujuce zlte, zelene a cervene ryby su geneticky upravene zebricky, k ich genom boli pridane geny z meduz a morskych sasaniek.

Tu je linka: www.ceskenoviny.cz/domov/index_img.php?id=1131
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod nino_q » 08 Nov 2003 18:40 pm

hmm, ako experiment je to zaujimave, ale nechcel by som mat v akvariu takychto mutantov
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod Ludo » 08 Nov 2003 20:43 pm

Zaujímavé.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod Maja » 08 Nov 2003 21:36 pm

To bude nejaka nova azijska certovina! Do Chanda ranga pichali bez sucitu neonove farby, tak zasa daco vymysleli, len aby biznis klapal. Najnovsie v Kosiciach skumaju vplyv geneticky upravenych potravin na prvoky a potvrdili, ze veselo dalej mutuju - hlavna vec, ze sa to predava v potravinach. Ale vysledok je pekny- pri tych rybach (deti, co sa budu rodit z geneticky upravenych plodin, budu zavidiet tym postihnutym od Talidamidu :-( ).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod joko » 09 Nov 2003 10:53 am

nino_q napísal:hmm, ako experiment je to zaujimave, ale nechcel by som mat v akvariu takychto mutantov

Preto nemam rad albinov, podla mna je to tiez umelo vyslachtene, aj ked nemam ktomu jednoznacny postoj, napriklad aj Dania co mam doma, maju niektore tak dlhe plutvy, ze to ani nieje pekne. Mne sa skor paci Danio a ine rybky v prirodnom - sportovom tvare tela, nie ako nevesty so zavojom !!!
Samozrejme, nechcem byt konzervativny, aj clovek sa vyvija, ale ...
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod nino_q » 09 Nov 2003 12:48 pm

jedna vec je, ked niekto nieco vyslachti, napr. tych albinov... to mozes mat potom vyhrady voci (v podstate) vsetkym jablkam, ktore sa dnes pestuju... takisto lubovolne ine ovocie

druha vec je ked niecomu "rucne" poskladas geneticku informaciu... to uz zavana jurskym parkom
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod joko » 09 Nov 2003 13:07 pm

Ja suhlasim s tebou nino_q, ja som len pisal, ze urobit s nejakej tetry alebo bojovnice alebo inej rybky nevestu so zavojom az po zem, ze to sa mi nepaci. Pisal som tiez ze niekomu sa to moze pacit. Len mne sa to nepaci. Je rozdiel ci ma ine zfarbenie, alebo nema ziadne. Je rozdiel ked skrizis farebne a su ine farby na potomstve, ako ked ju asi vymacali v chlore :-) a odchovali potomstvo uz albinov (niesom genetik). Viem ze obcas aj v prirode sa vyskytne albin - od prirody, ale nieje to normalne! Je to proste chyba prirody! Nie som proti tomu ked skrizis velke-kysele jablko s malim-sladkym a dostanes velke-sladke, samozrejme, nie ked sa to geneticky pravuje, ale ked sa tokrizi normalne.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod nino_q » 09 Nov 2003 13:33 pm

joko su dva druhy slachtenia - jedno je take ako spominas s tymi jablkami, akurat ze pri jablkach to tak vobec nefunguje... nasadis tisic jabloni (planok) a ak mas stastie, tak na jednej z nich budu jablka, ktore za nieco stoja... takto je to (podla mna) aj s albinmi, proste obcas sa nejaky objavi aj nealbinotickym rodicom. A ked mas takych jedincov samca a samicu tak si vyhral.

Naproti tomu, slachtenie typu prekrizim velke ale kysle s malym ale sladkym sa pouziva napr. u gupiek, dalo by sa to nazvat akcelerovana evolucia :D.

Mimochodom, cokolvek co sa stane v prirode samo je podla mna normalne, vratane toho, ze sa obcas najde albin, alebo vybuchne sopka, padne meteorit...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod joko » 09 Nov 2003 14:08 pm

nino_q napísal:Mimochodom, cokolvek co sa stane v prirode samo je podla mna normalne,


Samo ??? Mimo cloveka je to normalne ??? Vinimas cloveka s prirody? Vsetko co sa naucil, vie z prirody!

NESUHLASIM !!!
Normalne je to co sa deje povetsine, nie to co sa udeje len ojedinele! Preto sa to vola "normalne" lebo sa to deje bezne. Inac by vyznam slova "normalne" nemal vyznam.
Normalne neni ked je albin, ma narusenu DNA, to ze ci sa narusila prirodou alebo clovekom, umelo to neovplivnuje.
Aj covek je z prirody a vsetko co robi, robi priroda! Ked sa skrizi rozdielny druh/podruh niecoho nieje to normalne, az ked sa to nedeje casteisie/stale!
Ked je clovek chory! Je to normalne? Nieje, normalne je ze je zdravy! Aj ked to ma na svedomi priroda! :wink:
Astronom niesom, ale s meteoritom suhlasim s tebou. :wink:
Kedisi som chodil na astronomiu.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod majko » 09 Nov 2003 17:35 pm

No az sa bojim odpovedat. Takze evolucia je nenormalna, kym to co s nej nevznikne sa nerozsiri? To znamena ze ludia s MENSA su nenormalny lebo priroda takto "zlyhala" len pri 2% populacie? Vies je taky pribeh. V dedine zije 200 ludi. Jeden ide nieco hladat do lesa, ale zastihne ho burka. Tak sa skryje v jaskyni. Do dediny udrie blesk a vsetci sa zblaznia. Ked sa vrati ten jeden do dediny vznikne otazka kto je blazon... :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod joko » 09 Nov 2003 19:09 pm

majko napísal:Do dediny udrie blesk a vsetci sa zblaznia. Ked sa vrati ten jeden do dediny vznikne otazka kto je blazon... :D


Ved si si sam odpovedal, nie? :wink:

Podla tvojho uvazovania je potom vsetko normalne ?
Naco su potom negacia slova "normalny" !!! :wink:
Nemoze byt predsa vsetko normalne, ked je nieco ine ako obvykle,
tomu sa moze hovorit nenormalne = nie je to normalne ! NIE ?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod majko » 09 Nov 2003 21:02 pm

joko napísal:Ved si si sam odpovedal, nie? :wink:
No 199 ludi bude tvrdit, ze nenormalny je ten jeden. :D Ak sa pozries na tento pripad az na konci pribehu a nebudes poznat historiu oznacis za nenormalneho toho jedneho.

joko napísal:Podla tvojho uvazovania je potom vsetko normalne ?
Naco su potom negacia slova "normalny" !!! :wink:
Nemoze byt predsa vsetko normalne, ked je nieco ine ako obvykle,
tomu sa moze hovorit nenormalne = nie je to normalne ! NIE ?
Ani neviem ci chcem tu nastartovat hlbsiu debatu na tuto temu. Ja by som povedal, ze slovo NORMALNE je prilis silne. Ja by som skor pouzil slovo PRIRODZENE. Ak sa z nejekeho dovodu vyvynie svetielkovanie evoluciou tak by som to oznacil za prirodzene. Ak sa to stane bezdovodne v laboratoriu oznacil by som to za neprirodzene.
Aj ked otazka by mala zniet, kolko nasich rybiek ma nieco spolocne s ich povodnou formou...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod joko » 09 Nov 2003 22:21 pm

majko napísal:Ani neviem ci chcem tu nastartovat hlbsiu debatu na tuto temu. Ja by som povedal, ze slovo NORMALNE je prilis silne. Ja by som skor pouzil slovo PRIRODZENE. Ak sa z nejekeho dovodu vyvynie svetielkovanie evoluciou tak by som to oznacil za prirodzene. Ak sa to stane bezdovodne v laboratoriu oznacil by som to za neprirodzene.
Aj ked otazka by mala zniet, kolko nasich rybiek ma nieco spolocne s ich povodnou formou...


Uz som pisal ze preco nepovazujete cloveka za prirodu!!!
Ked to vyvynie priroda, je to v pohode
ked to vyvynie clovek tak on nieje priroda, ked uz ? Cloveka vyvynula priroda, tak by som to netvrdil.
A co si bude mysliet tych 199, to je jedno. My vieme ze je normalny ten jeden a nas je viac.

Ale asi by sme nemali minat cas na hluposti! Polemizovat sa do nekonecna. Ak nebude este niekto provokovat :wink: tak uz koncim tuto debatu. Za posledne dni uz bolo na tomto fore dost, aspon pre mna! :wink:
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod dusko » 09 Nov 2003 22:25 pm

a co albinoticke ryby a ine zivocichy z jaskyn? Albinizmus je prirodzeny v zavislosti na prostredi. Je to pre ne vyhodnejsie neplytvat energiou na ochranne zafarbenie. Takisto zmena farby je otazka prostredia, najma pri rychlo sa rozmnozujucich druhov. Trocha genetiky a Darwinizmu, páni... :-) Aj vyslachtena rybka z akvaria je z genetickeho hladiska prirodzena. Je to vyvoj. Je otazka vyberu - ci prirodny alebo ludsky, ale rozoberat otazku normalnosti alebo prirodzenosti je silna kava. Ani psenica nie je prirodzena... a ani normalna. A to nehovorim o geneticky upravovanej, ale o klasickej.
Obrázok používateľa
dusko
 
Príspevky: 82
Založený: 18 Máj 2003 16:23 pm
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod joko » 09 Nov 2003 22:46 pm

Suhlasim, trochu ale mam pravdu aj ja, aj ked nie vo vsetkom.
Psenica moze byt asi diva a normalna ?
Ale mi sa bavime o rybach albinov, ktore nepoxadzaju s jaskyn!!! Takze to nieje normalne, NIE ?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod dusko » 09 Nov 2003 23:06 pm

albinizmus je bezny aj v prirode. Ibaze bezne nepreziju - pripadne aj hej ale sa nerozmnozia a aj ked hej, vacsinou nie s albinom, co znamena, ze albinicky gen je potlaceny.

joko napísal:Suhlasim, trochu ale mam pravdu aj ja, aj ked nie vo vsetkom.
Iste mas v mnohom pravdu.

joko napísal:Psenica moze byt asi diva a normalna ?
Na psenicu som narazal preto, lebo to je tiez pripad zamerneho umeleho vyslachtenia clovekom. Cize je tiez "nenormalna".

joko napísal:Ale mi sa bavime o rybach albinov, ktore nepoxadzaju s jaskyn!!! Takze to nieje normalne, NIE ?
Naopak. Je to uplne normalne. Tak isto ako farebne formy gupiek, bojovnic, tercovcov apod. Tie boli predsa tiez umelo vyslachtene clovekom. Tie ti nepripadaju "nenormalne"?

Mozno sa mylim, mozno zalezi na uhle pohladu. Flame ware v tomto pripade skutocne nema cenu.
Obrázok používateľa
dusko
 
Príspevky: 82
Založený: 18 Máj 2003 16:23 pm
Bydlisko: Bratislava - Ružinov

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod marian » 10 Nov 2003 07:14 am

"svetielkujuce" Tazko povedat, co sa tym mysli. Ak mi v bare biela kosela do daleka svieti, da sa to oznacit, ze svetielkuje? Nemusi to byt hned manipulovanie s genetikou, ale finta na hlupych. Troska UV svetla, alebo sa este niekto troska pohral so svetelnym spektrom.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod majko » 10 Nov 2003 08:00 am

marian napísal:"svetielkujuce" Tazko povedat, co sa tym mysli. Ak mi v bare biela kosela do daleka svieti, da sa to oznacit, ze svetielkuje? Nemusi to byt hned manipulovanie s genetikou, ale finta na hlupych. Troska UV svetla, alebo sa este niekto troska pohral so svetelnym spektrom.
No ja mam info, ze zhasnes svelo a tie ryby svietia...

joko napísal:Ak nebude este niekto provokovat tak uz koncim tuto debatu.
Teda nehnevaj sa, Ty oznacis vsetko co sa udeje ojedinele za nenormalne a ja provokujem :D. Neviem sice cim, ale ja na tuto temu teda koncim...... Aby som neprovokoval.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod skala » 10 Nov 2003 09:28 am

len malicko - joko - nemozem sa stotoznit. vyznam slova normalny a bezny nie je totozny. ak sa vyskytne jav v prirode ojedinely, taky ktory nie je ovplyvneny cinnostou cloveka, povazujem ho za normalny a nie bezny.

je to len hra o slovicka. ale viac ma zaujima cosi ine. to, ze sa druh vyvyja, je casto zapricinene prava ojedinelymi zmenami. napr. vplyvom extremnych podmienok, geografickeho priestoru.
podobne veci opisuje ekologicka konvergencia a divergencia. jedince, ktore ziju blizko pri sebe maju snahu sa odlisovat, naopak druhy, ktore su rovnakeho druhu a su geograficky daleko od seba, maju snahu znakmi konvergovat - proste sa podobaju na seba viac ako jedince vzdialene od seba.

to len na okraj.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod gabriela » 10 Nov 2003 12:36 pm

Joko, prave som sa urazila ;)
A na temu co je normalne, co bezne a co obycajne nebudem s tebou diskutovat.
Tak, ako nieje normalne bit zenu, je to este stale bezne.
A robia tak obycajni muzi ;)
Ked uz na svojej ludovej mudrosti trvas, tak si aspon oprav hrubku :)

"Zena za volantom je ako hviezda na neby ...
Ty ju vidis, ale ona teba nie ! "
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod gabriela » 10 Nov 2003 13:00 pm

Inak ten obrazok mi pripomenul nie geneticku upravu ale graficku.
Kto videl minuly tyzden v spravach ako japonci zabijaju v zatoke delfiny a cela zatoka je sfarbena do cervena...?
http://www.metafilter.com/mefi/29323
http://www.wtbw.net/geisha/2003_11_02_log

nejake linky a fotky nad ktorymi by som mozno uvazovala:
http://www.mongabay.com/external/glowing_fish.htm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/3026104.stm
http://www.osel.cz/index.php?clanek=349&music=&x=
http://fnp_transgenic.tripod.com/transgenic/
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod salik » 16 Nov 2003 02:34 am

Obrázok
video (667kb)

...In April, the company turned out 10,000 fluorescent fish, and that figure has been doubling every month since, Kuo said. Beginning in August, monthly production should stabilise at more than 100,000, he added...

http://www.azoo.com.tw/azoo_tw/index.php?file=azoohtml/tkfish.php
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod Aton » 16 Nov 2003 16:26 pm

skala napísal:... to, ze sa druh vyvyja, je casto zapricinene prava ojedinelymi zmenami. napr. vplyvom extremnych podmienok, geografickeho priestoru...podobne veci opisuje ekologicka konvergencia a divergencia. jedince, ktore ziju blizko pri sebe maju snahu sa odlisovat, naopak druhy, ktore su rovnakeho druhu a su geograficky daleko od seba, maju snahu znakmi konvergovat - proste sa podobaju na seba viac ako jedince vzdialene od seba.
Ono je to trosku inac: konvergenciou nazyvame skutocnost, ze u nepribuznych zivocisnych druhov, ktore sa prisposobili tomu istemu prostrediu, sa vyvinuli podobne znaky. Divergencia je, ked sa u pribuznych zivocisnych druhov, ktore sa prisposobili roznemu prostrediu, vyvinuli rozne znaky...

Priklad konvergencie: makrely (ryby), tucniaky (vtaky), tulene (cicavce) maju podobny aerodynamicky tvar tela a koncatiny maju podobne usposobene na plavanie vo vode...

Priklad divergencie: velryby (cicavce), slony (cicavce), opice (cicavce) maju roznu stavbu tela prisposobenu roznym typom prostredia...

Maja napísal:... Najnovsie v Kosiciach skumaju vplyv geneticky upravenych potravin na prvoky a potvrdili, ze veselo dalej mutuju - hlavna vec, ze sa to predava v potravinach. ... deti, co sa budu rodit z geneticky upravenych plodin, budu zavidiet tym postihnutym od Talidamidu :-( .
Jednalo sa o Thalidomid, ale to je detail.

Myslim si ze sa siri panika na zaklade sprav "jedna pani povedala"... Nie su geneticky modifikovane potraviny ako geneticky modifikovane potraviny; ludia ani nevedia co to vlastne znamena, ale zo zasady a z nevedomosti su proti niecomu novemu... je to podla mna xenofobny luddizmus... :wink:
Aton
 
Príspevky: 19
Založený: 26 Okt 2003 23:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uz ste videli svetielkujuce Dania pruhovane ?

Odoslaťod jacik » 18 Nov 2003 09:59 am

Aton napísal:Myslim si ze sa siri panika na zaklade sprav "jedna pani povedala"... Nie su geneticky modifikovane potraviny ako geneticky modifikovane potraviny; ludia ani nevedia co to vlastne znamena, ale zo zasady a z nevedomosti su proti niecomu novemu... je to podla mna xenofobny luddizmus... :wink:


jednoducho preto, lebo to smrdi klamstvom.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.