rastlinky Alternathera



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

rastlinky Alternathera

Odoslaťod Ig » 20 Aug 2004 16:52 pm

Ahoj!

Boli casy ked som ich chcel pestovat, ale namiesto toho som ich peknych par kuskov vykantril. Preto sa chcem spytat:

1.) na Vase skusenosti s tymto druhom, ktory ja povazujem za narocny
2.) zaujimali by ma hlavne podmienky pri ktorych Vam tato raslinka prosperuje:
- SVETLO (vykon/chromaticnost)
- PARAMETRE VODY (KH, GH, pH)
- HNOJENIE (ci hnojite, CO2, PMDD, .... -ostatne druhy)
- pripadne FILTRACIA (ci maju rady prudenie / specialne naplne ext. filtrov - ?raselina?, atd. ...)
3.) skratka vyrozpravajte sa zo vsetkych skusenosti, ktore mate s tymito druhom - nemusi to byt presne podla sablony co som napisal :wink:

PS: Konkretne by som chcel pestovat Reineckii / Rosaefolia / ?Rubra?


Vopred dakujem :roll:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod rybka » 20 Aug 2004 17:33 pm

Ja som mala Alternathera colorata, ale to je terarijna, no na to som prisla az doma, takze uz ju nemam :(
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod azet » 20 Aug 2004 20:10 pm

servus ig,

mam niekolkorocne skusenosti s a. rosaefolia - zdroj rataj. zopar foto a strucne info najdes aj na mojej stranke.

uspech s nou som mal len v jednom akvarku. (25l) v mojej 60ke sa jej nikdy nedarilo, pretoze bola prilis rychlo zatienena rychlejsie rastucimi rastlinami.

nemam rad triedenie narocna/nenarocna rastlina, ale dovolim si tvrdit, ze tato alternanthera nieje jednoducha rastlina a vyzaduje pomerne velku pozornost. tak hlavny "problem" vidim v tom, ze je pomaly rastuca. rastie fakt velmi, velmi pomaly, da sa to porovnat s bolbitisom.

s pomaly rastucymi rastlinami mam vseobecne tu skusenost, ze na zmeny v akvariu (ci je to osvetlenie, filtracia, hnojenie atd.) reaguju citlivo, ale zakerne je to, ze reaguju velmi oneskorene a ich regeneracie je dlhsia, zial niekedy neuspesna.

napriek tomu, ze rastie pomaly, vyzaduje silne osvetlenie. velmi silne. vtedy rastie uplne nahusto, huste su aj korene, listy a stonky ziskaju az neprirodzene intenzivnu purpurovu farbu a totalne biele korene tam uplne "kricia". ak mas slabe svetlo, bude zivorit, bude neprirodzene pretiahnuta, listy zelenkave a zospodu mierne ruzove. k intenzivnemu svetlu patri neodmyslitelne pridavanie co2 a hnojenie. ak hnojis PMDD, nic nepokazis. najkrajsie sfarbenie som mal ale kedysi, ked som hnojil serou...to hnojivo vsak po zabehnuti akva absolutne nestacilo - blbe je to, ze neviem, z coho pozostavalo...

po nedavnej prerabke akvaria rast stagnoval, listy sa zariasili, spodne stonky zacali hnit a starsie listy sa rozpadavali. okrem toho si na nej zacali pochutnavat krevetky. :?

momentalne sa zacina regenerovat. v 25l akva je svetlo nieco vyse 1W/1L (philips TLD 865+Sylvania aquastar), pohyb vody je dajme tomu stredny (filtrujem cez tunovany AC 200, medium len molitan), hnojim PMDD (cca. 2ml denne resp. obden), "brutalne" ceockujem a cakam, ci to bude to, co to byvalo...

ale co je najpodstatnejsie: je to podla mna asi najkrajsia cervena akvariova rastlina, takze namaha sa urcite vyplati.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod affinis » 21 Aug 2004 18:43 pm

skusim pridat aj ja par mojich skusenosti, mal som ju parkrat v mojom akvariu aj ked som bol mensi, jedneho casu rastla dobre, bez hnojenia a CO2-ckovania, akvarium vtedy bolo dobre zabehnute a dobre osvetlene (ziarovakami 50W/60L) cisto s black mollami...potom som akvarium parkrat prestaval a odisla mi...neskor som si ju znova obstaral a zacala pekne rast...bez hnojenia a CO2...zacal som aj s pridavanim hnojiva a CO2 a rastla rovnako...u mna mala rozne obdobia, neviem ci to suviselo s podmienkami v akvariu, ale videl som to len na nej, mala tyzdne kedy naozaj velmi rychlo rastla a skracoval som ju tak rychlo ako hygrophilu guayanensis, ked som v akvariu vymenil substrat doplatila na to ako prva..zo vsetkych rastliniek mi zostala jedna...ktora prezivala...ked som ju presadil do velkeho akvaria tiez jej prezivanie pokracovalo, ale po uplynuti casu, ako sa akvarium zabehlo sa konecne prebrala a z jednej stonky vyrastli tri odnoze behom tyzdna a zasa stop...takto ostala asi mesiac a zacala znova rast, konecne som mohol tie odnoze oddelit a znova zasadit...takze ako zhrnutie z mojich skusenosti:

-potrebuje ako kazda rastlinka poriadne osvetlenie (4xPhilips 865NG 36W 6500K na cca 300L cisteho objemu)
-urcite sa jej nebude darit v novom dne (cisto preprany strk)...neskusal som nikdy tabletove prihnojovanie len PMDD
-filtracia neviem ci ma nejaky vplyv na nu, teda prudenie vody...myslim ze jej to nijako nevadi
- tie parametre vody tiez nie su take dolezite (velmi pekne rastla v zabehnutom akva pohananom molitanovym filtrom na vzduch bez hnojenia, bez CO2 len s black mollami a silnym svetlom)

inak vzdy ked som s nou zacal tak som si kupil uz submerzne pestovanu, raz som skusil aj z emerznu, ale vtedy som akvarium mal tesne po prestavbe, takze to pripisujem hlavne tomu ze sa neujala

podla mna je to jedna z najkrajsich akvarijnych rastlin svojou nadhernou farbou perfektne doplni kazde akvarium...dufam teraz, ze po zabehnuti akva aj ked po presadeni (uz su tomu 4 dni) sa chyti a bude pekne rast...

Obrázok

foto rataj
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod Ig » 26 Aug 2004 09:34 am

Dakujem pani za Vase odpovede :wink:

V podstate, ked som zacal pestovat tuto rastlinku bolo akvarko velmi mlade (par tyzdnov) a nezabehnute. Navyse som nemal vela skusenosti a nevedel som ci moj nezdar suvisi s vodou (KH) so svetlom resp. s vekom akvarka.

Momentalne akvarko funguje 8 mesiacov a dari sa v nom takym druhom ako je Limnophila sesiliflora, ktora je husta a vrcholce su sfarbene do hneda. Tak isto Echinodorus Ocelot Red a Green su nadherne kontrastne vyfarbene a Red ma purpurovy nadych. Svetla mam sice len 120W na cca 250litrov (cisty objem vody / vyska stlpca je cca 50cm). Planujem ho najblizsiu dobu este rozsirit az na 200W, co si uz myslim, ze je dost (rybky mi budu chodit s plutvami na ockach :o ). Hnojim iba so SERA-ou tabletkami Florenette A. Na PMDD som lenivi a s CO2 (kvasnice + cukor) sa mi tiez nechce hrat a starat sa. Urcite by som nemal viac ako 15mg CO2 na liter, ale ked vidim moje rastlinky, tak si nemyslim, ze im chyba.

Z tohoto druhu sa mi najviac paci Reineckii a svojou farbou a tvarom zase Rosaefolia.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod Raviolka » 26 Aug 2004 10:21 am

Ig napísal:Svetla mam sice len 120W na cca 250litrov (cisty objem vody / vyska stlpca je cca 50cm). Planujem ho najblizsiu dobu este rozsirit az na 200W, co si uz myslim, ze je dost

:shock: uff... taky bych řekla, že je to krapánek velká změna :?
Ig napísal:Na PMDD som lenivi a s CO2 (kvasnice + cukor) sa mi tiez nechce hrat a starat sa. Urcite by som nemal viac ako 15mg CO2 na liter, ale ked vidim moje rastlinky, tak si nemyslim, ze im chyba.

Pokud se vážně rozhodneš přidat světlo na 200W, myslím že tě ta lenost rychle přejde... zvýšit světlo bez dodání hnojiva a hlavně CO2 nemá pro rostliny smysl... možná pro ty speciální, co se jim říká ŘASY :P
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod Astrid » 26 Aug 2004 10:42 am

Ig napísal: Planujem ho najblizsiu dobu este rozsirit az na 200W, co si uz myslim, ze je dost

Hmm, Ig, to uz veru je nieco! Rastie mi tu konkurencia? ;)

Inak tu Alternantheru ti tam neodporucam davat, kym si to svetlo takto nezvysis (pokial to teda skutocne planujes). Po pridani pockaj tak mesiac-dva, kym sa stabilizuju podmienky a potom ju tam zasad.

Inak mozno sa mylim, ale dost pochybujem, ze sa najde tu na akva.sk niekto, kto bude mat tieto rastliny- a to este v tom mnozstve, ktore vyzadujes (vid sekcia Inzercia). Odporucam radsej sa zacat obzerat po moznosti objednania od Rataja ci Daho.
Raviolka napísal:Pokud se vážně rozhodneš přidat světlo na 200W, myslím že tě ta lenost rychle přejde... zvýšit světlo bez dodání hnojiva a hlavně CO2 nemá pro rostliny smysl... možná pro ty speciální, co se jim říká ŘASY :P

Hmm no teoreticky to asi bude naozaj tak vyzerat... Je otazne, co ta ZMENA sposobi. Avsak u mna je to uz TRVALE tak, ze svetla je veru dost, ryb je dost, hnojivo (Sera Florenette A a PMDD) pridavam velmi sporadicky a asi 1/4 odporucanej davky, nepridavam CO2 a rastlinky sa nestazuju... Iste, mohli by rast aj rychlejsie, ale kto to bude kazdy tyzden trhat???
Aha a rias je minimum- len na mieste s permanentnym prudenim vody je trochu vlaknitej zelenej, ale keby ta nebola, tak co by som davala mojim krevetkam? ;)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod Ig » 26 Aug 2004 11:17 am

Raviolka napísal:
Ig napísal:Svetla mam sice len 120W na cca 250litrov (cisty objem vody / vyska stlpca je cca 50cm). Planujem ho najblizsiu dobu este rozsirit az na 200W, co si uz myslim, ze je dost

:shock: uff... taky bych řekla, že je to krapánek velká změna :?
No vlastne to chcem urobit na etapy. Jeden mesiac + 40W a potom ten dalsi +dalsich 40W. Ide hlavne o peniaze, lebo ako som spominal v Teme OSRAM Lumilux ziarivky su dostupne len si treba zaplatit.

Raviolka napísal:Pokud se vážně rozhodneš přidat světlo na 200W, myslím že tě ta lenost rychle přejde... zvýšit světlo bez dodání hnojiva a hlavně CO2 nemá pro rostliny smysl... možná pro ty speciální, co se jim říká ŘASY :P
Vidis tak nad tym som nerozmyslal :shock: No este si to trochu rozmyslim a asi naozaj na to nepojdem zhurta.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod Ig » 26 Aug 2004 12:37 pm

Astrid napísal:
Ig napísal: Planujem ho najblizsiu dobu este rozsirit az na 200W, co si uz myslim, ze je dost

Hmm, Ig, to uz veru je nieco! Rastie mi tu konkurencia? ;);)
No nechaj sa prekvapit :roll:
Inak vyskovo mame rovnake akva akurat Ty ho mas siroke 85 a ja cely meter.
Ked vidim niektore tie akvarka na nette, tak to svetlo tam jenoducho musi byt.

Astrid napísal:Inak tu Alternantheru ti tam neodporucam davat, kym si to svetlo takto nezvysis (pokial to teda skutocne planujes). Po pridani pockaj tak mesiac-dva, kym sa stabilizuju podmienky a potom ju tam zasad.
No asi do toho naozaj nepojdem hrrrrr (vid. aj prispevok od Raviolky), ale aj tak si myslim, ze teraz mam dostatocne vhodne podmienky.

Astrid napísal:Inak mozno sa mylim, ale dost pochybujem, ze sa najde tu na akva.sk niekto, kto bude mat tieto rastliny- a to este v tom mnozstve, ktore vyzadujes (vid sekcia Inzercia). Odporucam radsej sa zacat obzerat po moznosti objednania od Rataja ci Daho.
Tohto som si vedomy, ale co vies? Rataja a Daho beriem ako poslednu moznost, lebo ich raslinky co mam po BA prehlad maju max. 10cm z kosicka. Bojim sa, ze pri tejto velkosti budu naozaj iba zivorit.
Na koniec mam stale este jedno tel. cislo, akurat sa snim vobec nepoznam - teda raz som ho videl. (taka moja tajnostka)
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod X-Pert » 16 Apr 2005 00:00 am

dnes som dostal darom ALTERNATERA SPLENDIDA. poradite mi nieco "speci" lebo plati to co som sa docital v predoslich prispevkoch...
A ked uz sme pri tom nebudem otvarat novu temu: nemate niekto skusenosti s rastlinkou menom CYPERUS HELFERI?
X-Pert
 
Príspevky: 35
Obrázky: 12
Založený: 17 Nov 2004 13:29 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod affinis » 16 Apr 2005 15:16 pm

X-Pert napísal:dnes som dostal darom ALTERNATERA SPLENDIDA. poradite mi nieco "speci" lebo plati to co som sa docital v predoslich prispevkoch...
A ked uz sme pri tom nebudem otvarat novu temu: nemate niekto skusenosti s rastlinkou menom CYPERUS HELFERI?



neviem ci ta to potesi, ale u mna stale plati to co bolo pisane vyssie, vela svetla CO2 je vitane a dobre vyhnojene a zebehnute dno s dostatkom prvkov vo vode (P, K, Fe, ...atd), skusal som ju aj v novej nadrzi s vyhnojenym dnom a PMDD, CO2, ale tam sa jej nepacilo

CYPERUS HELFERI som dlhsie zhanal a podarilo sa mi ho nahodou zohnat v baumaxe, teda to co po nom zostalo....zubozena rastlinka, ale uz sa stihla adaptovat a vyhnala par novych listkov. Mam ju dost kratko aby som napisal nejake skusenosti, takze ked sa ujme o par mesiacov napisem viac :)
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod redw » 26 Nov 2006 22:08 pm

Chcel by som sa spýtať či niekto z vás nepestuje Alternanthera rubra (tieto latinske nazvy, sa mi prsti skoro zaplietli)
No tej rastlinke sa u mna nedari.
Mam 37l akva, 18W neonku, davam co2 z burčiaku a hnojím brutusom. Len by ma zaujimalo či nema nejake špecialne nároky, čo by som mal zvýšiť a tak.
Dakujem za každý postreh.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod kupci » 27 Nov 2006 10:19 am

cawte vsetci ja som zaciatocnik ale tejto rastlinke(alternathera rosaefolia) sa v mojom stolitrovom akva dari, mam ju uz 3 mesiace a rozrasta sa aj do vysky aj do sirky=vyhana nove stonky, ale ide aj o to ze ja mam iba 18W trubicu, a este ze ja nehnojim lebo sa do tohozatial ani nerozumiem
kupci
 
Príspevky: 16
Založený: 25 Nov 2006 20:02 pm
Bydlisko: Martin-Zaturcie

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod redskorpion » 27 Nov 2006 17:43 pm

to redw: aj ja som mal Alternantheru rubru ale mi posla..stagnovala a nakoniec zhnila...neskor mi nejaka dobra dusa povedala ze je to terariova rastlinka a ze vo vode sa jej nedary..
redskorpion
 
Príspevky: 115
Obrázky: 40
Založený: 29 Jan 2006 01:16 am
Bydlisko: NR

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod redw » 27 Nov 2006 20:16 pm

redskorpion napísal:to redw: aj ja som mal Alternantheru rubru ale mi posla..stagnovala a nakoniec zhnila...neskor mi nejaka dobra dusa povedala ze je to terariova rastlinka a ze vo vode sa jej nedary..


To je vážne terariova???? No mna asi jeb.e, to by sa mi už druhý krát stalo. Už som si raz kupil justicia schimpery a to som zistil že tiež neni akvariova. A tiež vykapala po čase. Hlavne že to maju v obchode pod vodou. Ach, ja úbohý zemepán :lol:
Teda vlastne som smutný z tej rastliny :cry:

práve som to pozrel na jednom onlineshope a fakt je teraristicka :x :evil: :evil: :x :evil: :evil:
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod redskorpion » 27 Nov 2006 21:51 pm

vytaj v klube.. :lol:
odteraz uz kupujem rastlinky len vtedy ked viem co to je zac..a co potrebuje na zivot...
redskorpion
 
Príspevky: 115
Obrázky: 40
Založený: 29 Jan 2006 01:16 am
Bydlisko: NR

Re: rastlinky Alternathera

Odoslaťod redw » 27 Nov 2006 23:53 pm

redskorpion napísal:vytaj v klube.. :lol:
odteraz uz kupujem rastlinky len vtedy ked viem co to je zac..a co potrebuje na zivot...


No ja som si pôvodne išiel kupiť nejaku jemnolistu rastlinu a ked som zbadal tu rubru, ako sa tam vynímala medzi ostatnými zelenými tak som zatúžil ju mať v akvariu :cry: a takto som dopadol.
Už aj ja pojdem len na istotu.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Trichogaster111 » 14 Feb 2008 17:58 pm

ja som si prave kupil alternantheru Rosaelofiu a Lilacinu. Dufam ze ta druha spomenuta nieje terariova :shock: :?: Som zvedavy ako sa im bude darit. Zatial prihnojujem iba feroaktivom z ktorym mam dobre skusenosti. Dofam, ze sa mi tie rastliny chytia :roll:
Trichogaster111
 
Príspevky: 5
Založený: 02 Dec 2006 12:31 pm

Odoslaťod horský vlk » 22 Feb 2008 22:41 pm

mne najlepsie rastie Alternanthera splendida.ostatne nic moc...
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.