Ako zmakcit vodu?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Vojtek » 24 Okt 2007 19:55 pm

Robil som taký pokus. V akváriu s rastlinami som mal vodu s tvrdosťou 16 stupňou nemeckej stupnice. Voda prefiltrovaná cez filter značky Brita mala tvrdosť 3 stupne :!: . Zmiešal som tieto vody v pomere 1:1, čiže výsledná tvrdosť bola 9,5. A rastliny začali vykazovať nedostatok vápnika, pričom v tej vode ho bolo stále ešte dosť. V návode od filtra som čítal, že výstupná voda má zvýšené množstvo K. To je teda ten ión, za ktorý sa Ca a Mg zamieňali. Veľké koncentrácie K znižujú u rastlín schopnosť príjmať Ca (ak som správne pochopil článok o prvkoch na maniAkva)A takto zmäkčená voda bola pre rastliny jasne nevhodná. Takže pozor na to.
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Norman » 26 Okt 2007 17:04 pm

bagio22: ak chces vyrabat nadoby (valce) na ionexy mas viac moznosti. Bud ich spravit sklenne alebo plastove. Plastove bud nepriehladne, alebo priehladne. Priehladne rury vhodne na valce predava firma ZENIT v Prievidzi. Avsak ak ti mozem odporucit, tak nie je nad "profi" riesenie hotovych vyrobkov z obchodu aj ked vyde mozno 3x drahsie :(

Anex kupis v kazdej distribucke laboratornych potrieb a laboratornej chemie. Bohuzial na slovensku len v 25kg baleni :( Aj to asi 3x drahsie ako je cena v Nemecku alebo Polsku od vyrobcu.

Naozaj odporucam nasetrit a kupit profi demikolonu, stoji to aj za tie nehorazne prachy.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

zmakcovac vody?

Odoslaťod vikino » 12 Feb 2008 12:43 pm

co hovorite na toto? vie to niekto vysvetlit, na akom principe to pracuje? a co z toho vyteka?

XAVAX magnetický odvápňovač
- redukuje tvorbu vodného kameňa a predlžuje
životnosť spotrebiča, bielizne alebo riadu
- jednoducho sa naskrutkuje medzi prívod vody
a prívodnú hadicu
- magnetické pole modifikuje štruktúru minerálnych
solí vo vode
- bez zmeny celkového zloženia vody
- znižuje náklady na energii (každý mm usadenín na
vyhrievacom telese zvyšuje spotrebu energie o 10 %)
- mäkšia voda = úspora pracích a ostatných
prostriedkov až 50%
- zvyšuje životnosť jednotlivých dielov (prací bubon,
vyhrievacie teleso, tesnenie atď.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

gralla

Odoslaťod vikino » 12 Feb 2008 12:44 pm

Norman- tie valce od fy GRALLA su super. Len ako ich dostat na SK???
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod barky » 12 Feb 2008 13:02 pm

Vikino - ten magneticky odvapnovac je na akva ucely nepouzitelny
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Odoslaťod vikino » 12 Feb 2008 13:09 pm

barky napísal:Vikino - ten magneticky odvapnovac je na akva ucely nepouzitelny

Ja viem ze len tak nie, ale napr. ja mam 12 ku vodu s pH 7,5-7,8, no a pre disky by som potreboval pH pod 7, naj medzi 6-7 pH. Ked do takejto vody s pH 7.8 nalejem kyselinu, tak z toho urobim chemicku zbrndu, nepouzitelnu pre chov ryb. Rozmyslam, ze keby sa ta voda najskor prehnala cez ten magneticky odvapnovac, ze by to mohlo byt lepsie pre dalsiu upravu kyselinou. Preto som sa pytal, ako to pracuje a co z toho vyteka...
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Norman » 12 Feb 2008 14:50 pm

vikino: je to oblb co zapricini mozno neusadzovanie sa vapnika v kotloch alebo v pracke ale chemicke zlozenie vody to nezmeni, uz sa to tu riesilo niekde tak rok dva dozadu.

Tie valce ako sem dostat ? Uplne jednoducho - postou. Je to bezproblemovy proces fungujuci hadam uz starocia :D no v pripade iontomenicov by som ho odporucal az o 1-2 mesiace ked nebude na 100% v noci mrznut. Z nemecka to par dni trva a postove vlaky nie su vykurovane.

Inak okrem Grally je aj firma Minionic filterbau, ale ceny su +- na ojro rovnake :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

gralla

Odoslaťod vikino » 12 Feb 2008 15:42 pm

ja som si tie valce objednal v ich onlineshope, s vierou ze mi ich fakt tak poslu ako pises. a cakam a cakam, hadam sa dockam. ionomenice nepotrebujem, mam ich dost , ale tie valce... :!:
Naposledy upravil vikino dňa 22 Feb 2008 09:58 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Norman » 12 Feb 2008 19:39 pm

vikino: objednat je jedno, aj si ich zaplatil ?

PS: kde si bol ked som potreboval zivice ? :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

gralla

Odoslaťod vikino » 12 Feb 2008 22:31 pm

nie, nezaplatil, zaplatim az dojdu, aspon tak som to tam zadaval... no ved uvidim, ked to nepride, budem hladat niekoho, kto tam chodi a dovezie mi to, zatial to tak surne nepotrebujem. fungujem na platovych flasiach od mineralky a som spokojny. Len to ma jednu chybu, nikdy neviem kedy sa rozlepia a potom musim lepit dalsie. No a ja som tu od 1.9.2006, tak neviem kedy si potreboval zivice. Mozeme sa aj dohodnut tak, ze ja dam zivice a niekto tie valce od grally. :)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Norman » 13 Feb 2008 11:15 am

vikino: dobierka z D na SK je velmi draha zalezitost a neviem, ci to vobec zrovna Gralla ponuka. Radsej by som im tam poslal mail nech sa vyjadria kde to viazne.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: AKO ZMEKCIT VODU?

Odoslaťod matt » 21 Feb 2008 23:58 pm

Roman napísal:
jotuli napísal:dik za rady zaciatocnicka niesom ,mam akva uz skoro rok. kamene v akva mam farebne a mramorove biele


hmm, a mramor nie je tak uuuuplne cirou nahodou VAPENEC ??? cize uhlicitan vapenaty ( CaCO3) ???
odpoviem si sam, JE (aj ked je to ina krystalicka forma ako bezny kalcit)

....a sme doma, s umrtnostou gupiek to sice suvisi asi ako vystrely z aurory suvisia s rastom populacie cervenych mravcov v Ulanbatare... ale na tvrdost vody to celkom rozhodne vplyv ma (smerom hore samozrejme)

len tak na margot, gupky veselo prezivaju aj vo vode s obsahom vapnika 400mg/l a horcika 1000mg/l :)


musim suhlasit. gupky vykapu v makkej vode. to tetry chcu makku. aktivne uhlie by malo pomoct na zmakcenie. aj ked som po jeho aplikacii, prehnal som asi mnozstvo, vykynozil gupky a platy. tetry sa usmievali.
matt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 23 Máj 2005 08:43 am

Odoslaťod Norman » 22 Feb 2008 08:14 am

matt: akym sposobom si s aktivnym uhlim zmakcil vodu ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod matt » 24 Feb 2008 10:53 am

Norman napísal:matt: akym sposobom si s aktivnym uhlim zmakcil vodu ?

do filtra (vnutorny s dvoma seriovymi komorami na molitanove vlozky) som do druhej komory nasypal asi 100g aktivneho uhlia. 1. komora cisti mechamicky molitanom, druha chemicky upravuje vodu. uhlik sa pouziva na filtraciu aj v cistickach odpadovych vod. pohlcuje vacsinu latok. uhlie papame aj pri lahsich otravach zaludka prave preto. nevyhodou uhlia je ho musime do 6 tyzdnov vymenit alebo odstranit, lebo po nasyteni zacne spatne uvolnovat bordel. tento problem nema zeolit, posobi ale pomalsie, pohlcuje vsak aj dusikove zluceniny, co sa mi zda ze uhlik nezvladne. po uhliku je voda cistejsia aj vizualne. uz si nepamatam hodnoty ale meral som tvrdost vody a nameral som 3 stupne, hoc z vodovodu pridavam vodu s tvrdostou 9 stupnov (aj to nie je zle, tahanovce kosice). nekupoval som uhlik z akva shopov, v predajniach elektro treba vybrat filter do digestora, ktory je najtahsi a najlacnejsi. po rozrezani v nom najdete to iste, granulky uhlika. pred vlozenim do akva uhlik preplachni vo vode. ak zabudnes, 2 dni budes mat sedu vodu, prach uhlika. strati sa filtraciou mechanickou, ale 2 dni nebudes spokojny s vzhadom vody. snad ti to pomoze, daj vediet, nech sme vsetci mudrejsi
matt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 23 Máj 2005 08:43 am

Odoslaťod matt » 24 Feb 2008 11:04 am

tie stupne tvrdosti 3 a 9 ber s rezervou +-2, bolo to asi pred 3 rokmi. nemeriam vodu kym sa nieco nedeje. to bolo moje prve pouzitie uhlika vtedy. kym som prisiel na to, co asi sposobuje uhyn zivorodiek , ostali mi 2 gupky a 0 molynez a plat. odvtedy davam uhlik tak raz za 3 mesiace, teda asi 40% casu a mnozstvo asi 1,5 kopcovitej poliev lyzice. vodu menim maximalne raz za rok, nie viac ako 40% vody. vymena vody mi pride drasticka pre kazdy organizmus v akva, aj ked je odstata tyzden. v prirode sa voda meni takmer destil vodou z dazda a pritokov mladych vod, ktore sa nemali ako prilis nasytit mineralmi. ak hladat makku vodu v prirode, tak z malych potocikov alebo pramenov v kopcoch, nie v dolinach kde pretiekla cez vela vrstiev a rozpustila vela mineralov. dest voda je velmi silne rozpustadlo. skusme vypit, jednociferne mnozstvo litrov dest vody je pre cloveka smrtelne. vyplavi z nas co sa da. neoverujme si to, mozno nestihneme napisat ostatnym ci to plati. som to len niekde cital.
matt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 23 Máj 2005 08:43 am

uhlik

Odoslaťod vikino » 24 Feb 2008 11:26 am

matt - uhlik isto vodu nezmakcuje, len ju zbavi urcitich latok, ktore mozno sposobuju vacsiu vodivost vody, no na 100% nie jej tvrdost.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod horský vlk » 24 Feb 2008 11:44 am

matt...budem ti oponovat,cize:1.aktivne uhlie NEZMAKCI vodu!2.ked sa nasyti,NEBUDE uvolnovat latky nazad do vody!proste ostane nasytene a konci so svojou cinnostou.prepac,nechapem,kde si toto vsetko nabral.http://sk.wikipedia.org/wiki/Aktívne_uhlie
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Norman » 24 Feb 2008 11:50 am

vikino: som rad, ze to vidis rovnako ako ja ;) preto ma zaujalo akym sposobom bolo to aktivne uhlie pouzite na zmakcenie vody.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod matt » 24 Feb 2008 14:29 pm

vychadzam so svojich empirickych skusenosti. akvaristika je moj konicek, nie moj obor. co teda mohlo sposobit zmakcenie vody v mojom akva? mam tam prevahu valisnerii a v mensej miere kryptokoryny. tie tam vsak boli vzdy. rastliny u mna rastu tempom ze ich musim preriedovat a rozdavat. eru experimentov mam za sebou, jedine co som vtedy zmenil bolo aktivne uhlie. nehnojim, neupravujem. napada niekoho nieco ine? tvrdost vody moze casom stupat dolievanim novych mineralov v dolievanej vode, samotnym krmenim, ale klesat? na com ale trvat musim je nasytenie a nasledne uvolnovanie "latok" z akt uhlia. pouziva ho niekto kto to potvrdi ci vyvrati? ak som ho tam zabudol, farba spiny pri cisteni filtra (bezne hneda) sa zmeni na ciernu. nie sila, ale odtien farby. a ked sa na odstranenie stareho uhlika vykaslem este nej cas, farba vody zacne cerniet, co sa strati po 1-2dnoch po jeho odstraneni. o zeolite viem ze nepusti co raz pohltil, proste len raz prestane fungovat. ale uhlik. po prehnanej dobe uhlika vo filtry sa tam zacne tvorim sivocierna hmota konzistencie gelu.
matt
 
Príspevky: 15
Obrázky: 2
Založený: 23 Máj 2005 08:43 am

Odoslaťod vikino » 24 Feb 2008 19:34 pm

okolo chemizmu vody sa najviac dozvies na http://www.aquar.cz/. A co sa tyka toho uhlika, ci nasledne uvolnuje nacerpane latky spat do vody, tak to pravda je... :)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod VLADY » 25 Feb 2008 00:23 am

Podla mňa sa určité malé množstvo uvolnuje ale nie že by sa to tam uvolnilo zas nazad všetko ..... to by bola blbosť nie? podla mňa za normálnej teploty a tlaku a chemizmu vody sa tam neuvolní také množstvo , čo by viedlo k obavám o vodu v akva. Podobných nezmyslov koluje medzi laickou verejnosťou veľmi veľa skoro v každej oblasti života alebo oboru techniky a príčina je v nepochopení princípu činnosti práce toho či onoho zariadenia prípravku alebo materíálu... 8)
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod thomas111 » 25 Feb 2008 00:43 am

matt: skusme hladat na zaciatku. Jeden z moznych dovodov, preco sa ti zmakcila voda, moze byt v samotnom vstupe. Vodovodna voda je stale ina, ma stale ine parametre, predpokladam ze nie len u nas ale urcite to vodarne miesaju podobne aj v inych regionoch.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Odoslaťod guppy » 25 Feb 2008 10:52 am

matt napísal:v prirode sa voda meni takmer destil vodou z dazda a pritokov mladych vod, ktore sa nemali ako prilis nasytit mineralmi. ak hladat makku vodu v prirode, tak z malych potocikov alebo pramenov v kopcoch, nie v dolinach kde pretiekla cez vela vrstiev a rozpustila vela mineralov. dest voda je velmi silne rozpustadlo.

pozor na to, podľa tvojich rád, by sa mohlo niektorým akvaristom stať, že si do akva nalejú poriadne tvrdú vodu. Totiž aj malé potôčiky a pramene môžu obsahovať tvrdú vodu, poznám mnoho takých, kde sa vodný kameň vyzrážava a obaľuje každý kameň, list či konárik, ktorý spadne do vody.
Všetko záleží od geologického podložia a nie od veľkosti potoka. :D
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Odoslaťod skala » 25 Feb 2008 11:58 am

matt, niektore rastliny vodu zmakcuju. vallisnerie nie, tym sa makka voda moc nepaci, to tie cryptocoryny. Okrem toho nie je vylucenie ani to, ze sa zmenila tvrdost tvojej zdrojovej vody
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.