Osvetlenie nad akvarium



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod paolo » 26 Feb 2008 10:46 am

ked sa v elektrike vyznas, tak urcite vies, ake su vyhody el. predradnikov (nezohrieva sa ako tlmivka, nezohrieva sa tolko trubica, neblika na 50 Hz, vyssia svietivost a zivotnost trubic, nizssia spotreba, okamzite rozsvietenie) - a financne - tlmivka stoji 200 - 300 sk a predradnik 400 - 500 Sk. v dnesnej dobe robit nieco na tlmivky je podla mna chyba. a ked chces simulovat den, tak su uz na trhu aj predradniky s reg. psvetlenia, nemusis tam pchat tolko trubic.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod vysluzil2 » 26 Feb 2008 10:47 am

Ranger, pre rastlinky to moze byt uplny raj. Teba caka v zaciatkoch trochu prace so ziletkou a handrickou. Ale ak sa chyti v tvojom aq ta spravna flora a fauna, bude to nadhera. Zacinas dobre, teraz uz len sa ucit nieco o zakladani aq, rastlinach a rybach. Svetlo mas vyborne,potrebujes zladit farbu rastlin a ryb s nim. Ja by som volil k svetlu aponoghetony ulvaceusy, na dno glosu, z ryb nieco sive ako dania, skalare a pod
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod hansa » 26 Feb 2008 10:55 am

vysluzil2 napísal:Ranger, pre rastlinky to moze byt uplny raj. Teba caka v zaciatkoch trochu prace so ziletkou a handrickou. Ale ak sa chyti v tvojom aq ta spravna flora a fauna, bude to nadhera. Zacinas dobre, teraz uz len sa ucit nieco o zakladani aq, rastlinach a rybach. Svetlo mas vyborne,potrebujes zladit farbu rastlin a ryb s nim. Ja by som volil k svetlu aponoghetony ulvaceusy, na dno glosu, z ryb nieco sive ako dania, skalare a pod


tak,tak.
Obrázok používateľa
hansa
 
Príspevky: 42
Založený: 21 Feb 2008 14:51 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Giftzahn » 26 Feb 2008 10:56 am

to Ranger: hmm...T5 ma dost vyhod..napriklad mozes dat viac trubic vedla seba. Tank kde boli 2xT8 sa zmestia 3 az 4 T5ky. nakolko T5 potrebuju predradnik aj zivotnost trubic bude dlhsia, nebudu blikat ako T8 pri zapinani, ziaden hnusny piskot vychadzajuci z osvetlenia atd... :D cize radsej T5 ako T8 ..... inak existuju aj T4 ale aj T10,T12 mozno su tie este klasickejsie ako T8 8)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ranger » 26 Feb 2008 11:13 am

paolo napísal:ked sa v elektrike vyznas, tak urcite vies, ake su vyhody el. predradnikov (nezohrieva sa ako tlmivka, nezohrieva sa tolko trubica, neblika na 50 Hz, vyssia svietivost a zivotnost trubic, nizssia spotreba, okamzite rozsvietenie) - a financne - tlmivka stoji 200 - 300 sk a predradnik 400 - 500 Sk. v dnesnej dobe robit nieco na tlmivky je podla mna chyba. a ked chces simulovat den, tak su uz na trhu aj predradniky s reg. psvetlenia, nemusis tam pchat tolko trubic.


Tlmivky mi donesie známy, čiže ich mám zadarmo, a čo sa týka el. predradníkov, s tou svietivosťou si niesom taký istý, najmä v chladnom prostredí, lebo nedokáže trubicu zahriať na jej optimálnu teplotu (skúsenosť). A som zvedavý aj na životnosť samotných predradníkov. Radšej budem meniť častejšie trubice ako sa vŕtať v rozvodnej krabici, lebo mi odišiel predradník. Lebo ja tie tlmivky aj so spínacími hodinami budem mať v krabici pod akvarkom, čiže v samotnom svetle budú len trubice a štartéry. Jediná nevýhoda je že do priestoru trubic musím ťahať 8-žilový kábel, ale to prežijem.
Ranger
 
Príspevky: 8
Obrázky: 6
Založený: 23 Feb 2008 21:46 pm

Odoslaťod paolo » 26 Feb 2008 11:21 am

ta svietivost je dosledkom toho, ze trubica sa predradnikom budi na vysokej frekvencii, nepotrebuje sa zohrievat. mne sa riesenie tlmivkami nepaci, tiez som mal trubice na tlmivkach, tlmivky sa moc hreju a vznikaju tepelne aj el. straty. ale je to tvoja volba.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 12:13 pm

Kazda ziarivka ma problem pri nizkych teplotach, klesa ich svietivost. A to bez ohladu na tlmivku alebo el. predradnik. Predhriatie trubice je potrebne pre nahodenie vyboja a deje sa rovnako pri tlmivke ako ja el. predradniku (akurat pri nom je setrnejsie).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 12:16 pm

Ranger napísal:Chcem simulovať deň, ja viem že je to možno velmi zložité ale v elektrike sa vyznam a nieje mi problem to pozapájať.

Aha, takze chces menit nie len intenzitu ale aj farbu pocas dna ? Zaujimavy napad.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod paolo » 26 Feb 2008 12:16 pm

pre ucely akva sa nemusime bavit o nizkych teplotach :wink:
jedine, ze by si choval mrazene file :lol:
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Norman » 26 Feb 2008 12:30 pm

Inak stale nechapem ake "blikanie" a "piskanie" pri T8 vidite resp. pocujete ? Mam niekolko svietidiel s T8 s tlmivkou, kondikom a starterom a nikdy mi nic neblika a nepiska. Ked mas proste vsetky komponenty OK, tak problem s blikanim pri starte proste nie je ziaden, svetlo sa zapali na prvy sup. 50Hz blikanie na novej T8 mozno zbada orol ale nie priemerny cloviecik :) (ryby neviem ake maju videnie) Ked nieco blika viditelne, nieco proste nie je v poriadku.

Okrem toho s piskanim su prave problemy s T5 svietidlami od "neznackovych" vyrobcov ktori pouzivaju ktovieake cinasmejdy suciastky do znacne poddimenzovaneho predradnika a piska prave on. Uz som rozoberal predradnik na 2xT5 tusim 8W kde boli odhorene vsetky kondiky, tranzistory a odtavena polka tej zivice v ktorej to bolo zaliate. Keby som sedel pri tom ako to muselo buchnut asi by som sa pokakal :D

A co sa tyka teploty samotnych ziariviek vo vztahu k ich ucinnosti tak ako povedal majko T5 a T8 su si za rovno aj ked T5 maju pracovnu teplotu podla vyrobcov viac zosuladenu s maximom ucinnosti, tusim okolo 35°C. Okrem toho T8 a T5HO su na tom s ucinnostou +- absolutne rovnako niekde okolo 93lm/W. Pokial teda nepouzijes T5 HE nic si nepomozes. Takze by som este stale nehadzal T8 do zita ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ranger » 26 Feb 2008 12:33 pm

majko napísal:Aha, takze chces menit nie len intenzitu ale aj farbu pocas dna ? Zaujimavy napad.


Je to podla teba zlé ? Ja neviem zato som sem napísal, lebo chcem si nechať poradiť. A čo hovoríš na to mesačné svetlo ?
Ranger
 
Príspevky: 8
Obrázky: 6
Založený: 23 Feb 2008 21:46 pm

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 12:35 pm

No mal som tlmivky na akvarku aj v kancli. Brumelo to tak, ze som bol z toho nervozny. Tak som to vymenil. Blikanie tiez vidim. Nepokladam sa za sentinela :D.
Pri T5HO si oproti T8 pomozes. Pretoze rovnaky vykon na rovnaku plochu nenapraces. Zavisi samozrejme od poziadaviek, pri slabsom osvetleni tam bude len vyhoda v pocte potrebnych ziariviek.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 26 Feb 2008 12:38 pm

Ranger: vobec to nie je zle, ja som tiez zacinal svietit nad akva rano s 830kami a po hodinke som pridal 840ky, vecer vypinal 840 a nakoniec 830. Hlavne vecer je to pekny efekt a ryby to ocividne ocenia a ty budes moct sledovat ich "pripravu" na spanok pripadne "vstavanie tych nocnych".

Nocne (mesacne) osvetlenie som nikdy neskusal a ani sa na to nechystam, dostatocne mi ho simuluje poulicne osvetlenie :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 12:39 pm

Ranger napísal:Je to podla teba zlé ?
Vobec nie :D. Myslel som to pozitivne. Treba skusit.
Ranger napísal:A čo hovoríš na to mesačné svetlo ?
Mesacne som sa tiez chystal urobit, ale nejak ma to preslo. Mam akvarko v robote a tam tak casto v noci nie som. Ked uz tak by som to riesil nejakou bielou LED.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 26 Feb 2008 12:41 pm

majko: neriesme zas krajne situacie :) nad bezne akvarko narves dostatok T8 aj T5 ;) samozrejme ze T5 s dostatocnou rezervou :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 12:44 pm

Norman napísal:majko: neriesme zas krajne situacie :) nad bezne akvarko narves dostatok T8 aj T5 ;) samozrejme ze T5 s dostatocnou rezervou :D

Ake krajne ? Mam 440l 150x50x55 chcem silne osvetlenie. Moje riesenie co mam je 4(5)x80W. Cim to osadis Ty s T8?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 26 Feb 2008 15:31 pm

majko: nerob zo mna zas a znova debila a zo seba ustavicneho rypaka a chytaca slovicok :D Sam dobre vies, ze T8 s reflektorom sa da nasekat co 7 cm to trubica, takze pri sirke 50 cm ich tam vlezie 7 a kedze viem, ze kryt mas dlhsi ako akva tak uplne v pohode tam vlezie 7 ks 58W 150cm T8 trubic, co je 406W so svietivostou 91lm/W cize adekvatne 5x80W T5 HO so svietivostou 93lm/W.

Howhg!
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 15:44 pm

Norman napísal:majko: nerob zo mna zas a znova debila a zo seba ustavicneho rypaka a chytaca slovicok :D
Tak teda fakt sorry :(.
Nech napisem cokolvek citis sa napadnuty. Ja tam napracem z reflektorom max 5 xT5 a min odstup je 8cm (mozem dodat foto), ale Ty tam napraces 7x T8 s reflektorom, tak som asi fakt debil ja (alebo kto z koho robi debila). :(
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 26 Feb 2008 16:08 pm

majko: necitim sa napadnuty ale svet nie je cierno-biely. Na tvoje protireakcie reaguju vsetci diskutujuci tak ako ja, povazuju to minimalne za chytanie sa za slovicka. Takze bud tvoje odpovede nedokazeme dostatocne "prelustit", alebo je to fakt "rypanie".

Zas chces znova vyvratit moj priklad ked som ti ukazal, ze tvoje akva ide bezproblemovo nasvietit rovnakym svetelnym vykonom ako mas teraz instalovany v T5HO s T8. Tvoje homemade reflektory, ktore som pouzival svojho casu aj ja, mozno maju 10 cm sirku, ale bezne dostupne reflektory na T5 maju sirku 5 cm a na T8 7 cm, takze podla mna sa chytas "vzduchu" pretoze na tvoje akva proste tych 7 T8 s reflektormi dam a basta.

Preto si za svojim tvrdenim, ze bezne akva nie je problem nasvietit aj s T8 nadalej stojim a "myticke" supervlastnosti T5 nepovazujem za opodstatnene vo vela pripadoch kedze prinos nevyvazi zatial financnu "narocnejsnost" T5 a pre niekoho dost podstatnu horsiu dostupnost. (Aby si nenamietal tak T8 kupis aj v "blbom dedinskom konzume" minimalne v 120cm 36W variante, kdezto T5 proste nie a minimalne 10 rokov to tak nadalej bude).
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie nad akvarium

Odoslaťod hansa » 26 Feb 2008 16:09 pm

Takže:
Mám to odmerané. na 50 cm široké akva môžem položiť 4 hotové dvojtrubicové T8 rampy zn. Atman. to znamená, že vrátane krytov ich tam je 8, keď dám trubice iba na koncovky tak ich tám dám 7 v pohode. Norman má pravdu, a to v plnej výške.
Obrázok používateľa
hansa
 
Príspevky: 42
Založený: 21 Feb 2008 14:51 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Norman » 26 Feb 2008 16:30 pm

Inak keby sme sa bavili o T5 HE tak to je ina rec 104lm/W je proste o 11.8% viac ako 93lm/W, ale kedze maju mensi "prikon" pri rovnakych dlzkach ako HO, tak tu naozaj nastava problem s ich poctom aj pri beznych akva, to je jasne. Avsak na moje akva so sirkou 45 cm a vyskou 50 cm mi celkom slusne postacovali 3 ks takychto ziariviek, samozrejme s reflektormi a bezny rastlinny plevel. Pouzil som vtedy v kryte tie "majko design DIY" reflektory.

Navratnost vyssich nakladov oproti T8 mi vtedy vychadzala na menej ako 3 roky, takze uz mam tie vyssie naklady splatene a kedze trubice stale svietia, setrim :D Ale ako som naznacil s T5 HE je vacsi problem nasekat ich dost vedla seba, more by som s nimi napriklad nespravil.

Ale napriklad na to tvoje akva s 5x80W T5HO by sa s fabrickymi reflektormi vliezlo 10x35W T5HE a ich svetelny vykon by bol len o malinko mensi ale prikon o 50W mensi, lenze naklady na predradniky cca 2xtake, takze ich splatenie by vychadzalo na omnoho dlhsiu dobu ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod majko » 26 Feb 2008 16:35 pm

Norman napísal:alebo je to fakt "rypanie"
Nie je. Vacsinu co pisem, pisem z vlastnych skusenosti. Tiez som riesil rovnaku dielmu T8, alebo T5, dobre vies, ze sme spolu o tom dlho debatovali. Nepouzivam moje reflektory, skusil som original tovarenske a pisem ti, ze maju 8cm aj to som im znacne musel pomoct. T8 maju cez 10cm. To ze nie je reflektor ako reflektor dufam uznas.

Norman napísal:T8 nadalej stojim a "myticke" supervlastnosti T5 nepovazujem za opodstatnene
O nicom takom nikde nepisem a nediskutujem. Ja mam prave pocit, ze ty stale pises ake su T5 uplne zbytocne a ake su T8 neprekonatelne. Ja proti T8 nic nemam vsak ich tiez pouzivam. Proste su pripady kedy vyhodnejsie su. Ano tazsie sa zhanaju a to dokonca aj v Nemecku.
Dovol mi mat svoj iny nazor (a stat si za nim) bez toho aby si ma okamzite oznacil za rypaka. Dakujem.

Richard nie je problem naukladat ziarivku na ziarivku. Lenze existuju nejake minimalne vzialenosti pri ktorych samotienenie zacne presahovat rozumnu mieru. Nedovolim si tvrdit ze ATAMAN reflektory a svietidla si zrovna tymto problemom nejak lamu hlavu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 26 Feb 2008 21:44 pm

majko: ja som nemyslel len tuto temu kde tvoje prispevky vyznievaju tak ako ich ludia chapu. Ja tvoj pristup poznam, ale nie vsetci ho poznaju tiez ;)

Ja som si obkresloval v obchode T5 reflektory od Aquamedic (dufam, ze som to napisal spravne) v tvare "W" a tie boli presne 5 cm, dlsie co som kukal ale uz nemeral boli "UU" a dalsie Arcadia je len "U" tieto boli o cosi sirsie ale nie moc. Take tie divne zalomene pliesky od Sera a Juwel maju mozno aj menej ako 5 cm, ale zas nie je to "ono" :)

Ja tiez neobhajujem bezhlavo ani T8 ani T5 HO ci HE ani HQI, HQL ... Proste niekedy sa hodia jedny niekedy druhe bez absolutne diskretnych hranic. Ale niektore myty mi proste nedaju, presne ako tebe ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ranger » 27 Feb 2008 23:18 pm

Trocha sa mi zmenili plány, akva bude mať rozmery 80x50x50, V=200l. Aspoň budú trubice lepšie svietiť po okrajoch :D. Keď to bude hotové dám fotky.
Ranger
 
Príspevky: 8
Obrázky: 6
Založený: 23 Feb 2008 21:46 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.