podlahove kurenie versus ohrievač



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

podlahove kurenie versus ohrievač

Odoslaťod zvonec » 28 Feb 2008 15:35 pm

idem si dat urobit velke akvarium, kde v stojane pod nim bude celosklenny prepazkovy filter cca 400 l, cele to bude obostavane nabytkom, takze tepelne straty minimlane, oplati sa mi kupovat ohrievace, alebo staci ked urobim samostatny okruh na podlahove kurenie pod nadrzou, resp. filtrom?
zvonec
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Feb 2008 15:35 pm

Reklama

Odoslaťod thomas111 » 28 Feb 2008 16:38 pm

Tepelne straty minimalne len preto ze budes mat okolo stien nejaky nabytok? Zartujes?
Ked potrebujes vyhriat tak velke akvarko, skor by som mozno zvazoval ohrievanie pomocou kabla na dne akva. Ak nie, tak budes potrebovat aspon dva vykonne ohrievace, ktore by si mohol umiestnit do toho filtra ktore je pod akvarkom.
Alebo chces vyhrievat pomocou podlahoveho kurenia v celej izbe len kvoli tomu aby si zvysil teplotu vody v akvarku? Mylsim ze ekonomickejsie vyjde vyhrievanie samotneho akvarka...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Odoslaťod emkac » 28 Feb 2008 22:12 pm

Ak narazas na podlahove kurenie v miestnosti, teda klasicke podlahove kurenie, a nie kurenie v strku, potom je to blbost. Kurit budes podkladny beton, nie akva. Aj ked budes mat samostatny okruh, mozes si regulovat teplotu len do urcitej miery. Akva si tym nevykuris presne, iba priblizne. A ak mas citlive rybky na vykyvy teploty, spejes k problemom. Co sa tyka izolacie, tak za super izolaciu sa povazuje hermeticky uzavrety vzduch, polystyren, mineralna vlna a za urcitych podmienok drevo. Nabytok nie su urcite podmienky.
Hmm.
Pocas pisania som viac krat upravoval text a prechadzal som od moc negativnych k menej negativnym reakciam.
Hmm.
Ono to mozno nie je az taky zly napad. Odporucany sposob behu podlahovky je, ze sa v oktobri (+-) zapne, v marci (+-) vypne. Cize nemas problem s pomalym nabehom, furt to hreje na rovnaku teplotu. Mozno by to chcelo samostatny termostat na tento okruh, lebo bezne sa termostaty davaju oba centralne a okruhy sa nastavuju.
Hmm.
To co sa mi ale nepaci je to, ze to akva nie je na zemi. Teda bude vyhrievat nabytok a filter, nie akva.

Spytam sa na jednom stavebnom fore, dam vediet.
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Odoslaťod zvonec » 29 Feb 2008 11:10 am

thomas 111 - nemienim vykurovat celu izbu, resp v izbe budu dva samostatne okruhy s termostatmi ako som uz pisal
planujem murovany podstavec s ytongu - ktory sam o sebe ma skvele izolacne vlastnosti, t.j. obvodove steny s ytongu - az na celnu stenu kde budu dvierka, vrch podstavca pod akvariovym kompletom bude tvorit drevotrieska a na nej polystyren co je sam o sebe skvely izolant a beton pod podstavcom bude tvorit zakladova betonova doska na ktorej bude polystyrenova doska a rozvod podlahovky zaliaty cca v 3 - 5 cm vrstve betonu - cize bude tiez od spodu pekne odizolovany, takze mi vychadzaju tepelne straty len cez dierky na podstavci,t.j. filter bude pekne v teplucku v stalej teplote s minimalnimi vykyvmi, len este musim vyriesit podlozku pod filter, ktore by dobre vodila teplo a zaroven kryla a tlmila nerovnosti
emkac - aj keby som mal klasicke akvariove ohrievace, tak by boli umiestnene vo filtry
a este ma napadla jedna vec, kedze akva bude vstavane v nabytkovej stene, nic mi nebrani ho az na celnu stenu :o oblozit cca 2 -3 cm polystyrenom
zvonec
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Feb 2008 15:35 pm

Odoslaťod zvonec » 29 Feb 2008 11:29 am

emkac - planujem nadrz 2520 l,zakrytie filtru a rozvodov makrolonom a polystyrenom by ma vyslo par tisic a pri klasickom ohrievaci je stycna plocha s vodou na odber tepla par desiato cm2 ale pri filtry ktory ma cca 500 l a je v teplom prostredi, je stycna plocha cely jeho povrch a to su m2.
klasicky by som musel pouzit asi tak dva 300 W ohrievace,neviem sice ako by vysiel energeticky prepocet pri ohrievani ohrievacom, ked je zapnuty len niekolko hodin a intenzivne odobera kw a pri podlahovke, ktora udrzuje teplotu okolia filtra v priemere o cca 1 - 3 stupne vyssiu ako je teplota v nadrzi - to je moj odhad, co je v podstate da sa povedat ze izbova teplota, cize podlahovka by hriala tak ci tak na celej ploche podlahy aj pod nadrzou, cize naklad navyse je vyclenenie samostaneho okruhu s termostatom
zvonec
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Feb 2008 15:35 pm

Odoslaťod emkac » 29 Feb 2008 11:55 am

Zvonec, takze poporiadku. Ytong nema skvele izolacne schopnosti, tie ma len izolacia. Ytong ma nejake. Slabe (podla druhu Ytongu). Dobre za laboratornych podmienok. (staviam, zaujimam sa o take veci) Ale to nie je dolezite. Dalej nad rurkou podlahovky by malo byt minimalne 4,5-5 cm betonu, pripadne 3,5-4 cm anhydritu (specialny sadrovy poter). Ale ani to nie je pre nase ucely dolezite. Mne skor vadia dve veci. Prva je, ze keby si dobre zaizoloval okolie, nebude to prehrievat akva? Ja totiz doma mam vzdy problem s prehrievanim akva, pojem dokurovanie nepoznam, tak preto tento zly pocit. A druha vec, je medzi kurenim a ohrievanym predmetom (filtrom) mas prekazky. A ak som to pochopil, tak podstavec je z Ytongu, aj spodna cast je z Ytongu, ktory je polozeny na betonovj zemi. Cize aj ten Yotng izoluje to teplo odspodu. Co takto vytiahnut podlahovku nad zem, normalne ju strcit do filtra a mas to. Riadit to cez servo s kotlom a mat termostat s externym cidlom umiestnenym v tom filtri. Hmm? A este uplne otazka mimo temu, mas pod tym akva navyse spevnenu zakladovu dosku?
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Odoslaťod mig07 » 01 Mar 2008 02:47 am

Takže trochu s praxe mam 3100 l akva, ohrievanie som podcenil, takže l ja by som spravil podlahove kurenie iba pod filter. miestnost tiež vykurovanú........
teraz som nestihol spravit kurenie do izby kde je akva a musel som vykurovat aj izbu na 16-18st a zostatok vykurili 3x300W ohrievače...... a naklady na elektrinu su momentalne cca 1500-2000 za mesiac komplet akva.... zaleží od vonkajšej teploty.... Toto leto planujem dat do izby krb takže spotrebu za akva odhadujem cez zimu tak na 1000 mesiac... (cez leto tak 600-700SK) s tým že budem vykurovat miestnost aspon na 20°C
Preto je dôležité, mat miestnost tiež vykurovanú........

No za akva dáš niekolko stotisic takže si myslím že zateplenie za pár, myslím tak do 3000 ta nezabije. Filtre určite zateplené dookola komplet... a akva zateplit dookola tiež všetky strany ktore nebudu vyditelne..... Najväčšie straty u akvaria su od hladiny...... Takže podla toho ake použiješ osvetlenie či HQI alebo T5 trubice by som riešil aj zateplenie vrchu akvaria......

Ohrievač odporučam nešetrit a kupit kvalitne, doteraz som používal atman uplna spokojnost ale teraz som tam kupil eheim...... Síce su drahšie o pár stovak ale myslím že na energie sa to vratí rýchlo a nie je to ažtak velká položka pri zariadovaní takehoto akvaria, ale hlavne čo ma potešilo bolo dlžka trubice ohrievača. bol cca o 15cm dlhší :)
3x300W mi vykurilo akva cca o 1st za 5-6 hodin a teraz to držia na 25°C.
Asi tam pridam ešte jeden ohrievač.... Čím viac W tým rychlejšie vykuruju a tým menej hreju......

Inak teplota akvaria sa mi pohybovala na urovni teploty izby resp o 1st menej.... Takéto akva dlhšie trva zohriat ale aj dlhšie chladnu......
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: podlahove kurenie versus ohrievač

Odoslaťod ondro » 01 Mar 2008 09:47 am

Chalani s tymi ohrievacmi akvariovymi neblbnite :D .
Aj keby ste tam dali ten najšmejdovejsi, - ako tvrdíte najneekonomickejsi -, tak tie ´straty´sa premenia zase len v teplo. Takze tu neprerobis tak ci tak.
No a co sa tyka nadimenzovania watáže tych ohrievacov, mne sa to javí tak, ze hospodarnejsia je prevadzka ak je dimenzovany na menej a topí dajmetomu aj nonstop, ako keby bol predimenzovany a mal by velké pauzy medzi kureniami.
Ale toto zase v praxi nieje take kriticke lebo bezné akvar.ohrievace sa nerobia v prevedení rádovo tisicov vatov, kde by ten efekt bol vyraznejsi. Ale zase: o ziadne tepelne straty alebo nehospodarnost by sa nejednalo, akurat teplota by o nieco viac oscilovala okolo svojej prednastavenej hodnoty.

Kde ma zmysel investovat je skutocne tá izolacia akvarka zo vsetkych moznych stran kde to ide, pretoze tadial priamo ´vytekaju´ korunky do luftu.
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Odoslaťod zvonec » 01 Mar 2008 12:00 pm

emkac,
idem stavat rodinny dom, takze vsetko je to zatial len vo faze planov a teoretizovania, vdaka za tu myslienku viest podlahovku priamo cez filter - to by malo uplne stacit na ohrev
vcera som bol u pana Babika, firma Elbi, ma chovnu a tam dve nadrze 3500 a 5500 litrov, ktore ma poriesene ako betonove s betonovych tvaroviek, ktore tvoria v podstate skrupinu v ktorej je armovanie a su zaliate betonom a v predu na vlepene sklo 22 mm, naklady na vystavbu v porovnani s celosklenenou nadrzou su podstatne nizsie, takze mam teraz o com premyslat:-)
zvonec
 
Príspevky: 54
Založený: 05 Feb 2008 15:35 pm

Odoslaťod laci » 01 Mar 2008 12:10 pm

No ja by som ohrievanie riešil prietokom z filtra, niečo ako prietokové ohrievače v kúpeľniach. Pri takom obsahu vody sa už aj samotné teplo pomalšie stráca do okolia a samozrejme závisí aj od okolitej teploty. :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: podlahove kurenie versus ohrievač

Odoslaťod brano BA » 15 Jan 2010 12:35 pm

Ahojte. Ohladom ohrievania akva by som sa chcel opytat. Riesim teraz nove akva 413L, bude mat dlzku 165cm a sirku 50cm a bude tesne pri nosnej stene. Rozmyslal som, ze by som medzi stenu a zadne sklo dal 1cm hruby polystyren koli zatepleniu akvaria. Je to blbost, alebo sa to oplati tam dat?? DAKUJEM
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: podlahove kurenie versus ohrievač

Odoslaťod jose » 15 Jan 2010 13:21 pm

oplatí, ak je stena vonkajšia a keď ho natrieš farbou máš aj tapetu
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: podlahove kurenie versus ohrievač

Odoslaťod brano BA » 15 Jan 2010 15:19 pm

stena nieje vonkajsia, je to stne medzi dvoma izbami
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.