Ako zmakcit vodu?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

pH

Odoslaťod vikino » 07 Mar 2008 12:31 pm

Norman
skusil si tu malu kolonku s katexom za kolonou? malo by to pomoct.
Idem prave robit vodu, tak ti potom napisem aka voda s akym pH mi z toho tecie. Pisal som, ze ja taku vodu pH nemeriam, lebo v bandaskach a v nadrziar kde ju uskladnujem ma potom pH 5,5, ale vyskusam ju teda zmerat hned ako vyteka z kolony....
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Reklama

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod guppy » 07 Mar 2008 12:31 pm

Aké máš parametre vstupnej vody?

GH
KH
pH
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Odoslaťod skala » 07 Mar 2008 12:50 pm

majko, norman organika vo vode je. ani ionex, ani reverzka nefunguju na 100 %.

znizovanie ph cez prebublavanie funguje, takisto to robia v chemickom labaku, len nie cez motorcek akvaristu. ziadne parcialne tlaky - to je otvoreny system

vo vode ta organika je. opat - sa obrat na chemicky labak, kde ma voda po destilacii 9-12 mikroS a ph 9.

norman, vzduchovanie tlaci pH dole, nie hore.

ak nevies, co obsahuje ionex, to je druha vec. tak ale asi vies, ako sa vola ten vyrobok.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod vikino » 07 Mar 2008 13:06 pm

skala napísal:

norman, vzduchovanie tlaci pH dole, nie hore.

.


hm, zaujimave... ja ked nechcem aby mi pH velmi kleslo dole, zavediem vzduchovanie, cim silnejsie, tym lepsie drzi pH aby nekleslo... hm, hm. Zalezi asi kde to robis. Samozrejme ze v bandaske s demi vodou, ktora ma pH 7 a zavediem vzduchovanie, tak za par hodin je pH 6, no inak je to v akvariu s vyvojovou makkou vodou ...

Norman, prave robim vodu, tak mne ide priamo z kolony voda s pH 5,5. hm.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod majko » 07 Mar 2008 13:21 pm

skala napísal:majko, norman organika vo vode je. ani ionex, ani reverzka nefunguju na 100 %.
Nie je v ziadnom mnozstve co by mohlo hrat rolu.
skala napísal:znizovanie ph cez prebublavanie funguje, takisto to robia v chemickom labaku, len nie cez motorcek akvaristu. ziadne parcialne tlaky - to je otvoreny system

Nefunguje :D. Pokial nechas vodu odstat ustali sa ti pH na nejakej hodnote, vyrovnaju sa parcialne tlaky plynov. To co hovoris Ty funguje jedine vo vode ktora obsahuje mensie mnozstvo CO2 ako je ustaleny stav.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod guppy » 07 Mar 2008 13:32 pm

skala napísal:vo vode ta organika je. opat - sa obrat na chemicky labak, kde ma voda po destilacii 9-12 mikroS a ph 9.


Vidíš, a naša destilovaná voda má pH 4,5 - 5. :D
Je to kvôli rozpustenému CO2. Po niekoľkých dňoch v dôsledku vyprchania CO2 (ustálenia rovnováhy so vzduchom) sa pH postupne zvyšuje, ale nikdy sa nedostane na hodnotu vyššiu ako 7.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2008 14:10 pm

skala: mas vobec tusenie, co vobec je iontomenic a co robi ? Keby bola voda z vodovodu znecistena organickymi zluceninami hygienici by ju zakazali, stopove mnozstva co su povolene to absolutne nijako neovplyvnia. Precitaj si moje prispevky este raz, druhy krat a pre istotu aj treti krat a urcite najdes, ze cerstvo pripravena voda ma u mna pH 9.3 a odstata/prebublana/akokolvekinak prevzdusnena aby sa povymienali plyny ma 8.6 :) Do tejto vody mozes bublat kolko chces, pokial bude za atmosferickeho tlaku nebude bez pridania nejakej chemie pH stabilne mensie ako 8.6

vikino: ano skusal som to a funguje to, ale pH je 3.7 (EC 0-1 uS/cm) uz som ti to pisal a pytal som sa, ci mam experimentovat s mnozrvom katexu alebo to bude od neho nezavisle. pH 3.7 je lepsia "vychodiskova" hodnota ako 8.6 takze to budem praktizovat zatial takto a otestujem to cez vikend na rybach.

guppy:

EC cca 600uS/cm
KH cca 12
GH cca 16-17
NO3 20-50 ppm podla rocnej doby
NO2 cca 0
PO4 cca 0
pH cca 7.8 za cerstva, po odstati 8.5

to je vsetko, co som schopny zmerat ak to pomoze.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2008 14:11 pm

guppy: vasa "destilovana" voda je ako pripravovana ? Klasickym destilatorom, kde je najprv katex v Na cykle a potom destilacne elektrody ? Ak ano, nemoze to mat pH take nizke.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod guppy » 07 Mar 2008 14:35 pm

Bol som ju premerať, opravujem sa, čerstvá destilka má pH 5,2.
Pripravujeme ju takým postupom, ako si napísal.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2008 14:39 pm

A "odstata" ? U nas ma destilovana voda pH okolo 7 a EC tusim do 10uS/cm. Na "vyssiu" cistotu sa pripravuje bud redestilovanu alebo v takej "masinke" za strasne prachy kde sa vymienaju "estedrahsie naplne" ktore podla mna obsahuju akkurat mixbed iontomenice :) Len pekne zabalene a adekvatne drahe :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod skala » 07 Mar 2008 14:46 pm

Precitaj si moje prispevky este raz, druhy krat a pre istotu aj treti krat a urcite najdes, ze cerstvo pripravena voda ma u mna pH 9.3 a odstata/prebublana/akokolvekinak prevzdusnena aby sa povymienali plyny ma 8.6 Smile Do tejto vody mozes bublat kolko chces, pokial bude za atmosferickeho tlaku nebude bez pridania nejakej chemie pH stabilne mensie ako 8.6


ano, ved to sedi. mal asi 9.3 a dosiahol 8.6. Lebo sa CO2 zo vzduchovania dostalo do vody. tak malo, lebo CO2 ako plyn sa vo vode rozpusta len malo
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2008 14:55 pm

skala: a co to s tym suvisi ? Pytal som sa na nieco uplne ine a to ako znizit pH mnou demineralizovanej vody pod 7. Nie ako dostat do vody CO2 ani nic ine (nazvana mnou "sajrajt") ale len zmenit pomer H/OH, pretoze klasicke metody ovplyvnenia pH (ci uz huminmi, Co2, anorganickymi kyselinami) su mi dobre zname a sam ich praktizujem.

Ak sa v tom niekto aspom trosku vyzna nech mi teda vysvetli ako funguje vikinov navod so zapojenim katexu este za anex, ktory zatial nejako funguje zda sa :) Co tam ten katex vymeni, ze znizi pH z 8.6 na 3.7 ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod skala » 07 Mar 2008 14:57 pm

norman, mam otazku.

co je pricina toho, ze mas take ph, ake mas? Tych 9.3 a 8.6?
resp. co si myslis, ze to je.

a opakujem - dones mi vodu, a ja ti casom poviem, co obsahuje.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod skala » 07 Mar 2008 15:18 pm

a este k tej organike - staci si vziat jedinu kvapku vody a pozriet si ju pod mikroskopom.

a opravujem sa - voda z destliacnej supravy ma tendenciu byt s pH pod 7, pretoze ako sa vyparuje voda, tak aj soli, a potom to steka do chladica. a tie soli maju tendenciu znizovat ph do kyslej oblasti.

ten vikono katex, zrejme naviaze aniony OH- a samozrejme H3O + necha na pokoji. Funguje to dobre asi preto, pretoze predtym to uz cele preslo kolonou - cize vodivost sla k nule
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

pH

Odoslaťod vikino » 07 Mar 2008 15:28 pm

Norman - ten prispevok, kde si sa pytal, mi dako usiel.. :D

No myslim ze ma vyznam, kolko katexu v tej malej koncovej kolonke je... ked mas teraz pH 3,5, tak skus postupne odoberat az dosiahnes ziadane pH.

Celkovo si ale myslim, ze v hlavnej kolone nemas spravny pomer katex-anex, preto si mal take vysoke pH. Ked ta mala kolonka s katexom pomohla, uz by som to nehal tak, budes mat kvalitnejsiu vodu. Niektori odbornici aj tak doporucuju tu malu katexovu kolonku za hlavnou kolonou pouzivat, koli... hm, rybaciemu zapachu, ktorym niektore anexi pachnu... :)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2008 15:56 pm

skala:
Pricina je to, ze mam viac OH ako H ionov vo vode. Nie je tam ziadna organika ani anorganika. Rucim ti za to, ze pod mikroskopom by si nevidel hole nic pokial by to nebolo predtym na sklicku :D

Podla mojich vedomosti destilacna kolona prave funguje na principe, ze pri odparovani vody (vodneho roztoku rozneho "sajrajtu") sa prave odparuje pri vare len ta voda (cista H2O), preto sa to destiluje. Soli sa vyzrazavaju na elektrodach v bujnom pocte, bol som osobne pri cisteni kolony.

Katex nema ako naviazat aniony OH- kedze je to katex a vymiena len kladne iony, napr. Ca+, Mg+ ... za H+. OH- iony su mu takpovediac "sum a fuk".

vikino: je to mozne ze je zly pomer, kedze zivice mi nie su presne typovo zname (Katex by mal byt S100 ale anex neviem). Mas nejaky tip z coho "ubrat" aby sa to pohlo spravnym smerom, teda pH vystupu kleslo ? Ked tomu pomaha katex na vystupe asi by som ubral anexu, uvazujem spravne ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

pH

Odoslaťod vikino » 07 Mar 2008 16:03 pm

Tak aby bolo vsetkym jasne a hlavne Normanovi :)

Ta mala kolonka za hlavnou kolonou sa pouziva hlavne preto, ze voda vytekajuca z kolony so silne bazickým onionmenicom pachne casto aminmi ( po skazených rybach ) a je silno alkalická. Jej pH hodnota moze dosahovat az 12 - 13 pH. Tato neziaduca zlozka sa vymýva zo silno bazickeho anexu. Takto sa chova anex napr. Lewatit M 500, alebo Wofatit SBW. Neviem aky ma Norman. Samozrejme, ze tato pachnuca a nebezpecne vysoko alkalicka voda je pre chov alebo vyter ryb uplne nevhodna, pretoze je prudko jedovata.
Zavedenim vody vytekajucej z anexovej kolony na malu kolonku naplnenu silno kyslym katexom ( staci aj 250 ml silno kysleho katexu regenerovaneho 7% roztokom HCL), sa velmi jednoducho zbavime neziaduceho zapachu vody a jej vysokej pH hodnoty. Po prechode vody cez tuto kolonku sa upravi pH asi na 6,4 a strati sa neprijemny zapach. Takato voda ma potom aj mimoriadne nizku vodivost... :)
Kedze nevies aky tam mas anex, tu malu kolonku s katexom by som ti odporucil ponechat, len z nej uber katexu tak ako pisem vyssie- na tych 250 ml... a malo by to byt "eňo - ňuňo" :D
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod milop » 07 Mar 2008 16:31 pm

Skala už mi to nedá ,prostim ťa ,akeho smeru máš vzdelanie ?
To čo tu uvádzaš je z 90% v rozpore s tým čo si ešte z vodariny pamätám. Som stavbar ale aj vodár .
čo je podľa teba organika vo vode ??- norman hovorí o organických zlučeninách a ty o mikroskope , ktorý ti môže ukazať akurát organizmy,
spektrálna analýza môže byť , ale načo tak zložito
majko ti už predtým napísal že parcialné tlaky sú vyrovnané a ty znovu hovoriš o prebublavaní- ako dotácii CO2
o tvojej destilačnej kolone s deastiláciou soli ako absurdite netreba asi tiež podrobnejšie písať -
pretože si ťa považujem tak radšej k tejto veci ďalej len osobne- bude priležitosť
Norman mám ešte nejaku odbornú literatúru o uprave vody a je tam aj " uprava vody ionexy a membránovými postupy ( Kadlec Krejčik - cca 100 strán :wink: ), je to staršie , ale možno tam niečo najdeš - pripomen mi to
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2008 17:23 pm

vikino: dik za objasnenie :) Nakoniec z tej mojej nestastnej kolony nieco vydolujem :) Dam ten katex rovno do nejakeho filtrika na vystup anexu. Vyskusam to najprv na nejakych "nepodarenych" rybach nech neodpisem nieco vzacnejsie.

milop: no, zas az taku podrobnu teoriu na 100 stran k tomu hadam nepotrebujem :D ale rad si nieco prelistujem. Princip je stary hadam 60 rokov, takze aj starsia kniha by mala vediet co je vo veci ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod skala » 07 Mar 2008 22:02 pm

omyl miilo. mikroskop, ak mas elektronovy ti ukaze aj molekuly.
vzdelanie mam prirodne vedy. chemiu som chcel svojho casu studovat.

spektralna analyza preto, pretoze norman je mimoriadne vasnivy diskuter, a je presvedceny o tom, co ja nie ;-) a preto, lebo mam taku moznost !!!

milo, prebublavanie na znizenie pH pouzivaju v labaku napr. na farmaceutickej fakulte. ja som sa tiez cudoval. okrem toho, norman to potvrdil. parcialne tlaky su v tomto pripade kravina. to, kde je ta voda, nie je uzavrete. CO2 sa ropusta vo vode z motorceka, co sa premeni na H2CO3 to zvysi vodivost a pH. ostatne CO2 a vzduch ide do luftu.

pri destilacia sa vyparuju aj soli - nie je to kravina. a nemam to z vlastnej hlavy. na pracovisku, kde sa s tym stretavaju denne si to mozes overit. a tam kalibruju aj meracie pristroje.

pre istotu uvadzam zdroj svojich informacii - vola sa rovnako ako ja, len je Pavol. Vystudoval fyzikalnu chemiu, pracuje na Farmaceutickej fakulte, zjednodusene sa zaobera fyzikou, chemiou a matematikou.

vytiahnem jeden odkaz - http://www.springerlink.com/content/h214053r4t534605/

zrejme sa zabuda na jedno. ak mam vodu, ktora ma mizivu vodivost, staci kusok kyseliny/zasady a je to vsetko inak. Hovorime a velmi nizkych koncentraciach

norman, skus pridat do vody KMnO4, a prezen vodu iontomenicmi
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

skala

Odoslaťod vikino » 07 Mar 2008 22:06 pm

:shock:
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Norman » 07 Mar 2008 22:47 pm

skala: ziadne tvoje teorie o prebublavani a znizeni pH som ani nepotvrdil ani nevyvratil. Totizto ak sravim deionizovanu vodu a tu prevzdusnujem, pH v nej stupa ! pretoze tato obsahuje prebytok CO2 ak spravim demineralizovanu a prevzdusnujem pH v nej klesa ! pretoze tato neobsahuje CO2 vobec a ak mam vodu destilovanu prevzdusnovanie s nou nespravi +- nic ;) pretoze sa obohati o CO2 pri "vyrobe" kedze je to viacmenej otvoreny system.

Ano tvoje "prebublavanie" je len vymena plynov na zaklade parcialnych tlakov ako ti majko naznacil ale si to odmietol. Pri atmosferickom tlaku je proste obsah CO2 vo vode dany obsahom vo vzduchu nad hladinou, tlakom a teplotou (a mozno este cimsi). Samozrejme sa nebavime o presyteni cistym CO2 ktore je docasne ! Ale to je uplne ina tema. Este raz opakujem moj dotaz sa absolutne netyka CO2.

Elektronovym mikroskopom ist na vodu ? :D Aby fungoval musi byt skumany material vodivy inak nebude fungovat, pouziva sa na skumanie povrchov tuhych materialov o kvapalinach zatial neviem :(. Aj keby bola metoda ako ho pouzit na kvapalinu a nie len na jej povrch a teda das nieco do vody aby bola vodiva o ktorej tvrdim, ze je len "H2O", zmenil si ju na roztok a vysledky mozes strcit do suplika. Tudy cesta nevede. Jedine spektralna analyza by nieco priniesla ale radsej nech v tom labaku vynajdu nejaky liek ako by sa mali zaoberat mojou vodou ;)

Rad by som inak videl to pracovisko :) Asi by sme tam mali niekoho poslat na audit od nas :D Vsetky soli, co ma napadaju a mozu vriet vru pri velmi vysokych teplotach. Co vrie pod 100°C a moze sa odparovat spolu s vodou resp. pred nou sa v beznej vodovodnej pitnej vode nenachadza (alkoholy, uhlovodikove "ropne" zluceniny ...). Opakujem ide o vodovodnu vodu s oznacenim PITNA ktora splna limity na tento typ vody!

Jedina veta s ktorou suhlasim:
zrejme sa zabuda na jedno. ak mam vodu, ktora ma mizivu vodivost, staci kusok kyseliny/zasady a je to vsetko inak. Hovorime o velmi nizkych koncentraciach


PS: ten link mi neide nacitat.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod majko » 07 Mar 2008 23:35 pm

skala napísal: parcialne tlaky su v tomto pripade kravina. to, kde je ta voda, nie je uzavrete. CO2 sa ropusta vo vode z motorceka, co sa premeni na H2CO3 to zvysi vodivost a pH. ostatne CO2 a vzduch ide do luftu.

Prepac, ale kravina je akurat co tu splietas :D. A darmo, ze ti tu ludia pisu ze je to naopak. Este raz, to co pises funguje npr. na vodu z vodovodu. Z nej je totiz odstraneny CO2, takze bublanim ho tam dodas. V momente ked sa parcialne tlaky plynov vyrovnaju je koniec (nema to nic s otvorenym systemom). Inak by to znamenalo, ze mozem intenzivnym prevzdusnovanim otravit ryby z CO2 a dufam, ze to mi uz nebudes chciet nahovorit :lol:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod milop » 08 Mar 2008 02:35 am

skala,skala nechcem byt zly, prirodné vedy su rôzne-nepochybujem že vieš všeličo, ale sem si zabrdol omylom
rad si vypočujem tvoju teoriu o určovaní organiky vo vode s elektronovým mikroskopom v kombinácii so spektrálnou analýzou, :wink: :wink:
:lol: :lol: :lol:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.