Odkalovač



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod VLADY » 03 Mar 2008 19:39 pm

Treba nejaký malý asi aby sa zmestil vôbec ....ja by som spravil z nejakej plastovej flaše a k nej nejaká hadica cca 8-10mm vnútorný priemer ale zas je to ťažko v takom malom akva aby to ťahalo bordel tak to musí mať určitý minimálny prietok vody a zas potom je hneď celý obsah akvarka v kýbliku. ja keď odkalujem tak mám cca 9l vody vonku za cca 1/2 minúty .....
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Reklama

Re: Odkalovač

Odoslaťod Dodka » 03 Mar 2008 22:55 pm

Mne ide do hadice hlavne štrk a špina skôr ostáva.
Dodka
 
Príspevky: 35
Založený: 10 Sep 2007 16:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod pakozdy » 04 Mar 2008 10:51 am

Dodka napísal:Ahojte.Môžete mi poradiť nejaký odkalovač pre 15l akvarko?

na taketo male akva treba odkalovac s recyklaciou vody. hadiciari urcite budu odporovat , ale co odkalis bez vody ?

ja mam 60l akva a taketo odkalovanie je lepsie, lebo nestratim vela vody, kym sa s tym hram.
pouzivam odkalovac od SERA pohanany vzduchovacim motorcekom . samotny vyrobok je o nicom. treba doplnit filtracnu vatu na zachytavanie hnoja, lebo cez ten povodny prepadne spina spat do akva. takisto konstrukcia je na 2 veci - pred odkaolovanim treba laborovat s trubkami aby to nepulzovalo ale rovnomenrne tahalo.
takisto nasavacia hlavica je mala takze chvilu trva kym odkalis. treba ho mat kolmo inac voda vystrekuje cez odvzdusnovace. proste nedotiahnute - ale ucel to splni.
ako pohon pouzivam atman 120l . na tvoje 15l to postaci, inak by sa zislo nieco silnejsie aby vznikol vacsi pretlak.

spominali aj bateriovy odkalovac od eheim-u je vraj dobry - pokial sa ti nieco z neho neulomi. potom vraj potrebujes novy. navyse je pomerne velky a na male akva bude dost neohrabany.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod paolo » 04 Mar 2008 11:00 am

dodka: za 19 sk maju v baumaxe plastovy zvon. maju 2 velkosti, ten mensi ti bude stacit. napojis na hadicu, napustis vodu a do kybla povysavas vodu s bordelom.
ja to robim tak, ze na konci hadice mam prst, ktorym to stopnem keby sa chcelo nieco natiahnut. hrabnem zvonom trochu do strku, bordel vyplava a "povysavam" to. potom dolejem cerstvu odstatu vodu. takze raz za tyzden pri vymene vody vzdy "povysavam" a dolejem cistu vodu. v malom akva treba aj tak asi menit viac vody ako vo velkom.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod ivanN » 04 Mar 2008 12:31 pm

paolo napísal:dodka: za 19 sk maju v baumaxe plastovy zvon. maju 2 velkosti, ten mensi ti bude stacit. napojis na hadicu, napustis vodu a do kybla povysavas vodu s bordelom.
ja to robim tak, ze na konci hadice mam prst, ktorym to stopnem keby sa chcelo nieco natiahnut. hrabnem zvonom trochu do strku, bordel vyplava a "povysavam" to. potom dolejem cerstvu odstatu vodu. takze raz za tyzden pri vymene vody vzdy "povysavam" a dolejem cistu vodu. v malom akva treba aj tak asi menit viac vody ako vo velkom.


toto je najlepšie a najjednoduchšie riešenie...naco kupovat drahe značkové vynálezy...
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 04 Mar 2008 16:01 pm

no predsa na 15l akva :-)
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod paolo » 04 Mar 2008 16:14 pm

ja ten zvon pouzivam na 80 l a na 3 male cca 20 l akvarka. este som si k nemu dokupil kvalitnu flexi hadicu v zahr. potrebach za cca 30 sk/m a vybavene.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod VLADY » 04 Mar 2008 17:27 pm

Inak ten baterkový odkalovač som mal doma a po vyskúšaní som ho bol vrátiť lebo to strašne vrčalo a hučalo a plašilo rybky a čistiaci efekt nič moc.Takže klasika je lepšia. Ale odkalovací zvon taký ten plastový za 15skk sa mi tiež moc neosvedčil lebo nieje moc vysoký a zapchával sa dosť štrkom keď som chcel poriadne zabrať a prehrabať štrk trocha hlbšie a má nevýhodu že ak človek nedá pozor tak sa upchá aj hadica ....takže skončil v koši napokon.Skrátka sto ludí sto chutí... 8)
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Re: Odkalovač

Odoslaťod Dodka » 04 Mar 2008 17:59 pm

ďakujem za rady.Najskor vyskúšam ten zvon a uvidím, či ma štrk nebude hnevať.
Dodka
 
Príspevky: 35
Založený: 10 Sep 2007 16:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod Hugo112 » 04 Mar 2008 18:01 pm

Ja používam na odkaľovanie 60 l akva odkaľovač, ktorý je dĺžkovo nastaviteľný, má zberné vrecko a jednoducho sa napojí na vzduchovací motorček. Stlačením hadičky so vzduchom sa dá pekne regulovať intenzita nasávania. Po odkalení potom len vymením časť vody. Jeho hlavná výhoda je v tom, že neťahá kamienky, pretože dovnútra sa dá ešte vložiť plastová mriežka. Takto vyzerá:
www.petshop.de/prodpics/3/11748g.jpg
Hugo112
 
Príspevky: 133
Obrázky: 12
Založený: 18 Jan 2007 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod bamma_boy » 04 Mar 2008 18:30 pm

ja používam odkalovač od sery ten guľatý a som s ním nad mieru spokojný je síce o niečo drahší ale oplatí tu je foto a cena:
http://www.sera.sk/?id=33&product_id=181
ale pre 15l akva bude asi dosť veľký takže sa asi najviac oplatí ten za 15sk mal som ho a ten je tiež dobrý.
Obrázok používateľa
bamma_boy
 
Príspevky: 114
Založený: 25 Jan 2008 19:45 pm
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Odkalovač

Odoslaťod Ichtio » 09 Mar 2008 15:54 pm

chcel by som sa opytat uz 4 roky chovam ryby a stale jeden problem velmi rychlo sa mi kali voda a filter co mam moze byt este na vecsie akvaria co mam poradite mi hoc filter cisti kazdy tyzden dokonale preprany hned je zaneseny a nefiltruje dobre prosim pomoc
Ichtio
 
Príspevky: 32
Založený: 09 Mar 2008 15:36 pm

Re: Odkalovač

Odoslaťod Ichtio » 09 Mar 2008 15:56 pm

chcel by som sa opytat uz 4 roky chovam ryby a stale jeden problem velmi rychlo sa mi kali voda a filter co mam moze byt este na vecsie akvaria co mam poradite mi hoc filter cisti kazdy tyzden dokonale preprany hned je zaneseny a nefiltruje dobre prosim pomoc
Ichtio
 
Príspevky: 32
Založený: 09 Mar 2008 15:36 pm

Odoslaťod VLADY » 09 Mar 2008 18:47 pm

Filter by sa nemal moc často čistiť, lebo baktérie.... :cry: ale ak nestíha filtrovať mechanicky tak je chyba asi v jeho veľkosti alebo vnútri dakde.A nevieme velkosť nádrže a veľkosť filtra a aký molitan tam máš a tak ak má moc veľké dierky ten molitan tak nefiltruje dobre malé mechanické častice a celkovo na krabici od filtra býva popísané všeličo hlavne na lecných čínskych že napr. filter od 50 do 300L vody :shock: :o a má molitaník asi ako decový pohárik.... :evil:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

mechanický odkalovač

Odoslaťod kacenka1919 » 19 Dec 2009 18:43 pm

Prosím použiva niekto mechanicky odkalovač typu: http://www.akvarista.cz/web/shop/item-e ... -odkalovac
??? Mohlo by mi niekto povedat ako presne to prosím funguje? alebo co by použivate na cistenie necistou z dna akvaria?
a ako cistite akvarko, ked v nom mate kobercek? dakujem
kacenka1919
 
Príspevky: 3
Založený: 17 Dec 2009 21:52 pm

Re: mechanický odkalovač

Odoslaťod dusik » 19 Dec 2009 18:49 pm

Mám podobný. Funguje to na princípe zdvojených nádob. Nasaješ vodu a vypúšťaš do kýbla.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: mechanický odkalovač

Odoslaťod salik » 19 Dec 2009 20:39 pm

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Odkalovač

Odoslaťod Lime » 29 Apr 2010 19:08 pm

mozem odovzdat cerstvu skusenost: mam ten od sera, casom cca tri pouzitia, ta vata uplne odisla, tez plati, ze voda tiekla po vedla, hadicku som musel skrtit aby mi voda netiekla cez tie otvory na hornom kryte.

Riesenie sera odkalovaca: silonky

otvoril som kryt, dal som dovnutra silonky natiahol a cez vstup som dal gumicku, tu som zatlacil az ku dnu toho krytu, prerezal jemne noznickami otvor ab mohla voda vstupovat, zavrel kryt a prekryl opat silonkami co zostali trcat von z krytu. spojil nad krytom opat gumickou. cize ani cez vrchne otvory nevytecie znecistena voda, zachytava to super, prud nemusim regulovat , fakt je ze ta silovka vo vnutry krytu nieje zrovna uhladna je napnuta k okrajom cize (kornutok), ale prud je ovplyvnovany vzduchovacom a ten mam sera air 110 nie moc silny, cize parada len vysavam dno a pri 60x30 cca 10 min je dno ako nove.
Obrázok používateľa
Lime
 
Príspevky: 62
Obrázky: 3
Založený: 27 Mar 2010 13:20 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Odkalovač

Odoslaťod Volodus » 02 Máj 2010 13:51 pm

Lime, a neskusal si pouzit filtracnu vatu? Stoji to nejake 3€ a mas tam vaty na dost dlho.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re:

Odoslaťod hofi » 02 Máj 2010 14:58 pm

Dodka napísal:Ahojte.Môžete mi poradiť nejaký odkalovač pre 15l akvarko?

http://www..akvariumonline.sk/product.ph ... oduct=1692
S týmto odkaľovačom som odkaľoval miníčko a šlo to v pohode.
Viem,že reagujem trochu neskoro,ale išlo mi skôr o radu ďalším návštevníkom tohto fóra. 8)
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Odkalovač

Odoslaťod matus_pigy » 02 Máj 2010 16:32 pm

Výroba môjho odkalovača trvá cca 2 minuty. Odrezať spodok 0,5 litrovky PET flaše, diera do štupla, hadica a odkaluje sa. Ušetrené 10 evri.
Obrázok používateľa
matus_pigy
 
Príspevky: 317
Obrázky: 61
Založený: 19 Nov 2007 21:41 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Odkalovač

Odoslaťod Lime » 03 Máj 2010 17:29 pm

no vata je ok ale takto mam vyrieseny problem ak je silnejsi tlak a vychadza voda aj z vrchnaku.

no a flasa 0,5 je v pohode, ale ja nevymenim vodu len vycistim dno a poprerypujem. cize vodu menim kazde dva tyzdne a pohoda. jeden tyzden odkalim so serou, druhy odkalim so zvonom a aj vymenim vodu. vyzera to ze rybickam to vyhovuje viac ako ked kazdy tyzden zmenim 30% vody. aj rastlinky rastu vyraznejsie, ale to moze byt tym ze saa zakorenili a rycky tiez ze sa udomacnili :-)
cize len odporucanie k tomu ked nemam vatu alebo mam silny prietok zo vzduchovadla.
Obrázok používateľa
Lime
 
Príspevky: 62
Obrázky: 3
Založený: 27 Mar 2010 13:20 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Re:

Odoslaťod ASUSKO » 03 Máj 2010 18:16 pm

hofi napísal:
Dodka napísal:Ahojte.Môžete mi poradiť nejaký odkalovač pre 15l akvarko?

http://www..akvariumonline.sk/product.ph ... oduct=1692
S týmto odkaľovačom som odkaľoval miníčko a šlo to v pohode.
Viem,že reagujem trochu neskoro,ale išlo mi skôr o radu ďalším návštevníkom tohto fóra. 8)




nazdarek minule som kupil presne tento tip odkalovaca spre moje akva s viskou 45 cm a objemom .. 88L .. bude to na toto akva stacit :?: co myslis :?:
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Odkalovač

Odoslaťod Lime » 03 Máj 2010 19:49 pm

no kolkomas dna? vpredu 5 cm vzadu 10 cm? naplnene asi tiez nie doplna ak mas kryt, ze cize aj by mohlo. treba sa s tym trocha naucit robit a potom je to fajn. vyslovene vysavac, voda ide spat do akva.
Obrázok používateľa
Lime
 
Príspevky: 62
Obrázky: 3
Založený: 27 Mar 2010 13:20 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.