pomaly tečúci externý biofilter



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod majko » 11 Mar 2008 18:36 pm

Kubo no to s prepacenim hovno ako palec sa rozlozi a bilogicky filter to spracuje, take jednoduche :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Odoslaťod Kubo » 11 Mar 2008 18:45 pm

No praveze pri viacerych rybach sa hovno nestihne rozlozit a uz su tu dalsie 100kusky ktore treba odkalit. V tom pripade som potom rad ze nemam biologicky filter vlastne teraz ani neviem aky mam filter kedze nim prechadza 400L/hod a doteraz som si myslel ze mam biologicky no teraz rozmyslam ze nemam ani mechanicky pretoze necistoty stale ostavaju v akva teda aspon 50% .No netusil som doteraz ze biologicke su 50L/hod a menej :P Som teda nevzdelany co sa tyka filtracie aj ked to umna fachci tak ako ma , len raz za tyzden odkalim nejake to hovno. :D Teda aky to mam ja filter?
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Miloš » 11 Mar 2008 19:00 pm

kubo nie je to celkom tak hovno ako take nie je problem problemom je jeho rozklad a ten ti bude prebiehat tak v molitane mechanickeho filtra ako aj v akvarku samotnom rozdiel je ale v tom zko sa dokaze s rozkladom vyrovnat mechancky a ako biologicky filter ak nevycistis mechanicky filter tak to svinstvo sa ti vo vode ostane ale ak neodsajes hovno pri biologickom filtri tak sa rozlozi a filter ho spracuje teda voda sa nepokazi (porovnaval som krajne situacie a teda nulova biologickla filtracia pri mechanickom filtri a 100% pri biologickom ale na extremoch je najviac vidiet rozdiel je fakt ze aj mechanicky filter nejaku tu biologicku filtraciu vykona rovnako ako rastliny)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod matus » 11 Mar 2008 23:12 pm

dakujem milos ...
je to v podstate aj v tych clankoch, ktore som spominal, len velmi podrobne
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod thomas111 » 12 Mar 2008 00:48 am

Debata o hovne... :o
Kubo, ty si si precital ten clanok? Ty si nepochopil o com to je?
Mechanicky= z vacsej casti zachyti exkrement ( :) ); biologcky= z vacsej casti rozlozi exkrement.
Nie som biolog a ani chemici, ale odborna literatura myslim uvadza aj tieto pojmy v suvislosti s filtraciou akvaria a su to dost podstatne rozdiely.
Pri mechanickej filtracii napr moze filter zachytit vacsie necistoty, na to musi ale rozvirit vodu vacsim prietokom. To ale znizuje sancu, aby sa vo filtracnom mediu vytvarali uzitocne bakterie. Preto sa hovori o biologickej filtracii v suvislosti s nizzsim prietokom. To znamena. Nezachyti az tolko mechanickych necistot, ale na druhej strane uzitocne bakterie si rychlejsie poradia s nahromadenym "biologickym" odpadom ako napr. NO3 ...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Odoslaťod Kubo » 12 Mar 2008 17:09 pm

ok chapem :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod RoSta » 27 Sep 2008 09:04 am

Prečítal som si so záujmom článok aj diskusiu a zistil som, že napriek dobre naštudovanej dobovej literatúre som konal veľmi laicky, keď som si vytvoril v roku 1993 externý, alebo pomalobežiaci filter na moje vtedajšie 125l akva...
Napriek všetkému fungoval úplne super a dovoľoval mi robiť intervaly odkaľovania 6 - 8 týždňov, čo bol cieľ... :wink:
Laickosť celého toho filtra bola v tom, že do prvek komory som dal pod prvý molitan aktívne uhlie, potom som mal zase molitan a poháňaný bol vzduchom. Uhlie som pri odkaľovaní "aktivoval" prevarením...
Vtedy som si myslel, že viem, prečo funguje, teraz vidím, prečo fungoval... :o :o :o
Pripravujem sa na založenie nových 2x 250l akva a zase použijem tento systém, možno ale s čerpadlom.
Ozaj, zvládol asi 2l za minútu (nepamätám sa presne), takže vlastne ani neviem, aký typ to bol...
RoSta
 
Príspevky: 1
Založený: 27 Sep 2008 08:36 am

Odoslaťod Kubo » 27 Sep 2008 09:38 am

Kubo napísal:len raz za tyzden odkalim nejake to hovno.
Toto uz beriem spat. Poslednu dobu asi polrok som neodkaloval nic. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

slabucke cerpadielko na pomalu filtraciu

Odoslaťod Juro22 » 28 Jan 2009 13:37 pm

Fajn, zamkli mi temu na tento predmet a odporucili sa odpratat na tuto temu. Asi je to bezna prax.
Zial ani tu napriek bohatej diskusii a uzitocnych veciach sa absolutne nediskutuje o predmete veci. Preto ak ma niekto nejake skusenost aspon skratene:

Viete poradit slabucke cerpadielko na pomalu filtraciu?

Este len planujem zriadenie akvaria a chcem ist do pomalej filtracie s velkym vonkajsim filtrom (asi ta najmensia a najlacnejsia krabica pre jazierka..... Poradte ak viete ....
Juro22
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Jan 2009 19:40 pm

Re: slabucke cerpadielko na pomalu filtraciu

Odoslaťod casiomk » 28 Jan 2009 14:52 pm

lepsie je pouzit vykonnejsie cerpadlo a priskrtit ho ventilom na vystupe,lebo slabe cerpadlo ti nemusi pretlacit vodu cez hadicu, zalezi aj aku dlzku hadic mas a v akej vyske bude akvarium a filter
Obrázok používateľa
casiomk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 93
Založený: 12 Sep 2006 20:34 pm

Re: slabucke cerpadielko na pomalu filtraciu

Odoslaťod matus » 28 Jan 2009 15:16 pm

Juro22 napísal:Este len planujem zriadenie akvaria a chcem ist do pomalej filtracie s velkym vonkajsim filtrom (asi ta najmensia a najlacnejsia krabica pre jazierka..... Poradte ak viete ....


takze ake velke akvarium planujes a kolko mienis vrazit do ext. filtra a aky je to podla teba velky vonkajsi filter? napis a radi poradime
co sa tyka cerpadla, staci ti napr. sicce www.sicce.co.uk/micra.htm, ak chces mat vacsie akva (povedzme 400 l a viac) tak potom ta ista firma ale typ nova, mam micru-staci a ide ticho, lahko sa cisti, stoji okolo11-12eu
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod Juro22 » 28 Jan 2009 16:29 pm

Dakujem Matus, dobry typ. Nechcem to riesit priskrcovanim, zbytocna strata tlaku.... nech sa tlak radsej straca vo filtry. Chcem aby to slapalo 24 h, nech je to slabucke cerpadielko so zanedbatelnou spotrebou.

Casiomk mas tiez pravdu, ze filter moze sposobit znacne straty prietoku aj tlaku. Aj hadice, i ked tie menej. Tazko sa tie veci odhaduju, mozno budem potrebovat silnejsie cerpadlo. Alebo dat do filtra medium s vyssim povrchom a jemnejsou strukturou co znizi tlak. Filter bude v skrinke pod akva, tak to aspon planujem. Akva radove 200 l. Krabicovy filter tlakovy na jazierko co najlacnejsi a najmensi aky kedy svet videl (v ponimani ze je pre jazierka). Na akva bude urcite dost. Isty kvalitativny standard.

Moja predstava je asi taka, pri konstelacii pomalej filtracie bude prisun zivin pomaly, ale dostatok priestoru pre bakterie. Voda sa bude cistit dokonalejsie, vystupujuca bude vyznamne chudobnejsia na ziviny. Na druhej strane, zradla pre bakterie nebude tolko, aby sa nejak premnozili. Nakotit by sa malo tolko, kolko bude stravy. Dosiahne sa rovnovaha. Chcel by som zostavu, aby nebolo treba filter cistit, resp. co najmenej. Velkost filtra by tomu dopomohla. Ryby male ale v hufoch, asi tetry , napriklad neonove, neonky cervene, aj prisavniky a ine mierumilovne rybky. Co sa tyka ivesticii, toto budem riesit ked budem mat uclenu predstavu. Mozno budem menit plany ked sa objavi rozpocet.

Ak je to blbost, dam si poradit. Jedineho sa bojim... a to vsetci viete, ake problemy mozu nastat s vonkajsim filtrom. Potom by pripadlo do uvahy vnutorny filter ako je diskutovany v tomto vlakne.
Juro22
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Jan 2009 19:40 pm

Odoslaťod majko » 28 Jan 2009 18:06 pm

Juro22: kolko filtrov s "pomalou" filtraciou (nech to znamena cokolvek) si videl, alebo vies o tom ze ho niekto ma ?
Skus si naozaj precitat podrobne tuto temu o predmete veci je tu toho dost.

Zabudol som: ja poznam 2., jedneho v Cechach a jedneho v Nemecku.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod abba » 29 Jan 2009 10:36 am

majko napísal:Zabudol som: ja poznam 2., jedneho v Cechach a jedneho v Nemecku.

zaujimava debata.este by to chcelo definovat:co je to pomaly prietok a co rychly prietok /a to su mi zname info z akva portalov/, ako aj vztah prietoku vody k objemu filtracnej hmoty /molitan a ine/ vo filtry. tiez som sa zaoberal teoretickymi info ked som riesil filtraciu vo svojom 1500 litrovom akva. a nemal som chut vyhodit 14000 Sk za eheim ci inu znacku pri objeme filtracnej hmoty cca10-12litrov. tak som si dal zlepit 200litrovy externy 2komorovy filter a kupil cerpadlo aquabee, nabuchal tam 180-190litrov molitanu a 10litrov raseliny.zalepil som horny kryt /cely filter je zo skla/a spustil, pricom som ho este necistil - uz funguje viac ako 2roky.ale kolko preteka vody za 1hod cez filter neviem /odpor materialu, vyskovy rozdiel.../.vo vode som nic nenameral ak ide o NO2 ci NO3.odkalujem zriedka - raz za mesiac, niekedy raz sa 3 mesiace, nepravidelne.a ci ho nazvem biologicky alebo inak je asi jedno, nie?
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Odoslaťod matus » 29 Jan 2009 13:09 pm

ad abba: rad by som si pozrel ten tvoj filter, mohol by si ho nafotit a hodit sem? ... a to mas v podstate uzavretu nadobu v tvare akvarka kde priteka a odteka voda ?
kedy a ako planujes cistit ?

ad juro: teraz namiesto tej micry by som si kupil uz eheim compact 300, je to asi 3-4 eu navyse
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Mariok » 29 Jan 2009 14:26 pm

Pripájam sa, tiež by som to rád videl! A to vôbec nerobíš výmenu vody a NO3 je na nule???
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Juro22 » 29 Jan 2009 14:42 pm

OK, este is temu prestudujem. Ja som sa nieco naucil na jazierku, s akva som zaciatocnik. Nieco som uz spomenul tuto:

Jazierko - akvarko www.akva.sk/viewtopic.php?t=7955

Su manici, co maju jazierka a cistia vodu velkymi korenovymi cistickami pouzitim pomerne slabych prietokov a vyteka im odtial takmer dokonale cista voda. I ked je jazierko iny ekosystem ako akva, predsa biocistenie je principialne rovnake. Ak mate v akva filtry prietok povedzme 100 l/h, cize 1,7 l/min, objem filtra (priestor mimo media) 0,5 l, voda sa vo filtry "zdrzi" asi 20 s. Co urobia bakterie s touto vodou vzhladom na ziviny vo vode? Ako sa zmeni zlozenie vody (myslim tej co opusta filter oproti tej co vstupovala do filtra)? Odpoved je skoro nic a nijako. Je pravda, ked voda prebehne filtrom 10, 20, 100 krat postupne sa prejavi ucinnost bakterii, ale takmer tak isto ako by bol podstatne mensi prietok.

Vyhody pomalej filtracie a velkeho filtra>
1. Lacne cerpadlo menej elektriky (nielen ekonomicka zalezitost, ale aj fair k prirode)
2. Stabilnejsia rovnovaha, mensi sok ak sa filtracia docasne vypne. Tym ze je ekonomicka, moze slapat stale.
3. Velky filter takmer netreba cistit, mensie tlakove straty, vyhnete sa zablokovaniu filtra.

Nevyhody, ak su naozaj nevyhodami
1. Slaba cirkulacia, pohyb, miesanie vody.
2. Denitrifikacii neverim. I ked je filtracia akoze pomala, nie je az taka pomala, aby dokonale spotrebovala kyslik vo vode. To by predpokladalo velmi vela amoniaku vo vode aby k tomuto doslo. Aj pomala filtracia nie je taka dokonala, aby bol proces cistenia vody ukonceny v jednom cykle a vystupovala dokonale vycistena voda (myslim tym zoxidovany dusik na NO3-).
3. Naklady na filter. Mozu sa vratit tym, ze do velkej krabice mozu lacnejsie media, pri rovnakej efektivite filtra.

Este taka otazka. Je tu niekto taky, ktory robil, pripadne vie o niekom, kto seriozne studoval filtraciu z hladiska mikrobiologie, pripadne chemie? meranim rychlosti zmien chemie vo vode, pripadne rast biofilmu a vykonnost roznych filtranych medii a podobne? Ak sa to nezmera, mozme len verit firmam a ich reklamam. Mozno nase akvarko funguje hlavne vdaka rastlinam....

Padla otazka, preco pomale filtre nie su pouzivane. To som dufal, ze mi to niekto skuseny tu povie. Myslim, ze problem moze byt s nastavenim cerpania. Ak je cerpadlo slabe, na jeho vykon maju velky vplyv tlakove straty, upchatie poloha filtra a cerpanie sa moze lahko uplne zastavit. Tiez sa mi pozdava sposob filtracie aky uvadza abba, som za to: Abba, daj sem foto Tvojho filtra.
Juro22
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Jan 2009 19:40 pm

Odoslaťod majko » 29 Jan 2009 21:09 pm

Neodpovedal si na moju otazku. Tvoja uvaha ohladom bakterii co nestihaju chytat potravu je scestna. Filtre s vacsi prietokom sa dokazatelne lepsie a rychlejsie prisposobuju podmienkam akvaria (link na ten vyskum si uz nepamatam). Ja osobne mozem dokazat cim mensi prietok filtra (upchatim) tym je na tom moje akvarium horsie. A ak povazujes za pomalu filtraciu clanok na diskus.cz tak sa jedna o denitrifikacny filter. To znamena, ze na vystupe filtra musi mat voda pod 1ppm O2 inak sa o ziaden pomaly filter nejedna. A preco sa nepouziva tamer vobec je jednoduche, je velmi zlozito riaditelny a nebezpecny. Je to tu nespocetne vela krat vysvetlene.
PS: Myslis, ze oliver Knott alebo Amano pouzivaju nieco take ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod matus » 29 Jan 2009 22:53 pm

majko ....
keby sme ho nazvali: "pomalsie tecuci ext. biofilter" tak potom by sme boli uz v inej kategorii a tychto filtrov je viac ako ti dvaja v cechach a nemecku ...
suhlasis ? :wink:
ak ano, tak potom cely problem je v podstate v uhle pohladu a povazoval by som ho za vyrieseny
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod majko » 30 Jan 2009 00:05 am

Nie to nie je o uhle pohladu. Bud vo filtry prebiehaju procesy popisane v clanku na ktory sa vsetci odvolavate a verite, ze je to spasenie akvaria a rastliniek v nom, alebo prebieha klasicka nitrifikacia. Klasicky nitrifikacny filter s malym prietokom (pomalsie tecuci) nema, ziadne vyhody skor naopak. Bud mate na vystupe pod 1ppm O2, alebo nemate. To je jednoducho zmeratelne.
Je fascinujuce aku hysteriu dokaze sposobit jeden jediny clanok (mozno este existuje jedno spomenutie v nemeckej literature).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod matus » 30 Jan 2009 01:59 am

skusim inak: pomalsie tecuci este nemusi byt denitrifikacny a clanok nebol presny navod na stavbu ale inspiracia ...
proste aby to bolo nieco ine ako 0,3 l aqua-el cez ktory fici voda 350 l/h
neberme to absolutne
dohoda ? ... :pivo:
Naposledy upravil matus dňa 30 Jan 2009 02:03 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

pomala filtracia

Odoslaťod Juro22 » 30 Jan 2009 08:43 am

majko, vsetko je o rychlosti biochemickych procesoch. Nemal som na mysli denitrifikacny filter.
Povedzme, mas vo vode kyslik a amoniak. Pomocou bakterii Ti prehnanim vody cez rychly filter zreaguje cast amoniaku s kyslikom na dusicnany. Stechiometria je jednoducha, odhad realneho mnozstva amoniaku v beznom akva je v literature, dokonca sa da merat. Rozpustnost kyslika sa tiez da zistit. Ak by sa merali tieto koncentracie na vstupe a vystupe filtra, rozdiel medzi vstupujucou a vystupujucou vodou by bol velmi maly pre rychlo tecuce filtre. Biochemicke reakcie su pomale a ak je prietok rychly, po 20 sekundach pritomnosti vody vo filtry by mozno nezreagovalo ani 1 % amoniaku. Niekde som cital ze na tieto procesy treba asi 15 minut, aby zreagovalo, teraz neviem ci nejake meratelne mnozstvo (samozrejme zavisi od mnohych dalsich veci). 15 minut znaci, ze objem filtra by mal byt prietok za minutu x 15. Ak mas nie velky filter, tak ci je to 100, ci 1000 l/h nerobi velky rozdiel. Rozdiel vsak je, ak mas velky filter a viac zrutov amoniaku. Preto si myslim, ze je dolezitejsie zvacsit filter ako prietok. Pripadne zlepsit kvalitu, napriklad venturi. Kludne by som siel do slabeho cerpadla a velkeho filtra, ale do opacnych extremov by som sa bal...

Nie je fair, argumentovat, ze problemy sa vzdy objavia, ak sa filter zapcha. Ak sa zapcha uplne, je nefunkcny. Isteze, mozno mnozstvo bakterii, nastavene na velky prietok nemoze prezit upchatie filtra a nasledne maly az zastaveny prietok. Ale ak je prietok maly a konstantny od zaciatku nastane rovnovazny stav.

Meral uz niekto charakteristiky vody v akva a vody vytekajucej s filtra? Rozdiel medzi charakteristikami by mal ukazat okamzity efekt filtracie.
Juro22
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Jan 2009 19:40 pm

Odoslaťod majko » 30 Jan 2009 09:14 am

Zabudas na jednu podstatnu vec. Bakterie spotrebuvaju kyslik. A ak znizujes prietok dostanes sa nakoniec k tomu, ze na vystupe (takmer) ziaden nebude. Ak sa to stane uz v prostriedku filtra, bakterie zacnu ziskavat kyslik rozbitim NO3. Pri vhodnych podmienkach (dostatok uhlika alebo npr. siry, podla toho ci sa jedna o autotrofne alebo heterotrofne bakterie) nastava redukcia az na N2. Lenze tieto podmienky sa v takomto filtry neudrzia bez externeho riadenia. Potom vznikaju rozne zluceniny npr. NO2, alebo H2S co su vysoko jedovate latky. Mimochodom H2S je prave to co smrdi.
Tvoj argument s rychlostou je scestny. Ukazem ti to na priklade. Mas 200W ohrievac v externom filtri. Voda v akvariu ma 20C. Zanedbajme tepelne straty rozvodu a akvaria. Otazke znie aka bude teplota vody po 1h pri prietoku 10l/h a aka pri 100l/h ?
Kludne by som siel do slabeho cerpadla a velkeho filtra, ale do opacnych extremov by som sa bal.

Nemusis, moj filter ma menej ako 1l media a akvarko 440l. Uz dlhe roky. Pred tym som mal 144l akvarium a k tomu 25l filter. Takze ja mam realne skusenosti. Ale asi kazdy potrebujeme vymysliet svoje vlastne koleso ja som to urobil tiez (ano cital som clanok na diskus.cz :P). Pokusam sa teda len vsetkym skratit cestu.

matus:clanok beriem ako navod na stavbu fitra. Ale nazov a jasny odkaz na clanky o denitrifikacnom filtri na diskus.cz vsetkych matie co bolo vlastne zamerom.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: pomaly tečúci externý biofilter

Odoslaťod Juro22 » 30 Jan 2009 10:06 am

OK, ja sa nechcem hadat a na rozdiel od Teba nemam osobne skusenosti.

Na skusenosti mozem dat, ale stale mi nie je jasne, pri akom prietoku v danej sustave hrozi spotrebovanie kyslika bakteriami. Pises, ze Tvoj filter ma menej ako 1 l, ak by si kupil to najslabsie cerpadlo povedzme pre jednoduchost 30 l/h, co je 0.5 l za minutu, neviem si predstavit tu biochemiu co by dokazala zozrat vsetok kyslik vo vode za 2 minuty prietoku. Podotykam v tak malom filtry.

Asi to skoro ani nie je mozne, nitrifikacne bakterie maju podstatne menej amoniaku ako bezne rozpustneho kyslika vo vode, mozno hovorit o radovom rozdiele. To ze Tebe ide vsetko s malym filtrom, tomu verim, vela zavisi co tam mas a ako vela krmis, ci mas rastliny atd. Isteze, su tam dalsie latky, ktore spotrebuju kyslik, nejake pozostatky tukov a sacharidov.

Pises o 200 W ohrievaci v externom filtry. Dufam ze nie v 1 l, lebo to by bola uz slusna rychlovarna kanvica. No filter s ohrievacom skutocne nie je na polmalu filtraciu, to je bez debaty.

I tak je zaujimava Tvoja skusenost, ze maly filter Ti sluzi lepsie ako externy 5 l.

V mnohom sa sTebou da suhlasit, ale bavime sa stale v kvalitativnej rovine. Nie je mi jasne, pri akych prietoch a akom velkom filtry hrozi napriklad spotrebovanie vsetkeho kyslika, kedy je to spotrebovanie uz meratelne atd. Toto nie je jasne. Ty hovoris o extremnom pripade, ja o kompromise. Este raz, nemyslim si, ze pouzitim slabeho cerpadla a vacsieho filtra dojde k spotrebovaniu kyslika, k denitrifikacii a redukcnym procesom. Ak by sa cerpadlo priskrtilo do extremu OK, potom azda ano.
Juro22
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Jan 2009 19:40 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.