Vezovka malajska a jej premnozenie



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod A.L.I.en » 16 Mar 2008 01:03 am

v akvarku sa mi rozmnozila vezovka malajska a to doslova tak, ze sa cele dno hybe. Su po celom dne.Velke stredne male a teraz zasa pozorujem ze su tam nove malicke.
Viem ze tento druh je velmi napomocny co sa tyka cistenia dna, strku od necistot a nezozraneho krmiva padnuteho na dno.
No moze taketo velke premnozenie nejako poskodit zivot v akvariu?
Rastlinkam sa v akvariu velmi nedari :cry: aj ked pridavam CO2, akotak sa tam drzia travnate a velke listove rastlinky, s inymi druhmi je to zle.Moze byt vezovka tou pricinou?
Ako znizit jej uz teraz velky vyskyt alebo zmensit rozmnozovanie?Je to vobec zle ak je takto premnozena?

vopred velmi pekne dakujem za odpovede
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Reklama

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Mar 2008 01:28 am

Nemuze. Mam je premnozene snad vsude a v pohode. Chybu musis delat jinde.
Me osobne jeji premnozeni nevadi a myslim, ze nemusi ani tobe. Proc bys mel chtit snizovat vyskyt?
P.S. Vyfot svoje akva a dej do galerie.
Naposledy upravil Jirka Scobak dňa 16 Mar 2008 01:31 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod STH » 16 Mar 2008 01:30 am

najednoduchejsie budes mat ak zhasnuti akvaria das na dno tabletkove krmivo...rano este pred tym nez zasvietis akvarium ich tam budes mat kopu...a potom ich len rucne povyberas...tak ich pocet velmi rychlo zredukujes :)
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod STH » 16 Mar 2008 01:44 am

skodit moze ale len minimalne...pokial nema v akvariu dost potravy pusti sa aj do korenov....vacsinou to funguje tak ze vezovky sa premnozia spotrebuju vacsinu dostupnej potravy a vtedy sa pustia aj do rastlin...vtedy zrazu nastava spomalenie mnozenia...Ale tato moznost sa skor stane v rastlinnom akvariu kde je minimum ryb a teda aj krmenia atd.
Vseobecne aj tak ak mu nerastu rastliny tak by som hladal chybu inde...
podla toho co napisal "travnate a velke listove"...by som to tipoval na nedostatok zivin vo vode..kedze aspon z naznaku tusim,ze rastliny ktore prijimaju vyzivu korenmi ma ok...toto nasvedcuje aj to ze tie vezovky na 100% u neho neskodia :roll:
bodlo by keby aspon strucne napisal ake rastliny tam ma,ako este hnoji,svieti a ostatnu osadku akva..
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod A.L.I.en » 16 Mar 2008 13:54 pm

v prvom rade Vam dakujem za vas zaujem mi pomoct zveladit moj skromny kutik prirody. k tym vezovkam: ja mam tiez pocit ze nijako neskodia, tie malo rastliniek co tam je tak predsa len rastu nemozem povedat ze nie.takze im urcite neskodia.

chceli ste vediet blizsie specifikacie akvaria tak tu su:
obsah: 40l
ziarivka: 60cm 18w LUMILUX / warm white - po porade s predavacom v akvaristike
filter: FanFILTER PLUS 60-100l 320 l/hod. zap. na minime, denne 2 hod. (ked hnojim CO2 tak aj castejsie aby sa rybky neotravili)
hnojivo: domaca 1l petflasa zmes 1/4drozdia, 1 a 1/2 salky cukru , RATAI - BIOFLOR (1x2-3 tyzdne) , COLOUR FE+ (podla FE vo vode)
PH vody: 7,2
+jemny strk,koren a "vacsie" kamene

osadenstvo akvaria:
rastlinky:
sagittaria platyphylla
echinodorus ovalis
ludwigia peruensis - ta mi bohuzial zanikla
myriophyllum aquaticum - tymto tahavym rastlinam sa tiez nedari u mna
rybky:
Labeo frenatus 1ks
Barbus tetrazona 2ks
Xiphophorus maculatus 4ks
prisavnik 1ks
black molly 2ks
panciernik 1ks

foto akva bohuzial nemam, snad v blizkej buducnosti bude
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Dario75 » 16 Mar 2008 15:14 pm

Ty pouzivas filter len 2hod???Ten ma ist NON-STOP 24hod.Takto si v nom likvidujes bakterie dolezite pre biologicku rovnovahu.
Dario75
 
Príspevky: 7
Založený: 10 Mar 2008 21:59 pm
Bydlisko: Ke

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod A.L.I.en » 16 Mar 2008 15:54 pm

no cez den tak 2-3 hod. ale v noci je zapnuty stale(zabudol som dopisat).myslim ze staci na prefiltrovanie vody.
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Raviolka » 16 Mar 2008 19:27 pm

S věžovkami si nedělej starosti, zkus míň krmit, aby na ně nic nezbylo :wink: Že ti nerostou dva druhy rostlin nic neznamená, jsou dost náročné a potřebovala bys pro ně víc světla. V současné situaci je zbytečné přidávat CO2.
Vybere si nějaké nenáročné druhy rostlin, jako je Microsorum, Ceratophyllum demersum, Cryptocoryne pontederiifolia, Egeria, Vesicularia dybyana, Sagittaria subulata...
Labeo a tetrazony bych dala pryč (pro labeo je to malé a tetrazony jsou lepší v hejnu, navíc bývají dost problematické)... Pancéřníčci jsou hejnoví, takže jeden bude smutný!
Ten filtr by měl rozhodně běžet nonstop :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod A.L.I.en » 16 Mar 2008 20:47 pm

Ak ich prestanem krmit nepustia sa do listov a korenov rastliniek?

Dakujem za radu co sa tyka tych menej narocnych rastliniek snad nieco z toho najdem v akva.

Viac svetla?predavac mi odporucil 18W tak neviem :( , ale je to dost mozne ze maju nedostatok svetla..uvital by som nejaky navrh od skuseneho akvaristu aku ziarovku (ziarivku) by som si mal zaobstarat.

Labeo som chcel dat prec uz davno, kedze tato rybka v akva zostala po byvalom majitelovi.Ale dari sa jej (aj ked je to pre nu male ako vravis) velmi dobre - je pekna, velka a zdrava.Mam strach ze ked ju dam do akvaristiky tak by mohla uhynut.Radsej nech dozije u mna.

Tetrazonov bolo viac no bohuzial po nutenom stahovani sa do ineho bytu mi ostali len 2 :(

O prisavnikovi som nevedel ze ma tak rad spolocnost hned cez tyzden mu prinesiem nejakych kamaratov :) (dakujem za info)


no a k tomu filtru: niekde som cital ze rastlinkam neprospieva pokial su vystavene neustalemu prudeniu vody.. (mylne informacie?)
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Raviolka » 16 Mar 2008 22:33 pm

Světla je dost, pokud tomu přizpůsobíš volbu rostlin - vyhýbej se těm náročným na světlo :wink:
A.L.I.en napísal:O prisavnikovi som nevedel ze ma tak rad spolocnost hned cez tyzden mu prinesiem nejakych kamaratov :) (dakujem za info)
Ne přísavník, ale pancéřníček :idea:
A.L.I.en napísal:no a k tomu filtru: niekde som cital ze rastlinkam neprospieva pokial su vystavene neustalemu prudeniu vody.. (mylne informacie?)
Silný proud většině rostlin neprospívá, ale myslím, že je vcelku jedno, jestli je neustálý nebo jen občas přes den a celou noc :-) Pokud není filtr předimenzovaný, tak velký proud neudělá a jestli má plnit svojí funkci, musí běžet nonstop.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod A.L.I.en » 16 Mar 2008 23:23 pm

A.L.I.en napísal:O prisavnikovi som nevedel ze ma tak rad spolocnost hned cez tyzden mu prinesiem nejakych kamaratov :) (dakujem za info)Ne přísavník, ale pancéřníček :idea:
ah moja hlava dubova :) ok zle som precital
A.L.I.en napísal:no a k tomu filtru: niekde som cital ze rastlinkam neprospieva pokial su vystavene neustalemu prudeniu vody.. (mylne informacie?)Silný proud většině rostlin neprospívá, ale myslím, že je vcelku jedno, jestli je neustálý nebo jen občas přes den a celou noc :-) Pokud není filtr předimenzovaný, tak velký proud neudělá a jestli má plnit svojí funkci, musí běžet nonstop.
mno filter je pre akva od 60-100 l uvadzal som to vyssie a moje akva ma 40 :( preto sa to snazim tak nejak kompenzovat
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod fero2 » 16 Mar 2008 23:34 pm

Zredukuj ich mechanicky, ako ti radil STH./lepšie ako tablety je kus mäsa/.
V malom počte pomáhajú, pri premnožení škodia iba tým, že sú./môj názor/Pre toto:
-produkcia odpadu/1dosp.vežovka-cca 1neonka/
-spotreba kyslíku-detto
-sú nezničiteľné-4zubec ich nežerie/sú moc tvrdé/
-botie-detto/viečko/
-protislimákové prostridky/sk.vš.na bázi medi!!/nezaberajú

Poznámka:zasvieť v noci akvárko, a ak vidíš iba tisíce vežoviek,vtedy je zle.Buď sa naozaj premnožili, alebo si mal iba dlhšie posedenie s kamarátmi.

Pozn.2:úplne zničiť sa dajú rozobraním akvárka a uvarením toho, čo chceš ešte použiť/substrát,filtračné médiá.../SAVO nezaberie-rozloží sa, chlór vyprchá, vežovky sa odviečkujú.....
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Mar 2008 01:42 am

Kdyz prestanes krmit, vezovky sezerou vsechny rostliny v akva, nebude nic bejt ...
To byl vtip.
Souhlasim s Raviolkou, prejdi na mene narocne druhy rostlin. To je krok cislo 1, ktery musis provest.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod A.L.I.en » 17 Mar 2008 08:35 am

Jirka Scobak napísal:Souhlasim s Raviolkou, prejdi na mene narocne druhy rostlin. To je krok cislo 1, ktery musis provest.

OK skusim to ako vravite obaja, dnes presurfujem net a skusim vybrat nejake rastlinky, ktore by sa hodili.necham si to premysliet hlavou a ak budem mat cez vikend viac casu pustim sa do presadzania a vysadzania. Velmi ma mrzi, ze sa rastlinkam v akvariu nedari.chcel by som to napravit.Myslite, ze to svetlo, ktore mam je vporiadku?
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Mar 2008 10:52 am

Hledej ty rostliny co zminujeRaviolka. Nejvc bych asi doporucoval sagittarii subulata nebo onu kryptokorynu nebo javsky mech.
Svitis trubici, nepouzivam, nevim :(
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod A.L.I.en » 17 Mar 2008 12:11 pm

Jirka Scobak napísal:Hledej ty rostliny co zminujeRaviolka. Nejvc bych asi doporucoval sagittarii subulata nebo onu kryptokorynu nebo javsky mech.


surfoval som trosku po nete a spravil si zoznam rastlin, ktore nie su tak narocne na osvetlenie a su odporucane aj pre zaciatocnikov (cize su lahko pestovatelne), snad sa nemylim: (nieco by som z nich chcel vybrat)
Bacopa monnieri
Microsorum pteropus
Ceratophyllum demersum
Cryptocoryne pontederiifolia
Vesicularia dubyana
Sagittaria subulata
Anubias barteri var. nana
Egeria densa
Najas guadalupensis
Eleocharis parvula
Limnophila sessiliflora
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Raviolka » 17 Mar 2008 15:24 pm

Vynechala bych z toho seznamu Bacopu, Eleocharis, Limnophilu (porostou ale nebudou zrovna prosperovat). Pro začátek jsou určitě lepší rostliny co rostou rychle a odebírají tak odpadní látky, takže hlavně Ceratophyllum, potom snad i Najas... a Sagittaria...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Mar 2008 01:20 am

Raviolka napísal:Vynechala bych z toho seznamu Bacopu, Eleocharis, Limnophilu (porostou ale nebudou zrovna prosperovat). Pro začátek jsou určitě lepší rostliny co rostou rychle a odebírají tak odpadní látky, takže hlavně Ceratophyllum, potom snad i Najas... a Sagittaria...


Souhlasim.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod A.L.I.en » 18 Mar 2008 10:32 am

dakujem vam velmi pekne za odpovede a nasmerovanie.prvotne som chcel zaradit aj bacopu teraz viem ze radsej nie.

Posnazim sa nieco urobit s tou zelenou v mojom akva :) snad sa podari podla vasich rad.

snad by som chcel este pocut nazor na osvetlenie lebo ten tu nepadol, ci je to v poriadku:
je to postacujuce osvetlenie pre 40 l akva?
60cm 18w LUMILUX / warm white

dalo by sa kupit osvetlenie bez trubice (na 60cm)? to moje nie je cele krytovane, je dost mozne ze cast svetla unika preto inde nie tam kde by malo. popripade kolko take nieco stoji SK...
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod Zuzik » 18 Mar 2008 11:15 am

neviem odkial si, ale mozem ti dat sagitariu ... darujem za odvoz :D
Obrázok používateľa
Zuzik
 
Príspevky: 10
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2007 13:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod A.L.I.en » 18 Mar 2008 11:23 am

Zuzik napísal:neviem odkial si, ale mozem ti dat sagitariu ... darujem za odvoz :D

som z kosic , skoda :(
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Re: Vezovka malajska a jej premnozenie

Odoslaťod Zuzik » 18 Mar 2008 11:33 am

pardon, asi som bola slepa ... Kosice - to by bol drahy odvoz
Obrázok používateľa
Zuzik
 
Príspevky: 10
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2007 13:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 18 Mar 2008 13:43 pm

Pokud si vybereš ty rostliny, co jsme tu zmiňovali, tak světlo stačí. Samozřejmě ti v tom akváriu může prosperovat mnohem víc druhů rostlin, tohle jsou jen tipy pro začátek. Záleží i na tom, jak je akvárium vysoké, ale sama mám jedno 40 l akvárium a nad ním 13 W - je tam šero, ale rostliny rostou. 18 W, pokud ještě vylepíš kryt zrcadlovou fólií nebo jinou odraznou plochou, by mělo stačit.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod A.L.I.en » 18 Mar 2008 14:44 pm

Raviolka napísal:18 W, pokud ještě vylepíš kryt zrcadlovou fólií nebo jinou odraznou plochou, by mělo stačit.


ano presne to mam v plane, no najprv asi prerobim cely kryt aby to bolo tak ako ma byt.
rastliny vyuzijem zatial len tie, ktore sme hovorili..ak to pojde a po urcitom case bude vidiet ze sa naozaj uchytili tak pomaly budem pridavat aj ine.
S vezovkami si velku hlavu uz nerobim...budem to riesit len miestami tou jednoucelovou deportaciou :) pomocou tabletoveho krmiva alebo masa.Aj tak sa v tom akva hrabem z casu nacas ..stale mi nieco nie je dobre a vzdy je co vylepsovat.:)
A.L.I.en
 
Príspevky: 11
Založený: 16 Mar 2008 00:31 am
Bydlisko: Kosice

Ďalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.