Terčovce [Symphysodon ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod Lacik » 17 Nov 2003 22:49 pm

Chova niekto tercovce? Ak ano, aku teplu vodu mate? Pocul som ze maju mat az 30C teplu vodu.
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Reklama

Re: Tercovce

Odoslaťod johhhny » 18 Nov 2003 00:52 am

Kedysi som ich tiez choval, nadherne ryby, urcite sa ku nim vratim. Mal som ich v 28°C vode a boli v pohode. Dorastli do rozmerov 15-17 cm, dokonca sa zacali aj vytierat. Myslim si, ze skor zalezi na krmive, ako na teplote, ak neklesnes pod 28°C, to je asi minimum. Skus najst info na www.discus.cz. Prajem ti vela uspechov.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Tercovce

Odoslaťod salik » 18 Nov 2003 08:35 am

Lacik napísal:Chova niekto tercovce? Ak ano, aku teplu vodu mate? Pocul som ze maju mat az 30C teplu vodu.

Chov Diskusov
www.akva.sk/viewtopic.php?t=480
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Tercovce

Odoslaťod skala » 18 Nov 2003 17:56 pm

ak su v teplejsej - nad 28°C su ovela chulostivejsie
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Tercovce

Odoslaťod Lacik » 19 Nov 2003 20:16 pm

.. a keby mali 24°C zdochli by?
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Tercovce

Odoslaťod tom » 20 Nov 2003 10:16 am

Nie ale boli by hrozne nachylne na choroby. Optimum pre tercevce je 28-30 ... Ja som tiez rozmyslal, ze ich dam do spol. akvarka, ale presvedcili ma od toho. Ja som ich chcel mat pri 26.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Tercovce

Odoslaťod skala » 20 Nov 2003 17:05 pm

24 je urcite moc malo. pod 26 by som urcite nesiel
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Tercovce

Odoslaťod denis » 17 Dec 2003 13:36 pm

Caute. Jeden chovatel v Ruzomberku chova diskusy. Uz aj pred par rokmi ich choval. Nerobilo mu problem vytriet ich. Je tu vsak jeden problem. Ked uz bolo pekne poznat podla tvaru tela malinkych ryb, ze sa jedna o diskusy zacali postupne kapat a z 150 ostalo len 2-5 kusov. Vecer su vsetky v pohode a rano uz je niekolko na dne skapanych. A postupne odidu vsetky. Neviete co sa im mohlo stat? To zakazdym pri kazdom vytere. Pravdepodobne ide o nejake parazity. Ze vraj existuje nejaky roztok (vodicka).

Necakam, ze mi na to odpovie skuseny chovatel diskusov, ktory by si tym pokazil kset a mozno by prisiel aj odberatelov. Lebo na diskusoch sa da krasne zarabat, pokial je odberatel.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Tercovce

Odoslaťod barky » 17 Dec 2003 13:59 pm

Denis, poradim ti opytat sa toto na fore ktore sa nachadza na strankach www.discus.cz, respektive najprv si ich naozaj dobre prestudovat. Kym som este navstevoval ich forum odpovedal tam napr. Kersten alebo p. Picka, ktori su co sa tyka diskusov naozaj odbornici, p. Picka mal dlho chovnu a jeho odpovede boli vzdy fundovane.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Tercovce

Odoslaťod denis » 19 Dec 2003 12:04 pm

barky cital som to forum, ale nedocital som sa tam nic tak co by sa tohto tykalo. Mozno som cital nepozorne. Dal som tam prispevok a som zvedavy. Hadam poradia.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Tercovce

Odoslaťod salik » 19 Dec 2003 13:01 pm

denis, ak si tam napisal to co tu, tak ti nik neporadi
(ake su to tercovce? aky stari su "rodicia"? v akom akvariu sa vytieraju? ake ma parametre voda? aka je tam filtracia? ake su priznaky ochorenia? aku potravu dostavaju?...atd. atd. atd.)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Tercovce

Odoslaťod denis » 19 Dec 2003 13:54 pm

Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Tercovce

Odoslaťod denis » 22 Dec 2003 09:15 am

salik mal si pravdu nik neodpisal. ide vsak o to, ze vsetci chovatelia diskusov vedia aka je pricina. Nam co diskusy nechovame a nemnozime to moc nehovori. Chovatelia vsak vedia o com pisem, ja ich uplne chapem, ze to nechcu prezradit. Cez vikend som nieco vyzvedal :-P a zistil som, ze ten pripravok obsahuje nejaku chemikaliu. Mozno, ze mi to povedali len aby ma oklamali. Neviem co si mam o tom mysliet :?
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Tercovce

Odoslaťod skala » 22 Dec 2003 18:17 pm

triafam - denis, videl si zeby tie tercovce ozierali supiny svojich rodicov? nie je mozne, ze na zaciatku ich zivota (tak myslim ako pises) potrebuju ten kozny sekret. ak som to spravne pochopil, tak neplni len funkcu energie, ale aj ochrany. nie je mozne, ze v dosledku cohosi, prestali mat rodicovske jedince dostatok tohto sekretu?

nejde o nejaky vyluh z raseliny?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Tercovce

Odoslaťod salik » 23 Dec 2003 10:42 am

denis denis, neodpisali ti pretoze v tvojom prispevku sa nemaju coho chytit!
tu ti posielam citaciu prispevku od Kerstena z konferencie na pandore - Tercovci, ta citacia plati aj pre tvoj prispevok, nech ten tvoj znami napise o svojom probleme viac
p.s. a "ze to nechcu prezradit" a " obsahuje nejaku chemikaliu".... - prebehni si historiu tej diskusie :idea: a potom tu napis

Zdravim,
aby bylo mozne tve problemy resit, prosim o zodpovezeni otazek.

Popis problemu:
co se deje
od kdy
kolika ryb se to tyka
mozna akutni spusteni problemu treba po vymene vody a pod?
dychaji normalne?
jaky je trus
stav slizove vrstvy
zbarveni ryb
jak prijimaji potravu
Vseobecne informace k prostredi:
velikost nadrze
filtrace
jina technika v nadrzi
vymena vody (jak casto, kolik)
latky pridane do vody
vybaveni nadrze
rostliny
krmeni - jak casto a co

Ryby:
kdy a kde byly ryby zakoupene
kdy byly pridany naposled nove ryby
byla provedena karantena novych ryb

Voda:
barva a vune
teplota
pH
celkova tvrdost GH
uhlicitanova tvrdost KH
Ammonium NH3/NH4
Nitrit NO2
Nitrat NO3
jine zmeritelne hodnoty

co jste za poslednich 6 mesicu delaly s rybami a nadrzi (upravy, leceni atd)

Kersten
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Tercovce

Odoslaťod denis » 05 Jan 2004 09:33 am

par ludi sa uz prejavilo a vedia o co ide :wink:

Mam dojem, ze cesi su o mnoho v predu v akvaristike oproti nam. Aspon sa mame od koho ucit. Paci sa mi, ze poradili lieciva na uhyn malinkych diskusov. To by sa mi u nas nestalo, ze by niekto z chovatelov diskusov take nieco urobil.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Tercovce

Odoslaťod skala » 22 Dec 2004 12:40 pm

Nuz, kedze som sa boril s urcovanim tercovcov, poviem vam, to je riadny gulas, tak som sa pokusil napisat nejake charakteristicke znaky. U niektorych foriem chybaju celkom. Ak niekto viete poradit, usmernit, do toho.

Terčovce
Heckel - Symphysodon discus - výrazný priečny pás prechádzajúci zvislo stredom tela.
Hnedý - Symhysodon aequifasciatus axelrodi - žltohnedé až tmavohnedé sfarbenie, rozoznateľných 9 pruhov
Modrý - Symhysodon aequifasciatus haraldi - predná časť tela skôr hnedá, najmä oblasť hlavy a lem plutiev vykazuje modré línie. Tyrkysové línie sú najmä na ritnej plutve priebežné, farebnejšie a výraznejšie sfarbenie ako u hnedého terčovca
Royal Blue - celkom pruhovaný modrý
Zelený - obyčajne červené bodkovanie po tele, jeden typ je plošne hnedozelený, často žiarivé červené oko
Tyrkysový pruhovaný - silné základné zelené sfarbenie, obyčajne silné základné tyrkysové sfarbenie, na ktorom sú hnedé prúžky.
Red tyrkys - obyčajne silné základné tyrkysové sfarbenie, na ktorom sú hnedé prúžky s červených nádychom
Plošný tyrkys - plošne sfarbený modrý terčovec, s veľmi slabý alebo vôbec žiadnym pruhovaním
Cobalt Blue - majú kresbu na hlave a žiabrových viečkach
Blue Diamond - úplne celistvo sfarbený
Ocean Green - do zelena prechádzajúci
Hi-Body - vysoký tvar tela
Červený tyrkys - červené pruhovanie
Červený - červené plošné zafarbenie
Malboro - svetlá až biela hlava a červené plošné zafarbenie
Rosé - celoplošne ružovo - hnedo - červené
Rosé Gold - ružová miešaná s o zlatou
Red Spotted - červene bodkované
Golden Red Spotted - červene bodkované na zlatom podklade
Biely - prevláda biele sfarbenie
White Diamond
Silber Pigeon
Checkerboard - šachovnicový vzor
Snake skin - veľmi jemná hadia kresba
Golden Snake skin - veľmi jemná hadia kresba na zlatom podklade
Alenequer -
Pigeon Blood - krvavo červené rubínové oko
Golden Pigeon Blood - zlatý podklad, krvavo červené rubínové oko
Red Leopard - Snake Skin krizeny s Red Spotted
Silver Star -
Ghost -
Zlatý - zlaté základné sfarbenie
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Tercovce

Odoslaťod mecuna » 27 Dec 2004 00:44 am

Dava sa aj formaldehyd na dezinfekciu vody,proti tym parazitom co ste tu o nich pisali,ale je to min. mnozstvo. Rozraba sa v urcitom pomere,ten mi nie je znamy.
Taktiez prisavnici su nositelia vselijakych bakterii,ke sa prenasaju na tercovce.
Teplota: ja som mal dlhsiu dobu okolo 27-28 ,menej neodporucam,su potom naozaj viacej nachylnejsi na choroby a stres.
Obrázok používateľa
mecuna
 
Príspevky: 13
Obrázky: 9
Založený: 27 Jan 2004 18:41 pm
Bydlisko: PD

Re: Tercovce

Odoslaťod kenny » 09 Jan 2007 02:04 am

ja by som sa chcel opytat kolko sa taky tercovec doziva za priaznivych okolnosti v akva....
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Tercovce

Odoslaťod masla » 09 Jan 2007 08:53 am

kenny napísal:ja by som sa chcel opytat kolko sa taky tercovec doziva za priaznivych okolnosti v akva....


podla literatury 10 a viac.. (cital som ze mali chovatelia aj 16 rocnych.)
z vlastnej skusenosti som sa toho este nedozil.. (chovam len rok).
Obrázok používateľa
masla
 
Príspevky: 92
Obrázky: 25
Založený: 21 Feb 2006 20:50 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Tercovce

Odoslaťod Kubo » 02 Feb 2007 13:20 pm

Ja by som sa chcel opytat , co s takym diskusom co nechce zrat nic.Co mu je lebo jeden mi uz nezerie asi 3tyzdne a vyzera uz iba ako kost a koza ale stale zije cudujem sa mu.Zacalo to tak ze krmil som ich patentkami predtym este pred kupov boli krmene hov.srdcami co je podla mna dost odveci lebo ked rybu naucite odmala na stale tu istu potravu podla mna tazko si zvykne na novu potravu resp.nezvykne si vobec.Pytam sa co snim mam robit?Je chory ?Da sa mu pomoct?(podla mna asi tazko a ratam s tym ze uz si dozije a zdochne).Dost ma to serie.V buducnosti z predajne diskusa nekupim ale radsej priamo od dobreho chovatela a urcite budem vyberat z tych najmensich kusov pretoze mladu rybu skor naucim aj na granule ako staru. :) Neviem skuste pomoct alebo aspon poradit z vlastnej skusenosti co vtedy robit ked nezerie.Uz ma napadalo vela veci (dost nerealnych) :lol: ze zoberiem potravu a mu ju vlastnorucne napcham do papule :lol: .
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Tercovce

Odoslaťod slade14 » 02 Feb 2007 13:46 pm

podla mna je chory ja som mal tento problem s cacadami nezrali a len tak stali na mieste (pri filtri , pod listom a pod.) a neskor som zistil ze maju ziabrove ochorenie .
Nevsimol si si na nom nieco zvlastne , okrem toho ze nezere?
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Tercovce

Odoslaťod Kubo » 02 Feb 2007 14:33 pm

Hej skryva sa za koren je suchy ako chrt a ked dam zradlo vyjde aj snazi sa jest ale stale vypluje. Chudak proste no co uz. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Tercovce

Odoslaťod slade14 » 02 Feb 2007 14:49 pm

presne toto som mal aj ja ryba mi aj mesiac poriadne nezrala . asi to bude ziabrove ochorenie v pokrocilom stadiu vyvoja . nezaberaju nanho len tak hocijake lieky , mohol by zabrat kupel v soli 1-3 minuty (1 cajova lyzicka na /l) a taktiez lieciva na oodium .
ja som dostal 1 tabletku ktoru maju v biotope ale kupit cely balicek je dost nakladne a zbytocne , ked ich tam je asi 20 , keby si mal cestu do ba mozem ti z nej odlomit .
pozri este toto: http://www.aquar.cz/Priznaky%20nemoci%20ryb.htm
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.