test vody na jednom pasiku



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

test vody na jednom pasiku

Odoslaťod jacik » 12 Apr 2003 21:27 pm

Astrid: No dnes som konecne bola v AquaSymbioze.... Boze!, ved to je doslova RAJ pre akvaristu... Tam maju hadam vsetko. Ked to porovnam s tym tu v Senci... Samozrejme som hned urobila nakup...
-2xsvietidlo Atman (AT-60A)+ 2xziarivka Sylvania Aquastar- na obe akvaria
-rastlinky:Alternanthera Lilacina, Eleocharis acicularis, dve zelene gulky nejakej riasy
-rybky: 5xneonka cervena, 4 gupky
-rastlinne vlocky a test na NO3, NO2, GH, KH, pH- vsetko na jednom pasiku


mohla by si napisat nieco blizsie o tom kombinovanom teste? (na kolko merani, cena, vyrobca, meracie rozsahy pre jednotlive parametre ....). dik.

---
#This is Egyptian cotton. 2-20 thread.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Reklama

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod Astrid » 12 Apr 2003 21:56 pm

jacik napísal:mohla by si napisat nieco blizsie o tom kombinovanom teste? (na kolko merani, cena, vyrobca, meracie rozsahy pre jednotlive parametre ....). dik.


No ta pani mi to dala z takeho valceka plneho tychto papierikov. Jeden stal 35,- , predavaju to po jednom papieriku, jeden takyto pruzok = jedno meranie. Dala mi aj papier na zistenie naslednej farebnej zmeny. Je to Tetra test 5 in 1.

Rozsahy:
NO3: 0-250 mg/l
NO2: 0-10 mg/l
GH: 3-16 d (a menej a viac)
KH: 0-20 d
pH: 6,4- 8,4

Ked uz sme pri tom, co je to GH a KH? :? Tvrdost vody?
Naposledy upravil Astrid dňa 12 Apr 2003 22:12 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod Katka » 12 Apr 2003 22:12 pm

KH je uhlicitanova tvrdost vody a GH celkova tvrdost vody
Obrázok používateľa
Katka
 
Príspevky: 1
Založený: 12 Apr 2003 21:17 pm

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod jacik » 12 Apr 2003 22:23 pm

dGH - celkova tvrdost vody
dKH - uhlicitanova tvrodost vody
v knihach najdes odpovede .... :-)


takze jeden papierik stoji 35sk? to je dost vela. ale pre obcasne meranie je to super.


--
#Calma.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod Astrid » 12 Apr 2003 22:30 pm

Hej, aj mne sa to zdalo dost vela, nuz ale ked len test na NO2 mali za nejakych 80 Sk... a este keby som mala kupovat vsetky mozne ine testy... Este skoda, ze tam nie je na obsah CO2, i ked to sa mozno robi inak ako papierikom, neviem...
Ja som kupila tri papieriky no a aj kvoli tej cene chcem pockat az do stredy, aby som potom mala skutocnu hodnotu. Inak neviem, v ktorom akva to mam merat (najlepsie by bolo v oboch, ale to uz budu dva papieriky v cudu :) )
Tak asi zmeriam len v jednom, ved podmienky v tom druhom by mali byt podobne. No a tie ostatne dva odlozim na neskor...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod jacik » 12 Apr 2003 22:59 pm

ak do obidvoch akvarii davas vodu z toho isteho zdroja a nicim ju neriedis ani neupravujes (oproti tomu druhemu akva) tak Ph, GH a KH by mali byt priblizne rovnake. (napriklad zvysenie obsahu CO2 vo vode znizuje Ph..). ja som mal v oboch akva priblizne rovnake ph, kh, gh, ale teraz uz experimentujem :-) a napr. neriedim vodovodnu vodu s destilovanou (tu v kosiciach mame velmi tvrdu vodu (8dKH) a ph vyse 8 ) do oboch akva v rovnakom pomere.

zrejme sa ti bude lisit no2 a no3. to velmi zavisi od zarybenia, krmenia a vysadenia rastlinami v akva.
no2 by malo byt =0.0 ak ho mas =0.1mg/L alebo aj viac tak mas problem. rybky su nan velmi citlive. pomoze neprekrmovat, neprerybnovat, filtrovat a velaaaa rastlin.
no3 nie je pre rybky kriticke ale vraj vyse 30mg/L uz podporuje rast rias s cim plne suhlasim. pomoze neprekrmovat, neprerybnovat ...

aj ja este len zacinam a je fajn ze sa mozme podelit o informacie. dobru noc.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod kubrik » 16 Apr 2003 16:02 pm

kde sa nachadza ta AquaSymbioza? Adresa alebo orientacny bod
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod tom » 16 Apr 2003 16:06 pm

V Karlovke na Lackovej 4. Pozri na http://www.aquasymbioza.sk a potom na [url]mapy.atlas.sk[/url] mozes najst ulicu ...
www.akva.sk/viewtopic.php?t=291
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod kubrik » 16 Apr 2003 16:46 pm

no ta stranka mohla byt aj lepsia:)
nevie nahodou niekto ci zasielaju veci na dobierku?
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod Astrid » 17 Apr 2003 13:40 pm

No takze som urobila test vody, ale nie som si celkom ista, ci spravne, lebo ked som ten papierik vybrala z vody, mohla som vidiet farbu, ale ta zacala dost rychlo na vzduch tmavnut. Takze som si vobec nie ista presnostou toho merania. No ale ukazem vam moje vysledky:
25 mg/l NO3
0 mg/l NO2
10-12 dGH
15-20 dKH
7,2 pH
V druhom akvariu bolo vsetko zhruba rovnake, len NO3 bolo 15 mg/l
Inak ten test bol vyrobeny v Nemecku. Vobec som si nie ista tou tvrdostou vody... neviem, ci to je malo/vela...?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod kubrik » 17 Apr 2003 14:13 pm

jacik napísal:dGH - celkova tvrdost vody
dKH - uhlicitanova tvrodost vody
v knihach najdes odpovede .... :-)


takze jeden papierik stoji 35sk? to je dost vela. ale pre obcasne meranie je to super.


--
#Calma.


pH testsety od JBL sú čo sa týka pomeru cena - množstvo meraní na tom ovela lepšie - za asi 200Sk je to zhruba 80 meraní :o !!!! čo sa nedá porovnať s tými papierikmi za 35Sk
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod cyrano » 17 Apr 2003 14:35 pm

tie hodnoty su podla mna realne ja mam priblizne take z vodovodnej
vody v bratislave. Myslim ze testy od ceskej firmy Rataj
(maju ich aj v Aquasymbioze) su pomerne lacne
50-100 Sk a da sa nimi spravit mnozstvo merani, s ostatnymi zahranicnymi znackami to uz neni take cenovo vyhodne.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod jacik » 17 Apr 2003 15:15 pm

kubrik napísal:pH testsety od JBL sú čo sa týka pomeru cena - množstvo meraní na tom ovela lepšie - za asi 200Sk je to zhruba 80 meraní :o !!!! čo sa nedá porovnať s tými papierikmi za 35Sk


pod pojmom obcasne meranie som myslel tak raz za pol roka kedy sa klasickym testom pocas doby trvanlivosti pocet merani ani nevyuzije.
a navyse pre tak komplexne meranie treba kupit test na NO2, na NO3, na Ph atd. a kazdy stoji aspon 200Sk (JBL).
tak preto si myslim ze len pre obcasnu meranie sa tie papieriky oplatia.

inac super su aj testy od AQUARu. mam na NO2, NO3 a na Ph. a cena bola okolo 70, 120 a 50Sk. tie ceny lovim len tak z pamati :-)

vesele sviatky
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod Astrid » 17 Apr 2003 16:13 pm

Mozem sa teda spytat.... Co z toho testu vyplyva? Mozem hnojit Sera Florenou alebo netreba? Podla tabulky tu na fore, ktora zobrazuje obsah CO2 vo vode vzhladom na pH a KH to vyzera tak, ze CO2 mam dost.... Je to pravda? Test na zelezo som nerobila, nemam ho...

No a este na margo toho testu- v Aqua Symbioze mi ponukli len tento jeden komplexny test. Pokial viem, iny takyto test "na vsetko" nemali. No a tiez na jedno meranie sa mi zdalo zbytocne kupovat celu flasku... I ked to nakoniec asi predsalen budem musiet urobit...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Navsteva miestej akva predajne

Odoslaťod kubrik » 17 Apr 2003 16:44 pm

píšeš že si si kúpila univerzálny tes.

Podla mna ziadny univerzalny nie je tak presny ako single

Aj ked to je drahsie preferujem zvlast testy na vsetko :wink:
Obrázok používateľa
kubrik
 
Príspevky: 51
Založený: 12 Apr 2003 08:42 am
Bydlisko: n.z.


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.