Rastlinky mi blednu..



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Misooo » 31 Mar 2008 21:47 pm

.. neviem preco ale mam stale pocit ze mi umieraju rastlinky... mal som v akva echinodoras green pepper, ale vybral som ho, lebo bol zniceny (okrem ciernej riasy), mam novu Vallisneriu asiatica a Egeriu densu, no mam pocit ze zacinaju zltnut aj ony... a pritom im pravidelne svietim a hnojim (Sera Florena)... zafarbuju sa tak postupne do prisvitne ze az odpadnu, zda sa mi ze sa to crta na 3listoch vallisnerie a na spode egerie, sice ona mala zlte na spode este ked bola v obchode, lebo bola v tom kosiku tak tam jej spodne listy zozltli... bojim sa aby mi neodisli aj ony, co mam robit?
.... okrem toho ze vymenim 50% vody po echinodurase.. lebo on tam zacal hnit, a nevsimol som si to... :oops:
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Reklama

Odoslaťod JanaH » 31 Mar 2008 22:20 pm

Misooo ja mám podobný problém. Vallisneria mi už odišla skoro všetka. :cry: Ale mám to len pri vallisnérii a teraz to pozorujem aj na pogostemone. Budem si musieť urobiť testy vody, ale neviem čo mám testovať. Žiadne testy nemám len na ph. Nevieš či náhodou nerobia testy aj v akvaristike ? Možno by mi tam aj poradili čo tomu chýba. Viem akurát že mám slabé osvetlenie ale tým to asi nebude, lebo rícci, lilaeopsisu a machom sa darí.
Obrázok používateľa
JanaH
 
Príspevky: 3
Obrázky: 2
Založený: 26 Feb 2007 01:20 am
Bydlisko: Senec

Odoslaťod VLADY » 01 Apr 2008 07:24 am

Vallisnéria je dosť nenáročná mne rastie celkom jak z vody :shock:
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod Misooo » 01 Apr 2008 12:32 pm

predvavačka mi povedala že to može byť nadmernou tepl. v akva, no mam ju taku 23-24 stunou C, takze je dobra... mali tam este jeden list taky zlty co plaval po hladine.. (z terajsej uz mojej valliky) .. a ukazal som jej a ona howorila ze nevie preco, ale ze mi da pripravok na
posilnenie, a ja howorim, ze mam hnojivo a nechcem miesať...
a ešte dodala: Nepotrbuje kyslík? :o .. a ja iba tak z nechapavosti..: Ne nahodou oxid? :o .. dufam ze oxid potrebuje rastlinka na dychanie.. :roll:
PS: koľko stoja také testy do vody, hlavne zamerane na rastlinstvo?
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Giftzahn » 01 Apr 2008 13:49 pm

zalezi od toho ako hnojis a cim hnojis. pokial hnojis a rastlinkam sklovateju,zltnu listy, pripadne sa objavuju na listoch diery,skvrny atd.,pravdepodobne ti bude chybat v akva mangan a molybden. samorejme je lepsie hnojit kazdy den v malych davkach ako raz za dva tyzdne, tyzden v jednej velkej davke. :)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Misooo » 01 Apr 2008 15:17 pm

manganistan drasleny?... to nebude to ne?.. ved to by mi celu vodu hodilo na fialovo.. :D , ale mam ho doma.. :o
a opis rpesnejsie co je molybden a a ten iny mangan...?
a ako som spominal hnojim Sera Florena... :wink: (tekuty roztok)
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Giftzahn » 02 Apr 2008 08:33 am

no manganistan draselny asi nie... :twisted: doma mas asi akva a nie chemicky labak :mrgreen:

pozri sem: http://www.rataj-spk.cz/ a tu mas popis:
MANGAN +
Doplňková výživa rostlin. Komplex huminových kyselin a manganu /Mn/. Používáme tehdy, když rostlinám chybí Mn. Rostlinám v tom případě žloutnou a opadávají listy, i když železa je ve vodě dostatek. K tomu dochází hlavně v tvrdých alkalických vodách, kde nestačí množství Mn obsažené v Biofloru.

MOLYBDEN+
Molybden + aplikujeme 1x týdně 10ml přípravku na 20 l akvarijní vody,pokud rostlinám chybí Mo.Bývá to hlavně tehdy pokud je v akváriu pH nižší než 6,2
a při nadbytku železa /Fe/ ve vodě. Nedostatek Mo se projevuje tak, že rostlinám se tvoří hlavně na starších listech nepravidelně ohraničené, průsvitné skvrny (rostlina jakoby zesklovatěla).

a inak ako hnojis tou Florenou?
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod JanaH » 02 Apr 2008 13:17 pm

Giftzahn ďakujem za info, som si to celé naštudovala, dneska si idem nakúpiť testy, nech zistím čo tomu môjmu chýba. Ale podľa toho čo som čítala tak asi najskôr ten molybdén + . Čo som pozerala tie ratajove testy by som mala zvládnuť, akurát sa mi nezdajú tie farebné. To rozlíšenie farieb je malé obávam sa že je to nie moc presné.
Obrázok používateľa
JanaH
 
Príspevky: 3
Obrázky: 2
Založený: 26 Feb 2007 01:20 am
Bydlisko: Senec

Odoslaťod nervozny » 02 Apr 2008 14:03 pm

Misooo napísal:a ešte dodala: Nepotrbuje kyslík? :o .. a ja iba tak z nechapavosti..: Ne nahodou oxid? :o .. dufam ze oxid potrebuje rastlinka na dychanie.. :roll:


Ak myslis "oxid" ako oxid uhlicity, tak ten rastliny potrebuju na fotosyntezu. Popritom aj dychaju kyslik, tak ako aj ja a ty, a hlavne ho potrebuju v noci ked nerobia fotosyntezu.
nervozny
 
Príspevky: 16
Založený: 25 Feb 2008 20:44 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Misooo » 02 Apr 2008 21:52 pm

Giftzahn napísal:a inak ako hnojis tou Florenou?


tak, ze 10ml pripravku na 20l vody.. 1x tyzdenne..
Obrázok používateľa
Misooo
 
Príspevky: 123
Obrázky: 9
Založený: 06 Feb 2008 15:52 pm
Bydlisko: Michalovce, Vých. Slovensko

Odoslaťod Šegi » 03 Apr 2008 08:45 am

Skus dat 2ml pripravku denne a uvidis zmenu. Ale to ti uz pisali.
Obrázok používateľa
Šegi
 
Príspevky: 48
Obrázky: 11
Založený: 18 Jan 2007 21:33 pm
Bydlisko: Myjava

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2008 09:05 am

no ako som vravel, tak ako hnojis nuz nie je to najstastnejsi sposob. :( mal by si hnojit denne, dennu davku si vyratas nasledovne: 10ml na 20L cize ak mas 100L akva je to 50 ml na 100L vody, cize 50ml deleno 7dni v tyzdni a mas cca. 7,15 ml /den - denna davka, cize v tomto pripade vezmes injekcnu striekacku napr.10ml a natiahnes 8ml a to budes davat kazdy den do akva, pravidelne ako hodinky :mrgreen:

a po dvoch,troch tyzdnoch uvidis zmenu...samozrejme aj pri takomto hnojeni je treba sledovat ci je davka ok. cize ci raslinky rastu alebo ci sa nahodou neokotila riasa atd. a podla toho znizit alebo zvysit davku.. :twisted:

ten mangan+ a molybden+ mozes tiez pridavat spolu s tou Serou FLORENOU a dennu davku si uz vyratas teraz lahko 8)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Bledozelené až bielozelené listy rastlín

Odoslaťod adrian31 » 18 Jan 2015 22:21 pm

Potreboval by som poradiť.
Asi pred 5 mesiacmi som si založil akvarko. Ryby sú OK, ale rastlinám sa veľmi nedarí. Čo sa týka veľkých rastlín v zadnej časti, tak nie že by nerástli, to rastú , ale ich farba je velmi svetlo zelená oproti tomu, keď som ich kúpil. Tak isto spodné listy zhnednú, alebo odhnijú a ostávajú len horné. Potom to vyzerá tak, že holá stonka a na konci listy. O malých rastlinách, ktoré su v prednej časti akvarka ani nehovorim, tie zakaždým do 1 mesiaca odumrú. Skúšal som aj hnojivo, aj CO2 v spreji - nepomohlo. Pred dvomi týždňami som vymenil filter za EHEIM biopower 160, dno čistím raz za týždeň cca 1/3. Mám 112 l akva. Neviete mi niekto poradiť, hlavne prečo tie listy majú takú velmi svetlozelenú až bielozelenú farbu ? Svietim cca 9 hodín denne 2x 18 W žiarivkami.
adrian31
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2015 16:33 pm

Re: Bledozelené až bielozelené listy rastlín

Odoslaťod Vlado21 » 18 Jan 2015 23:36 pm

Malo vstupnych informacii. Ale povedal by som, ze nedostatok zeleza. Ake hnojivo si pouzil? Skusil by som z PMDD - Tenso/Plantex CSM+B. Ak nemas kde zohnat, skus nieco komercne typu COLOUR Fe+ od Rataja alebo nieco podobne od inych vyrobcov...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod adrian31 » 23 Jan 2015 09:45 am

Pred tromi d+nami som kupil hnojivo V30 spolu s FE15 od Denerlee. FE 15 je dvojzložkové železo a V30 je hnojivo s obsahom Mn, Mo a v podstate všetkých stopových prvkov. Pre istotu som aj do dna zapracoval guličkové hnojivo s dlhodobým postupným účinkom.
Po dvoch dňoch som zatial dajakú veľkú zmenu mespozoroval. Svietenie som upravil z 10 hod na 8 hod. CO2 som dočasne odstavil.
Dúfam, že za týždeň až dva sa dostavia prvé pozitívne zmeny.
adrian31
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2015 16:33 pm

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Hryzo » 23 Jan 2015 19:43 pm

tak nejak treba cakat, aby si videl ci to zabralo ... 2 tyzdne a viac ... len otazka, preco si vypol co2? nie ze by som sa tomu rozumel, ale zakladny vztah medzi co2 a zivinami je celkom jednoduchy ... rastliny spotrebuvaju co2 a ziviny naraz ... si im teraz vymenil stavy ... zacal si pridavat jedlo ale vypol palivo (ci opacne?) :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod adrian31 » 25 Jan 2015 15:48 pm

Mas pravdu. Uz mi to doslo. Znova som ho zapol.....
adrian31
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2015 16:33 pm

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod IringPalo » 26 Jan 2015 02:00 am

hryzo tazko povedat ci spravil zle. ked ti chyba povezme dusik alebo magnezko tak ti rastliny totalne odidu, ale ked ti chyba co2 tak sa nic nedeje. ja takto fungujem na principe low tech a krasne to ide. treba malo svietit a neprehanat s hnojenim. ked ma rastlina dost co2 tak sa moze stat ze limitujucim prvkom sa stane nieco ine, co vlastne mohla byt teraz jeho situacia. mozno stacilo iba vypnut prave to co2 a vsetko by sa mu nastartovalo.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Hryzo » 26 Jan 2015 06:37 am

to ano, ja som vsak zareagoval na to, ze napchal hnojivo do dna + kupil (a predpokladam ze hnoji) aj do vody ... takze zacal pridavat, cim vyradil tvoju moznost len vypnutim co2
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod maros12345 » 26 Jan 2015 11:27 am

IringPalo, keďže sa snažím čo najlepšie pochopiť všetko ohľadom Co2,tak musím reagovať. Keďže nenapísal,aké má náročné rastliny, tak vlastne nevieš čo mu odchádza,nerastie,prežíva,chradne. A pri tom svetlo, si asi nemôže dovoliť vsetko.A keď tam už púšťaCo2,nezda sa mi,že pri jeho vypnutý by sa mu malo všetko naštartovať ako píšeš.Skôr ho tam púšťa zbytočne, ale žeby s tým niečo robil zle?A bez neho mu to rástlo lepšie ako s nim?Ako prečo?
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod adrian31 » 28 Jan 2015 00:56 am

Po par dnoch sa mi zda, ze zacinam vidiet prve znaky pozitivnej zmeny. Na kamenoch sa zacala objavovat hneda riasa, ale prisavnici si s nou hravo poradia. Na rastlinach sa objavuju nove listky sytozelenej farby. Nenapisal som nazvy rastlin, lebo som ich nevedel naspamat, ale pozriem na stitky a napisem. Ale v podstate chradli vsetky rastliny bez vynimky, najrychlejsie tie maleho vzrastu - rozne travy a podobne.
Skusim prilozit foto....
adrian31
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2015 16:33 pm

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod adrian31 » 28 Jan 2015 01:04 am

Ozaj a este ohladom toho CO2. Ci som ho pridaval, alebo nie tak situacia s rastlinami bola rovnaka..... Teda pred tym....
adrian31
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2015 16:33 pm

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod Vlado21 » 28 Jan 2015 08:55 am

Lebo rastlinam nechybalo CO2, ale zelezo (mikroprvky), vid moj prvy post! Zvolil si spravny postup...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastlinky mi blednu..

Odoslaťod adrian31 » 30 Jan 2015 00:36 am

Dakujem za radu..
adrian31
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2015 16:33 pm


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.