clanok z AkvaForum 3/2007



literatura, casopisy, VHS/CD/DVD

Moderátor: barky

clanok z AkvaForum 3/2007

Odoslaťod pakozdy » 03 Apr 2008 15:04 pm

zdravim ..

nema niekto moznost oskenovat, ofotit clanok Skvělá rybka pro miniakvária Danio choprai z akvaforum 3/2007 ?

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod pakozdy » 03 Apr 2008 15:11 pm

pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod formaldehyd » 03 Apr 2008 19:18 pm

Ak ich chces dat do minicka, rozmysli si to...

Clanok je dobry, ma len jednu drobnu chybu krasy - D. choprai v ziadnom pripade nie je rybka pre miniakvaria. Je dokazom, ze aj nad konstatovaniami akva-kapacit akou autor je, je dobre sa zamysliet...
1. Je hufove, cize je dobre ak ma vacsi pocet sukmenovcov (trenie takisto neprebiaha v paroch) - odkedy sa v miniakvach chova vela jedincov?
2. Velmi aktivny a rychly plavec - potrebuje dost miesta, kde ho v miniakva najde?
3. Velkost - 3,5 cm je na miniakva uz dost. Ak by neboli take aktivne, nebola by to este zase az taka hroza... Ale oni aktivne su... Napr.
T. hengeli ma podobnu velkost, ale je urcite viac "miniryba" ako D. choprai.
4. Obcas sa navzajom nahanaju a ak nema nahanany moznost uteku, odhryzne mu nahanajuci kusok chvostovejj plutv. Nic hrozne, zahoji sa, len neviem, ako by to dopadlo v miniakva.

D. choprai nebolo tusim ani v zozname miniryb v c. 9, opravnene. Je tam ale tiez napr. P. prolifica, a ta podla mna tiez do miniakva nepatri - samci su sice OK, ale starsie samice mozu byt vacsie nez samica gupky.. A maju travenie a pazravost zivorodiek... :)

PS: D. choprai nejaky cas chovam, nemnozim.
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Odoslaťod arowana » 03 Apr 2008 21:39 pm

Formaldehyd, musím ti žial oponovať.
D.choprai je nielen vhodná rybka do miniakvárií, ale dokonca sa v nich bez nejakých väčších nárokov na chemizmus, aj extenzívne množí, pokial sú v monokultúrnom chove.
Množil som ich dávno pred uverejnením článku Dr. Záhradku a môžem uviesť jednu perličku. Keď som z ich chovom končil, skupinka rybiek ktorá mi odrástla z ikier v trse jávskeho machu, ktorý bol určený na výter iných rýb, v akvárku veľkosti 30x20x20 cm, nielen v malom akvárku bez problémov dorástol do pohlavnej dospelosti ale sa dokonca množil. Nakoľko som o ne nemal záujem, boli v tejto nádržke vyše roka v počte cca 20 ks, bez filtrácie a vzduchovania. Popri to som takmer týždenne odlovoval 30-50 ks plôdika, ktorý pri dospelých rybách odrastal. Po celú dobu boli dokonca lepšie vyfarbené a čulejšie, ako keď som ich mal vo veľkých chovných nádržiach.
Ryby nie sú blbé a nemé tvory, za akých sú považované a sú schopné sa prispôsobiť aj menej priaznivým podmienkam, lebo ich na to príroda evolučne pripravila. Nie je to však ani návod na chov, ani na skúšobné trápenie omnoho väčších a náročnejších druhov na priestor.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod SoRex » 04 Apr 2008 09:05 am

formaldehyd napísal:... Je tam ale tiez napr. P. prolifica, a ta podla mna tiez do miniakva nepatri - samci su sice OK, ale starsie samice mozu byt vacsie nez samica gupky.. A maju travenie a pazravost zivorodiek... :)

S tímto tvrzením lze 100% souhlasit. Samice jsou do miniakva příliš velké, příliš živé a příliš žravé. Možná tak skupinka 3,1 ale po prvním vrhu až samice nezabřezne, protože jsou velmi citlivé na vyšší hustotu jedinců v akváriu.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: clanok z AkvaForum 3/2007

Odoslaťod pakozdy » 04 Apr 2008 09:33 am

no ale ja som nepovedal ze to chcem do minicjka :-)
ja ich mam v 60l co sice niektori povazuju za minicko.
ja som ten clanok hladal koli rybam.

asi zalozim temu, ked uz je to tolko chovatelov.

mam pocit ze arowana uz choval, mnozil snad vsetko az na sardinky v rajcinovej omacke ;-)
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod formaldehyd » 04 Apr 2008 11:07 am

Zdravim Arowana,

najprv ti chcem podakovat - svojho casu si mi poradil, ze halancici mavaju casto hlisty Camallanus, a tie moje ich naozaj mali. Vsetky problemy tym sice neskoncili, ale tychto parazitov som ich uspesne zbavil. Nejako som vsak opomenul o tom informovat v danom vlakne, za co sa ospravedlnujem.
Co sa tyka D. choprai,o tie svoje este vcelku zaujem mam, tak s nimi podobne experimenty nevykonavam a nic neviem o tom, ako sa spravaju v malom priestore :). Usudzujem iba z ich spravania vo vacsej nadrzi. Vo vseobecnosti sa vsak podla mna za miniakva povazuje nieco ako "male esteticky posobiace rastlinami osadene akvarium", nie iba "male akva, v ktorom ziju ryby". A naozaj si neviem predstavit v 12l akva oku lahodiaci hufik danii, ktore priemerne raz za 2,4 sekundy :) narazia na sklo nadrze... Ako som uz napisal, zdaju sa mi byt extremne aktivni plavci.. A tie chvostove plutvicky tiez raz za cas za obet sukmenovcom padnu (krmim prevazne mrazenou a zivou potravou).
Tvoje skusenosti nespochybnujem, za svojimi si stojim - ak raz svoje dania do malej nadrze dam, mozno ma presvedcis uplne :)

PS: 60 l je uz podla mna pre ne dost, ak nebude akva prilis prerybnene.
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Odoslaťod arowana » 04 Apr 2008 11:59 am

Formaldehyd, ja som len uviedol svoje poznatky, ktoré prirodzene nikomu nevnucujem a nebol to ani návod na chov. Nie sú to však napr. Borarasky, alebo Daria, ktoré sa do minička určte hodia viac. A ešte záleží na tom, kto čo vníma pod pojmom miníčko / pre mňa všetko pod 5O litrov :o /.

Pakozdy, nechoval som všetko, ale za takmer 35 rokov aktívneho akvarizovania, sa toho v nádržiach už dosť rýb premlelo :roll: :) :D

Sorex, podobne je na tom napr. aj " Endlerka".
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice


Naspäť na Literatúra

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.