Norman napísal:Mňa zatial nič "proti" nenapadlo ale nemusel som myslieť na všetko.
Norman napísal:Takze k zivotnosti:
Linearne trubice maju zivotnost od 6.000 do 8.000 hodin, super vyrobci sice pisu ze "az" 10.000 ale toto "az" som nikdy nedosiahol. Usporne kompakty maju zivotnost minimalne 6.000 az 12.000 realnych 12.000 !! hodin. Cize ekonomicky vzate 1 kompakt vydrzi takmer ako dve trubice.
Norman napísal:K ucinnosti. Preco sa asi mnozia aj tu clanky o pouziti elektronickych predradnikov kompaktov pre lineary ? Lebo sa tym zvysi zivotnost a ucinnost. Takze kompakty maju od vyroby vyssiu ucinnost minimalne o 20%.
Norman napísal:Pri linearoch treba davat tlmivku, starter, kondik. Ja mozem hocikedy domontovat dalsiu objimku a nemam problem. Doplnit linear znamena dalsiu tlmivku, starter a kondik + kable.
Norman napísal:K spominanej Watazi ziariviek. Zopar akvaristickych specialistov toto uz davno pouziva a pre normalne rastlinne osadene akvarium odporucaju 0.3W/1l.
Norman napísal:No, podme pekne po rade a neporovnavajme hrusky s jablkami, ale hrusky s "inymi" hruskami![]()
Co sa tyla svetelneho vykonu, tak by som porovnaval len trubice s rovnakym luminoforom, takze napr. 830 s 830, nie 830 s 865.
Tu porovnavas hrusky z jablkami, akciove ceny s neakciovymi. Neverim ze za 100 Sk kupis OSRAM alebo PHILIPS s zivotnostou 15000 h.Norman napísal:
Ked som posledne nakupoval tak kompakt 17W od osramu a linear 60cm/18W od osramu mali svetelny vykon takmer rovnaky (na krabici sa lisil o 50 lm). Cena linear 92 SK a kompakt 99.5 SK - 2 ks za 199 - akciaTakze ma to vyslo taknejak rovnako.
Norman napísal:
Kedze neoplyvam vysokym prijmom a kupit si original el. predradnik pre linearne trubice je dost vysoka pociatocna investicia (Aqua EL 3.000 SK na dve 40W trubice, ak poznate nejaky lacnejsi, potesim sa),
Norman napísal:
Pri linearoch a el. predradniku vsak pre 140 cm akva zrejme pouzijem 3-4 120 cm trubice, takze je to znacna investicia do dvoch dvojitych predradnikov. Lista ma vyde tak 50 sk a jeden kus patice tak 30 sk, kable mozno 50 korun, co pre 5 kompaktov po 21-25W bude len 250 sk oproti 6.000.
Jožo napísal:V mojom su dve lineary od Narva, dlzka 89,5cm...cize nemozem ani kupit inu trubicu, pretoze je to nestandardny rozmer a ak poznate ineho vyrobcu, vopred dakujem za radu.
Jožo napísal:Zatial ma nenapada zaidne technicke riesenie ako kryt odvetrat, kedze manzelka tazko znasa kazdy zasah do vonkajsieho vzhladu akva, ktory moze ovplyvnit obyvacku
Skus si ich namontovat a pochopisNorman napísal:Takze uz rozumiem preco niekto svieti aj 1W/l ked pouziva 965ky.
Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.