Problem s rastlinkami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 26 Aug 2003 17:08 pm

Ahojte!
Chcel by som Vas poprosit o radu pre moj problem s rastlinami. Mam 200 l akvarium dlzka 100, vyska 50, sirka 40cm, osvetlene je 2x 25W a 2x 18W Hagen AkvaGlo ziarivkami, cize spolu 86W. Teplota vody cez rok 25°C, teraz v lete okolo 28°C. Hrubka strku okolo 5cm vpredu a asi 12 cm vzadu(zrnitost 1-4mm), filtracia 1x akvaEl fan 3, 1x shark 1, pridavam CO2 pomocou kvasnic a to priamym zavedenim vzduchovacieho kamienka do filtra, cize motorcek mi spravi jemne bublinky, asi 1 h denne, lebo v tychto horucavach po vacsich davkach CO2 mi rybky zacinaju plavat pri hladine a vyzera to, ze maju malo vzduchu. Hnojivo: doteraz som pouzival Brutus a Rasobijec od Rataja, teraz som kupil Sera Florena a davkujem predpisanu davku 1 tyzdenne.
Mojim problemom je ze niektorym rastlinkam po zasadeni odhniju korienky a raslinka mi vyplave na povrch a uz korene nevytvara ani po opetovnom zasadeni, iba jej zas odhnije stonka ktora bola v strku a rastlinka vyplava na povrch.
Deje sa to s Hygrophila difformis,Ludwiga, Egeria densa,Alternanthera.
Pestujem este rozne druhy Echynodorov a Vallisnerie gigantica a zopar Cryptocoryne apogneon? - proste tie velke druhy co maju take zvlnene lista ale ani tym sa moc nedari ale myslim ze to je tym, ze potrebuje ine zlezenie vody ako Echynodory.
Dakujem.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod skala » 26 Aug 2003 17:17 pm

No, napisal si dost, ale ... Co ryby, ake ryby tam mas. Nemas nahodou prebytok detritu? Alebo tam mas jednoducho prilis vela druhov rastlin, pricom sa niektore proste vytlacaju.

Mas slusny substrat, takze chemia v tvojom akvariu je iste relativne burliva.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 27 Aug 2003 07:08 am

Rybky? No mam 7x skalar, zo dvadsat tetier, 2xpanciernicek trinidadsky,8xpanciernicek skvrnity,1xlabelo bicolor, 2x mytus,2x prisavka thajska, 6x prisavnik skvrnity,3xblack molly.
Myslim, ze v detrite to nebude, lebo mam adekvatny pocet rastlin a hlavne echynodory vela absorbuju takze pri odkalovani skoro ziadny detrit nemam. Vodu vymienam kazde dva tyzdne 1/3 spolu s odkalovanim a strk mam cisty.
Ja si skor myslim, ze im bude chybat nejaka zivina, ale neviem ktora.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Vai » 27 Aug 2003 08:05 am

Já si naopak myslím, že živin je spíše nadbytek. Spočítej si kolik tam máš kusů ryb, přitom akvárium nemá čistý objem 200 l, ale tak kolem 150-160 l, což je jedna rybka tak na 3 litry vody, i kdyby byly všechny mladé, tak je to až až. Navíc tam ještě liješ další hnojivo + chemii ve formě řasobijce (řasobijec nebije jenom řasy, škodí i rostlinám !!!). Dále tam je dost pancéřníčku, kteří dokáží v jemném štěrku pěkně rýt, takže stonkové rostliny se nestačí uchytit, což je přesně tvůj popisovaný případ. Na vytlačování jedn. rostlin sebe navzájem to nesváděj (nebo, že by se vytlačovali i ze dna? :-) ). Také tyto druhy rostlin: Hygrophila, Ludwigia, Alternanthera pokud jsou emerzní z pěstírny, tak velmi těžko přechází do submerzní formy, většinou se přechod vůbec nezdaří.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 27 Aug 2003 08:20 am

Aha cize mi odporucas nehnojit. S tymi panciernickami mas pravdu, oni mi vyryju tieto rastlinky ale preto lebo nemaju korienky. Teraz skusam nechat tieto rastlinky volne plavat v akvariu a pockat ci sa im vytvoria korienky a az potom ich zasadit. Bohuzial zatial ziadne korienky nevytvaraju. Cital som, ze ked zasadim emerzne pestovanu rastlinu do vody tak ona zacina postupne prijimat ziviny listami a ze korene stracaju tym padom na vyzname a sluzia uz len na uchytenie.Mozno je to aj moj pripad, lebo rastlinky su pekne len vzdy ta cast co je pod strkom mi odhnije mesto toho aby vytvorila korienky. Este by som doplnil, ze vsetky rastliny mam od Rataja, lebo ine u nas nedostat. Listove rastliny mam pekne najma Echynodory, ani na ostatne sa nemozem stazovat akurat s tymi korienkami mam problemy.

K tomu Rasobijcovi. pouzivam ho kvoli riasam. A tiez z casu na cas pouzijem aj Alizit - ten zabera. S riasami nemam velke problemy, mam v akvariu zelenu riasu na skle a niekedy aj na starych listoch ale je to v norme. Teraz ako som zvysil osvetlenie (mal som 2x 25W AkvaGlo) na 2x25W a 2x 18W sa mi tesne pod hladinou, na listoch Vallisnerie vytvorila zelena vlaknita riasa, ale s tym asi nic neurobim, proste je tam vela Wattov ale kvoli vyske akvaria 50 cm tam tolko potrebujem, lebo ked som mal len 2x 25 W tak sa mi na spodku na skle vytvarala po pridani Brutusa od Rataja hneda riasa.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod skala » 27 Aug 2003 08:35 am

no, myslim ze sme sa zhodli Asterix. Aby sme si rozumeli ja skala z Vai-om.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod majko » 27 Aug 2003 09:46 am

1.Aky obsah CO2 mas vo vode? 2.Ake stare je Tvoje akvarko? V literature sa spominaju podobne priznaky v suvislosti s nevyhovujucim substratom. To znamena, ze substrat je bud prilis stary (preto moja otazka 2.) alebo prilis utlaceny. Ak doneho pichnes na par miestach npr. spajlov a unikaju z neho bublinky tak v dne prebiehaju hnilobne procesy (npr. denitrifikacia). Voda by mala velmi,velmi pomaly prudit substratom. Tak sa zamedzi problemom zo substratom.
Korene rastli zacnu hnit ak ich okolie nema dostatok kyslika. Tento kyslik musia do okolia dopravit korene rastlin. To mozu len vtedy ak maju vo vode rastliny dostatok zivin (npr. Fe, Po4) a CO2. Vtedy prebieha fotosynteza pri ktorej sa vytvara kyslik. Pri najsilnejsom osvetleni (asi okolo obeda) by mali rastlinky vytvarat malinke bublinky (viac alebo menej). Co cely tento proces brzdi je napriklad vysoky obsah NO3 (nad asi 50mg/l). Za tuto otazku budem asi hned zastreleny, ale predsa: Ake mas parametre vody? (NO3,KH,PH).
Co este moze teoreticky byt problem je Tvoja vymena vody. 30% akvarka je relativne vela. Mozu sa tym vyrazne zmenit parametre vody (PH, KH a tym osmoticky tlak) a to rastlinam nemusi prospiet. Skus par krat menit 15% vody kazdy tyzden. Ale tento posledny typ je naozaj teoreticky (aj ked ja som podobny problem mal).
Ak mas v akvarku riasy tak to ma nejaku pricinu. Ta zavisi od toho aky typ rias mas. Ak pouzivas prostriedky proti riasam likvidujes dosledok a nie pricinu rias. Neviem ake maju ostatni skusenosti, ale mne taketo prostriedky nikdy nepomohli (Okrem toho ovplyvnuju rast rastlin). Mal by si najst preco mas tolko rias. Casta pricina rias byva pri prerybnenom akvarku vysoky obsah NO3 a PO4.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod skala » 27 Aug 2003 11:05 am

majko, myslim ze by z teba nebol dobry lekar. ale to je subjektivny nazor. neviem sa zbavit pocitu pri tvojom poslednom prispevku, ze je to tak trochu ako by som cital Novy Cas. taky negativny pocit mam z toho.

no zastreleny urcite nebudes! :D

uvidime, co nam asterix povie
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod majko » 27 Aug 2003 12:20 pm

skala napísal:majko, myslim ze by z teba nebol dobry lekar. ale to je subjektivny nazor. neviem sa zbavit pocitu pri tvojom poslednom prispevku, ze je to tak trochu ako by som cital Novy Cas. taky negativny pocit mam z toho.

Som rad, ze to prezijem :D . Velmi rad by som vedel co tym myslis. Znamena to, ze si vymyslam :?: . Ak chces ku kazdej jednej informacii, ktoru som napisal som ochotny Ti napisat zdroj z ktoreho to mam :!: Vela z toho som zazil a vyskusal na vlastenej kozi. Takze ,ak mas argumenty s ktorymi chces som mnou debatovat sem snimi. Ja velmi rad ozrejmim kazdu nejasnost. Ale chcel by som argumenty nie pocity. Tie prenechaj Novemu Casu :D . Cakam....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 27 Aug 2003 12:25 pm

Momentalne mam doma len test od Rataja na pH vody. Voda z vodovodu ma pH okolo 7,2 a po pridavani CO2 mam okolo 6,6. Substrat mam stary nieco vyse tristvrte roka (vtedy som prebudoval cele akvarium).
Hnilobne procesy? No to mozno, lebo ako som uz spominal, ked kupim nejaku novu rastlinku a zasadim ju tak co je pod strkom to zhnije a raslinka sa rozpadne.Ale ta cast co je nad substratom ta ostava cela a pekna, dokonca rastlinka rastie dalej len proste ta cast co pichnem do dna zas zhnije namiesto aby pustila korene. Na druhej strane keby bolo zle dno tak si myslim, ze aj Echynodorom a Vallisneriam by korene odumierali tiez,nie?
K tomu mnozstvu ryb. Dost casto citam clanky na internete-hlavne ceskych akvaristov Luckyho a Dadmana a oni maju este vacsi pocet rybiek a vsetko im funguje.Tam som sa docital, ze treba vytvorit prostredie aby bol zachovany kolobeh ryby-rastliny-ziviny. Ja mam husto zarastene akvarium s krasnymi Echynodormi a vallisneriami a inymi rastlinami, tie vsak neviem zakorenit. Co ryby vyprodukuju to rastliny spotrebuju-pri odkalovani mam uplne ciste dno, vobec sa mi nevytvara detrit. Podla mna to znaci, ze rastliny a bakterie na dne akvaria dokazu rozlozit a spotrebovat detrit.
K riasam. Podla mojich pozorovani sa vytvoria vtedy, ked pridam davku hnojiva - cim si myslim prudko narastie mnozstvo zivin. U mna riasy zacinaju az okolo 2 tyzdna od vymeny vody,vtedy ich zoskrabem zo skla a zas mam pokoj. Cital som ze akvarko bez rias neexistuje, len sa treba snazit ich udrzat na prijatelnej urovni a myslim, ze to sa mi viac menej dari.
Este by som sa chcel spytat na to bublanie rastlin, moje rastlinky nebublaju a ked pridam viac CO2 tak mam pocit ako keby rybky mali malo O2. Cital som ze to moze byt aj tym, ze maju malo svetla. Preto som aj zvysil osvetlenie na sucasnych 86W, co si myslim, ze je dost.
Na zaver par otazok do plena. Ako dlho denne pustate CO2 do akvaria? Preco mi nebublu rastlinky, ked na druhej strane maju dost svetla a dobre rastu? V com moze byt chyba, ked po pridavani co2 mam pH okolo 6,6 rastliny nebublu a rybky su u hladiny a lapaju po vzduchu? Cital som, ze v akvariu aj ked pridavam CO2 rastliny dokazu vytvorit dostatok O2.
Dakujem.

Inak ma velmi tesi Vas zaujem a Vase odpovede :D som rad, ze sa mi snazite poradit. Paci sa mi tato stranka :D
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Vai » 27 Aug 2003 12:41 pm

Viditelné "bublání" rostlin, či-li intenzivně probíhající fotosyntéza potřebuje dostatek světla. Pokud sytíš vodu CO2 je nutné silné osvětlení, jinak tam pouštíš CO2 zbytečně, rybky lapají u hladiny po vzduchu, což značí, že je na úkor kyslíku nadbytek CO2, který rostliny nestačí při slabším osvětlení využít.
Pozor ! nepočítej sílu osvětlení podle příkonu zářivek ve wattech. Tam může být ten problém. Jsou zářivky které mají při stejném výkonu mnohem větší svítivost (světelný tok) v lumenech než jiné typy, které mohou dávat v porovnání často jen třetiné množství světla - to je případ zrovna tebou používaných trubic Aqua-Glo - viz http://planta.aquariana.cz/zarivky_01.htm
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod skala » 27 Aug 2003 12:45 pm

Asterix, stary substrat to nie je. To by som povazoval, az po takych 3 rokoch.

Nie je dno ulahnute - nie je v nom prilis malo kyslika?

Echinodor (I) je mohutna rastlina - silna a Vallisneria je hadam jedna z najodolnejsich.

A k rybam - no neviem ten pocet - zrataj si ale dlzku tela - resp. ich objem.

Nechaj detrit, inak vyzera mi to na to, ze sa ti mozno nedostava do strku, je tak? Ked tak usilovne odkalujes?

Hnojivo - skus hnojit (ak?) v mensich davkach, rovnake mnozstvo dajme tomu, len nie raz za tyzden / mesiac ale co ja viem aj denne.

86 W je dost, ak vymienas trubice. Ak aj nie, je to zrejme dost tiez. A bublanim myslis asi to co sa nazyva gutaciou u suchozemskych rastlin. No to ani necakaj, leda pre velmi cerstvej vode - velkom jej mnozstve alebo pri urcitych druhoch, alebo silnom osvatleni. Napr. Riccia fluitans myslim za silneho prisunu svetla "bubla"

No a ku O2 - neviem ci nahodou tvoj substrat ako som hore naznacil nie je nedostatocne prevzdusneny. Asi si vytvoril prilis anaerobne podmienky, a ono to funguje, ale spotrebuva to viac kyslika, trochu to mozno "prekypri". Pisal si myslim, ze vzadu mas aj 12 cm, to je dost aj na rastlinkara. Len nezabudaj, ci ti ryby ani nemusia, a rastliny zase vela O2 nemusia, oni ho spotrebuvaju len pri nedostatku svetla, t.j. rastliny dychaju v noci za normalnych okolnosti, presne ako aj les.

To CO2 by som radsej nepouzival, podla vsetkeho mas rastliny v kondicii.

A co sa tyka hnojiva, poobzeral by som sa po PMDD.

cau
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 27 Aug 2003 12:50 pm

Mam doma este SunGlo 1x25W a 1x18W skusim ich vymenit s AkvaGlo a uvidim co to spravi. Lenze SunGlo som uz kratku dobu pouzival (maju spektrum denneho svetla) a vytvarali sa mi riasy. Prave preto som presiel na akvaGlo. V akva predajniach mi radili, ze nieje dobre kombinovat svietidla, lebo sa tym vyrusi ich spektrum vyzarovania. AkvaGlo ma spektrum podporujuce rast rastin a to mozem potvrdit. SunGlo je denne svetlo a sposobuje riasy. Ale ma zas ovela vacsiu svietivost. Mam doma este Silvanie Grolux a myslim Akvastar? No skusim tam dat najprv tie SunGlo a pustim CO2 uvidim co to spravi. Spravime z mojho akvaria pokusne laboratorium :D :D
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 27 Aug 2003 13:08 pm

Skala, Detrit "odkalujem" tak raz za 2 tyzdne ked vymienam cast vody takze dva tyzdne mozu prebiehat procesy rozkladu bez mojho zasahu. Vies ja sa venujem tiez uz dost dlho akvaristike a myslim, ze co to o tom viem, takze principy fotosyntezy su mi zname. Ja mam skor pocit, ze by to mohlo sposobit toto horuce leto, lebo teplota mi poskocila na 28-29°C a drzi sa. obcas to schladim na 25 tym ze vymenim 10 l vody za studenu ale za par hodin to zas stupne.S tym okyslicenim dna to neviem. Podne filtre sa volakedy pouzivali prave na to aby dodali detrit a o2 pod substrat a dnes sa zavrhuju. V prirode mas tiez dno ktore nikdo neokyslicnuje a vidis tam to funguje.
Alebo to je tym, ze tieto rastlinky Rataj vypestoval v skenniku a vtedy boli nutene prijimat ziviny korenmi ale po presadeni do vody maju dostatok zivin vo vode a tym funkcia korenov zanika, sluzia vlasne len ako uchytenie rastlin.

Skala, a k tomu hnojeniu. To mas pravdu to mam odskusane, ked hnojit tak casto trebars aj kazdy den a v malych davkach.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod majko » 27 Aug 2003 13:29 pm

Asterix napísal:Momentalne mam doma len test od Rataja na pH vody. Voda z vodovodu ma pH okolo 7,2 a po pridavani CO2 mam okolo 6,6.

7.2 je hodnota z vodovodu alebo v akvariu bez CO2?Zisti kolko mas PH bez pridavania CO2. Ak by to bolo 7.2 tak skok s 7.2 na 6.6 za hodinu je obrovsky!!!
Asterix napísal:Substrat mam stary nieco vyse tristvrte roka (vtedy som prebudoval cele akvarium).

To by teda problem nemal byt.
Asterix napísal:Hnilobne procesy? No to mozno, lebo ako som uz spominal, ked kupim nejaku novu rastlinku a zasadim ju tak co je pod strkom to zhnije a raslinka sa rozpadne.Ale ta cast co je nad substratom ta ostava cela a pekna, dokonca rastlinka rastie dalej len proste ta cast co pichnem do dna zas zhnije namiesto aby pustila korene.

Dolezite je ci po pichnuti do dna unikaju bublinky ak ano ide o N alebo NO2a to sposobuju hnilobne procesy.
Asterix napísal:Na druhej strane keby bolo zle dno tak si myslim, ze aj Echynodorom a Vallisneriam by korene odumierali tiez,nie?

Su rastliny ktore sa dokazu z nevhodnymi podmienkami vysporiadat lepsie ine horsie
Asterix napísal:Co ryby vyprodukuju to rastliny spotrebuju-pri odkalovani mam uplne ciste dno, vobec sa mi nevytvara detrit. Podla mna to znaci, ze rastliny a bakterie na dne akvaria dokazu rozlozit a spotrebovat detrit.

Preco teda odkalujes ked mas ciste dno? Ale keby to bolo tak ako pises tak si vynimka.
Asterix napísal:K riasam. Podla mojich pozorovani sa vytvoria vtedy, ked pridam davku hnojiva - cim si myslim prudko narastie mnozstvo zivin. U mna riasy zacinaju az okolo 2 tyzdna od vymeny vody,vtedy ich zoskrabem zo skla a zas mam pokoj. Cital som ze akvarko bez rias neexistuje, len sa treba snazit ich udrzat na prijatelnej urovni a myslim, ze to sa mi viac menej dari.

Ja som si urobil nespravny zaver, ze mas problem s riasami. Myslel som, ze preto pouzivas ten prostriedok proti riasam od Rataja.

Asterix napísal:Este by som sa chcel spytat na to bublanie rastlin, moje rastlinky nebublaju a ked pridam viac CO2 tak mam pocit ako keby rybky mali malo O2. Cital som ze to moze byt aj tym, ze maju malo svetla. Preto som aj zvysil osvetlenie na sucasnych 86W, co si myslim, ze je dost.

CO2 nieje jedina podmienka fotosyntezy. Velmi dolezity je fosfor ale to by nemal byt problem. Dolezite je vsak aj zelezo. Je sucastov enzymov, ktore pomahaju tvorit chlorofyl potrebny pre fotosyntezu. Skus si kupit test na Fe a zmerat Tvoju akvarijnu vodu. V akvarku by malo byt asi 0.2 mg/l zeleza. Rastliny niesu totiz schopne spracovat akekolvek zelezo. Ak sa totiz zelezo dostane do styku s kysikom zoxiduje a stava sa pre rastliny nedostupnym. To sa napriklada deje vo rychlom filtri. Ta divna masa co vyjde z filtra pri cisteni obsahuje vela zo zeleza a manganu.
Asterix napísal:Na zaver par otazok do plena. Ako dlho denne pustate CO2 do akvaria? Preco mi nebublu rastlinky, ked na druhej strane maju dost svetla a dobre rastu? V com moze byt chyba, ked po pridavani co2 mam pH okolo 6,6 rastliny nebublu a rybky su u hladiny a lapaju po vzduchu? Cital som, ze v akvariu aj ked pridavam CO2 rastliny dokazu vytvorit dostatok O2.

Ja pustam CO2 cely den aj v noci. Problemy som s tym zatial nemal. Ja pustam do mojeho akvarka asi jednu "bublinku"/s. Pod bublanim si ale nemozes predstavovat, ze to vyzera ako ked voda vrie. Bud su to malinke bublinky, ktore ako taka retiazka stupa k hladine, alebo niektore rastliny vytvaraju na spodnej strane list male bublinky, ktore sa spajaju do vacsich a tie raz za cas idu k hladine. To bublinkovanie znamena, ze voda nieje schopna absorbovat tolko kyslika a prebytocny unika.
To co si cital je pravda. Ja uz roky nepouzivam vzduchovaci kamienok a vzdy to pri mne fungovalo. Velmi dolezite je stanovit obsah CO2 vo vode. pod 10mg/l je to malo do 20 mg/l optimum a nad 40 mg/l je to nebezpecne pre ryby. Obsah CO2 stanovis pomocou pH a KH.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod jacik » 27 Aug 2003 13:33 pm

-s umelym hnojivom velmi opatrne, RASOBIJEC by som hodil rovno do kosa

-panciernicky ked nejaku rastlinku vyryju tak neposkodia korienky, tzn. ze ked rastlinka nema korienky tak za to panciernickovia nemozu

-aj ALGIZIT by som hodil do kosa

-kym nevies kde je problem tak co2 zatial vypni, akvarium musi fungovat aj bez umeleho dodavania co2 a navyse pokial ho dodavas vela tak ublizujes nielen rybam ale aj rastlinam

-a potom je tu este ine riesenie. ak ti niektore rastlinky pekne rastu a ine nie tak tie co nerastu daj niekomu a ty pestuj tie ktorym sa dari a sem tam vyskusaj nejaku novu ci sa ti neuchyti. nemozes mat vsetko. ani v prirode nerastu vsetky rastliny vsade. :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod skala » 27 Aug 2003 13:52 pm

Asterix tie zmeny teploty tiez nie su ziaduce. Je to iba malickost, a reaguju na to viditelne najma ryby, ale aj na rastliny to posobi. Nie je to tak vidno, cize ten proces je pomaly, ale isty.
Ale myslim, ze v tom problem u teba nebude.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 27 Aug 2003 14:20 pm

majko Vodovod ma okolo 7,2 pH a po pridani co2 po urcitom case, samozrejme ze nie za hodinu dosiahnem hodnotu pH okolo 6,6. Z dna mi neunikaju ziadne bublinky takze tam N ani NO2 asi nebude alebo presnejsie nebude tam nejaka velka davka.
K tomu PMDD - Cital som o tom vela, ale mozno som moc pohodlny na to alebo nemam cas ani chut zhanat komponenty (keby to niekdo predaval ako celok tak mozno :D ) Inak som cital, myslim ze u Rosika, ze mu PMDD sposobovalo sinice a v jeho fore sa viacero ludi na to stazovalo.
Neviem ci ste citali alebo nie Dadmanov denik na www.dadak.cz ma nadherne akvarium a pre mna je jeho akvarium taky ciel co by som chcel dosiahnut. V starsom akvariu dosiahol biologicku rovnovahu, takze nemusel pouzivat ziadne hnojiva a ani CO2. Ma akvarium plne ryb a rastlin a bez rias. Tak toto by som chcel raz dosiahnut :D
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 27 Aug 2003 14:26 pm

Skala No s tou teplotou je to tazke. Byvam v panelaku a aj ked mam akvarium na opacnej strane ako okno a stiahnute rolety teplota vzduchu je vysoka a tym padom sa aj teplota akvaria vyrovna s nou. :(
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod bolek » 27 Aug 2003 14:39 pm

Objednať komplet PMDD si môžeš u Viridisa (aj na dobierku) a netreba sa toho báť. Každé akva je iné, takže netreba sa ohliadať len za jedným príkladom, keď ďalší dvaja ho vrele doporučujú. Ja osobne, momentálne tiež skúšam čo to urobí... Ak nezečneš dávkovať povolené maximá, ale iba pekne pomaličky navykneš rastlinstvo na pravidelný prísun živín nemôžeš nič pokaziť.
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod salik » 27 Aug 2003 22:11 pm

Asterix napísal: V akva predajniach mi radili, ze nieje dobre kombinovat svietidla, lebo sa tym vyrusi ich spektrum vyzarovania.

:shock: :P :)

Asterix napísal: AkvaGlo ma spektrum podporujuce rast rastin a to mozem potvrdit. SunGlo je denne svetlo a sposobuje riasy. Ale ma zas ovela vacsiu svietivost.

:arrow: http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=1646#1646
:arrow: http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=2488#2488
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 28 Aug 2003 07:14 am

Salik Dik za ozrejmenie. Mozem Ta poprosit aby si mi odporucil vhodne osvetlenie? Philips TLD 965 a TLD 950 som u nas (BA, TT, NR,GA,SA)nevedel zohnat. Vraveli mi ze ak chcem tak objednaju celu sadu(myslim ze 25 ks). Mam kryty od atmana na 2x75 cm a 2x60 cm dlhe ziarivky. Myslim ze na tie 60cm by som nieco aj zohnal ale 75 cm nie je standartna velkost :cry:
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod salik » 28 Aug 2003 07:22 am

Asterix napísal:Salik Dik za ozrejmenie. Mozem Ta poprosit aby si mi odporucil vhodne osvetlenie? Philips TLD 965 a TLD 950 som u nas (BA, TT, NR,GA,SA)nevedel zohnat. Vraveli mi ze ak chcem tak objednaju celu sadu(myslim ze 25 ks). Mam kryty od atmana na 2x75 cm a 2x60 cm dlhe ziarivky. Myslim ze na tie 60cm by som nieco aj zohnal ale 75 cm nie je standartna velkost :cry:

prebehni si par tem v sekcii technika ohladne osvetlenia -

viewtopic.php?t=12
viewtopic.php?t=327
viewtopic.php?t=263
viewtopic.php?t=65
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Ceco » 28 Aug 2003 08:07 am

Asterix napísal:Ja mam skor pocit, ze by to mohlo sposobit toto horuce leto, lebo teplota mi poskocila na 28-29°C a drzi sa. obcas to schladim na 25 tym ze vymenim 10 l vody za studenu ale za par hodin to zas stupne.


Tomu by som sa vyvaroval. Skokove zmeny teploty nie su vobec prospesne ako pre ryby tak ani pre rastliny, myslim, ze nieco naznacil uz aj skala. Menej problemov narobis, ak teplotu nechas taku aku mas. Pripadne mozes skusit pouzit ine sposoby, ako napriklad fukanie ventilatorom na sklo akvaria, kotry sice nie je bohvie ako ucinny, ale mozno pomoze schladit vodu tak o 1 stupen.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.