Ryby vedia počítať, tvrdia vedciVšetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ryby vedia počítať, tvrdia vedci

Odoslaťod Stafe » 26 Mar 2008 16:21 pm

"Získali sme dôkazy, že ryby prejavujú základné matematické znalosti," povedal britskému denníku The Guardian psychológ z Padovskej univerzity Chistian Agrillo.

Agrillo sa so spolupracovníkmi zameral na rybičky nazývané živorodka komária, ktorých pôvodným domovom boli severoamerické vody, ale medzitým zdomácneli aj v Európe. K predpokladu, že ryba vie počítať, dospeli vedci potom, čo zistili, že obťažované samičky dokážu pred dotieravými samcami zmiznúť do väčšieho húfu.

Skúmané rybky umiestnili do ústrednej nádrže, oddelené z dvoch strán od nádrže s rozdielne veľkými húfmi rýb. Rybky v hlavnej nádrži vystavili obťažovaniu a tie neomylne zamierili k najväčšiemu húfu, aj v prípade, že sa k nemu nemohli pridať. Vedci tiež experimentálne dokázali, že ryby dokážu rozlišovať medzi húfmi s veľkosťou jednej alebo dvoch rýb, dvoch alebo troch, troch alebo štyroch rýb. Nepoznajú však rozdiel medzi húfom štyroch alebo piatich rýb.

V prípade vyšších počtov vedeli skúmané ryby rozlíšiť, ktorý húf je výrazne, napríklad dvakrát väčší. Pri menších rozdieloch - trebárs 12 a 16 rýb - už mali s rozlišovaním problém. Výskumný tím z toho usúdil, že živorodky pravdepodobne používajú rozlišovací systém, počty a hrubý odhad preto, aby si dokázali uvedomiť rozdiel.

Matematické vlohy majú aj iné zvieratá, napríklad papagáje, fretky či potkany. Tréningom možno ich schopnosti počítať, sčítavať a odčítavať ešte prehĺbiť.

Vrodený talent majú aj levy, aspoň pokiaľ ide o počítanie cudzích samcov blížiacich sa k ich svorke. Ak začujú rev osamelého pútnika, vyšlú zo svorky dve alebo tri samice, aby to preverili. Pokiaľ sa blížia k teritóriu dvaja cudzí samci, uvítací výbor sa skladá zo štyroch samíc.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/
Obrázok používateľa
Stafe
 
Príspevky: 71
Obrázky: 5
Založený: 27 Jún 2007 17:24 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Odoslaťod VLADY » 26 Mar 2008 19:37 pm

Po podobných článkoch ma napadne len jedno Aj vedci sú len ľudia ..aj vedci sa musia niečim živiť.... 8)
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod jojo » 26 Mar 2008 19:44 pm

Obrázok používateľa
jojo
 
Príspevky: 193
Obrázky: 66
Založený: 27 Apr 2006 19:26 pm
Bydlisko: Tren?ín


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.