
Pre vzdelaniachtivych akvaristov davam do pozornosti 3 studie o samoregulacnych mechanizmoch na udrzanie stabilneho mnozstva jedincov v koloniach zivorodiek (gupiek). Vo vsetkych pokusoch sa vylucil nedostatok potravy, nedostatok kysliku a znecistena voda, ktore sami o sebe su externy regulacny faktor. Ak akvarista dokaze tieto tri zakladne veci zabezpecit, jediny limitujuci faktor pre velkost kolonie sa stane "kapacita nadrze".
Najzaujimavejsie casti, volne prelozene:
1.a Studia opisuje ako sa v 5.5 litrovej nadrzi stabilizuje kolonia na 9 jedincov, bez ohladu na pociatocny stav. Po dosiahnuti "kapacity nadrze", mlade ryby uhynu bez zjavnej priciny, su zozrate alebo prestanu rast, kym im neuvolnia misto dospele ryby (prelovenie alebo prirodzeny uhyn).
1.b V studii bolo pozorovane, ze bez zasahu sa prirodzenym vyberom v kolonii stabilizuje pomer samcekov ku samickam na 1:2.
2. Zaverom studie je, ze v pripade nizkej hustoty osadky, samicky zvolia strategiu na co najvacsie mnozstvo potomstva.V hustych koloniach, kde je vyrazny tlak okolia na prezitie (potrava, unik,..), samicky znizia pocet vajicok a zvacsia ich velkost, co ma za nasledok mensi pocet potomstva, ale s vyssou porodnou hmotnostou/velkostou na poskytnutie konkurencnej vyhody.
3.a V kazdom akvariu je lahke pozorovat, ze dospele jedince sa priblizia k poteru na "otestovanie" ich reflexov. Ak mlade rybky zareaguju dostatocne rychlo a ujdu, dospele ryby ich uz dalej nenahanaju a stratia o ne zaujem. V husto obyvanych nadrziach je vsak casty jav, ze dospele jedince (casto aj cela skupina) zurivo nahana mlade rybky az kym ich nezozeru. Mozny dovod na vysvetlenie je, ze v pripade dosiahnutia "kapacity nadrze", poter ma spomalene reflexy (ci uz z dovodu nadlimitneho mnozstva hormonov od vsetkych ryb alebo inych nepopisanych latok, pripadne nedostatok priestoru na unik). Pomalsi pokus o unik je dospelymi rybami vyhodnoteny ako pokyn na utok.
3.b Pridanie nepribuznych druhov do akvaria moze mat pozitivny vplyv na prezitie poteru. Jav nie je dostatocne preskumany na vysvetlenie ako to funguje, ale je casto pozorovany.
Viac info ->
1. https://sci-hub.tw/10.2307/1436074
2. https://sci-hub.tw/https://doi.org/10.1 ... .tb03573.x
3. https://sci-hub.tw/10.2307/2422539