Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
311
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
116
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
125
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
9
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
107
15%
Nepouzivam substrat
25
3%

Celkový počet hlasov : 715

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Bubka19 » 04 Nov 2018 12:34 pm

Ja som mám tiež o tom už niečo načítané, ale tu som sa dozvedel asi najviac. Fakt super užitočné príspevky.
Bubka19

Založený: 04 Nov 2018 12:31 pm

Reklama

Odoslaťod freem1 » 05 Nov 2018 19:12 pm

Prosim Vas, ake mate skusenosti s tym tmavsim strkom Hagen?
Je to kremicity strk alebo?
Ake ma vyhody a nevyhody?
https://akvaland.sk/2821-akvarijny-strk ... 1-2mm.html
Dakujem.
freem1

Založený: 16 Jan 2018 11:55 am

Odoslaťod snajprik » 06 Nov 2018 00:00 am

Čo zas vymýšľaš za ptakoviny, normálne kúp dve balenia 8L Platinum soil power 38€ ťa nezabije a ušetríš na hnojení, stačí zopár bubliniek CO2...
Obrázok používateľa
snajprik

Obrázky: 38
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Odoslaťod matus.galan » 06 Nov 2018 00:04 am

Normalny strk, prirodna farba, jemna zrnitost...neviem co v tom budes sadit ale tu niesu ziadne plus alebo minus. Substrat kupujes podla toho co budes v akva sadit alebo replikujes biotop alebo len vymyslas :)
Obrázok používateľa
matus.galan

Obrázky: 3
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 00:34 am

Platinum Soil asi nechcem, lebo zevraj je s tym viac problemov a neviem co este - tvrdi to viacero skusenych akvaristov. Je to najma o marketingu. Akoze isto to ma nieco do seba, ale zazrak to neni.
Preto uvazujem nad tym strkom Hagen, lebo teraz co tam mam ten prirodny strk, tak trochu sumi v octe.
Mam rastlinne akvarium od nenarocnych az po narocne rastlinky s roznou osadkou ryb.
freem1

Odoslaťod Azaza3l » 06 Nov 2018 01:21 am

Vyhody:lacnejší, ťažší nez platinum soil a jemu podobné. Nevýhody :je to inertný substrát čiže sám o sebe neovplyvňuje vodu takmer vôbec ani negatívne ani pozitívne. Ak ti sumi substrát ktorý máš a chceš hagen, tak si ho kúp.
Obrázok používateľa
Azaza3l

Obrázky: 6
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 08:53 am

A mam dat pod ten Hagen aj zasobny vyzivny substrat alebo radsej nie? Lebo niektory hovoria, ze nie a niektory zase, ze ano. Tak teraz neviem. Ak ano, tak preco ho pouzit, a ktory?
freem1

Odoslaťod snajprik » 06 Nov 2018 11:32 am

:) čistý piesok je pre cichlidy, tlamovce proste pre ryby čo vŕtajú do dna, pre rastliny nevhodne. Kombinácia piesok a výživový substrát je pre chudobných rastlinkárov, ako som ja. Keď som riešil v 600L rastlinne akva vyšlo ma to za cca 16€ 75kg filtračného piesku a 20L substrát pre vodne rastliny, komplet dno, problém je, že nesmieš presádzať rastliny a nesmieš mať žiadne ryby čo ryjú do dna, lebo keď sa ti dostane výživový substrát nad piesok môžeš vypustiť akva a nanovo zakladať. Ale keď máš peniaze a chceš rastlinne akvarko tak najlepšia a najkvalitnejšia možnosť je sušená čierna hlina, som sa buchol po vrecku a do 300L nádrže som použil Platinum soil kvalita/cena bezkonkurenčná oproti konkurencii, mam ho tam 9 mesiacov a ani jeden cent neľutujem. Neplava, drži tvar, rastlinky v ňom rastu podstatne lepšie ako v hocičom inom, presadzaj môžeš do zblbnutia, ryby môžu ryť do dna koľko chcú, stabilizuje vodu aj ked jeho schopnosť nieje neobmedzena. Len si treba uvedomiť že už ta čierna hlina je kvalitne hnojivo, tak že do vody už netreba nič, alebo len veľmi malo liať živín. A aj tie najnáročnejšie rastlinky rastu do krásy.
Voda pekne cirkuluje v substráte a funguje ako ďalší filter, pekne sa odkaluje, jeho nevýhoda je len cena.
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 11:59 am

A budu mi stacit 2 balenia toho Platinum Soil 8l Powder do 112 litroveho akvaria s plochou dna 80x32 cm? Tych 40 € by som uz obetoval.
Ten Platinum Soil potrebuje nejaky cas na zabehnutie? - ide mi o to, ze teraz mam vela rybiek a aj rastliniek. Mozem tam hned dat tie rybky a rastlinky?
Ako vyzera a posobi v akvariu s rastlinkami a rybkami? Nerozpadne sa po dlhsej dobe?
freem1

Odoslaťod Hora » 06 Nov 2018 13:13 pm

@freem1
už si konečne vyber niečo,lebo čítať dookola ten-onen,výhody-nevýhody,tmavý-svetlý presahuje už hranice nerozhodnosti.To samé bolo s osvetlením,hnojením.Tvoje akvárium riešiš ešte aj na bicyklovom fóre,ťaháš z ľudí konkrétnu odpoveď,ale každý máme iný vkus.
Dostal si mnoho nasmerovaní a napriek tomu robíš aj tak podľa seba,napr.prehnojuješ neprimerane terajšiemu stavu.
Tu máš kalkulačku a buď konečne rozhodnejší
https://sk.aqua-fish.net/clanky/substrat-akvaria
Obrázok používateľa
Hora

Obrázky: 8
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 13:24 pm

Ked uz, tak teraz nehnojim a bude tomu asi 3-4 tyzdne.
Ten strk co tam mam je nevyhovujuci, kedze sumi a preto ho chcem vymenit. Mal som to urobit hned na zaciatku, ked som kupil akvarium, ale bolo to moje prve akvarium a nemal som ani sajnu, ze sa robi nejaky octovy test a dalsich milion veci, o ktorych som vtedy vobec nevedel. Postupne som zacal riesit jednotlive veci, ako CO2 flasu a s tym suvisiace veci ako ihlovy a elektromagneticky ventil, pocitadlo bublin, difuzor a atomizer, novy vonkajsi filter, hnojiva, krmiva atd.
Preto teraz riesim nove dno a nechcem zase urobit nejake chyby, ktore budem potom neskor lutovat.
A necham si rad poradit od "snajprika", kedze on spomenul ten Platinum Soil.
"Hora" - neviem preco spominas bicyklove forum, ked to bolo uz davno predtym.
freem1

Odoslaťod Hora » 06 Nov 2018 13:32 pm

pretože sa tu stále točíš dookola,Platinum si sa pýtal a bol rozhodnutý 24.7
5.11 napíšeš,že Platinum asi nechceš
teraz už znova áno
a bicyklistom píšeš,že na Akve sa človek poriadnej a konkrétnej odpovede nedočká,ja sa divím,že ešte niektorí majú s tebou súcit
Obrázok používateľa
Hora

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 13:57 pm

Hej pisal, ale to bolo davno, tak neviem naco to riesis :!: :!: :!:
A ano riesim to opat, lebo som amater zaciatocnik a neviem sa rozhodnut - kebyze to viem tak to tu asi nepisem.
freem1

Odoslaťod Hora » 06 Nov 2018 17:03 pm

čo sa nevieš? rozhodnuť? ,
to nemá nič spoločné so začiatkami,v niektorých prípadoch tvoje rozhodovanie začína byť choré vzhľadom na dlžku niekoľkých mesiacov

ak nechápeš kam mierim :arrow: človek,ktorý je odkázaný do témy led osvetlenie napíše toto?
..ta tema stoji za prd
..honi si tam na 20 stranach svoje zakrnele ego nejaky dilino co svetlo nema este asi ani dnes
Obrázok používateľa
Hora

Odoslaťod freem1 » 06 Nov 2018 18:01 pm

Ano neviem sa rozhodnut, lebo nepoznam Platinum Soil a nemam s nim ziadne skusenosti - comu na tom nechapes???
freem1

Odoslaťod igor38 » 06 Nov 2018 20:18 pm

Keď sem píšeš tak určite vieš písať aj čítať,tak prečo to nerobíš.Nikto ti nedá presný návod na akvárko,lebo sme každý iný a páčia sa nám iné veci.Pýtaš sa na veci ktoré si vieš prečítať buď tu alebo na iných forach alebo stránkach výrobcov.Ale nech sa darí a veľa trpezlivosti poradcom.
Obrázok používateľa
igor38

Obrázky: 93
Založený: 13 Mar 2010 17:34 pm

Odoslaťod matus.galan » 07 Nov 2018 00:54 am

Kup si ten strk Hagen a mas pokoj, nastrkaj tam k tym tvojim narocnym rastlinam do dna vyzivove gulicky alebo tabletky a vybavene.

Toto je pre teba najjednoduchsia mozna volba kedze vsetko ostatne si vyzaduje trochu viac citania aj na zahranicnych forach a podobne.

Zbytocne sa tu budes dookola tocit okolo niecoho. Ak ti ja napisem kups si Tropica vyzivovy substrat a na to daj kludne jemny strk, piesok tak budes zasa riesit v com je lepsi. Kazdy ma skusenost s niecim inym a kazdy zaklada akva podla svojich potrieb. Kapišto Pišto? Preto sa tu kazdy snazi ta naviest k tomu aby si sa rozhodol, ale nie presvedcit o tom co je pre teba najlepsie. Ty musis prist na to co chces.

Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan

Obrázky: 3
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm

Odoslaťod snajprik » 07 Nov 2018 09:43 am

Ja už do freem nekopem, myslím si, že dosť toho schytal na českom fóre, tam už sa mu i admin vyhráža, že mu da ban do konca roka :) Prdel je v tom, že keď toto fórum zapnem, tak na titulke je odkaz na časopis pre akvaristov, kde všetke jeho otázky do detailu sú vysvetlene a odôvodnene aj na 15 stranách jasne zrozumiteľne, že to uspokojí svojim obsahom každého, kto hľadá odpovede. Keby si freem našiel cca 10h času a prečítal si to, tak nájde otázky na odpovede o ktorých ani netuší :D ale čo už radšej bude spakovať pol roka fóra ...
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod matte » 07 Nov 2018 09:50 am

ja ked budem zakaldat nove, tak u mna vyhrava platinum soil, teda ak je vsetko pravda co pisu
https://www.aquascaperi.sk/substrat/pla ... -substrat/
Obrázok používateľa
matte

Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Odoslaťod freem1 » 07 Nov 2018 11:26 am

Takze z toho vsetkeho vyplyva co?
Hagen strk alebo Platinum Soil?
freem1

Odoslaťod Seraph » 07 Nov 2018 12:55 pm

Ako nic v zlom, nemozem ja nikoho sudit, ale toto je uz nekonecny pribeh,
najprv tema osvetlenie, teraz tema substraty, co bude dalej?
Takymto stylom si akvarko zalozis o 5 rokov najskor (kym sa vsetkych na vsetko povypytujes a nedajboze nieco precitas)

Snazia sa ti v kazdej teme a neviem kde este na akych forach asi vsetci povedat JEDNO:
Zalozenie akvaria je otazka INDIVIDUALNYCH PREFERENCII a vsetko su to specificke premenne, na zaklade ktorych sa musis SAM rozhodnut, co kde ako a kedy!
Som akvarista zaciatocnik, a tiez som tu hladal HOTOVE odpovede, ale tie NIE SU/NEEXISTUJU.
Rozhodnes sa pre take svetlo - precitas recenzie - kupis/nekupis - zistis ze si spravil dobre/zle
Substrat - citam recenzie - kupim/nekupim - uvidim ci dobre alebo zle.....
vsetky tieto elementy spolu suvisia a aj v pripade ze clovek casom s niecim nebude spokojny - tak bud nieco zmeni a spokojny nasledne bude (menej narocne rastliny, ziadne hnojenie), alebo preda co kupil a kupi ine...
Staci?
UZ sa rozhodni, chod do toho, co sa ti najviac pozdava, JE TO NA TEBE!!! (neches prijat zodpovednost za svoje rozhodnutie ci co)
priklad: zakladal som iwagumi 54l, kupil som moj prvy v zivote externy filter EHEIM 150 a napriek tomu, ze mi to tu niektori pisali (Hora,...) som po case pouzivania zistil, ze je slaby a ze som mal kupit silnejsi....teraz s tym vsak uz nic nenarobim a fungujem tak ako fungujem.....dokonca aj kobercovke sa ako tak dari, ziadne co2, prisposobil som sa a akvarku sa ako tak dari)
Obrázok používateľa
Seraph

Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm

Odoslaťod freem1 » 07 Nov 2018 13:59 pm

najprv tema osvetlenie, teraz tema substraty, co bude dalej?

- dalej uz nic nebude, lebo ostatne veci mam uz poriesene

Takymto stylom si akvarko zalozis o 5 rokov najskor

- ja uz akvarium mam davno zalozene

...a aj v pripade ze clovek casom s niecim nebude spokojny - tak bud nieco zmeni a spokojny nasledne bude (menej narocne rastliny, ziadne hnojenie), alebo preda co kupil a kupi ine...

- ja nechcem neviem kolkokrat nieco skusat, robit nejake pokusy a neviem co este, a nie to este nasledne predavat

...chod do toho, co sa ti najviac pozdava

- vsak pisem, ze Hagen alebo Platinum Soil - a ano neviem sa rozhodnut, lebo nemam s tym ziadne skusenosti ani vedomosti a nie nadarmo sa hovori "2 krat meraj a raz strihaj", keby to viem, tak sa to asize nepytam

Ziadal som o nazory, skusenosti, atd. s Platinum Soil aj pre ostatnych, nakolko tych nazorov nie je vela.
freem1

Odoslaťod Azaza3l » 07 Nov 2018 14:30 pm

Nazorov aj skúseností nájdeš viac nez dosť za niekoľko minút. Samozrejme aj úplne protichodných tak ako u všetkého :) Čo ti bráni kúpiť 3l vrecko a v nejakom väčšom pohári alebo malom akva odskúšať?
Obrázok používateľa
Azaza3l

Obrázky: 6
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am

Odoslaťod Seraph » 07 Nov 2018 14:45 pm

Ok moj pripad:
Pocul som ze platinum soil je fajn a ze je zo lacnejsia verzia ADA substratov.
Kupil som, mam v akvarku aj v paludarku - voda krystalovo cista, zrejme bude v tom substrate aj dost zivin, kedze mi tam odpalilo nejake rastliny pocas dry startu
Myslim si ze kupou platinum soil nic nepokazis!
Pre mna jednoduchsie riesenie ako kupovat nejake vyzivne bludy a na to davat strk apod
Obrázok používateľa
Seraph

Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.