Vonkajsi filter

Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Vonkajsi filter

Odoslaťod Seraph » 22 Jan 2023 20:13 pm

Klinecvoku napísal:Tetra Ex 1000 Plus do 250 L akvarka,môže byť?
Má niekdo s ním skúsenosť?

za mna urcite nie.....malo
Mam vsetko filtre tetra a je to po case taka bieda s prietokom....
U mamy mam v 80 litrovom akva tetra 800 a ledva ide....(i ked samozrejme po udrzbe sa to zlepsi, ale stale bieda)
do tak velkeho akva bude podla mna 1000ka zalostne malo....

Moj nazor
Obrázok používateľa
Seraph

Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm

Reklama

Odoslaťod snajprik » 23 Jan 2023 08:01 am

Tetra Ex 1000 je dobrý filter, len záleží na čo ho chceš. Pre rastlinne akva normálne zarybnene stačí v pohode, ale pre cichlidy už nie.
Filtračný objem k veľkosti akvária je cca 4% jemnej špongie. Ako objemovo by aj stačil, len napne ma oničom.
Vata sa rýchlo zaserie a púšťa biele vlákna do akvária... vyhodiť
Plastové valčeky žiadna presnosť, ako keby si tam nič nemal... vyhodiť
Uhlie jeho účinnosť je 2 týždne, dobre na zábeh a vyhodiť
konečne trochu špongie ale len cca 0,5L čo je skoro nič a keby nestačilo veľmi hrubou zrnitosťou 10 zrnitosť... veľmi mali filtračný objem
A keramické valčeky proste vypálená tehla tiež len povrch čo je nič.
Tak že ak tie sprostosti s neho vyhodíš dáš tam cca 4L špongie 30 zrnitosť a zvyšok, škvara čo sa používa na pošibovanie cesty s USS odpad, myslím že to volajú matrix, tak to bude filtrovať 10x lepšie a v pohode zvládne tvoje akva i bez rastlín.
Obrázok používateľa
snajprik

Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Odoslaťod Klinecvoku » 23 Jan 2023 12:55 pm

snajprik napísal:Tetra Ex 1000 je dobrý filter, len záleží na čo ho chceš. Pre rastlinne akva normálne zarybnene stačí v pohode, ale pre cichlidy už nie.
Filtračný objem k veľkosti akvária je cca 4% jemnej špongie. Ako objemovo by aj stačil, len napne ma oničom.
Vata sa rýchlo zaserie a púšťa biele vlákna do akvária... vyhodiť
Plastové valčeky žiadna presnosť, ako keby si tam nič nemal... vyhodiť
Uhlie jeho účinnosť je 2 týždne, dobre na zábeh a vyhodiť
konečne trochu špongie ale len cca 0,5L čo je skoro nič a keby nestačilo veľmi hrubou zrnitosťou 10 zrnitosť... veľmi mali filtračný objem
A keramické valčeky proste vypálená tehla tiež len povrch čo je nič.
Tak že ak tie sprostosti s neho vyhodíš dáš tam cca 4L špongie 30 zrnitosť a zvyšok, škvara čo sa používa na pošibovanie cesty s USS odpad, myslím že to volajú matrix, tak to bude filtrovať 10x lepšie a v pohode zvládne tvoje akva i bez rastlín.

Zobral som tu Tetru ex 1000
Klinecvoku

Založený: 04 Jan 2023 21:01 pm

Odoslaťod Seraph » 23 Jan 2023 20:33 pm

podla mna tu neslo len o velkost filtra, ktora je samozrejme postacujuca,
ale ked uz si sa tak rozhodol...uvidis......mna by po istom case zaujimalo, aku budes mat skusenost,......a mozes sa o nu tu na tomto fore podelit,
ja si stale myslim, ze co sa prietoku tyka, po istom (a ani nie velmi dlhom) case to bude zalostne....

a inak sranda, ze ked som sa toto forum pred rokmi prisiel a kupil si eheim 150 classic na 60l akva, tak vacsina mi pisala, ze bude slaby....a aj tak bolo...ale ked som uz mal kupeny, uz som to nechcel pocuvat :)
Obrázok používateľa
Seraph

Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm

Odoslaťod snajprik » 24 Jan 2023 01:16 am

Prietok je u filtra nepodstatný, sám vieš že nitrifikačnym baktériám sa najviac darí pri prietoku 5-10cm/minútu, PH 7,1-7,8 a teplota 18-26°C
U filtra je najpodstatnejšie množstvo nitrifikačnych baktérii (objem), silný prietok je skôr na škodu..
Cez leto som mal na záhrade 1000L akvárium, filter mal podobný objem a prietok ešte 2x menši. Zopár plávajúcich rastlín a trošku machu, bez dna. Voda bola čista bez rias. Preháňalo sa tam cca 500 živorodiek.
Mal som 2 koše špongie 30 zrnitosť a 2 koše takzvaného matrixu čo predávajú na štrkopieskoch 1 tona po 10€ :)
Keď porovnám svoju naplň vo filtri s tou čo ma Tetra ex 1000, tak moja ma 100x väčší objem nitrifikačnych baktérii a to vôbec nepreháňam.
Ak chceš prúdenie vody, čerpadiel na trhu je habadej, ale filter je tam na niečo úplne iné :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik

Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.