začiatočnícka 300-vkaspustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 31 Okt 2023 10:04 am

IMG_4775.JPG
IMG_4776.JPG

Toto píše Rataj o krypto, čo je zaujímavé, píše, že sa lepšie vyfarbujú v "tieni". Myslela som, že čím viac svetla, tým lepšie farby. Ale zasa dáva logiku, že so svetlom pracuje chlorofyl. Čiže čím lepšie svetelné podmienky, tým viac chlorofylu a naopak. Viď jeseň v prírode:)
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Reklama

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 31 Okt 2023 10:57 am

1. Predfilter som dnes ráno opäť vyčitila (chvalorečím mužovi,že súhlasil s takým drahým filtrom, ten sólo vyberateľný predfilter je skvelý pre začiatočníka), prikladám foto toho hnedočierneho sajrajtu a pre porovnanie aj čistých oranžových špongií. Toto tam bolo od nedele rána - 2 dni chodu. Čo robím zle? Lebo asi normálne to nie je.
Uhlím to nebolo, pozerala som vyhodené guličky a pekne držia tvar - viď foto.
2. Dnes vodivosť po hnojení cca 278. Tak pre info som odmerala vstupnú vodu z kohútika. Je okolo 210.
3. Hnojenie zatiaľ nebabrem, keďže asi idem skúsiť zmenu svietenia. Čiže iba jedna zmena. Celkom mi totiž tá ratajova podvečerno-večerná perióda vyhovuje, mám totiž večer akvárium namiesto telky:). Uvidíme.
Vlastne ak by to rotala nezvládla, ani mi to nevadí. K ostatným sa tvarom listov vôbec nehodí, stále je jej plný hladinový zberač a niekto mi ju "kosí" po 10 cm kusoch, takže každé ráno vyberám 2-3 odrezky. Páči sa mi tá Hydrocotyle leucocephala podľa videí a obrázkov. Dnes by mal jeden košíček na skúšku prísť, tak zasadím a uvidím, ako sa chytí. Ak sa ujme, bola by namiesto rotaly.
Predbežne nedávam zadnú fóliu, lebo denného svetla v rohu izby aj tak nie je moc a s čiernym krytom ešte menej. Napadlo ma spraviť si kryt s priesvitného lexanu, čo by to spravilo. Komôrky v ňom by mi hádam aj lepšie izolovali straty stúpajúceho tepla, keďže rybám kvôli thajkám kúrim na 25,3. Voda má o 5-7 stupňov viac ako vzduch v izbe..) Lexan by som zvládla vyrezať aj sama, myslím :). Robila som si už taký kryt na akva s mužovými jazernými zimujúcimi šalátmi (sú v okne a potrebujú svetlo z hora, keďže z boku od okna bude vložený kvôli chladu a priamemu slnku styrodur). Netvrdím, že arbiter elegantiae by odpadol od úžasu, ale je to funkčné 8)
4. Prestávam psychicky zvládať slimčov a novorodených ružových pancierničkov - už som bezpečne videla troch mladých v dvoch veľkostiach. Je ich tam kúpených 8 (aeneus albin)+ 4(aeneus) a to je viac ako dosť. Potrebujem predátora na kotuľky, vodniaky a ikry/poter, čo by ale zároveň nepohltal aj amano krevety, neritiny, clithony a tylomelanie, prosím radu ak má niekto nápad. Ja som nenašla nikoho vhodného.
Prílohy
IMG_4781.JPG
prepraný predfilter
IMG_4778.JPG
predfilter po 2 dňoch chodu
IMG_4777.JPG
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 31 Okt 2023 11:01 am

IMG_4782.JPG
Guličky uhlia v "koši" so zafarbeným matrixom, pekne držia tvar, takže čierny bordel na špongiách nebude uhlie.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 31 Okt 2023 11:41 am

Otázka: Má zmysel použiť matrix na voľné dno ako "substrát" suplujúci úlohu filtra pri plávajúcich rastlinách v akva bez filtra - viď foto? (ostalo mi pol vedierka bez využitia, tak by som ho takto použila, nech sa mi nekazí voda celú zimu, lebo z jazierka v koreňoch šalátov prišiel aj "život" a nechce sa mi meniť vodu ešte aj šalátom :) ).
Prílohy
IMG_4783.JPG
IMG_4785.JPG
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod lubosmihula » 31 Okt 2023 14:16 pm

Ten bordel na filtri mi pripadá ako detrit, alebo rozpadnuté listy rastlín. Poriadne pozri na rastliny
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod lubosmihula » 31 Okt 2023 17:22 pm

Ešte raz sa vrátim k tomu upchatému filtru. Je pravdepodobné, že sa následkom liečiva a prudkým zmenám v chemizme vody začali rozpadať listy niektorým rastlinám - pozorne pozri hlavne na kryptocoryny. Tak mi to pripadá.
Môj predfilter vyzerá takto:
Prílohy
IMG_20231031_161929762.jpg
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 02 Nov 2023 01:50 am

No, šialene nestíham tento týždeň, aj dnes som musela byť do tmy v práci, ale jedna veľká krypto zo zadu žltne. Ale z 20 japoník som videla iba zopár. Neboli ešte veľké, tak dúfam, že to nie sú aj ony.
Sama som zvedavá teraz na predfilter. Lebo rampu som nemala moc čistú, (asi tým že tam voda takmer stála) a sama sa vyčistila. Skombinovala som minulý víkend po výmene vody dva druhy bakteriek, skúšam sypké oase a dala som aj dennerle-bactoclean-bio-50-ml, keďže tekuté oase sú dlhodobo vypredané.
Ale hučí mi aj vnútorný filter v malom akva. Zasa bude plný slimákov. Ja sa skrátka nenaučím kŕmiť a údajne filtrom neprospieva ani premnoženie slimčov. Prosím ako často a koľko kŕmite?
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 02 Nov 2023 02:18 am

Počuli ste už o pánoch Radek Urban či Jiří Ščobák? Hlúpa otázka, asi áno:)
Keďže tak či onak zimujem šaláty (Pistia stratiotes) z jazierka, tak ak sa aklimatizujú v akva na okne a prežijú presťahovanie, tak by som skúsila fungovať bez filtra. Aktuálne je pod nimi plno "pohybujúcich sa útvarov", čo prišli na koreňoch, keďže v jazierku nemáme uvčko a teda je tam živá voda. Už aj nejaké riasy sa robia na slniečku. Ideálny priestor pre zopár endleriek. Ako filter je matrix namiesto substrátu, dosvecujem 2x4,8W kvôli krátkemu dňu, je tam 50W ohrievač - predsa akva je na okne pri skle a to je všetka technika. Keby som tam ešte "hodila" nejaké odrezky najasu, to by pridalo trocha O2, lebo do matrixu toho moc nezasadím a aj keby, šaláty dosť tienia. A kŕmila by som povedzme koretrami plus je tam riasa a zooplanktón, nech nekazím vodu, ale nech mi rybyčky hnoja rastlinky (?). Čo myslíte,hlúposť vyskúšať to či ani nie? V najhoršom endlerky viem pridať do malého akva k tetrám a krevetám, aj keď to by bolo až krajné riešenie.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 02 Nov 2023 21:22 pm

IMG_4798.JPG
predfilter 48 hodín po čistení

Pozerala som rastlinky. Žiadne nové katastrofy a plávajúce listy zbieram každé ráno. Výsledok - určite prekrmujem, aj keď vlastne neviem ako. A keď som dnes pozerala na garru, podvyživená teda nie je (foto). Na dne nemám bordel, a kŕmim iba na jednom mieste, takže viem, že všetko zjedia. Ale potom to isto aj vykakajú. A tisíc slimákov síce zlikviduje všetku riasu a znižuje tvrdosť vody (tie ulity musia z niečoho stavať) ale kakajú tiež. Čiže to bude detrit, ako si písal.
Tak sa asi zmierim s čistením predfiltra každý druhý deň a budem mať spokojné ryby. Lebo hladovka očividne spôsobuje vnútrodruhovú agresivitu medzi thajkami, garami aj guramami. A rozdiel medzi najmenšou a najväčšou guramou je dvojnásobný. To by nebol rovný boj.
A asi budem musieť dokúpiť pakistanku alebo macracanthus. To by mohlo zastaviť populačný boom kotuliek (sú nádherné, užitočné, ale strašne plodné). Pakistanka je teritorialna a macracanthus je zasa veliká a obe majú byť aspoň 4. Jedno horšie ako druhé..
Prílohy
IMG_4809.jpg
IMG_4803.jpg
Garra rufa. Nádherná prítulná rybka, jedna z mojich favoritiek.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod hongi » 03 Nov 2023 12:31 pm

To je ten jemný molitan na predfilri, zachytí sa tam väčšina špiny a dnu ide len máločo. Hrubšia zrnitosť by bola lepšia ako som už spomínal. Tie ryby máš riadne tlsté, prekrmovanie je zásadná chyba, v tomto prípade určite platí - menej je viac. Aj tie slimáky sa ti preto tak množia. Skús trebárs kŕmiť polovicu z toho čo doteraz. Dva krát denne stačí.
Macracanta je na slimákov lepšia, nič sa nestane ak budú len dve.
hongi
 
Príspevky: 922
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 03 Nov 2023 20:18 pm

Ryby započali diétny režim, dala som polovicu. Skŕmili to za necelú pol hodinu (dávam tablety, klesajúce granulky a spirulinové vločky, čo tiež idú po minúte ku dnu - pancierničkovia, SAE, garry, thajky a guramy).

Nie som si istá, či to ovplyvní potenciu slimákov, lebo im ryby prakticky nikdy nič nenechali, slimčovia sa pasú na suchých listoch mandlovníka. A tých by som sa nerada vzdala. Po 1. - páči sa mi "medová" voda a zdá sa, že ani ryby nemajú výhrady - už mám aj tekutý Aquahum a po 2. - tie suché listy sú očividne prospešné. Balenie od Rataja sa volá "Safe Water". Listy teda ostávajú.

Takže asi budú dve nové mrenky, keď píšeš, že bude ok aj iba pár. Majú v akva "kamošov" - SAE aj thajky. Čítala som v rôznych príspevkoch, že sa s nimi družia. Tak snáď. Objednám zároveň aj Huben preventin a kvapnem do sáčku. Niekto z miestnych skúsených akvaristov to robí, bolo to v nejakej diskusii. Lebo všade hrozia pri Macracantách krupičkou a 20 litrové "holé" akva, čo mám prázdne a mohlo by byť ako karanténne ich asi vystresuje viac ako cestovanie po tme a nové zarastené akva plné úkrytov. Teprve by mi v karanténe ochoreli. Nechcem znova liečivom rozhádzať akvárium, keď sa ako-tak dáva do poriadku a konečne mám číru vodu.

Inak, keď sme pri čírej vode. Vždy po výmene mám pár dní trocha mliečny zákal. Znamená to, že vymieňam moc vody (snažím sa dodržať 1/3)? Trocha ma to štve, lebo keď sa mi konečne vyčíri voda, je vlastne takmer týždeň a čas na ďalšiu výmenu. Pridávam síce po každej výmene nitrivec, takže ešte aj dva dni mliečnu vodu by som "brala", ale dlhšie to nitrivec spôsobovať nemôže. Nie je lepšie sledovať dusitany a meniť každé dva týždne, ak samozrejme nie je problém? Aj tak musím predfilter/vnútorný filter oprať vo vode s pridaným odchlórovačom častejšie, podľa aktuálnej potreby, lebo to je skrátka u mňa nutné.

No a nakoniec molitan v predfiltri - po tom, čo si dávnejšie napísal som ostala pri kompromise. Sériová zrnitosť molitanu bola 20. Kúpila som síce tú 45-ku, ale nepoužila som ju a ostala tam 30-tka. Tú som používala od založenia. Lebo keby všetok ten bordel išiel ďalej, tak musím otvárať asi zasa častejšie veľký filter, a tomu sa chcem vyhnúť. Stačí raz za dva mesiace kvoli rašeline, či?
A rovnako sa mi zapcháva aj v malom akva filter a tam je pôvodná 20-ka. O vatu sa tam ani nesnažím, to by som spálila motor za noc :( Tiež mega populácia slimákov, ale tam sú krevety a tetričky, takže asi neexistuje vhodný predátor okrem heleniek a mňa.
Prílohy
IMG_4813.jpg
krpec:)
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 03 Nov 2023 20:32 pm

Cítim sa už ako upír. Každého, kto je ochotný mi poradiť sa chytím ako kliešť. Ospravedlňujem sa Vám páni. Snažím sa o samoštúdium, no nedá mi "nevyužiť Vás". Vážim si Váš čas, ešte raz vďaka. Skrátka nie je nad osobnú skúsenosť.

Aquascaping ma moc nechytil, nemám potrebu meniť niečo, čo funguje, ale skôr ma fascinujú tie súvislosti a rybky.
Škoda, že nemám vyššie svetlo, tieto sety so svetlami tesne nad vodou sú nanič, majú limity. Nuž na 50-tku si snáď kúpim, dovtedy sa aspoň hádam čosi naučím:)
Ešte raz vďaka každému, čo poradí, ak vie poradiť. Je nás tu - "greenhornov" asi mnoho:)
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod lubosmihula » 03 Nov 2023 21:31 pm

Radek Urban a Jirka Ščobák ;) samozrejme že poznáme "Rady ptaka Loskutaka" či "Akvária bez techniky" aj v denníku Sme ci N sú zaujímavé články. Onoho času som tiež uvažoval odpojiť filter. Ale vystupali mi dusitany tak som sa zľakol.
Ďalším dovodom je mastná hladina. Bez hladinoveho zberača by som s ňou pracne bojoval - zatiaľ. Ale čím menej tecniky, tým lepšie.
p.s do vody nie je potrebné pridávať toľko toho.
Mám namysli " preventin" a pod. potom ryby strácajú prirodzenú imunitu. Najlepšou prevenciou je pestrá potrava, čistá voda a rašelina.
S tou čistou vodou pri hnojivach je naozaj kumšt.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 04 Nov 2023 00:53 am

lubosmihula napísal: Onoho času som tiež uvažoval odpojiť filter. Ale vystupali mi dusitany tak som sa zľakol.
Ďalším dovodom je mastná hladina. Bez hladinoveho zberača by som s ňou pracne bojoval - zatiaľ. Ale čím menej tecniky, tým lepšie.
p.s do vody nie je potrebné pridávať toľko toho.
Mám namysli " preventin" a pod. potom ryby strácajú prirodzenú imunitu. Najlepšou prevenciou je pestrá potrava, čistá voda a rašelina.
S tou čistou vodou pri hnojivach je naozaj kumšt.

Veď práve preto by som chcela vyskúšať nabehnúť bez filtra v akváriu kde je hladina prekrytá na 90% Pistia stratiotes. Niet lepšieho žrúta dusíka z vody. Vyskúšané v jazere. Prežilo aj moje občasné prekŕmenie a celé leto bolo vidieť pekne až na dno, bolo tam iba pár vláknitých rias na leknách. Inak nič. Šaláty si od nás známy odnášal v lete každý druhý týždeň 4-6 vriec do svojich chovní. Tak sa nám krásne množili, lebo rybky papali, treli sa a vyrástli za leto v priemere o 15 cm na rybu, jesetery aj o 20cm. Jazero je na plnom slnku, kedysi to bol totiž bazén:). Existujú už aj akvárijné minišaláty, škoda že mám oba akváriové sety a teda svetlo pri hladine. Hneď by som si nakúpila. Skvelá rastlinka.
O mastnú hladinu sa nebojím,lebo v akváriu vlastne nie je voľná hladina a preto budem musieť endlerkám trošku vzduchovať. Inak by sa v noci zadusili endlerky aj najas. Už aj riasa zmizla, lebo šaláty všetky ostávajúce živiny vycucali, ani bakterky nemajú čo jesť. Potrebujem rýchlo hnojiť. A lepšie hnojivo ako živorodka údajne nemá žiadna rybka:). Zatiaľ som do vody žiadne hnojivo nedala, iba zo tri listy mandlovníka. Voda je tam číra, už ani riasy, korene pistia sa úplne vybielili a akva je na slnku - na parapete v okne. Mám tam tak 55 litrov vody. Je napustené trocha nad polovicu, predsa, je odštiepený roh, bojím sa dať viac vody. Obyvatelia budú 4 drápatečky krátkonohé a endlerky 3+6. Budem merať a informovať:)
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 04 Nov 2023 01:24 am

No a preventin som chcela kvapnúť iba do sáčku, kým prelovím rybky do akvária. Kvôli botii, údajne sú pri zmene bydliska veľmi chúlostivé na krupičku. Práveže už nechcem znova absolvovať tie procedúry s liečivami, uhlím a kaput bakterkami a rastlinkami (veď kto chce..) Ale neviem sa odhodlať objednať ich. Zrušilo by mi to celý koncept môjho mierumilovného akvária, nehovoriac o tom, že ak narastú na 20 cm, tak sa ani neotočia. Už aj tak budem mať veľkých rýb viac ako treba, keď dospeje aktuálne osadenstvo. Skúsim ešte systematicky vylovovať slimčov v pasciach. Otestujem obe značky, seru aj jbl. Botie budú najkrajnejšie riešenie. Krajné sú už pasce za viac ako 20€ :(
Takže zatiaľ som neobjednala ani preventin ani botiu.
Páčia sa mi listy na dne, vyzerá to prirodzenejšie ako svetlý štrk, a je skvelé sledovať pancierničkov, ako sa v nich hrabú, ako prasiatka:). A čítala som, že aj dubová kôra robí zázraky. Kúpim si sypaný čaj:)
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 04 Nov 2023 02:24 am

Hnojenie chcem vyskúšať nasledovne - akva so šalátmi bez filtra súsim nehnojiť vôbec. Ostatné dve akva majú zhruba podobný dátum narodenia, keďže menšie prešlo GO, to skúsim podľa Rataja - prvý rok pestovať jednoduchšie rastliny a/alebo poprípade hnojiť a od druhého/tretieho roka nehnojiť a nebabrať dno. Hnoj je najlepšie hnojivo:). Dno dosť "babrú" moje ružové prasiatka:). Uvidíme.
Hygrophilu corymbosu dwarf mini mi vo veľkom zničili lieky, v malom slimáky a aj Hygrophila corymbosa v pozadí v malom sa nejako zasekla a padajú jej listy - samá dierka. Opäť slimáky. Balansae bojuje, zatiaľ tak 50 na 50. Zvyšok zatiaľ zmenu svietenia zvládajú s noblesou - čas mínus 30%, intenzita mínus 30%.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod lubosmihula » 04 Nov 2023 08:36 am

Hygrophylu mám. Tiež mám s ňou problém. Diery a bledé spodné listy, hnedá riasa, tak som skúšal čo potrebuje. Draslik, ani mikroprvky to neboli, pridal som fosfor trochu sa rozbehla a potom zastala. Až keď som nasypal horčík tak sa prebrala.
Z toho som usúdil, že treba jej viac NPK + horčík.
Neviem prečo, horčíka som sa bál. Až keď som kúpil od rataja Colour fe+ tak ten mi vždy postavil rastliny na nohy.
A to preto lebo ako jedno z mála hnojiv obsahuje aj horčík.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 06 Nov 2023 08:22 am

Ďakujem za know how. Premýšľala som na tým, ako ďalej. Či pridať ďalšie hnojivo, kúpiť testy a či nechať akvarium, nech sa "dohodne" s rastlinami, ktoré áno a ktoré nie. Dospela som k záveru, že chcem skúsiť dohodu. Takže, dám Hygrophilám šancu buď dožiť alebo sa spamätať. Ak to nedajú, skúsim inú rastlinku. Pacient poučený - už budem vyberať iba nenáročné druhy, keďže k tým ostatným ešte nemám dosť skúseností a akvaristického citu. Chcem vyskúšať koncept - hnojiť minimálne, kŕmiť polovične a meniť vodu každé dva týždne s tým, že filter z malého akvária trocha preperem raz za týždeň a v externom budem čistiť predfilter každé dva dni, to mi zatiaľ vychádza tak akurát. Lebo tie zákaly po výmene vody ma štvú a dusičňany mám na nule keď vymieňam.
Dnes som rozobrala na cimprcampr vnútorný filter oase bioplus v malom akva. Vydával všelijaké zvuky a vibrácie. Teraz ani neviem, že ho mám. Prvý krát som ho takto rozobrala, lebo som už bola zúfalá, nedalo sa v izbe vydržať. Niekde v návodoch by mal byť aj manuál, ako filter generálne vyčistiť, čo všetko sa dá rozobrať a ako:(
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 10 Nov 2023 15:08 pm

lubosmihula napísal:Ten bordel na filtri mi pripadá ako detrit, alebo rozpadnuté listy rastlín. Poriadne pozri na rastliny

Už som na to asi prišla, objem "bordelu" na predfiltri sa pomaly znižuje priamo úmerne s klesajúcim počtom listov. Nerobia to priamo listy, ale slimáky, ktoré ich už takmer všetky pojedli. Čiže áno, je to detrit zo strávených listov. Ty nemáš slimáky, tak máš pokoj:). Vymyslela som si alternatívu, tak uvidím. Kúpila som dubovú kôru (sypaný čaj). Tá im možno nebude tak šmakovať a bude suplovať funkciu listov.
Ja už idem proti slimčom vážne bojovať, naštvali ma. Dnes som vybrala z akva dva "odstrihnuté" listy balansae a jeden od lekna, chutia im stopky. Ryby mi zasa vyhrabali takmer všetky Hydrocotyle leucocephala, takže zrejme ostanem pri microsoriach a kryptokorynách. Sú krásne, jednoduché a jediné vydržia nájazdy pancierničkov:).
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod lubosmihula » 10 Nov 2023 19:57 pm

Hydrocotyle viac vynikne ako plávajúca rastlina, nechaj ju na hladine.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 11 Nov 2023 15:17 pm

To fakt? ďakujem, to by bolo skvelé, presne to by som potrebovala. A toto sú presne veci, čo sa nikde nedočítaš..
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 11 Nov 2023 15:24 pm

Dnes som vybrala zopár červených kotúliek a vodniakov z veľkého akva, už sú na bazoši - darujem:). Možno to nájde niekto, kto máv KN štvorzubce či cichlidy a skŕmi ich chúdence. Ale čo s nimi..Do jazera lieňom už nemôžem dávať, voda má iba 11 stupňov, nestrávili by to už..
Prílohy
IMG_4865.JPG
IMG_4862.JPG
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod IvanaL » 11 Nov 2023 15:29 pm

IMG_4866(1).JPG
Pekné slimáčiky sú to, ale čo je veľa to je moc.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: začiatočnícka 300-vka

Odoslaťod hongi » 12 Nov 2023 12:04 pm

Ako to ide s kŕmenim? Držíš sa zásady menej je viac? Ja mám kotúľky tiež ale takto sa nemnožia šialene, lebo nemajú toľko potravy.
Nedávno som mal problém s tými maličkými okrúhlymi sploštenými, neviem ako sa volajú. Helenky to krásne vyčistili, trvalo to nejaký čas ale už pár týždňov nevidím ani jedného.
hongi
 
Príspevky: 922
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.