Začiatočník + 30l akvárium

spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod snajprik » 07 Dec 2022 00:07 am

S tým filtrom si urobil riadnu sprostosť, prekvapkávaná špongia na vzduchu je mnohonásobne účinnejšia ako ponorená, tak že si znížil účinnosť bio filtrácie na cca 20%, za ďalšie, toto je čerpadlo 500L/h presne toto čerpadlo sa mi stará o pohyb vody v 600L akva a zvláda to s prstom v nose, tebe v 30L akva musí robiť riadny prievan.
Aby si bol v obraze, pre bio filtráciu stačí pohyb vody 5cm/min a tebe to čerpadlo prečerpá objem celého akvária za 3 minúty :)
Možno si to myslel dobre, ale v akvaristike neplatí čim väčšie prúdenie tým lepšie, ale platí čim väčší a účinnejší filtračný objem tým lepšie.
Viac svetla? Nemáš výživový substrát nehnojíš, tebe je viac svetla na škodu. V tvojom prípade je viac svetla= viac riasy.
Obrázok používateľa
snajprik

Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Reklama

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod Prochy » 08 Dec 2022 01:07 am

snajprik napísal:S tým filtrom si urobil riadnu sprostosť, prekvapkávaná špongia na vzduchu je mnohonásobne účinnejšia ako ponorená, tak že si znížil účinnosť bio filtrácie na cca 20%, za ďalšie, toto je čerpadlo 500L/h presne toto čerpadlo sa mi stará o pohyb vody v 600L akva a zvláda to s prstom v nose, tebe v 30L akva musí robiť riadny prievan.
Aby si bol v obraze, pre bio filtráciu stačí pohyb vody 5cm/min a tebe to čerpadlo prečerpá objem celého akvária za 3 minúty :)
Možno si to myslel dobre, ale v akvaristike neplatí čim väčšie prúdenie tým lepšie, ale platí čim väčší a účinnejší filtračný objem tým lepšie.
Viac svetla? Nemáš výživový substrát nehnojíš, tebe je viac svetla na škodu. V tvojom prípade je viac svetla= viac riasy.

Vďaka za reakciu.
Áno uvedomujem si že ten starý filter mal svoje výhody ale nevýhody aj tak prevládli. Tá zadná časť bola naozaj v tme a na rastlinách to bolo vidieť, manipulácia a prístup bol o ničom. Skôr či neskôr by som ho určite vymenil. Detaily o účinnosti som síce nepoznal ale aj kvôli tomu objemu bio filtračnej náplne som to nejakú dobu zvažoval kým som spravil toto rozhodnutie.
Čo sa týka toho nového filtra. Chcel som taký do ktorého budem môcť použiť Seachem Matrix z toho pôvodného filtra a výkon som hľadal podla odporúčaní že by to mal byt 10 násobok objemu. V mojom prípade 300l/h čiže tento nový je o 66% silnejší ako je potrebné. Omyl? Filter som priškrtil a použil som už spomínanú rampu takže prúd je úplne v pohode. Pokiaľ viem tak akvária tejto veľkosti štandardne nemajú zďaleka toľko bio filtračného média ako mám ja teraz. Súhlasím s tým že účinnosť bude menšia ako pre tým ale stále by mala byť nadštandardná.
Malá oprava: v dne pod tým štrkom mám Tropica Substrate a s hnojením mikro-prvkami začínam (Tropica Premium Nutrition). Ale to svetlo ešte nie je hotová vec. Dám tomu ešte čas ako sa to vyvinie.
Prochy

Založený: 16 Sep 2022 21:16 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.