Zeleny zakal



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

kustro

Odoslaťod Mariok » 07 Jan 2009 00:40 am

Ak to je zelený zákal, tak to katastrofa nie je :!: Mikroskopické zelené riasy pokiaľ viem produkujú kyslík a množia sa len keď majú dostatok živín a svetla ... čo ma teda pletie, keď tvrdíš, že nesvietiš... Každopádne odčerpajú čo je vo vode nazvyš a potom zahynú - tam by mohol byť problém, ale odkalením by sa to malo dať po odoznení zákalu zvládnuť v pohode. Ale ak nezmeníš hnojenie, tak to podľa môjho názoru nezmeníš! Je tam jednoducho prebytok živín pre riasy (alebo nedostatok nejakého iného prvku???) P.S. Hnojenie považujem za vedu, ktorú som ešte nezvládol k svojej spokojnosti, takže k tomu ďalej mudrovať nejdem :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Odoslaťod kustro » 07 Jan 2009 02:12 am

hmm zrejme to tak bude ako vravis.v podstate sa to ukazalo asi dva tyzdne ako som zmenil nojivo za iny typ, ale neprikladal som tomu pricinu.snad ako prislo tak odide.v kazdom pripade od zajtra zacinam svietit potroske nech rastlinky netrpia.
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod pavol » 01 Feb 2009 15:53 pm

Ja som zelený zákal dostal po aplikovaní hnojiva Florapuru.Nepomohlo ani zakrytie akvarka /260 l/ Nasadenie vnútornych filtrov s filtračnou vatou a UV lampou.Takto som sa trápil asi 3 týždne. Nakoniec som sa zákalu zbavil . Vymenil som vodu v celom akva.Odvtedy si dávam pozor s prihnojovanim.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Antonius72 » 19 Feb 2009 23:18 pm

Tiež som mal zelený zákal - získal so ho keď som si doniesol do aq väčšie množstvo blyxy a nepomáhalo nič ani čiastočná výmena vody, ani obmedzenie svietenia až keď so vymenil cca 90% vody.
Obrázok používateľa
Antonius72
 
Príspevky: 2
Založený: 27 Dec 2008 23:54 pm
Bydlisko: Vranov nad Top?ou

Odoslaťod Hargi » 05 Apr 2009 10:43 am

Mne ani radikalne vymeny vody nepomohli....az kupenie UV lampy ma zbavilo tych zelenych potvoriek... za 4 dni bola voda cistunka jak z pramena.. :D
Obrázok používateľa
Hargi
 
Príspevky: 9
Obrázky: 7
Založený: 22 Júl 2003 14:11 pm
Bydlisko: Ba-Ruzinov

Odoslaťod dusik » 05 Apr 2009 12:33 pm

Nám pomohol údajne prípravok proti riasam ALGOL. Nie je to zaručené, ale je v čudu.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Zeleny zakal

Odoslaťod Lafra » 15 Máj 2009 21:41 pm

Precital som si tu prispevky na tomto fore a dufam ze mi niekto poradi, co robim zle. Najpr k akvariu. 400l, 70cm vysoke, kaučukový lep, 4x Aquaglo 54w, 115 cm dlhe T5 ziarivky(akva ma 130cm dlzku), vonkajsi filter Tetratec 700. Vodu som si pripravoval pomocou reverznej osmozy na 5,5 stupna nemeckeho uhlicitanovej tvrdosti, toho casu po roznych pokusoch obycajna voda z vodovodu 11,5 stupna nemeckeho uhlicitanovej tvrdosti. Akva som mal pri štyroch pokusoch plne rastlin zlozenych z 23 druhov od Rataja. Neskôr som testoval rozne kombinacie rastlin. Pokusov mam za sebou 6 a po kazdom uplna vymena vody a prepratie substratu. Substrat som pouzival najprv melafir(cadicova drt), potom som skusil kremicity piesok zakupeny v akvaristickej predajni. Skusal som prve dva pokusy, kde boli ryby, od vtedy skusam bez ryb.
Ale konecne k problemu. Premyjem piesok, alebo ten melafyr, napustim akvarko, spustim filter, zapnem osvetlenie naplno (4x T5). Same sa mi bez ohrievaca vyhreje na 27 stupnov, potom nastavim rezim na 12, 10 a naposledy na 5 hodin svietenia, ale iba s 2xT5 ziarivkami. Po vyhriati zasadim rastlinky, co je asi dva dni po napusteni a zacne sa peklo v podobe najprv bieleho zakalu, ktory prechadza do zeleneho a o 2-3 dni je v akva taka zelena hmla, ze ani 4x54w T5ky nepresvietia 40 cm siroke akva a som rad ak vidim 5cm do akvaria.....
Podla tu prebehlych informacii som zacal najpr s tym, ze som nenasadil ziadne ryby, ale zakal zacal znovu. Tak som pristupil ku zmene substratu melafyru za kremicity piesok - nepomohlo. Bol som v Ruzinove na akvaburze, kde mi poradili, aby som vyhodil prec rastliny - valisnerie - ze vraj sa neznasaju s ostatnymi rastlinami a z toho sa zivia tie mikroorganizmi. Vymenil som vodu, premyl subrstrat, odstranil valisnerie a zakal je tam zase do 3 dni. Raz som cakal mesiac, ale zakal ani o chlp neustupil, takze rady typu pockat nejak nezaberaju. Jedine co zabera je od JBL Clearol, ale ten zaberie az po tretom doliati a o dva dni je zakal zase. Som uz z toho zufaly a manzelka tiez...:(
Aby som si bol na istom, tak som urobil pokus. Dal som len valisnerie do ineho akvaria, kde som dal naschval pomer ryb dvojnasobny ako je liter vody a ejhla voda cista aj po dvoch tyzdnoch. Substrat tam bol melafyr, teplota ako v 400l akva, akurat ze osvetlenie len dennym svetlom. Subezne s tym som spravil pokus v 16 l akvariu, kde som dal len substrat melafyr, 50 neoniek, 6 panciernikov, teplota 27 stupnov a vodovodna voda a zase po dvoch tyzdnoch stale cista voda....

Moja otazka znie na niekoho znaleho veci. Je mozne ze by osvetlenie 5h denne 2x54w T5 na vodny stlpec 70 cm sposobovalo biely a neskorej zeleny zakal? Ved vsade sa pise ako potrebuju rastliny vela svetla v akvariu a jediny rozdiel voci mojim inym akvariam, kde chovam iba ryby, ale pre tento test som tam dal aj rastliny bol ze tam som nesvietil. Podotykam, ze do tychto akvarii, kde som testoval rastliny s rybami a bola tam cista voda aj po 2 tyzdnoch som nalial naschval vodu z vodovodu, neodstatu a zakal sa neobjavil. Do toho nestastneho akvaria 400l som daval odstatu vodu po tyzdni a i tak je tam najneskorej do 2-3 dni zakal ako hrom, ktory nepusti a na bielom piesku je krasne vidiet zelene skvry po odumretych, pripadne zachytenych riasach, ktore ale na skle nevidno, na skle je iba mazlavy povlak z mikroorganizmov. Navyse dodam, ze nehnojim a nedavam tam ani CO2.

Budem velmi rad za kazdu radu a hlavne by som rad poznal pricinu, co mi robi tento zaka. Navyse sa chcem spytat, ze ak by som kupil UV lampu, ktora verim, ze by mi pomohla, tak ci je to vobec pomoc v zmysle toho ze sice znicim tie mirkroorganizmy, ale neviem ci znicim aj tie latky, z ktorych tieto mikroorganizmy ziju a teda ci tie latky mi nezabiju ryby ak by som ich tam dal....
Dakujem vsetkym, co mi odpovedia a poradia nieco rozumne.
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Odoslaťod dusik » 16 Máj 2009 08:04 am

Zelený zákal je s prebytku živín. Je to jednobunková riasa.
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=7249

Neviem aké pokusy to stváraš, ale kompletne vyčistenie akvária je chyba.
Biely zákal je náleník, ale ten zmizne sám.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Ajven » 16 Máj 2009 08:36 am

Pozri, ak sa ti zda, ze v tom velku rolu hra osvetlenie, tak ho zmen. Kup jednu(dve) obycajnu ziarivku a skus to s nou. Ziadnu XYGlo a tak. Ta Aquaglo je podla mna vhodna tak na vyfarbenie rybiciek a celkovo akvaria, stacila by jedna, ostatne 6500 prip. 4000 Kelvinov.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Lafra » 16 Máj 2009 09:54 am

dusik napísal:Zelený zákal je s prebytku živín. Je to jednobunková riasa.
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=7249

Neviem aké pokusy to stváraš, ale kompletne vyčistenie akvária je chyba.
Biely zákal je náleník, ale ten zmizne sám.


No to ze zeleny a biely zakal je z prebytku zivin mi je jasne dusik. Ale chces mi tvrdit, ze pri pocte cez 80ks rastlin sa v takomto akvariu stale nachadza tolko zivin, aby aj po mesiaci bolo v akva vidiet max na 5cm dovnutra?
Skus mi napisat z coho su tie ziviny, z coho sa tvoria? Pre info - akva bolo bez ryb, ziadne hnojenie, ziadne CO2, iba vonkajsi filter Tetratec700 a svietenie 10 hodin denne.
Ja mam skorej pocit ze niektore rastliny sa neznasaju a vypustaju rozne latky do vody, ktorymi chcu znicit konkurencne rastliny a z toho sa potom tvoria tie zivocichy. Tomuto mi nasvedcuje aj to, ze ked som po tom mesiaci vycistil akva a vybral rastliny, tak mali velke percento zhnitych korenov, ako keby kapali. Neviem ci bola hniloba z toho ze po mesiaci tam nemohli mat ziviny, kedze som nehnojil a cakal ako vsetci radia, alebo z toho ze tam bolo tolko vyluckov od inych rastlin. Samozrejme som necistil filter cely mesiac a nemenil ani kvapku vody. Ale ten hnilobny zapach bol fakt sila, ked som si pricuchol k vode....
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Odoslaťod Lafra » 16 Máj 2009 09:59 am

Ajven napísal:Pozri, ak sa ti zda, ze v tom velku rolu hra osvetlenie, tak ho zmen. Kup jednu(dve) obycajnu ziarivku a skus to s nou. Ziadnu XYGlo a tak. Ta Aquaglo je podla mna vhodna tak na vyfarbenie rybiciek a celkovo akvaria, stacila by jedna, ostatne 6500 prip. 4000 Kelvinov.


Dakujem za radu, skusim zmenit tie ziarivky. Rad by som bol, keby sa tu nasiel niekto, kto by mi napisal, ze ma skusenost s vymenou ziariviek, tak ak mi radi Ajven a ci to pomohlo.
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Odoslaťod dusik » 16 Máj 2009 10:32 am

Akvárium je v procese zábehu. Nenachádzajú sa tam baktérie, ktoré rozkladajú odhnité rastliny a mikroorganizmy a tak sa hromadí NH4/NH3 (amonné látky) tie sa postupom času, za pomoci nitrif. baktérii, menia na NO2. Baktérie sa tvoria asi dva týždne. Potom ďalšie dvatýždne sa tvoria baktérie, ktoré spracovávajú NO2 na NO3. Tento celý proces trvá 4-6 týždňov.
Celý tento proces je podrobnejšie prebratí v časopise akvárium č.4 na stránke www.klub.akva.sk

Pomohlo by keby si použil substrát, filter, vodu... z akvária, ktoré už funguje.
Takýto zákal sme mali v akváriu, kde neboli žiadne rastliny. Rôznymi postupmi sme sa ho zbavili, ale nevedne čo skutočne pomohlo. Ale predchádzala tomu špička koncentrácie NO2 a veľká výmena vody.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 16 Máj 2009 11:19 am

Lafra, dusík má pravdu! Vyzerá to tak, že ignoruješ proces "zábehu" akvária a snažíš sa dopracovať k fungujúcemu akváriu do 1 mesiaca (???) Tak to proste nebude fungovať NIKDY!!!
Tvoje teórie v tejto fáze o konkurencii rastlín sú ale na mieste, pretože v čisto pranom substráte živiny nie sú, takže rastliny sa "bijú" o NH4/NH3 vo vode, tie sa tam dostávajú hlavne postupným odumieraním rastlín/ich koreňov (ktoré "nestíhajú"), urýchľovaného dosť vysokou teplotou! Pokusy robiť môžeš, ale pokiaľ neprestaneš mesačne prepierať substrát a zakladať akva znova, podľa mňa sa k úspešne fungujúcemu akva nedostaneš. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Lafra » 16 Máj 2009 12:53 pm

dusik, Mariok, dakujem vam za rady a skusim sa s nimi riadit, aj ked ten pohlad na akva je odporny a ten smrad ked si cuchnem k vode neuveritelne smradlavy. Absolvoval som par krat na pitvu mrtvol, ale takto smrdel snad len bezdomovec, ktoreho nasli po mesiaci v letnych horucavach.....
Po dvoch mesiacoch dam vediet ako to dopadlo, a ak sa to neupravy, tak zacnem verit na mimozenstanov a nadpozemske sily :)
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Mariok » 16 Máj 2009 15:46 pm

Lafra... a bez čiastočnej výmeny vody, (povedzme 20% 1xtýždenne) to tiež nepôjde 8)
... veľké množstvo druhov rastlín v začiatku tiež nieje rozumné - treba nasadiť rýchlorastúce stonkové a plávajúce na odstraňovanie NH4/NH3 priamo z vody, pokiaľ nezačne po tých 3-6týždňoch fungovať nitrifikačný cyklus v akva. Ostatné druhy až potom, keď sa akva zabehne, a to ešte budeš musieť riešiť ich výživu (bez rýb) buď hnojivom do dna pre "koreňujúce rastliny" alebo založením nejakej zmenitej vrstvy pod štrk - to ale nejde bez vypustenia akva, ale pokiaľ by si nepremýval štrk, tak by sa to snáť dalo zrealizovať aj po zábehu akva - tu ale riskuješ zasa vo veľkom boj s riasami - ťažko sa odhaduje, čo obsah hnojív v zemine urobí s kvalitou vody. Každopádne obmenu vody by som nevynechával :wink:
P.S. Bez rýb a ich odpadov z kŕmenia a trusu alebo bez hnojenia nebude akva min. 1/2 roka "zvládať" živiť "koreňujúce rastliny tak, aby rástli aspoň približne k tvojej spokojnosti - vlastná skúsenosť s "čistým" štrkom a bez hnojenia :P
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Adhara » 06 Júl 2009 10:28 am

Dobrý deň. Som tu nová, hľadala som nejaké akvaristické fórum, pretože potrebujem vyriešiť obdobný problém. Mám maličké akvárko, pôvodne bolo len karanténne, ale nutne som potrebovala niekde dlhodobo umiestniť húf gupiek a nemohla som ich dať do svojho "main" 200-litorvého akvária. A tak sa pôvodne z liečebného akvárka stal trvalý domov pre tieto gupky.

V akváriu je kamienkový substrát, rastliny, kamene aj jeden koreň, úplne však chýba prevzdušňovanie, umelé osvetlenie a filter. Z finančných a tiež priestorových dôvodov tam mám len ohrievač. Myslela som si, že akvárium bude fungovať tak, že na dennom svetle budú rásť rastliny, ktoré vyrobia dosť kyslíka - mimotoho sa voda okysličí ešte aj častými výmenami (1x do týždňa). Samozrejme, do mesiaca som ho mala celé zamorené riasami, ale nasadila som na ne slimáky a od rias je už pokoj. O nejaký čas sa však zjavil zelený zákal a s tým si už neviem dať rady. Zákal sa stal extrémne hustým. Musela som meniť 2x (!) po sebe 70% vody, aby som vôbec dovidela na opačnú stranu nádrže (ktorá je, zdôrazňujem, veľmi malá!).

Takže, čo s tým? Okrem toho, že zelený zákal je neestetický, môže byť aj nebezpečný, pretože je spôsobený asi cyanobaktériami (sinicami), ktoré sú neslávne známe tým, že produkujú toxíny. Tie môžu škodiť rybám rovnako ako ľuďom, ktorí sa kúpu v zakalených vodných nádržiach. Pár gupiek mi už uhynulo (aj keď možno len na starobu - neviem, aký mali vek, keď sa ku mne dostali).
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Poly » 06 Júl 2009 11:04 am

Pomoct ti moze bud UV lampa (drahsia, ale ucinnejsia metoda + potrebujes filter, alebo cerpadlo, na ktory lampu napojis), alebo zatemnenie akvaria na niekolko dni (lacnejsi sposob, ale aj mensia sanca uspechu). Niekedy sinice ustupia po stabilizovani podmienok a vytvoreni rovnovahy v akvariu. Ako dlho ti to akvarium bezi? Tiez by nebolo na skodu dat do toho akvaria filter. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Adhara » 06 Júl 2009 12:58 pm

Poly napísal:Pomoct ti moze bud UV lampa (drahsia, ale ucinnejsia metoda + potrebujes filter, alebo cerpadlo, na ktory lampu napojis), alebo zatemnenie akvaria na niekolko dni (lacnejsi sposob, ale aj mensia sanca uspechu). Niekedy sinice ustupia po stabilizovani podmienok a vytvoreni rovnovahy v akvariu. Ako dlho ti to akvarium bezi? Tiez by nebolo na skodu dat do toho akvaria filter. :)


Ja viem, že by to potrebovalo filter, ale filter stojí peniaze... (ale zdá sa, že už aj tak nemám na výber a budem si ho musieť zohnať).

Akvárium funguje tak cca 3 mesiace a všimla som si, že za ten čas skutočne prechádzalo akýmisi štádiami - raz bola voda po týždni stále úplne priezračná, raz zakalená, isté obdobie sa premnožovali riasy, potom zase ustúpili...

To zatemnenie akvária na pár dní, to neublíži rastlinám? To by som bola fakt nerada, pretože nikdy som nemala nijaké extra úspechy v pestovaní akvárijných rastlín a v tomto malom akvárku je to prvýkrát, čo mi aspoň nekapú (keď už nerastú).
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Poly » 06 Júl 2009 13:05 pm

Pokial to nebude dlho a rastliny nie su uz teraz v zlej kondicii, tak to preckaju. Mozu sa im trochu porozpadavat, zozltnut listy, budu vyzerat slabsie, ale po nejakom case sa opat pozviechaju (samozrejme pri vhodnych podmienkach :) ).
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dusik » 06 Júl 2009 16:47 pm

Zelený zákal vzniká, keď sa vo vode nachádza veľké nespotrebované množstvo odpadových látok. Keďže tam nie je filter, tak stabilných podmienok, kedy by mal zákal zmiznúť, sa nemusíte dočkať. Keď tam chýba osvetlenie, tak to je druhá stránka toho, že rastliny sa nevyvíjajú a nespotrebovávajú živiny, ktoré tam nakoniec ostanú pre tento zelený zákal.
Kým nedáte doporiadku stav techniky, tak neočakávajte žiadne zázraky. Výmeny vody pomáhať nebudú a zatemnenie len čiastočne odstráni tento zákal. My sme akvárium zatemnili na týždeň a bolo to o 90% lepšie. Ale do 3dní to blo všetko nazad. Pomôcť môžu prípravky proti riasám, ale tie tiež stoja nemalé peniaze a nezaručujú, že sa to nemôže vrátiť.
Samozrejme spomýnana UV lampa pomôže, ale ta je naozaj drahá.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Adhara » 16 Júl 2009 12:09 pm

Neuveriteľné... párkrát som vymenila vodu a sinice sú preč. Bez akýchkoľvek ďalších opatrení! Akurát som to skúsila na pol dňa zatemniť, ale potom mi došlo, že nakoľko tam nie je prevzdušňovač, ryby sú odkázané len na kyslík vyrobený rastlinami a ten sa vyrába len za svetla. Tak som akvárko rýchlo odkryla. A voda je úplne čistučká... nuž, fenomény v akváriu ma asi nikdy neprestanú udivovať.:)
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Problem s vodou

Odoslaťod Adka123 » 14 Nov 2011 17:52 pm

Dobry den, chcela by som poprosit o pomoc pri probleme s vodou. V juni som sa rozhodla vymenit stare akvarium, ktore nebolo pekne, navyse v nom bola riasa. Poprosila som o pomoc profesionalnych akvaristov a objednala u nich nove 110l akvarium so vsetkym prislusenstvom. Akvarium na mieru mi pomohli zabehnut s tym, ze cast vody aj s rybkami pouzili zo stareho akva. Inak kamene, koren, rastliny a technika bola vsetka nova. Po mesiaci a pol sme sa vratili z dovolenky a nasli sme uplne zelenu vodu, taku ako v rybniku. Myslela som,ze sa to stalo filtrom, ktory som nasla nepracovat. Na radu odbornikov som skusala pripravky na vycistenie vody, vodu som menila co den, dva, napriek tomu nepomohlo. Pred 6timi tyzdnami som sa rozhodla pre radikalny krok a dala zabehnut vodu do malickeho akva, kde som kupila aj novy filter. Po jej zabehnuti som tam premiestnila rybicky,a zacala davat do poriadku povodne akvarium. Vyvarila som kamene, koren, filter, vyumyvala akvarium, nasypala novy piesok a kupila nove rastliny. Po 3tyzdnoch zabehnutia vody s bakteriami som tam premiestnila rybicky z docasneho akvaria a tesila sa, ze je po probleme. Myslela som, ze ak problem nesposobil filter, bola to voda s riasou, ktorej cast pouzili vtedy akvaristi do akvaria.
Evidentne som sa mylila. Po 10 dnoch voda opat zozelenela a ja neviem, co s tym. Je to velmi nepekne, namiesto povodnej priezracnej vody mam "zaburinu". Rybky neprekrmujem, dostavaju vlockove krmivo len raz denne v malom mnozstve, ked sme mimo, nejedia aj 2-3 dni. Rybiek na 110l akva mame 20, mrenky, neonky a skalare. Svietenie je regulovane casovym spinacom vo svietiacom rezime 7-10 a 15-21hod. Prosim Vas viete mi niekto poradit, v com robim chybu a ako ju odstranit?Vymienat tretinu vody kazdy den je velmi pracne a navyse problem ostava.Dakujem velmi pekne za kazdu pomoc a radu.
Adka123
 
Príspevky: 4
Založený: 14 Nov 2011 17:27 pm

Re: Problem s vodou

Odoslaťod Poly » 14 Nov 2011 19:37 pm

Prevaranie ti nepomoze. Zelena voda je sposobena jednobunkovymi riasami a tie si vzdy do akvaria najdu cestu. Navyse prevaranim veci v akvariu si este viac oddialila riesenie problemu. Problem je niekde inde. V akvariu sa musi vytvorit rovnovaha, chce to trpezlivost. Pouzitie vody zo zabehnuteho akvaria je spravne, tym si si riasy nezavliekla. Riasy si do akvaria zavlecies prvou zivou vecou, ktoru tam das :) Podstatou nezariaseneho akvaria je to, ze nedas riasam moznost rast vytvorenim spravnych podmienok.
Na zelenu vodu su dve moznosti:
1. Vypnutie svetla a uplne zakrytie/zatemnenie akvaria na niekolko dni (3-5, alebo viac, ak nepomoze) - pocas tejto doby by si mala poriadne vzduchovat a mal by bezat filter. Rybky krmit netreba. Po odokryti vymen 50-70% vody.
2. UV lampa, to je ale trochu drahsia zalezitost a potrebovala by si k tomu externy filter, alebo aspon cerpadlo.

Tym sa zbavis zelenej vody, ale nie priciny. Ak sa po tomto zelena riasa uz neobjavi, mas vyhrate. Ak sa ale objavi znova, nieco nie je v poriadku - voda nevhodnej kvality, vela ryb, malo rastlin, slaba filtracia, ale moze to byt aj NEZABEHNUTYM AKVARIOM! Akvaristika nema rada radikalne riesenia, tie vacsinou vsetko len zhorsuju. Nech sa dari! :) :pivo:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Mariok » 14 Nov 2011 20:43 pm

...súhlas s Polym, len dodám, že je asi šťastie, že tam máš "zelenú" vodu, inak by už rybyčky boli hore bruchom, máš ho prerybnené, riasa prosperuje vďaka vysokému obsahu živín vo vode (odpadných látok metabolizmu rýb), ale zároveň je aj producentom kyslíka, takže rybám nielen že neprekáža, ale ich priam zachraňuje.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.