Hryzo-v novy bazén (540)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Hryzo » 23 Jan 2016 21:41 pm

tak a som tu znova ... starsie akvaria stale bezia (avsak nieje sa cim chvalit, kedze su po stahovani stale v prechodnom rezime), pribudlo par mensich na pokusy a presuny zivocichov, mam vlastny odchov rakov procambarus clarkii a kedze uz byvam v RD, tak bola len otazka casu, kym dotrepem domov nieco vacsie.

nase nove akvarium je sice z druhej ruky, avsak z dobrej druhej ruky tak sa velmi tesim.

akvarium
rozmer - 150x60x60 hruby objem 540L
akvarko.jpg

akvarium musim este vycistit od vodneho kamena a dat ho poriadne do poriadku
akvarium bude vo vstupnej chodbe rovno oproti vchodovym dveram, takze clovek co vstupi do domu, bude ako prve vidiet akvarium :) ... to okno, ktore vidiet na fotke stojana, je okno z/do kuchyne, takze na akva bude vidiet aj pri jedeni za stolom, ktory je hned pri okne

stojan - joklova konstrukcia
stojan.jpg


...
s tymto akvariom si davam viac na cas, aby vsetky rozhodnutia poriadne dozreli

filter - povodne som rozmyslal nad JBL e1501 + nieco avsak rozhodnutie padlo na prepadovy filter, kedze je v akva uz navrtana diera na 32ku ruru
zatial (ak sa neobjavi ine), by mal byt filter z akvaria d60xv35xš25 tj 52,5L hruby objem a planujem ho spravit asi 5 komorovy (menej mi pride malo a viac asi zbytocne vela)
zmestilo by sa mi tam aj o 10 cisel vyssie a 5 cisel hlblsie, avsak toto mam uz doma a kupit v buducnosti mozem hocikedy, investicii bude vsak este teraz na zaciatku dost ...

k prepadovemu planujem este do avkaria dat jeden pôdny, ktory nebude na bublinky ale na cerpadlo, ktore bude v akva prehanat vodu ... cerpadlo tam bude aj tak, tak preco ho nevyuzit aj takto (ak je to hovadina, okriknite ma)

najvacsi problem mam vsak s vyberom svetla

drahe komercne osvetlenia ma az tak moc nelakaju, a aj ked som rozmyslal vseliakymi smermi, ostali len 2 moznosti - led reflektory alebo t5 trubice ... reflektory maju jednu malu chybicku, a to ze sa vyrabaju v max 6500Kelvinoch ... ja som si uz zvykol a velmi sa mi pacia trubice s 8000 Kelvinmi a taha ma to viac na trubice
(samozrejme som rozmyslal aj nad cree ci vybojkami, avsak cree sa mi skladat moc nechcu a vybojka mi pride moc, kedze som lowtech bez co2 a iba s dnovym hnojenim)

ak by som sa rozhodol do trubic, otazka je aky velky vykon budem prazit ... zatial mi vychadza, ze bud pojdem do 3x80w, http://zarovky.heureka.cz/osram-fq80w-8 ... l-1449-mm/ alebo 4x54w http://www.osram.com/osram_com/products ... =ZMP_60205 ...

tak isto ma trapi otazka, ci ist do hotovych telies (lámp) a zavesit to na strop na lanka alebo si vyrobit vlastnu konstrukciu a spravit kazdu trubicu zvlast na postupne rozinanie a zhasinanie

substrat - z toho co sledujem a co som uz zazil doma, ma nic nepresvedcilo tlacit do akva hocico ine, ako klasicky riecny kremicity strk, odhad 75-100kg

dekoracie - drevo uz mam chvylu nachystane dreva-samorasty-v-akvariu-t189-1416.html, kamene uvidim v predajni kamena, co ma oslovi

rastliny naplanovane nemam, jedine co viem, ze tam pojde cryptocoryne crispatula alebo aponogetifolia (niektory z tychto vysokych) a echinodorus decumbens ktory uz mam doma v 160ke ... ostatok budem postupne popri zakladani skumat, rozmyslat a zhanat, avsak planujem ostat pri menej narocnejsich rastlinach

ryby su v stadiu rozmyslania, urcite tam presuniem hrotocelca a mrenky siamske, urcite nejaky vacsi druh panciernicka, par prisavnikov-sumcekov roznych typov a huf nejakej vysokotelej tetry (zatial ma velmi laka opat nasadit fantomov ciernych, avsak vyber je velky) ... ostatne ukaze cas

pozadie budem lepit tapetu, bolo k akva aj 3d na mieru, mne vsak nesadlo pretoze uberalo moc priestoru

hnojenie len do dna, co2 nieje v plane

viac uz neviem co na zaciatok, nic ma dalej nenapada, co napisat ... ak som nieco zabudol, zistim z vasich pripomienok :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Reklama

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Fan_Tomas » 23 Jan 2016 22:12 pm

Nazdar, ja len aby si zbytocne nekupoval, do tvojej nadrze vojdu tak 2x 20kg vrecia kremiciteho strku, pokial neplanujes mat extremne vysoke dno.
Pokial tam planujes mat toho tvojho hrotocelca, tak by som urcite nad rybami ako tetry ani len neuvazoval (jedine ak tak ako nad zivou potravou) . Hrotocelce su pekne, 540l je uz slusny objem, skor by som sa poobzeral po neakych "stredne" velkych cichlidach, sumcoch a prisavnikoch.
Ked neplanujes narocne rastliny, tak rozhodne to svetlo netreba prehanat 3x 80W t-5 a mas po probleme, echinace a kryptokoriny pojdu uplne v pohode.
Btw: pokial by si sa rozhodol formovat takuto osadku, tak by som tam ten podny asi nedaval. Ani pri tom hrotocelcovi, mne sa zda, ze sa rad zaryva do dna, tak mu to tam bude vadit, ked nie jemu, tak tebe, ked ti bude vyhrabavat strk.
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Hryzo » 24 Jan 2016 16:40 pm

no, v 160ke (dno 100x40) mam cca 25kg a na niektorych miestach sa mi zda este malo ... neplanujem extra vysoke dno, avsak kvoli korenom rastliny sa chcem dostat niekde na uroven vzadu cca 8, vpredu cca 5

vysokotelé tetry (nie uzke ako neonka ci tetra medena ale s vysokym telom ako ozdobna, fantom, tetra cierna) by to mali zvladnut aj pri hrotocelcovi ... teraz ho krmim gubkami a s dospelymi samicami ma problem ... radsej si ulovi mensieho samca ako staru velrybu :D, myslim, ze dospele ryby by to zvladli, otazka vsak je, ci preziju od mlada, kedze sa vacsinou predavaju mlade mensie ryby ... uvidim, budem rozmyslat, je to stale otvorene (drahej sa napriklad odjakziva pacili mrenky machove ... )

s tym svetlom dakujem za nazor, potreboval som nieco take pocut, aby som rozhodovanie pomaly zacal premienat na planovanie

s tym zahrabavanim do dna - nikdy to tento hrotak nerobil, ale odkedy sme sa stahovali obcas do strku zalezie, na to som nemyslel/zabudol ... chcel som len vyuzit to cerpadlo, avsak radsej asi nespekulovat a nic nepokazim ... len som bol inspirovany, ked som videl, ako ludia napajaju externe filtre na podny filter napriklad http://www..akvariumonline.sk/podny-filt ... 41000.html

dakujem za reakciu
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Fan_Tomas » 24 Jan 2016 18:54 pm

Ked chces vysoke tetry, tak tetry konske by to prinom asi v pohode zvladli, je to na tebe. Drzim palce.
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod jozefmotyl » 25 Jan 2016 15:18 pm

Fuuuuuu. Tak to si pekne zväčšil objem. Držím palce. Tetra čierna je väčšia ako fantóm. Teraz mam tých fantómov a sú o dosť menší.
jozefmotyl
 
Príspevky: 130
Obrázky: 2
Založený: 05 Máj 2015 23:27 pm

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod milop » 25 Jan 2016 17:06 pm

Akvarium vhodné aj na skaláre :-)
držim palce nech sa ti splnia sny
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Hryzo » 25 Jan 2016 21:03 pm

tazka dilema ... lamem si hlavu s tym svetlom ... nasiel som celkom slubne svetlo original na akva 4x80w ... je to uz celkom silne prazenie na moj pomer, avsak krycie skla nieco stlmia a pri trochu kratsej dobe svietenia by to problemy (riasy a pod) nemuselo robit ... a tak isto je to na 2 vypinace takze v najhorsom mozem necht svietit len 2 trubice ...

co vy na to ... mam ist do toho?
https://abc-zoo.sk/11649-aquazonic-supe ... ilver.html

coho sa bojim je, aby nenastala situacia ako v 54ke, kde som prazil extra dost a kedze nepridavam co2, bolo to nevyvazene ... pri tomto objeme by som sa do takej situacie snad nemal dostat ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod astro » 25 Jan 2016 21:08 pm

Fan_Tomas napísal:tetry konske

Tak tie budu fucked veľké. :mrgreen:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod hooopy » 25 Jan 2016 21:27 pm

@astro: Ako kôň z konga a tie su tiez obrovske... ---- hryzo sorry za offtopic... ale nedalo mi:-). nech zije humor.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod eL vertical » 25 Jan 2016 21:55 pm

..treba skusit ebay a stmievatelny Giesemann..do 150€ sa da uz celkom pekne vybrat- podla ponuky v aukciach :pivo:
Obrázok používateľa
eL vertical
 
Príspevky: 40
Založený: 07 Jan 2012 18:55 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Fan_Tomas » 26 Jan 2016 12:47 pm

astro napísal:
Fan_Tomas napísal:tetry konske

Tak tie budu fucked veľké. :mrgreen:

hooopy napísal:@astro: Ako kôň z konga a tie su tiez obrovske... ---- hryzo sorry za offtopic... ale nedalo mi:-). nech zije humor.


http://rybicky.net/atlasryb/afrotetra_konzska vs. http://rybicky.net/atlasryb/fantom_cerny

Takze sanca, ze zozere tetru konzsku je podstatne mensia. Treba si nieco nastudovat az potom robit srandicky :D :pivo:
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod astro » 26 Jan 2016 13:08 pm

Fan_Tomas napísal:Treba si nieco nastudovat az potom robit srandicky :D :pivo:

Veru, veru, mal by si :roll:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod barky » 26 Jan 2016 13:25 pm

Akvarko s potencialom - akurat by som odhovaral od zavesneho svietidla - to ti tam potom nezostane ziadne miesto na akvarka, ktore by si mohol neskor umiestnit vyssie :-D na nejaky stojan napr...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Hryzo » 26 Jan 2016 13:33 pm

Kedze drahe veci cez ebay nekupujem, a nikdo ste sa viac nevyjadrili k svetlu, tak idem asi na to 4x80 ... Je to viac, ako som povodne chcel, avsak planujem aj krycie skla, takze to budu tlmit a lahsie vypnem 2 trubice zo 4 ako pridam 2 k 2 ... Snad som to napisal ako clovek :D

A ano tie afrotetry su tiez v zameriavaci, ako aj milopom spominane skalare, avsak musim tuho rozmyslat co tam pojde, vsak nechcem mat xy druhov a prerybmene akva nie?
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Fan_Tomas » 26 Jan 2016 13:45 pm

4x80W urcite nic nepokazis, na 60 cm vyske aj sirke sa to strati, takze pohoda :)
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod astro » 26 Jan 2016 15:51 pm

Ak rozmyslas este nad zavesnym tak kukni do mojej temy Astroakvarium. Mam tam 3x80W od OMS Senica. V ponuke mali aj 4x80W.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Jozef I. » 26 Jan 2016 19:24 pm

Z OMS Senica som si cez švagrovho známeho vybavoval svetla aj ja. Možno by som sa mohol popýtať.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Sunkafit » 26 Jan 2016 19:37 pm

OMS je zbytočne predražena značka bude ti stačiť aj ich nižšia rada Unolux prípadne český Modus dalej si pozri AMI,Sylvania bude asi draha Kanluxu by som sa vyhol ale bude zas lacný..keby si z Nitry v predajni by som ti nejake katalogy poukazoval
Sunkafit
 
Príspevky: 1335
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod snajprik » 26 Jan 2016 20:04 pm

Také rozmýšľanie na hlas :)
Tlačiť do akva 150x60x60 320W T5 svetiel, to už hovorím úlet :) S učinnosťou 40lm/W x 320W = 12800lm/1,5m ideálny stav.
Čo tam chceš pestovať, trávnik? Každý týždeň ho hodinu strihať ? 150cm trubice by som nepoužil, lebo tie ti budú svietiť na bočne skla = riasa. Ideál 120cm trubice máš 15cm od okraja akva. Druha vec nerozmýšľal si račej nad týmto? http://www.cbelektro.sk/eshop/action/pr ... -tac.xhtml
Výhoda svieti to ako T5 120cm 54W, netreba mu reflektor, lebo svieti v 120°uhle a spotreba 18W ktorú aj keď das 4x stále je to 72W a nie 320W :mrgreen: A pri 4x trubica si vyskladáš svetlo aké chceš 2700k-6500k.
PS: 360W/deň zožerie moje akva 100x50x60 (svetlo, filter) a to mi na dne rastlinky bublinkuju, a ty to chceš tam narvať za hodinu... :dead:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Pštros » 26 Jan 2016 21:11 pm

Toto osvetlenie http://akvaland.sk/2897-odyssea-quad-4x80w-led.html mam ja ale zatial len nejakych 7 mesiacov.
Ide bez problemov.
Akva mam az na 5 cm hlbky rovnake ako ty a pride mi to ako akuratne osvetlenie co do vykonu.
Mne trosku vadi, ze ziarivky su dost blizko seba a teda priamo osvetluju len stred akva. Samozrejme, dostatok svetla sa rozptyli aj do prednej a zadnej casti.
Dalsia nevyhoda je, ze sa daju vypnut len dvojice ziariviek. Dve su urcite malo, ak chces mat stredne narocne rastlinky.
Ja som tam fukol k tomu este jeden LED pasik nad zadnu cast akva a trosku to pomohlo.

Tiez ma lakali LED riesenia ale stale som sa dopocital k tomu, ze ak chces zodpovedajuci vykon v lm, potrebujes skoro tolko isto W ako pri T5. (Za toto cakam kamen do hlavy, lebo az tak sa zas nevyznam)...

Inak akva tychto rozmerov ti da skoro neobmedzene moznosti pohrat sa so scapeom.
Drzim palce a sledujem, ako budes napredovat...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Sunkafit » 26 Jan 2016 21:15 pm

4x80w obyčajne svetlo zavesiť na lanka a ušetrených 120e
Sunkafit
 
Príspevky: 1335
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Hryzo » 26 Jan 2016 22:08 pm

Fan_Tomas napísal:4x80W urcite nic nepokazis, na 60 cm vyske aj sirke sa to strati, takze pohoda :)


kedze necockujem, bojim sa trosku tej sily ... ked si predstavim, ze na 160tke mam 2x24w a je to uplne v poho ... :D

astro napísal:Ak rozmyslas este nad zavesnym ...


samozrejme rozmyslam ... a hladam vsetky moznosti

Sunkafit napísal:OMS je zbytočne predražena značka bude ti stačiť aj ich nižšia rada Unolux prípadne český Modus dalej si pozri AMI,Sylvania bude asi draha Kanluxu by som sa vyhol ale bude zas lacný..keby si z Nitry v predajni by som ti nejake katalogy poukazoval


modus uz mam prebehnuty ... vsetky, co sa mi pacili, nevyrabaju linkovo, a keby som ho chcel, musi predajca objednat min 20ks aby to zaradili do vyroby ... jedine, ze by mal niekdo niekde skladom :][ ostatne znacky samozrejme poznam a kukam kukam ... snad najdem nieco, co bude stat za to

snajprik napísal:Čo tam chceš pestovať, trávnik? Ideál 120cm trubice máš 15cm od okraja akva. Druha vec nerozmýšľal si račej nad týmto? ...


nie, travnik tam neplanujem :) 120cm trubice = 54w = ist do 4x54w
led trubice ee -
1. maju max 6500K co som uz pisal predtym, ja radsej trubice s 8000K
2. ak clovek nekupi naozaj kvalitne (a drahe) tak je to vsetko šrot na jedno kopyto z lacnych slabych chipov, ktore rychlo odchadzaju a stracaju na intenzite

Pštros napísal:Dalsia nevyhoda je, ze sa daju vypnut len dvojice ziariviek.


vsak to je ta moja dilema ... 2 je malo, 4 je vela (alebo na hrane pre mna)

Pštros napísal:Tiez ma lakali LED riesenia ale stale som sa dopocital k tomu, ze ak chces zodpovedajuci vykon v lm, potrebujes skoro tolko isto W ako pri T5. (Za toto cakam kamen do hlavy, lebo az tak sa zas nevyznam)...

Inak akva tychto rozmerov ti da skoro neobmedzene moznosti pohrat sa so scapeom.
Drzim palce a sledujem, ako budes napredovat...


na to iste som dosiel uz aj ja davnejsie, aspon co sa lumenov tyka + ked odidu led chipy, je cele svetlo v piip (povacsinou), ked sa odpali trubica, len ju clovek za par euro vymeni ... usetrene naklady s led svetlami = usetrene naklady na prevadzku t5

a k tomu scapu - no neviem co moc odo mna cakas, ja od seba zas tak moc nie :D
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Sunkafit » 26 Jan 2016 22:12 pm

ak nezabudnem kuknem ti niečo v robote či nemame 4x80
Sunkafit
 
Príspevky: 1335
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Hryzo-v novy bazén (540)

Odoslaťod Hryzo » 26 Jan 2016 22:18 pm

Sunkafit napísal:4x80w obyčajne svetlo zavesiť na lanka a ušetrených 120e


nieco ako:

http://modus.cz/cze/katalog-svitidel/pr ... /modus-te/ 2x(2x54w)
+
http://modus.cz/cze/katalog-svitidel/pr ... us-ref-te/
+
http://modus.cz/cze/index.php?section=c ... ove-zavesy

2x vypinac, casovac ... nebol by svetelny sok a stalo by to o dost menej? :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.