LED osvetlenie



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod MikelCRS » 18 Nov 2014 16:41 pm

Loki12 napísal:2. rastliny reaguju na modru a cervenu zlozku svetla - nie na modru a cervenu farbu svetla. To su sice podobne veci ale nie rovnake. Ak chces ist na to takto vedecky, tak si zisti vlnove dlzky ktore najviac ovplyvnuju rastliny a potom zisti, ci tvoje kupene LED pasiky vobec emituju takuto vlnovu dlzku a v akej intenzite.


Rastliny reaguju na vlnove dlzky: 400-450(modra) a tu vyuziju na 100%. Okrem toho vyuzivaju cervenu 600-650(vacsinou pre rast kvetu) a tu vyuziju na 90%. Tiez mi napadlo porovnat to s tymi pasikmi, ale kedze som to nenasiel(ale pravdepodobne vyzaruju vsetky dlzky od 400-700) tak mi stacilo porovbat si ruzovu farbu z ovladaca ktory sem dal Hryzo a farbu svetla z Philips Led Grow: http://m.youtube.com/watch?v=QH2t632s6I8.

Hryzo: spodna cast sendviču by bola vzdialena 5-10 cm od pasiku aby na pasik nestriekala voda. Ale to je teraz jedno, nejaku ochranu proti vode vymyslim, mozno to nakoniec bude uplne inac vyzerat, a mozno si kupim len obycajnu stolnu lampicku.
Obrázok používateľa
MikelCRS
 
Príspevky: 140
Založený: 28 Sep 2012 18:49 pm

Reklama

Re: Osvetlenie

Odoslaťod mr.freezer » 01 Mar 2015 11:54 am

akurat riesim osvetleni aj ja... najprv som chcel 2 svetelne trubice po 54W dlhe 115cm... no po sondovani na nete som nasiel LED pasy 5630.. 5m stoji na ebay okolo 6euro... svietivost maju 3000 lm/m... dokopy aj so stmievacom, adapterom, vodicmi a hlinikovou listou, ktora bude sluzit ako reflektor to vychadza do 20€...
pre porovnanie
jedna 54W trubica ma svietivost 4500lm
meter LED pasu 5630 ma 3000lm na plny vykon...5m = 15000lm... stmievacom sa da stiahnut na 50% alebo 25%...

moze byt??
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: Osvetlenie

Odoslaťod Hryzo » 01 Mar 2015 12:47 pm

odpoved? ak by vsetko islo tak ako na papiery, taik by pravdaze led pasy vyhrali vzdy a vsade ... realita je vsak ina ... viem ze to patri skor do temy led osvetlenia ale co uz

1. na ebayi sa vacsinou predavaju veci druhotnej kvality, tj menej kvalitne ... to co pisu na papiery (resp na monitore) je sice pravda z vyrobnych papierov, nie vsak zo suciastok, ktore pouzili naozaj

2. naozaj si presvedceny, ze za 20eur dostanes 5m pasu, trafo, stmievac, vodice a hlinikovu listu vsetko v takej kvalite, ze ti to vydrzi dlhsie ako rok v takych parametroch ako uvadzaju?? prepac ja pochybujem

3. ani jeden led produkt (ani trubica) celkovo, nedosiahne papierove parametre, pretoze oni tieto parametre meraju pri idealnych podmienkach, ktore ty doma, a hlavne nie nad akvariom, nikdy nebudes mat

4. a toto je to najhlavnejsie, kvoli comu som uz davnejsie zmenil nazor, aj ked som bol strasne namotany na led pasy - priklad z reality, moja vlastna skusenost: kupene led pasy normalne v obchode (u mna v praci) od obycajnej, bezne predavanej znacky (made in poland - co je z mojho pohladu to iste ako made in china pretoze si to urcite od nich nechavaju dovazat), led pasy s diodami 5050 s vykonom 7,2w/meter studena biela, 30 diod na meter, kazda s papierovou svietivostou 14-15lm ... mam ich od jula 2014 nad akvarion a svietim cca 10 hodin denne ... uz nejaky ten tyzden sledujem (som si vsimol), ze 2 z 3 led pasov svietia žltšie, ako na zaciatku ... po dokladnejsej prehliadke som zistil, ze viac ako 80 percent diod ma priamo v diode vypalene take velke V, ako ked pretiahnes filter na cigarete ... to znamena, ze led pasy nevydrzali ani obycajnu 2 rocnu zaruku, nieto este uvadzanych 50 000 hodin ... (odhadom 3/4 roka po 10 hodi nieje viac ako 3000 hodin)

5. jedna velka a hlavna nevyhoda led osvetlenia - led diodam konstantne a non stop pomalicky ubuda svetelny vykon ... uvadzanych 50 000 (25000, 30000) hodin, je maximalna vydrz diod, kym svietia nad 10 percent uvadzaneho vykonu. aj keby diody vydrzali svietit 13 rokov (doba ich zivotnosti pri svieteni 10 hodin denne), ich svetelny vykon by bol taky slaby, ze by ste ich uz davno menili ... uz po par rokoch (to by som ja asi len odhadoval ze napriklad po 5ich) by svetlo z nich malo uplne ine parametre, kvoli ktorym ich clovek na zaciatku kupoval, medzitym by mozno riesil preco mu rasltinky zacali chradnut, experimentoval by s hnojenim (vlastne by prisposoboval hnojenie slabsiemu svetlu) a podobne.

nechcem tymto povedat, ze led pasy alebo led svietidla celkovo su nanic, chcem tym len povedat, ze pokial chce mat clovek naozaj dobre led osvetlenie, musi do nho investovat o dost viac ako len 20 eur na ebay-i, jedine, ze by tych 20 eur na ebay-i daval s vedomim, ze to ma len ako spotrebny material, a ze ked to o rok dva ci tri odide, nebude nadavat, co to bol za srot.

aj v dnesnej dobe su uz vynikajuce led pasy s naozaj kvalitnymi diodami, stoja vsak niekolko desiatok eur a nie len niekolko eur. k tomu spravny a kvalitny zdroj, stmievaniu sa radsej vyhnut kvoli skracovaniu zivotnosti, dat im spravne chladenie a budete nadmieru spokojny
v rovnakej cene vsak uz kupite zase aj hotove trubicove t5 svietidlo a preto v akvaristike zatial stale prevladaju trubice
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Osvetlenie

Odoslaťod mr.freezer » 01 Mar 2015 12:56 pm

dakujem za vycerpavajucu odpoved... presne ako si napisal na konci... za 20 euro vsetko dokopy je super cena... ked to pojde aspon rok... tak po roku objednam dalsi pas za 6 euro... tento strhnem a dam novy... keby som to nemal uz objednane, tak by si ma tymto prehovoril, ale ked to uz bude doma, tak to vyskusam... pocitam aj s tym, ze ten papierovy vykon nedosiahnu, preto som to predimenzoval o 50%... dufam, ze cinanci o tolko neklamu :D
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Caiman » 02 Mar 2015 09:17 am

mr.freezer...
naco sa potom pytas ci "moze byt", ked si aj tak nedas poradit a uz si si to objednal???
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod mr.freezer » 02 Mar 2015 09:39 am

ja som sa nepytal pre seba... ja som to sem napisal ako napad a pytal som sa, ci to vyhovuje aj pre dakoho ineho... aj ked si myslim, ze tvoja reakcia je mimo temu..
mr.freezer
 
Príspevky: 235
Obrázky: 3
Založený: 25 Feb 2015 21:25 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota, Slovakia

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Hryzo » 27 Mar 2015 18:40 pm

keby niekdo chcel vidiet, ako svieti 10w reflektor nad/do akvaria:

reflektor cele.jpg


reflektor som uchytil na drziaku hromozvodu ktory som namaloval farbou co som mal z malovania balkona :)

ukazka je ale skor o rozptyle svetla a ake je silne ... tento konkretny reflektor je 4000K cize skor zltsia ako belsia a ma 10w ... tam ja rasltinky nebudem mat, resp len plavajuce kvoli rakovi (ops, prezradil som sa, ze mam dalsie akvarium :D)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod oldo » 01 Apr 2015 10:09 am

Neviete kolko lm ma to osvetlenie? LEDDY SMART PLANT 8000K 6 Watt
http://akvaland.sk/3119-aquael-shrimp-s ... ull_site=1
oldo
 
Príspevky: 6
Založený: 19 Nov 2014 19:04 pm
Bydlisko: Trnava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Vlado21 » 01 Apr 2015 10:17 am

Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod oldo » 01 Apr 2015 12:57 pm

Super dik. Pre akva 29x29x35 po odratani hrubky skla(zvolil som 4 mm, neviem aka tam je) = 27,5 L, co vychadza 17,8 lm a to je podla mna malo. Ak by som tam pridal este take iste osvetlenie bolo by to 35 lm a to by malo byt ok pre nenarocne rastliny, kedze co2 nebudem davat. Ak sa mylim optavte ma.
oldo
 
Príspevky: 6
Založený: 19 Nov 2014 19:04 pm
Bydlisko: Trnava

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Hryzo » 01 Apr 2015 16:24 pm

Podľa toho, čo berieš ako nenáročné ...

Mne pod 10lm/l (odpálené led pásy) rastu - cryptocoryne affinis, pontederifolia a ešte jeden a k tomu aj jeden echinodorus a! aj nypmphoides sp. taiwan aj keď ta len veľmi pomaličky ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod robotmz » 08 Apr 2015 08:20 am

Zdravím.

Dlho som tu nebol, tak sa tu už 2,5 hodiny snažím zorientovať....
Potrebujem veľmi poradiť.
Mám akva dĺžka 100 x výška 40 x šírka 35.
Rastlinu tam mám už iba 1 druh anubias barteri nana rozrastenú po celej nádrži. Rýb mám málo /2xprísavník, labeo, mrenka žraločia, kardinálka a asi 10 mladých ostriežikov purpurových, 2 x platydoras costatus/.
Akvárium mám v nepresvetlenej chodbe, svietidlo mám ATMAN /s klasickou tlmivkou/ na 2 trubicové žiarivky T5 ale ten najhorší rozmer /idú tam tie neštandardné 74 cm žiarivky, prípadne sa to dá s odretými ušami nastaviť na 2 x 60cm/.
Svietim 14 hodín iba jednou trubicou 25W /teraz neviem či narva, alebo sylvania/.
Ten atman je takýto: Obrázok
Rozmýšľam, že by som tam hodil LED svetlo.

Nie je tu nejaký návod, ako sa dá prerobiť ten ATMAN s tlmivkami na LED trubice T5?, teda odpojiť štartér a tlmivky....
Ďalšia vec je, že či by nebolo dobré hodiť napr. 3 x 80 cm kvalitné LED pásiky, len trošku ma štve, že neexistujú také široké hliníkové lišty. Svetlo nemám zavesené, ale je normálne iba položené na krycom skle, a tak isto by som chcel aj to LED svetlo, a tým pádom mi robí problém zohnať nejaké tienidlo. Jedine to dať do hliníkových líšt.
Lenže 3 lišty 80 cm vedľa seba a v každej 1 pásik mi príjde z pohľadu využitia svetla nie moc efektívne, ale možno sa mýlim.

Aký je váš názor, prípadne ako by ste to riešili Vy? Akva mi funguje dobre už viac rokov, aj svetlo stačí vzhľadom na osadenstvo.
Díky za pomoc.
robotmz
 
Príspevky: 91
Obrázky: 15
Založený: 04 Nov 2004 09:46 am
Bydlisko: žilinský kraj

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod robotmz » 08 Apr 2015 21:08 pm

Ps:
Dnes som si od kamosa pozical jednoucelovy merac watov, co sa pichne do zastrcky, do neho sa pichne spotrebic a ostal som vysmiaty.
Vysledna spotreba bola 25 watov na 74 cm ziarivke /co ma mat zhruba tych 25 watov/. V zastrckach mame okolo 215V, co je trosku menej a ziarivka ma asi 1,5 roka, takze uz nesvieti ako nova... V atmane mam starter, takze prepdokladam ze tlmivku. Mimochodom, ak by mala zrat tlmivka 25w ako 25w vlaknova ziarovka, to teplo by muselo byt brutalne, takze som spravne predpokladal, ze to bude blbost.
Overil som odber este zmeranim filtra, sedelo skoro na 1watt. Filter je zaneseny, tak ukazal spotrebu o ten 1w vyssiu.
Meral som este halogenovy ohrievac, tam to sedelo skoro presne na vsetkych 3 stupnoch.
55 cm klasicke stare TV bolo o +- 2w ako papierovo.
Takze to nechavam tak a teraz som si konecne isty ze ta 25w trubica mi nebude zrat viac ako 25-30w aj s tlmivkou...
Cez vikend to necham napichnute od ranajsieho startu aspon 3 hodiny, aby mi ukazalo presnejsiu info vo Wh.
robotmz
 
Príspevky: 91
Obrázky: 15
Založený: 04 Nov 2004 09:46 am
Bydlisko: žilinský kraj

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod banan1987 » 12 Apr 2015 00:01 am

chalani uz niekto skusal urobit osvetlenie z led chipov na ktore dal sosovky? nemam precitane cele vlakno ale zaujima ma to.. mam led pasmi osvetlene akva a kobercovky mi nejdu tak idem presedlat na led chipy na ktore som uz objednal aj sosovky... dufam ze to s nimi presvietim az na dno... pravdaze nebude vsetko cez sosovky aby to nebolo len smerove svetlo ale kde budu kobercovky tak tam urcite pojdu...
banan1987
 
Príspevky: 28
Založený: 07 Feb 2014 01:18 am
Bydlisko: Brezno

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Vojtek » 12 Apr 2015 09:30 am

Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

LED osvetlenie

Odoslaťod shineonyou » 12 Apr 2015 11:24 am

Mam Akva 250x30x50, z čoho 50 je hĺbka. Akvárium ma aktuálne 4x54wat t5 a rastie tam všetko. Chcem to nahradiť Led osvetlením. Ide o Akva s krytom na mieru.


Odoslané z môjho iPhone cez TapatalkObrázok
Návrhy na diy?
shineonyou
 
Príspevky: 34
Založený: 02 Okt 2013 06:19 am

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod banan1987 » 12 Apr 2015 23:00 pm

Vojtek dakujem za odkaz... pekne citanie a dobre vysvetlene... mam led pasy na vlastnom kryte akvaria ktory je supernizky cize nespati na akvarku krabica ako svet... nafotim niekedy ako mam riesene pasy a potom ked budem mat chipy nafotim aj tie...
banan1987
 
Príspevky: 28
Založený: 07 Feb 2014 01:18 am
Bydlisko: Brezno

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Waldo » 18 Apr 2015 15:03 pm

Dobry den chcel by som sa spytat mam k 54l akva (60x30x30) toto LED osvetlenie
http://akvaristika24.sk/akvaristika-c-3 ... 18935.html
a nvm ci je to postacujuce lebo co som cital 6W je malo ale toto je LED a nvm aky vykon klasickeho svetla to ma. Ak ma stym niekto neake skusenosti alebo by mi vedel podat viac info budem rad.
Obrázok používateľa
Waldo
 
Príspevky: 26
Založený: 05 Apr 2015 12:49 pm
Bydlisko: Giraltovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Hryzo » 18 Apr 2015 15:39 pm

podla tohto http://www.akvarista.cz/web/shop/item-a ... e-6w-sunny by mala nadradzat ziarovku 11w ... tieto ziarivky sa pohybuju okolo 800-900Lm, co ale pri tom svietidielku ci ako to nazvat neverim ... leddy smart 6w svetlo by malo mat okolo 600Lm tusim comu by som veril viac, to je na take akvarium pomenej ... ide vsak vzdy o to, ake rastlinky tam chces pestovat/pestujes ....
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Waldo » 18 Apr 2015 15:53 pm

v akva mam rastlinky : Anubias Congensis, Vallesneria Spiralis, Ceratopteris siliquosa, Hygrophilia Siamensis, Echinodorus austroamericanus, Cabomba Caroliniana
Obrázok používateľa
Waldo
 
Príspevky: 26
Založený: 05 Apr 2015 12:49 pm
Bydlisko: Giraltovce

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Furbi » 22 Apr 2015 14:14 pm

našla som prudko odborný článok: Svetelné zdroje a svietidlá pre pestovanie rastlín. Na technickej vysokej škole v Brne navrhli a zostrojili LED osvetlenie pre laboratórny box s pokusnými rastlinami. Nie je to síce pestovanie pod vodou, ale niektoré informácie sú zaujímavé.
http://www.odbornecasopisy.cz/flipviewe ... tml?seq=50
Časopis Svetlo: http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/
Furbi
 
Príspevky: 5
Založený: 22 Sep 2014 12:30 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod Fan_Tomas » 23 Máj 2015 21:30 pm

zdravim, mam akvarium 110x45x50, v nom integrovane 2x 30W T8 trubice, pre rastliny je to zjavne malo, jediny celkom preveditelny napad by bol, keby doplnim led pasiky po stranach do stredu etc., malo by to vyznam ? vdaka za rady
Fan_Tomas
 
Príspevky: 145
Založený: 14 Mar 2015 12:59 pm

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod banan1987 » 23 Máj 2015 22:30 pm

Malo by to vyznam... Ale nezabudni led pasiky dobre chladit... Casom stracaju svietivost ked sa prehrievaju a tie zaliate v silikone ani nehovorim...
banan1987
 
Príspevky: 28
Založený: 07 Feb 2014 01:18 am
Bydlisko: Brezno

Re: LED osvetlenie

Odoslaťod ricardo2 » 24 Máj 2015 21:31 pm

ahoj. chcem sa spytat ci toto led osvetlenie je adekvatnou nahradou za T5 2x24w. co sa tyka intenzity osvetlenia. chcem ho na akvarium 50x30x30cm. a chcel by som tam mat aj nejake kobercove rastiliny. dakujem
http://www.aliexpress.com/item/CITII-AQ ... magnet-ads
ricardo2
 
Príspevky: 1
Založený: 31 Mar 2012 12:32 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.