Juwel 125L - začiatočník



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 21 Dec 2017 04:37 am

Ahojte,
dnes sme napustili akvárium Juwel Rio 125L + zasadili rastliny. Vodu sme dali 50L zo zabehnutého akvária a filer vymáčali vo vode z druhého filtra. Manžel ho chce dať synovi ako darček na Vianoce. Hovorím mu, že tam tak skoro nemôže dať ryby, ale jemu povedali v akvaristike, že kľudne môže, nech nemení vodu aspoň mesiac a že testy nepotrebujeme žiadne .. Ja som tu čítala, že by sa mala meniť každý deň a testy treba ph,kh,gh,no3 . Aký máte na to názor?
Ďakujem
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Reklama

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod Hora » 21 Dec 2017 07:33 am

Ahoj,zabeh sa urychli po naockovani molitanu,no do Vianoc nitrifikacia nenabehne v dostatocnej premene.Rybky nenarocne ako zivorodky to zvladnu,ale tetrovite,pancierniky,menky,razborky a pod. je riziko,lebo sa im narusi imunita a budu nachylnejsie k chorobam.Kompromis do zabehu jedna Bojovnica,ktora dycha atmosfericky vzduch alebo par kusov zivorodiek.Urcite nekupujte vela ryb naraz,lebo sa rozhodi cyklus uplne.Treba postupne vkladat a neprerybnit,krmit menej ako viac.
Menit kazdy druhy den 20l vody rovnakej teploty,ziadne pripravky na upravu vody.Druhy ryb preber tu a nie,co poradia v tej akvaristike.Testy nekupuj,ak zvolis nenarocne ryby,rastliny netreba a aj tak nebudes zatial chapat hodnoty a co robit pri jednotlivych vysledkoch alebo robit nasilne zmeny chemizmu vody.
Napis este druhy rastlin a fotka,lepsie na poradenie.
A pouzivate predpokladam verejny vodovod,nie studnicnu vodu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 21 Dec 2017 12:15 pm

Hora napísal:Ahoj,zabeh sa urychli po naockovani molitanu,no do Vianoc nitrifikacia nenabehne v dostatocnej premene.Rybky nenarocne ako zivorodky to zvladnu,ale tetrovite,pancierniky,menky,razborky a pod. je riziko,lebo sa im narusi imunita a budu nachylnejsie k chorobam.Kompromis do zabehu jedna Bojovnica,ktora dycha atmosfericky vzduch alebo par kusov zivorodiek.Urcite nekupujte vela ryb naraz,lebo sa rozhodi cyklus uplne.Treba postupne vkladat a neprerybnit,krmit menej ako viac.
Menit kazdy druhy den 20l vody rovnakej teploty,ziadne pripravky na upravu vody.Druhy ryb preber tu a nie,co poradia v tej akvaristike.Testy nekupuj,ak zvolis nenarocne ryby,rastliny netreba a aj tak nebudes zatial chapat hodnoty a co robit pri jednotlivych vysledkoch alebo robit nasilne zmeny chemizmu vody.
Napis este druhy rastlin a fotka,lepsie na poradenie.
A pouzivate predpokladam verejny vodovod,nie studnicnu vodu.
Hora ďakujem za rady. Pridávam fotku akvária. Doma sme až zistili, že nám dali aj rastliny, ktoré potrebujú CO2...Nechápem ako môžu robiť takí ľudia v akvaristike, ktorí sa tomu vôbec nerozumejú. Manželovi povedali, že tam určite musí dať Denitrol a Ferropol, takze to už tam pridal. Obrázok

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 21 Dec 2017 12:32 pm

A chceli by sme tam dat 1 bojovnicu a nejake menšie. Gupky s bojovnicou by asi nemohli byt, ze? Na zaciatok dame iba tu bojovnicu.

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod Hora » 21 Dec 2017 13:52 pm

Valisnéria je dobrá,Anubias nejaký nana treba von zo substrátu a uviazať na koreň,kameň,ostatné nízke neviem identifikovať.Aj z Valisnérie je málo,veľa ľudí šetrí,lebo však sa rozrastie a to je chyba na také rýchle založenie,čo treba vám.Aj náročnejšie druhy nepotrebujú nutne CO2,ale budú aj tak vyzerať vyťahané a nevzhľadné.Je lepšie už rovno nakúpiť nenáročné a rýchlorastúce Sagitárie subulata,Hygrophily polysperma,corymbosa,diformis,Hydrocotyla leucocephala,Egeria densa,Microsorium pteropus,Ceratophylum demersum ako plávajúcu a posadiť.nepočítaj,že kúpiš raz a ostaneš pri nich.Budeš meniť postupne druhy,ktoré sa ti páčia a možno časom aj náročnejšie.
Ak budú rybky,tak aj rastliny budú mať nejaké živiny.Teraz sa ešte ani nezadaptovali a už im lejete živiny,ktoré určite nepoberú v prvých dňoch/týždňoch.Je to zložitejšie a nechcem tu rozpisovať o dôvodoch rias,stačí si prečítať nejaké témy,len hnojenie stopni zatiaľ a ak chceš Gupky,tak o hnojenie sa neobávaj,tie vyprodukujú odpadu statočne aj pre rastliny aj baktérie.
CO2 aj vodovodná voda obsahuje,rybky ,,nadýchajú“ tiež a rastliny to využijú pokiaľ ťa neošalia kúpou na nejaký vzduchovací kamienok,ktorý podporuje vyprchanie CO2 z vody.
Ak sa dá fotka celého akvária,nehanbi sa za nič,čo tam je a nepatrí tam.
Denne hoci nemáte zatiaľ rybu rozmrv medzi prstami trochu,štipku vločiek a hoď dnu.Tie nasadené baktérie nech nehladujú,predsa sa len presťahovali z lepšieho do horšieho nateraz.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 21 Dec 2017 15:29 pm

Nemáme tam už nič viac, len som chcela, aby boli lepšie vidieť tie rastliny :-). Je tam iba upravený filter na polovičný prietok, vybratý uhlikovy filter a pridané tie najemnejšie filtre. To červené čo tam je vidieť, sú gule na stromčeku :-) .
Názvy som si odložila, len muž ich niekde dal a neviem ich nájsť. Potom napíšem.
Ešte som zabudla doplniť, že máme vodu zo studne.
Je to podľa Teba dobrá kombinácia gupky + bojovnica? Alebo radšej bojovnica + neskôr tetry?
Kamienok určite kupovať nebudem.
Koľko cca kusov rastlín by tam bolo dobre ešte prikúpiť?
Ten Denitrol nemáme tiež už pridávať?
Stačí svietiť teraz 5 hodín denne?
Obrázok

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod Hora » 21 Dec 2017 15:40 pm

Voda zo studne vecí mení.Bojovnica,Gupka áno,Tetry nie,budú žiť kratšie a bude to prežívanie v tvrdej vode.Rozbor vody si dávaš robiť a vieš základné pitné údaje?
Rastlín sa sadí cez 2/3 dna minimálne.V akvaristikách sú drahšie,lepšie burzy alebo inzeráty,no vy sa plašíte,tak neviem koľko si ochotná investovať.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 21 Dec 2017 16:07 pm

Ano, rozbor davam robit pravidelne. Naposledy pred mesiacom mikrobiológiu, všetky hodnoty boli v poriadku. Máme aj reverznú osmózu, tá voda by bola asi lepšia pre ryby.
Mám známeho ktorý dováža ryby a rastliny z Poľska, takže ich môžem mať lacno.
To svietenie stačí 5 hodín denne?
Ďakujem
Prílohy
1513862330880.jpg
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Dec 2017 22:55 pm

No ja budem oponovať. Bojovnica je náročnejšia rybka, je citlivá na teplotu, citlivá na teplotu vzduchu nad hladinou. Ak je teplota vzduchu nad hladinou chladnejšia ako teplota vody, nachladne jej labyrint a uhynie. Teplota vody by nemala byť nižšia ako 26°C.
Viem, že ich majú v obchode v kelímkoch, ale toto neber ako príklad, je to proste hodné pracovníkov v akvaristikách.!
No a gupky sú absolútne nevhodné k bojovnici. Totiž, samičky ešte ako tak, ale samčekovia majú vo väčšine chvost dlhý, závojový a to bojovnice dráždi, vidia v tom soka, sokov a dochádza tu k súbojom zo strany bojovnice. Končí to dotrhaním chvostov, k zraneniam a postupnému úhynu samčekov gupiek.
Teraz i keď si urýchlila zábeh, kúp si určite test na NO2, ten rybky zabíja. Najlepší by bol kvapkový test. Toto musíš vedieť.A to ťa bude uisťovať, že je všetko v poriadku:)
Hora vyššie spomína, že bojovnica môže byť pretože dýcha vzduch nad hladinou, to je síce pravda, ale vodu z akvária konzumuje, konzumuje i krmivo, ktoré je namočené už v tej vode. Okrem toho má kožu, ktorá je citlivá na kvalitu vody a je náchylná na bakteriálne ochorenie plutiev.
Pravda je, že hnojiť ti netreba, stačí nasadiť živorodky a oni sa o to postarajú
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 22 Dec 2017 03:47 am

I.P. Pavlov napísal:No ja budem oponovať. Bojovnica je náročnejšia rybka, je citlivá na teplotu, citlivá na teplotu vzduchu nad hladinou. Ak je teplota vzduchu nad hladinou chladnejšia ako teplota vody, nachladne jej labyrint a uhynie. Teplota vody by nemala byť nižšia ako 26°C.
Viem, že ich majú v obchode v kelímkoch, ale toto neber ako príklad, je to proste hodné pracovníkov v akvaristikách.!
No a gupky sú absolútne nevhodné k bojovnici. Totiž, samičky ešte ako tak, ale samčekovia majú vo väčšine chvost dlhý, závojový a to bojovnice dráždi, vidia v tom soka, sokov a dochádza tu k súbojom zo strany bojovnice. Končí to dotrhaním chvostov, k zraneniam a postupnému úhynu samčekov gupiek.
Teraz i keď si urýchlila zábeh, kúp si určite test na NO2, ten rybky zabíja. Najlepší by bol kvapkový test. Toto musíš vedieť.A to ťa bude uisťovať, že je všetko v poriadku:)
Hora vyššie spomína, že bojovnica môže byť pretože dýcha vzduch nad hladinou, to je síce pravda, ale vodu z akvária konzumuje, konzumuje i krmivo, ktoré je namočené už v tej vode. Okrem toho má kožu, ktorá je citlivá na kvalitu vody a je náchylná na bakteriálne ochorenie plutiev.
Pravda je, že hnojiť ti netreba, stačí nasadiť živorodky a oni sa o to postarajú
Ďakujem aj Tebe za rady. O testoch som si citala, ze treba kvapkove. Nieje dôležité vedieť aj Ph?
Ak by bola stabilna teplota v akvariu 26 a viac stupňov, môžem tam dať tu bojovnicu alebo až keď bude hotový zabeh?
Ktorý druh by si teda odporúčal k tej bojovnici?

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 22 Dec 2017 03:49 am

Ešte by ma zaujimalo, po akom čase sa dávajú krevetky?

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod snajprik » 22 Dec 2017 08:49 am

Nie je to trošku drahá živa potrava pre bojovnice? Im stačí i vločková potrava :)
Skus račej račikov https://rybicky.net/atlasostatnich/rak_mexicky_zakrsly
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod Hora » 22 Dec 2017 09:41 am

https://bettasplenden.wordpress.com/201 ... splendens/
Je niekoľko rýb,ktoré aj opačne sú agresívne pri závojových formách,ale v počte je sila a je potlačený pud obhryzania plutiev.Ja by som dal nenáročné živorodky vo vašej vode bez úprav.
Pri rozbore vody by malo byť merané aj ph vody a tie robíte.
Je dôležitý obsah NO2,NO3,GH,pH a podľa toho je treba vyberať druhy,ktoré znesú konkrétne parametre vody a netreba úpravy vody.Studničná voda je náročnejšia chemizmom.
Ak máte RO dá sa ísť aj do iných druhov,no počítaj s úpravami po celú dobu ich života a akvárium bolo vaše rozhodnutie,nie synove,tak neviem či vám entuziazmus vydrží na dlhšie roky s nutnou úpravou vody pravidelne.
Jednoznačne každú rybku vkladať po zábehu,váš sa urýchli do troch týždňov možno pri akvarijnej vode a vyzretých baktériách.Je ale bežné,že sa zakladajú akvária v jeden deň zo zarybnením a ako som písal,odolnejšie druhy prežijú,no oslabia ich N látky vo vode.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod Stewie » 22 Dec 2017 11:37 am

beata.man napísal:Ešte by ma zaujimalo, po akom čase sa dávajú krevetky?



Krevetky dávam do akváríí po 14 dnoch
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 22 Dec 2017 17:51 pm

snajprik napísal:Nie je to trošku drahá živa potrava pre bojovnice? Im stačí i vločková potrava :)
Skus račej račikov https://rybicky.net/atlasostatnich/rak_mexicky_zakrsly
:-)


Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 22 Dec 2017 17:51 pm

Stewie napísal:
beata.man napísal:Ešte by ma zaujimalo, po akom čase sa dávajú krevetky?



Krevetky dávam do akváríí po 14 dnoch
Ďakujem

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod snajprik » 22 Dec 2017 20:00 pm

Dnes som bol v hornbachu a ľaľa čo som tam videl, bojovnicu s krevetkami v jednej malej nádrži, takú slintajúcu bojovnicu som dávno nevidel, tak zamyslene na tu krevetku pozerala asi nevedela sa rozhodnúť ktorú nôžku jej zožerie :D Japonica krevetky si veľmi nevšímala, ale tie neocaridiny mali ťažký život https://www.imgup.cz/image/Lmg2
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 23 Dec 2017 03:09 am

Hora napísal:https://bettasplenden.wordpress.com/2014/12/22/kto-prezije-pri-betta-splendens/
Je niekoľko rýb,ktoré aj opačne sú agresívne pri závojových formách,ale v počte je sila a je potlačený pud obhryzania plutiev.Ja by som dal nenáročné živorodky vo vašej vode bez úprav.
Pri rozbore vody by malo byť merané aj ph vody a tie robíte.
Je dôležitý obsah NO2,NO3,GH,pH a podľa toho je treba vyberať druhy,ktoré znesú konkrétne parametre vody a netreba úpravy vody.Studničná voda je náročnejšia chemizmom.
Ak máte RO dá sa ísť aj do iných druhov,no počítaj s úpravami po celú dobu ich života a akvárium bolo vaše rozhodnutie,nie synove,tak neviem či vám entuziazmus vydrží na dlhšie roky s nutnou úpravou vody pravidelne.
Jednoznačne každú rybku vkladať po zábehu,váš sa urýchli do troch týždňov možno pri akvarijnej vode a vyzretých baktériách.Je ale bežné,že sa zakladajú akvária v jeden deň zo zarybnením a ako som písal,odolnejšie druhy prežijú,no oslabia ich N látky vo vode.


Syn sa ešte starať nemôže, má iba 2 roky :-)
Testy som nezohnala kvapkové, všade mali iba pásikové, tie som nekupovala.
Horšia správa je, ale čo ma čakalo doma. Manžel mi ráno povedal, že pôjde kúpiť rybky. Povedala som mu, nech kúpi teda ale iba pár živorodiek alebo molly. Po príchode domov som myslela, že si robí srandu. Kúpil Molly, živorodky, veľké krevety ktoré ničia rastliny, prísavníkov a tá veľká je asi cichlida. Keď som mu vynadala, povedal mi, že ja som ešte žiadne akvárium nemala, tak v akvaristike sa tomu rozumejú určite lepšie...
Prílohy
IMG_20171223_002146-1600x923.jpg
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod michellebebe » 23 Dec 2017 09:32 am

Nie je ta veľká gurama modrá? Teda podľa fotky mi to tak príde. No a v akvaristike môžu byť aj predavači ktorí chcú iba predať.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod Seraph » 23 Dec 2017 09:34 am

No a teraz co s tym?
Akvarium bezi par dni, najhorsie este len pride (myslim hodnoty NO2) a navyse hned aj prerybnene...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 23 Dec 2017 10:56 am

michellebebe napísal:Nie je ta veľká gurama modrá? Teda podľa fotky mi to tak príde. No a v akvaristike môžu byť aj predavači ktorí chcú iba predať.
Ano, podla fotiek je to gurama.

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 23 Dec 2017 10:57 am

Seraph napísal:No a teraz co s tym?
Akvarium bezi par dni, najhorsie este len pride (myslim hodnoty NO2) a navyse hned aj prerybnene...
To som mu hned povedala, ci su v tej akvaristike na hlavu, ked mu dali tolko ryb. Neviem ako by som im mohla pomôcť :-(

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod beata.man » 23 Dec 2017 10:59 am

Hovorila som mu, nech kupi rastliny a tu nekupil ani jednu.

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
beata.man
 
Príspevky: 24
Založený: 27 Dec 2016 15:41 pm

Re: Juwel 125L - začiatočník

Odoslaťod Seraph » 23 Dec 2017 11:46 am

Ak teda nie je moznost kam dat ryby, jedinu moznost vidim caste vymeny vody, pretoze tym by sme hodnoty NO2 mali znizovat, po kazdej vymene naliat trosku bakterii (ja pouzivam Seachem stability a napriek mnohym akvaristom, ktori tymto zazracnym vodickam neveria, si myslim, ze to moze len pomoct).
menit vodu casto - kazde 2-3 dni aspon 40 % a nemuselo by to dopadnut katastrofalne a hlavne NEPREKRMOVAT...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.