"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 08 Jan 2018 16:57 pm

Tak toto chce už radu. 10 dni bojujem s krupičkou a stále nejaká ryba ju ma. Liečil som s eshaexit aj esha2000 podľa návodu 4dni ako zvyčajne nuloví efekt, stále nejaká rybka ju mala, potom som pridal soľ a teplotu som nastavil na 29°C a ani to nepomohlo, stále ju vidím na dvoch neónkach. Ako neuhynula mi žiadna ryba, jedna krevetka to nedala hold 29°C ale zvyšne sa ešte držia, ale tej krupičky sa nie a nie zbaviť. Mali ju zopár neóniek, 3 gupky a ancitrus, momentálne ancitrus čistý gupky tiež, ráno mala len jedna neónka krupičku, teraz ju nemá, ale na ďalších dvoch sa ukázala. Veľmi malachitovú zeleň sa mi do akva liať nechce. Neviem či nechať to tak a držať teplotu na 29°C so soľou a dúfať že to pominie?
Obrázok používateľa
snajprik

Obrázky: 36
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Reklama

Odoslaťod newsted » 08 Jan 2018 17:06 pm

Waterlife a po 2-3 dňoch zmizne bez zvyšovania teploty. Zisti prečo ju dostali? Amoniak, no2, pokles teploty, atd
Obrázok používateľa
newsted

Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm

Odoslaťod snajprik » 08 Jan 2018 17:35 pm

Čo je Waterlife a kde to kúpim? Ideál v Košiciach, alebo skade sa da objednať?
Tak kupoval som nove rybky cca 32 kúskov a som si dovliekol s nimi, rovno 3 choroby, cudzopasníka rozpad plutiev, taký chumáčik sa vytvoril na plutve a ta odpadla do hodiny, na troch rybkách bola, ako keby odrezal plutvu( vyliečene zahojene), tie dve mam vyliečene, len ta krupička nejak nič. Pozerám na krevetky pri 29°C ako sa trápia a ani soľ v rastlinnom akva nie je žiadna vyhrá, ale malachitová zeleň by bola ešte horšia rana.
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod newsted » 08 Jan 2018 18:05 pm

Waterlife je značka ako napr Tetra. Protozin je na krupicu M. Zeleň + ďalšie zložky.
Obrázok používateľa
newsted

Odoslaťod snajprik » 08 Jan 2018 19:21 pm

Protozin sa u nás vôbec netrepáva, ten ťažko zoženiem, nechám zatiaľ teplotu na 29°C do štvrtku a ak to nepomôže tak skúsim od sera costapur, možno ten zaberie a ak ani ten nie tak 31°C a zbohom krevetky...
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod marko65 » 08 Jan 2018 21:53 pm

costapur urcite zaberie, len sa treba striktne drzat navodu.

Odoslané z SM-G950F pomocou Tapatalku
marko65

Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am

Odoslaťod snajprik » 10 Jan 2018 18:29 pm

Tak že ako to pokračuje s krupičkov 12 deň, keď nezabral Exit s 2000 (trochu zabralo ale nevyliečilo) tak som prešiel na soľ a 29°C cca 5 dni a ani to nepomohlo, keď som to pred chviľov počítal, tak na 7 neónkach s 22 sa ukázala krupička, ostatne ryby ani bodka. Tak že som prešiel na Costapur. Niet na čo čakať. Trošku som sa zasmial na vlastnej hlúposti, keď som pozrel na zloženie a keď som nalial do vody a aj v návode sa píše zatemnenie akva a vzduchovanie :D = Malachitova zelen, ale nie za 0,8€ ale 6,9€ za hlúposť sa platí :D Na druhej strane jediná vec čo mi vždy zabrala na krupičku. Našťastie som zopár krevetiek prelovil, takže aspoň niečo mi prežije... A keď ani toto nezaberie (keby nahodou), tak už to dám na 33°C, lebo je jasne že malachitovu zeleň neprežije 99% krevietok a ostatne ryby sú s amazonky, tak že im je to šumák a krupička pôjde, potvora jedna bodkatá :D
PS: 20€ vyhodiť peňazí za liečenie krupičky :D A aj tak to liečim prakticky Malachitovou zeleňou čo stoji 0,8€ :D
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Jan 2018 12:54 pm

Mě se podařilo dostat samičku Girardinus falcatus z krupičky bez jakýchkoli léčiv hygienou a nakonec i hozením do jiné nádrže, ale trvalo to tři měsíce a aktuálně je pohublá. Šlo by to rychleji, kdybych měl jinou prázdnou nádrž s teplejší vodou.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak

Obrázky: 185
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm

Odoslaťod Hora » 11 Jan 2018 14:35 pm

aspoň prísavníkov prelož,ak je kde,tie malachytku neprežijú
28-29*C skôr by som dvihol na 30-31 so soľou v budúcnu(ak sa niekedy stane),kedy je istota ďalšieho nenapádania istejšia a nemusíš robiť dlhšie pokusy,čo zaberie alebo dezinfekčné prípravky,nad vyššiu teplotu neskúšaj,či zvládnu,ak náhodou áno,je to ďalší stres a budeš úhyn pripisovať následkom krupičky
soľ a teplota má svoje opodstatnenie a zaberá,len nie v pokročilom rozmachu a určitej teplote a aj tu je dôležité mať kvalitný teplomer,lebo tie za 1-2€ ak si porovnáš viac kusov v obchodoch,tak každý ukazuje +- 3 stupne rozdielne,čo je v tomto prípade nutnej zvyšovaní teploty podstatný údaj
to vzduchovanie jednoznačne daj poriadne naplno
Obrázok používateľa
Hora

Obrázky: 8
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 16:45 pm

Ohrievač je od eihem a bol nastavení na 30°C pri soli, teplomer v akva ukazoval 28°C. Keď som začal s tou malachitovou želenou (costapur) tak som to dal na 26°C aby cyklus krupičky bol čo najrýchlejší a malachitka ho zabíjala, lebo v štádiu bielej guľky naň nezaberá nič. Malachitka ma predpísane 25°C
Nebiť tých neóniek už 10 dni mam po krupičke, neviem čo si to tie chúďatka vytrpeli že sú také náchylne a oslabene, že im nič nepomáha.
Momentálne netuším stav, lebo akva mam zatemnene, vzduchovanie ide na plne pecky. Tak že sa uvidí, zajtra ešte raz nakapkam a sobotu večer skontrolujem výsledok, a ak nič tak to dám cez teplotu.
PS: ancitrusi boli prelovene i gupky a krevetky. Prelovene krevetky už niet, typujem to na parmičky dúhové, lebo po nich neostalo ani tykadlo...
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 17:19 pm

Ajajajajaj, tak mi to nedalo dal som plachtu dole a zasvietil skontrolovať aký stav. Tak že 18/22 neóniek krupička, osypané až nepekne pozerať a dokonca i tetry čierne i tetry žhave. Okamžite pridane 3 lyžice soli a termostat na 31°C. 12 dni som pozeral že 1 až 4 neónky po jednej bodke na sebe a teraz toto. Druha nadrž s prelovenými rybami bez viditeľnej nakazí
Neviem či s toho šoku či čo, včera som odkaľovaním vypustil akva na 1/3 dolial vlažnej vody na 2/3 aby som znížil obsah soli a zbitky predchádzajúceho Exit. Liečivo costapur nalial v predpísanej dávke a ono za 24h toto...
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod newsted » 11 Jan 2018 18:41 pm

Otestoval si si vodu na amoniak, NO2? Ryby mas vystresovane (teplota, sol, dusikate latky, kolisanie chemizmu vody castymi vymenami, alebo iny faktor). Nikdy som nepridaval sol, nezvysoval teplotu, len pridal odporucane liecivo a po par dnoch krupicky nebolo a vacsina rastlin prezila. S krevetkami by som zelen nepridaval, ale ty budes mat este iny problem, ktorym oslabujes imunitu ryb.
Obrázok používateľa
newsted

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 20:43 pm

Tak niečo tam bude, ale fakt netuším čo, NO2 aj NO3 na nule, testy tvrdosti my stúpli kvôli soli. Čo som tam nechal japonica krevetky s neocaridinami, tak tie žijú, malachitka ich neodrovnala, vo filtri je len špongia a externý je odstavený, nemá čo znižovať účinok.
Som kupoval 12 neóniek červených a od vtedy prúser. Či som dostal nejaký imúnny kmeň, ktorý vznikol od slabo preliečených rýb netuším. Proste to dávam na 31°C zo soľou.
Ale pri pohľade na rybky vôbec sa netvária, že im niečo chyba sú vitálne ako keby nič, žiaden úhyn až na tie krevetky čo som prelovil a čo mi zblajzli parmičky...
https://www.imgup.cz/image/LxMe
https://www.imgup.cz/image/LxMN
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Jan 2018 22:14 pm

Ako píše newsted, ty máš problémov viac, teplota a soľ to nespasí. Ak ešte tam máš vnútorný filter, tak to je miesto, kde to všetko sídli
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov

Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 23:00 pm

Filter som čistil cca 4 dni naspať, ale ako nie je problém ho namáčať do 72°C vody na 30 sekund aby bol sterilný. Ta teplota nad 28°C zástavy vývoj krupičky vraj, zo Sera costapurom pokračujem ďalej. Len som čakal že jeho efekt bude silnejší... Zajtra večer dávam druhu dávku. Jediná zmena je ta teplota s 26°C na 31°C a dosypanie soli. Množstvo soli je len také, ktoré by mali ešte rastlinky dať a v kútiku duše dúfam, že to japoniky tých 31°C dajú tiež, aj keď majú 3,5 roka od vtedy čo som ich kúpil, už presluhujú, ale ešte nejaký pol roka by mohli vydržať.
Fotka dvoch neóniek zasiahnutých krupičkou.
https://postimg.org/image/ms35kn6at/
https://postimg.org/image/rqqnz6hth/
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod newsted » 12 Jan 2018 02:57 am

Pozri chorobu oodinium (velvet disease) a porovnaj. Toto nevyzerá ako krupica, ale som na fone, tie fotky nevidím veľmi dobre
Obrázok používateľa
newsted

Odoslaťod Hora » 12 Jan 2018 09:02 am

na porovnanie https://www.aquaexotic.sk/blog/nie-je-k ... -krupicka/
a stiahni si aj Akvárium č.34

Udáva sa,že prvé obsypanie bodkami sa považuje už za pokročilé štádium vývoja a ešte je liečiteľné pravdepodobne so žiadnými alebo do 10% stratami v prípade skorého zásahu a vhodného liečenia.
Máš 13,14? deň,čo si niečo začal robiť a to je dosť dlhé pre tie ryby.Teplota parazita zničí,no ryby majú narušený vonkajší obal tela,osolená voda bude dráždiť v miestach,kde už sa parazit uvolnil.Je to cezhraničná teplota pre tvoje druhy a majú za sebou za posledné dni veľa stresu,ak toto prežijú bez výsledku alebo,že sa krupička vráti,už na nich neskúšaj žiadnu chémiu.
Niektoré prípravky ako spomínané obidve Eshy aj čo čítam na iných stránkach začínajú strácať na účinnosti,akoby parazit začal byť odolný terajším produktom a treba siahať po silnejších,ktoré ale narušujú nitrifikáciu.
Obrázok používateľa
Hora

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2018 09:14 am

Newsted tak za tuto radu veľmi veľmi veľmi pekne ďakujem. Aj keď ma skoro porazilo, keď som zistil že liečim 13 dni inú chorobu, ale aspoň viem konečne prečo nič nezaberá u mňa...
https://www.aquaexotic.sk/blog/nie-je-k ... -krupicka/
Tento popis oodimolu presne sedí na to čo mam. Len ešte nájsť prípravok čo to lieči... Dúfam že ešte nieje neskoro. Zatiaľ bez úhynu dúfam že to vydrží.
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod Hora » 12 Jan 2018 11:31 am

snajprik napísal:ma skoro porazilo, keď som zistil že liečim 13 dni inú chorobu, ale aspoň viem konečne prečo nič nezaberá u mňa....

:mrgreen: teoreticky si dal aj správne liečivo a dokonca kombináciu exit s 2000,čo by malo zrýchliť účinok....len to navýšenie teploty :? po takej dobe.Hlavne nedávaj skokovo dole teplotu.
Obrázok používateľa
Hora

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2018 13:12 pm

Som rad že rybičky nevedia vyliezť s akva, lebo by mi dali takú po hube.... Ráno po prečítaní príspevku, keď som šiel do prace som znížil s 31 na 29°C Tak že 2-3 dni budem znižovať.
Kúpil som oodinopur, takže večer sa ide liať do akva liečivo číslo 5...
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2018 16:47 pm

S toho oodinia som jeleň každý píše iný postup liečby, niekto 25°C v tme, druhy 30°C vzduchovať a svietiť skoro nonstop.
Na sera oodinopure píšu prdlajs, jedine 1ml na 20L a keď klesne obsah medi pod 0,3ml tak navýšiť. Sranda je v tom že vo vedľajšom akva čo nie je v karanténe svietim 26°C a hnojím s tenso, ktoré obsahuje 0,5% medi, možno preto sa v ňom ten oodinium neukázal.
Zatiaľ vzduchujem a teplotu držim na 29°C a svietim, oodinopur nakapany podľa objemu vody. Očividne výšia teplota zo soľou obmedzuje šírenie tej potvory bodkastej.
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod snajprik » 15 Jan 2018 09:57 am

Tak že choroba vyliečená! Po zistení, že to nie je krupička, ale oodinium a po aplikácii oodinopuru ktorý zvyšuje obsah medi v akva čo tie parazity citlivé na meď nerozchodia, ale ryby rastlinky a na moje počudovanie i krevetky vydržia, do 48h od aplikácii ani bodka!
Do budúcna si treba poriadne pozrieť aká vlastne nemoc v akváriu je, či krupička či ta múčka (oodinium) aby ste nedopadli ako ja čo som dva týždne liečil inú chorobu akú som mal.
Esha Exit či Esha 2000 oodinium obmedzuje, ale nelieči, to iste malachitka a produkty na nej, pomáha zvýšenie teploty a soľ, ale tiež nelieči. Ten parazit je veľmi citliví na meď i malej koncentrácii, ktorú čuduj sa svete i krevetky vydržali.
Uhyň napočudovanie žiaden to sa týka všetkého, teplota pomalí klesá momentálne 26°C, večer plánovaná výmena vody. Konečne sa môžem venovať dekoráciám v novom akváriu a nielen čumieť smutne na choré rybky :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik

Odoslaťod MaceKx » 27 Feb 2018 18:46 pm

Mozem pouzit malachinovu zelenu pri krupicke v nadrzi kde su aj krevetky ? Potrebujem preliecit celu osadku, mam dost napadlich jedincou a odlovenie nepripada do uvahu.

Postup ako je uvedeny na flasticke treba dodrzat ? Nesvietit, nefiltrovat ale viac vzduchovat ? S tym nefiltrovanim niesom stotozneny. Jedna sao produkt od DAJANA davkovanie je 1 ml na 100l.

Nerad by som odpravil krevetky. Teplota 26.5 °C je OK ? Zvysena z 24°C. Dakujem za pomoc.
MaceKx

Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Feb 2018 22:32 pm

Iste i sám tušíš, že malachytová zelená je lotéria ak nie istá smrť. Pozri po výrobkoch od EsHA
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov

Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.