Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
318
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
117
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
123
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
10
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
124
17%
Nepouzivam substrat
26
4%
 
Celkový počet hlasov : 740

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod bajobb » 13 Okt 2013 19:43 pm

zdravim, chystam sa na prerobenie akva a rozmyslam aj nad vymenou substratu. Momentalne tam mam Dennerle Kristall-Quarzkies a Tropica Plant Growth Substrate. V poslednej dobe sa mi vsak zacala Tropica vyplavovat nad strk a kali vodu.

Co by ste odporucili ako nove dno do akva (rozmer 55x35x35)?
bajobb
 
Príspevky: 54
Založený: 03 Máj 2012 16:39 pm

Reklama

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Giftzahn » 15 Okt 2013 09:42 am

njn, pokial mas tu tropicu tak by som nemenil .... ono chyba sa asi stala ze si pravdepodobne tropicu slabo zakryl strkom a /alebo pri odkalovani rypes v dne ... cize to je pravdepodobne dovod preco ti ta tropica vylieza a kali vodu .... ono, pokial si z toho nechytil do akva sinicu tak sa nic nedeje .... cize nechal by som tropicu tu by som prekryl sietkou a dal vrstvu aspon min. 5 a viac cm strku .... zasadil rastlinky a nic neriesil .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod bajobb » 16 Okt 2013 20:44 pm

OK dam tomu este sancu. Sinica sa mi zatial vyhyba, ale GSA ma trapi. Substrat mam prekryty 5cm strku takze asi som to sposobil presadzanim a odkalovanim.
bajobb
 
Príspevky: 54
Založený: 03 Máj 2012 16:39 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod astro » 21 Nov 2013 23:12 pm

Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod prasan » 21 Nov 2013 23:56 pm

Filtračné piesky sa používajú celkom bežne napríklad pri bazénovej či jazierkovaj filtrácii.
Myslím,že i v akva by sa dali použiť.Tiež rozmýšľam,že niečo skúsim.Kupovať predražený Siporax sa mi ozaj nechce.
http://www.mountfield.sk/filtracny-pies ... Z0002.html
http://www.marimex.sk/poradna/bazenova- ... filtracie/
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod xitanaf » 22 Nov 2013 00:29 am

filtracny piesok do bazenovej filtrácie bez problemov. Pred rokmi som ho mal v jednom akvarku a vsetko rastlo...
http://www.akva.sk/gallery/akvaria-a1/akvarko-xitanaf-m7001.jpg
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod astro » 22 Nov 2013 08:35 am

Vďaka. prasan ten môj je ešte stále najlacnejší ;)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Giftzahn » 22 Nov 2013 08:47 am

njn, ten filtracny piesok ma celkom fajnu jemnu frakciu .... a nakolko disponujem bazenom od minuleho leta mozem len potvrdit ze do bazenovej filtracie je ako stvoreny .... :lol: .... ono, nevidim dovod preco by v akva nemal fungovat .... jedine co mi dost vadi je jeho svetla farba .... sice casom sa "zaserie" a stmavne .... ale aj tak preferujem radsej tmavsie substraty ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod prasan » 23 Nov 2013 00:28 am

Gift, šak je úplne jedno či je filtračný piesok tmavý alebo svetlý.Tak či tak ho schováš do filtra.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod xitanaf » 26 Nov 2013 00:13 am

prasan napísal:Gift, šak je úplne jedno či je filtračný piesok tmavý alebo svetlý.Tak či tak ho schováš do filtra.

Mam pocit ze si sa trocha stratil. On myslel pouzit filtracny piesok ako substrat.

Odoslané z GT-I9100 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod prasan » 26 Nov 2013 16:39 pm

Keď to Gift myslel takto,nevidím v tom problém šak je to kremičitý ako aj iné.S Vladom sme to skôr mysleli ako náplň do akva filtra.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Giftzahn » 26 Nov 2013 17:49 pm

jj, tak tak ... vo filtracii pre moj bazen je tento piesok uplna spicka ... :lol: .... a tam je jedno aku ma farbu ... akurat do akva sa mi nepaci koli svetlej farbe ... heh, sak som nad nim intenzivne rozmyslal .... ono, k bazenu som zopar kg tohto filtracneho "srandasaku" dostal .... a to gratis ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod doors010 » 08 Dec 2013 21:25 pm

zdravim potreboval by som trosku poradit ...do mojho 30l akvarka chcem doplnit substrat Amazonia powder 1,5 litra ale len do prednej casti a lavej strany akvarka kde momentalne je len cista amazonia bez rastlin tuto cast chcem aj dohnojit tycinkami od Ada multi bottom pestovat by som tam chcel UG ... no a otazka znie bude treba castejsie vymeny vody kedze tam bude nova amazonia ???? :| :| :| :| :| :| :| :| :?:
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Sunkafit » 11 Dec 2013 20:14 pm

skúšali ste už niekto
http://www.prirodni-akvaria.cz/p/nutrients-soil-1l
prosim vas o menšiu recenziu
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Giftzahn » 12 Dec 2013 08:28 am

njn, na nete najdes recenziu aj k tomuto substratu .... ono, vo svojej podstate je to ala ADA Amazonia .... akurat u tychto 3rd party substratov by som daval pozor .... nakolko su niektore ktore dokazu v prvych tyzdnoch znizit ph az na kriticky nebezpecne hodnoty t.j. ph pod 5 co robi uz aj rastlinkam problem .... cize bol by som opatrny .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod gln » 12 Dec 2013 13:10 pm

Ahoj...

K výše uvedenému substrátu Ti povím několik svých zkušeností... Ty prosím ber jako zkušenosti začínajícího akvaristy, akvaristice se věnuji cca půl roku.

Substrát, na který jsi dal odkaz je tady tento - http://www.prirodni-akvaria.cz/p/energy-nutrients-soil-2in1-9-5l , rozsypaný, bez podkladové vrstvy, která se k němu dodává. Já jsem ho kupoval v Polsku (asi od výrobce) chvíli před tím, než se dostal do nabídky tady u nás. (http://www.aquario.pl/podloza-akwarystyczne/653-energy-nutrients-soil-2in1-95l.html)
A zkušenosti mám spíše špatné... V tuto chvíli budu nově založené akvárko předělávat... Nemusí to být ovšem jenom díky substrátu samotnému, může to být samozřejmě moje nezkušenost nebo souhra více okolností...

Takže... Akvárko (90x45x45) jsem zakládal 10.10.2013. Tři 9,5 litrové balíky substrátu. Každý balík obsahuje 8 litrů substrátu a 1,5 litru podkladové vrstvy, kterou tvoří nějaká bílá, krystalická hmota. Byla zabalena zvlášť, byla vlhká, tipuji, že se jednalo o chemikálie NPK... Se substrátem se pracuje dobře, po zalití vodou nevyplavalo ani zrníčko (váha téměř 1 kg na 1 litr substrátu), voda nebyla skoro vůbec zakalená. Rostlinky se do něj sází dobře, nevyplavávají.
V průběhu prvního měsíce se akvárko zabíhalo celkem v pohodě, rostlinky rostly celkem svižně, řasy moc nebylo... Pravidelně jsem měnil část vody, první týden denně, pak obden, pak za 1x za 3 – 4 dny. Nicméně začaly řasy.... Něco jako hnědá řasa (dlouhá, vláknitá řasa hnědé barvy - ještě jsem ji nikde neviděl), které se nemohu zbavit doteď a postupně zadusila všechny rostlinky. Navíc se substrát po dvou měsících začal rozpadat, už při malém tlaku mezi prsty se z něj stává „bláto“. Proto půjde ven...

Co se týká proklamovaných vlastností, jako je snížení pH, snížení a úprava tvrdosti... - tak s tím jsem se nesetkal. pH zůstává téměř stejné, tvrdost také. Průměrné parametry vstupní vody: pH 7,5 , celková tvrdost 18,2 oDH (= parametry měřeny vodárnou) odpovídají mým „nepřesným“ měřením pomocí proužkového testu JBL. Jenže ani po týdnu (doba výměny 1/3 vody) se s tím nic neděje, spíš má tvrdost a pH tendenci se mírně zvyšovat. Včera mi poštou došel spolu s reverzní osmózou i konduktometr, tak jsem zkusil změřit vodivost – 665 uS/cm. Vstupní voda má 514 uS/cm, další moje akvárko, které celkem funguje má 417 uS/cm (část měněné vody je osmotická, jako dno je Dennerle písek)...

Tak nevím. Osobně bych už tento substrát nekoupil. Měl jsem s ním jen starosti. Ale jak jsem psal, chyba může být i někde jinde...

Jirka.
gln
 
Príspevky: 1
Založený: 19 Nov 2013 16:39 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Sunkafit » 12 Dec 2013 16:46 pm

Ok takže predsa si dam pod stromček radšej 3kg anatómie+kg powderu na 40krát20 to bude stacit
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Giftzahn » 17 Dec 2013 08:29 am

njn, pokial nechces experimentovat ..... tak bude AMAZONIA iste najlepsia volba .... pri tej vies na com si ...pri noname produktoch to zial nikdy nevies .... ale sak aj pokus - omyl ma iste caro .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod dankooo » 23 Dec 2013 23:03 pm

mam adu amazon a chcel by som sa opytat mam ho uz 2 roky cca ale pise sa ze sa nema čistit a odkalovat iba menim vodu a v akvariu mam len krevetky aky je váš názor nato ?
dankooo
 
Príspevky: 325
Obrázky: 0
Založený: 06 Jan 2010 12:35 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Jozef I. » 02 Jan 2014 13:48 pm

Chalani zaujímal by ma Váš nazor na použitie substratu pre izbove rastliny v akvaristike. čítal som o tom jeden članok a celkom ma to zaujalo. len pri použití by som sa asi obaval toho čo by sa uvolnovalo do vody. no ale ak by bola vrstva tejto zeminy na tom sietka a pak vrstva štrku tak by to mohlo aj fungovať...

članok.
http://prirodni-akvarium.cz/index.php?id=walstad
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod cezar.milan » 02 Jan 2014 14:21 pm

Tu niekde na niektorej stránke ááááá už to tu mám
metody-provozu-rostlinnych-akvarii-t11899-288.html#p187826
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod Steinarka » 07 Jan 2014 20:24 pm

Prepáčte nečítala som podrobne túto sekciu fóra, ale zaujíma ma či máte skúsenosti so substrátom JBL Manado - taký granulkový ... môžem ho rovno nasypať na sklo a naň jemnu vrstvu štrku alebo je nutná/potrebná ešte douprava prípravkom, tabletami alebo imým spôsobom?
Steinarka
 
Príspevky: 62
Obrázky: 0
Založený: 10 Nov 2013 10:48 am
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod aughostino » 07 Jan 2014 21:11 pm

Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod kvietik » 14 Jan 2014 23:19 pm

chcel by som poprosit o radu:
chcem zmenit hlavne farbu vrchnej casti dna. Popritom samozrejme zjemnit zrnitost a kedze je v ponuke aj porovity material, kde sa teoreticky(snad aj prakticky:)) usadi viac bakterii tak by som chcel vyuzit aj to.Momentalne mam klasicky riečny štrk(v galerii su nejake fotky) a chcem to zmenit za nieco tmavsie rozmyslam nad Aquaclay ground (1-4mm) od Rataja alebo nad Terramolom(1-3mm). Ten terramol je o dost lacnejsi ale bojim sa unho ze bude prilis cervenej farby. U toho aquaclay som z fotiek moc farbu nezistil ale zda sa mi menej cerveny ako terramol.
takze moja otazka: ma niekto skusenosti z jednym aj z druhym alebo aspon s jednym z nich? ktory by ste mi doporucili?
inak plan mam dat tam tak asi 3-4 cm ci ze 15-20L. su nejake specialne finty na to aby sa strky nepremiesali? ci si zabezpecit klasicku sietku na okno a s tym oddelit stre dno od noveho? tu ale netusim ako to poriesim v okoli rastlin.
pripadne je rozumnejsie vymenit cele dno?- tomu by som sa chcel vyhnut momentalne , kedze akva uz mam uz dost dobre zabehnute(asi 2,5roka)
za rady, postrehy, odkazy vopred dik
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.