CO2



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: CO2

Odoslaťod redw » 22 Júl 2006 20:06 pm

Zdravim vsetkych akvaristov, kedže mi zamkli moju novu temu a tu som odpoved nenasiel tak sa este raz spytam:
1. Mam taky problem, že ked vyrabam Co2 z kvasnic, tak zo začiatku (asi jeden tyžden) to vydava taky strašný sičavý zvuk(vystupujuce bublinky z rozprašovacieho kamena), je to strašne otravne, hlavne preto lebo akva mam skoro pri hlave, a neda sa pri tom dobre spat. Ked dam dole ten rozprašovaci kamen tak zase to vydava strašny hluk ked ta bublinka opúšta hadičku.
Da sa ten zvuk nejako obmedzit?
2. Možem to nechať cez noc mimo vody, lebo v tedy to nie je pocut? (cez noc to mam zatial v pohary) Lebo som čítal že mi potom všetok co2 unikne.
3. A koľko to vlastne vyrobi Co2, nemožem sa tym priotraviť ( v zime ked bude zavrete okno) ?
dakujem za odpovede.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: CO2

Odoslaťod marlo » 22 Júl 2006 22:43 pm

1.> tebe akoze vadi to sicanie z toho rozprasovacieho kamena pod vodou .?
Ak ano tak skus toto riesenie :
Obrázok


http://www.akva.sk >> ÄŒlanky >> co2 >> clanky/co2.php


2.> mozes to mat v pohary.Ak by si to mal mimo vody Co2 ti unikne velmi rychlo

3.> myslim ze sa nemozes priotravit
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod redw » 23 Júl 2006 15:37 pm

marlo napísal:1.> tebe akoze vadi to sicanie z toho rozprasovacieho kamena pod vodou .?
Ak ano tak skus toto riesenie : ...
dakujem Marlo ale neviem ako my to tvoje riesenie pomoze zbavit sa hluku, lebo tak to mam spravene cez tie 2 nadobky aj ja.

marlo napísal:2.> mozes to mat v pohary.Ak by si to mal mimo vody Co2 ti unikne velmi rychlo
Teda ak to budem mat mimo pohara tak sa ten CO2 bude uvolnovat rychlejsie?,
alebo to ma za nasledok len to ze sa my strati tlak a ked dam hadicku opäť do vody tak budem musiet čakať isty čas kym to začne znova bublinkovat':?:'
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod marlo » 23 Júl 2006 17:25 pm

1.> ak to mas takto spravene a aj napriek tomu je tam nejake sicanie.Skus zmenit kamienok napriklad za lipove drievko albo daj namiesto kamienka do hadicky cigaretovy filter /nepouzity/ ..tak to mam spravene aj ja...robi krasne male bublinky a nie je ho absolutne pocut


2.>
Teda ak to budem mat mimo pohara tak sa ten CO2 bude uvolnovat rychlejsie?

ANO .... vsetko ti unikne do ovzdusia a mozes zarobit novy....
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod redw » 23 Júl 2006 22:57 pm

ok, Marlo tak skusim zmenit ten kamen a potom ak to nepojde tak sa zase ozvem.

Ale tomu nerozumiem, ako je možne že ked ta nadoba nie je pod tlakom tak to rychlo vyprcha. ved tie kvasinky nemožu "makať" rýchlejšie. Či možu?
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod Igypop » 24 Júl 2006 10:15 am

redw napísal:...
Ale tomu nerozumiem, ako je možne že ked ta nadoba nie je pod tlakom tak to rychlo vyprcha. ved tie kvasinky nemožu "makať" rýchlejšie. Či možu?


Ak máš výstup CO2 v akváriu v hĺbke napr. 30cm, tak CO2 musí prekonávať tlak 30cm vodného stĺpca. Ak hadičku z akva vyberieš, tlak nahromadenýv v PET flaši sa uvolní von. Po opätovnom ponorení do vody musia kvasinky vyrobiť potrebný tlak na prekonanie tlaku vody v hĺbke 30cm. Fyzika, nič viac... :wink:


Ad syčanie: skus v akva použiť namiesto kamienka/lip.drievka zvon na dávkovanie CO2.
Zbaviť sa syšania vo filtračnej PET fľaši bude vačší problém...
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: CO2

Odoslaťod luboss14 » 24 Júl 2006 10:28 am

To CO2 je fakt dobre .Este pred 3 rokmy som Co2 vôbec nepridaval ! A rastliny sa hneď rozpadavali a nerastli .Teraz ho pridavam a funguje a ktomu mi rastliny za pol roka zarastli celé akva!!!
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: CO2

Odoslaťod AQVA » 24 Júl 2006 10:35 am

ja som tiez pridaval Co2 z kvasnic.Ale ked som hadicku ponoril celkom dole tak kvasinky nedokazali vytvorit dost velky tlak na to aby Co2 prenikalo do vody.Tak potom som to zrusil.Teraz by som si chcel urobit zvon ale neviem ci možem ked mam riasy.Neprospeje to skor nim.
Obrázok používateľa
AQVA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2006 18:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: CO2

Odoslaťod luboss14 » 24 Júl 2006 10:39 am

mohlo by .Aj mne sa riasy namnožili ale vy hubil som ich pridaním silného koncentratu proti riasam do akvaria bez rýb!!
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: CO2

Odoslaťod Igypop » 24 Júl 2006 11:31 am

AQVA napísal:ja som tiez pridaval Co2 z kvasnic.Ale ked som hadicku ponoril celkom dole tak kvasinky nedokazali vytvorit dost velky tlak na to aby Co2 prenikalo do vody.Tak potom som to zrusil.Teraz by som si chcel urobit zvon ale neviem ci možem ked mam riasy.Neprospeje to skor nim.


Skôr by som povedal, že si niečo nemal dobre utesnené a unikalo ti CO2. Tesnosť môžeš zisťiť pomocou mydlovej peny, ktorú nanesieš na miesta možného úniku.

BTW kvasením sa dá vytvoriť impozantý tlak, pri ktorom povolujú veci, niektorí by vedeli rozprávať :twisted:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: CO2

Odoslaťod caloghero » 02 Aug 2006 16:47 pm

neviem ci to tu uz bolo riesene, ale pre istotu sa opytam

aky by mal byt pomer: objem zvona/cistemu objemu akva
ak sa rata s tym, ze sa zvon plni cistym CO2 denne 1x alebo 2x, 3x.... aby sa predislo otrave osadky radikalnym skokom pH?
dakujem za vsetky odpovede
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: CO2

Odoslaťod Igypop » 03 Aug 2006 09:19 am

caloghero napísal:neviem ci to tu uz bolo riesene, ale pre istotu sa opytam

aky by mal byt pomer: objem zvona/cistemu objemu akva
ak sa rata s tym, ze sa zvon plni cistym CO2 denne 1x alebo 2x, 3x.... aby sa predislo otrave osadky radikalnym skokom pH?
dakujem za vsetky odpovede



predávkovanie týmto spôsobom myslím nehrozí.

Mám v 37L akva zvon s objemom 200cm3, doplnam ho priebezne celý den a zatial (4mes) vsetko v pohode.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: CO2

Odoslaťod milop » 03 Aug 2006 09:39 am

asi by bola lepšia otázka :
aká by mala byť aktivná plocha / styk rozhranie CO2 -voda vo zvone / ku objemu akvária
dalšie faktory
filtrácia - nie - ano : silná ,priemerná, slaba
vzduchovanie

a ak dovolite zasiahnuť do debaty, ja by som túto otázku položil tým čo majú skusenosti s aplikáciou CO2, či by doporučovali nejaký pomer , prípadne názor
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: CO2

Odoslaťod matus » 03 Aug 2006 12:01 pm

caloghero napísal:neviem ci to tu uz bolo riesene, ale pre istotu sa opytam

aky by mal byt pomer: objem zvona/cistemu objemu akva
ak sa rata s tym, ze sa zvon plni cistym CO2 denne 1x alebo 2x, 3x.... aby sa predislo otrave osadky radikalnym skokom pH?
dakujem za vsetky odpovede


takze: vyhovujuca koncentracia CO2 (ako vsetci vieme) je+- 35mg CO2/liter vody), samozrejme zavisi to aj mnozstva rastlin, 1 liter nestlaceneho CO2 ma hmotnost (tiez vieme) +- 1.95 g, a dalej ti stacia uz len znalosti matematiky zo zakladnej skoly a mas velkost zvona
co sa tyka velkosti stycnej plochy CO2 s vodou - jasne ze cim je vacsia, tym skor sa ti CO2 rozpusti vo vode a teda tym skor dosiahnes ucinnu koncentraciu
nic nove, len sa trochu zamysliet, ak to nie je problem (neviem preco ma teraz napadlo majkove motto)

matus
este jeden tip: 35 mg CO2 je obsiahnutych v zhruba 0.0176 l, cize ak chces dosiahnut ucinnu koncentraciu CO2, tak si tuto hodnotu vynasob cistym objemom akva (teda vody) a dostanes velkost zvona (a nezabudni, ze su aj nejake nejake straty)

... ale to sme predsa urcite vsetci vedeli
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: CO2

Odoslaťod majko » 03 Aug 2006 12:24 pm

matus napísal:takze: vyhovujuca koncentracia CO2 (ako vsetci vieme) je+- 35mg CO2/liter vody) ... ale to sme predsa urcite vsetci vedeli
No rozhodne nie vsetci :D, ja by som nikdy v akvarku 35ppm CO2 neriskoval :-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod caloghero » 03 Aug 2006 12:41 pm

milop napísal:asi by bola lepÅ¡ia otázka :
aká by mala byť aktivná plocha / styk rozhranie CO2 -voda vo zvone / ku objemu akvária
dalšie faktory
filtrácia - nie - ano : silná ,priemerná, slaba
vzduchovanie


filtracia - nie
vzduchovanie - nie
objem akva - 12l (30*20*20)
cisty objem - 10,5l
svetlo - 0,85W/l
hnojenie - PMDD - len CSM, kvoli tvrdej vode (+P)

nechcem tam proste bublat od A po Z, ved pri takomto malom objeme a zopar bezstavovcov je lahke sa dopracovat k otrave a radsej naplnim zvon a mam pokoj ako kazdu pol hodinu davat hadicku in/out

stycna plocha by mohla byt hocaka, asi by bolo treba experimentovat a zistit kolko by trvalo kym sa COcko vstrebe zo zvona do vody.... zatial mam zvon polka Kinderka :lol: (pozdava sa mi ploch velka na ten objem) ale mohol by som to prerobyt aj na valcovy trubicovy tvar napr 2ml striekacka (asi zatial jedno z najlepsich rieseni, objem tohto "zvona" je si myslim vyhovojuci a stycna plocha tiez 3,54 cm2 ) :roll: ake dobre napady..... :P

mohlo by to s tou 2ml striekackou hadam fungovat dost vcelku fajn, dajte daky komentar ci je to ok, alebo nie... 8)
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: CO2

Odoslaťod matus » 03 Aug 2006 14:19 pm

ad caloghero: jednoducho to prerataj, ved som dal hore navod ako, ale ta striekacka s tym malym objemom je podla mna velmi malo

ad majko: preto pisem +- 35 mg/l, ake riskovanie, ak mas dost rastlin, nemas sa coho bat a nakoniec su tam este aj straty, je to taka hruba orientacia, nieco musis mat, aby si zacal konstruovat zvon, vela priatelov ma takto preratany zvon a v ojedinelych pripadoch dosiahli sotva 30mg/l (kvoli stratam samozrejme), tak mi volali naspat, ze pri prepoctoch mozem kludne pridat 10-15% na objeme ... takze tak
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: CO2

Odoslaťod majko » 03 Aug 2006 18:01 pm

Ake ? No takze za vydusis ryby, hlavne v lete ;-), vsetky serioznejsie zdroje doporucuju 15-20ppm CO2, ja viem, ja viem rataj pise 36 ppm ;-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod matus » 04 Aug 2006 11:25 am

ad majko: beriem v uvahu kazdy fakt, mozno aj tych 20 mg/l je pre rastliny dost, moze byt, ale ja som este nikdy nemal problemy s tymi 35mg/l a pri tejto davke myslim ze do zadusenia ryb je este daleko ...
treba si vymienat skusenosti ved na to je tento portal
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: CO2

Odoslaťod Raviolka » 04 Aug 2006 11:54 am

Matus je OK, pokud napíšeš, že máš dobré zkušenosti s koncentrací CO2 35 mg/l. Ale musím se přidat k majkovi - opravdu mi uniklo, že je to optimální koncentrace... a přitom bychom to měli všichni dobře vědět ?! :roll:
Dost lidí, kterých si vážím a myslím si, že tomu opravdu rozumí, varují před tak vysokým množstvím CO2 :idea:

Pokud jde o optimální velikost zvonu, s někým jsem to před časem probírala podrobně přes ss a už se mi to nechce celé rozepisovat. Tak jen stručně: nějaká formulka ti může pomoci vypočítat, jak dosáhnout "ideální" koncentrace - samozřejmě v nádrži, která obsahuje jen vodu, uzavřenou tak aby nedocházelo ke styku se vzduchem. K tomu si připočtěme aspoň pár vlivů, které prostě vzorcem nejde jednoduše ošetřit: teplota, velikost hladiny, rychlost proudění okolo zvonu, rychlost pohybu hladiny, množství a druh ryb, množství a druh rostlin, množství a druh bezobratlých, množství a druh baktérií, typ filtrace a momentální výkon... pH, alkalita, obsah mikroprvků, spektrální složení a intenzita osvětlení... :?

Skutečně potřebuje někdo vzoreček, aby mu rostliny pěkně rostly? :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: CO2

Odoslaťod matus » 07 Aug 2006 10:43 am

ad raviolka:

ved na to je portal, aby sme komunikovali, jasne, ze kazde akvarium ma svoje vlastne pravidla hry, ako som pisal majkovi - tych 35mg/l som pouzil v podstate len na vypocet zvona, teda ako maximum davky, vysledok je niekedy vyrazne odlisny (smerom nadol, realita sa pohybuje niekde medzi +-25 mg/l), v podstate tie veci, ktore spominas (mnozstvo rastlin, prudenie, ...) vacsinou vyrabaju straty na mnozstve rozpusteneho CO2 vo vode
a nakoniec tiez sa nemusi naplnit cely zvon ... a pokial vam vadi ta mala veta na konci ze " ... to sme predsa vsetci vedeli" tak ju jednoducho pustite z hlavy
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: CO2

Odoslaťod Remo » 10 Aug 2006 11:16 am

Takze posledne info z Hastex-u , na sklade maju okrem 0,3 , 0,5 a 6 kg aj specialne pre akvaristov:

1,5 kg flasa vyska 43 cm , priemer 10 cm bez patky ( nestoji samostatne) 1/2 ` ventil za ~ 750 + DPH v akcii
2 kg flasa vyska 53 cm , priemer 10 cm flasa ma patku 3/4 alebo 1/2 ` ventil za ~ 1250 + DPH

2 kg flase su zatial iba na objednavku (maju par kusov na vymenu) ale planuju ich stabilne drzat aj skladom.
Obrázok používateľa
Remo
 
Príspevky: 16
Obrázky: 4
Založený: 15 Sep 2005 17:48 pm
Bydlisko: Nitra

Re: CO2

Odoslaťod Peter Hrusovsky » 10 Sep 2006 15:22 pm

Čaute akvaristi, mám takýto problém:
Moja CO2/resp.O2/ fťaša je určená na O2 a nie na CO2.Pripájam aj foto.Prísun CO2 do nádrže regulujem najmä hlavným uzatváracím ventilom, ak točím redukčným veľmi nie je vidieť zmenu intenzity sýtenia.Na redukčnom ventile je napísané:KYSLÍK.Je na ňom jeden budík, ktorý pri manipulácii s ventilmi je nereaktívny-vždy je na nule.
Tá regulácia hlavným ventilom je trápenie kým nastavím správny tok bublín, preto chcem kúpiť ihlový ventil.Moje otázky:
1.bude za potrebné vymeniť a kúpiť aj nový redukčný ventil?Alebo to môže byť aj tento a naň si dám ihlový na CO2?
2.Bude treba kupovať aj novú fľašu?
3.Ako to je s tým uzatváracím hlavným ventilom, ten je vždy namontovaný na fľaši alebo tiež sa kupuje samostatne?Bude sa dať prípadne naň/ak by bol dobrý, žeby sa len pretesnil/dať namontovať nový redukčný s ihlovým?

Poraďte mi prosím niekto čo mám robiť, lebo som z tých ventilov jeleň, do terajšej aparatúri som investoval 2000 Sk.Som ochotný nanovo kúpiť red+ihl., ale ak by som mal kupovať celú aparatúru asi by ma porazilo.[img]
Peter Hrusovsky
 
Príspevky: 0
Obrázky: 27
Založený: 13 Okt 2005 15:06 pm
Bydlisko: Brestovany, Roslimska 27

Re: CO2

Odoslaťod Pavuk » 17 Sep 2006 17:45 pm

Vie mi niekto poradit, kde v KE sa daju plnit flase? Je mozne plnit CO2, flasu urcenu na O2, resp. ci by ju boli ochotni naplnit tu v KE? Je to 2 litr. flasa.
Obrázok používateľa
Pavuk
 
Príspevky: 65
Obrázky: 22
Založený: 31 Júl 2005 11:28 am
Bydlisko: Kosice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.