Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod robogym » 30 Jan 2017 23:10 pm

No to zafarbovanie ryb je hnus. Akurat pred volakym tyzdnom som pozeral fish tour po volakej azijskej skvaristike a tam je to popularne (od 00:45)

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
Naposledy upravil robogym dňa 30 Jan 2017 23:15 pm, celkovo upravené 1 krát.
robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Reklama

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Jan 2017 23:13 pm

Gratulujem! K tým helenkám :)
K tým rybkám :( Význam je bohapustý byznys. Nechce sa mi hľadať, ale čítal som, že tieto fluorescenčné bunky, ktoré sú im dopravované do tela sú časom z tela vylučované a s ich vylúčením rybka hynie. Svojím výzorom a farbou rybka hrozne trpí, pretože pred predátorom a stresom sa bráni prírodzeným sfarbovaním, ako väčšina žvočíchov, polárny zajac mení na zimu srsť, chameleon pri love a rybky pri love i obrane. Tu im je to znemožnené a preto je to..... proste hrozné
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod chuanvaldes » 30 Jan 2017 23:30 pm

WOW... Že GloFish... :shock: Ja som na Pinterestu videl paru fotiek týchto rýb, ale myslel som si že to je nějaký Photoshop... :lol: A ono to je realita. No, v akváriu by som ich teda nechcel, já som konzerva. Pre mňa je aj Zavojnatka kýčová, natož tieto "fosforesky"...

Každopádně súhlasím, toto do akvaristiky nepatrí. Ale čo si budeme klamať. Kupcov si tieto hybridy najdu... :( Stačí sa pozrieť na nejaký z dielov "Akvária na míru/Tanked" http://www.csfd.cz/film/362647-akvaria-na-miru/prehled/ To sú presne ryby pre týchto dvoch "expertov". Niekedy až žasnem a je mi strašne ľúto tých rýb, keď vidím čo sú schopný vytvoriť... :evil:

A teraz spať k téme, Michelle, skús pozrieť tie Tetry ohnivé. Já ich mám a sú fakt krásné! Čo sa týka tých razboriek, tak sledujem jednu tému http://www.plantedtank.net/forums/12-tank-journals/1047841-monte-carlo-mountains-10g-bookshelf.html a chlapík tam čerstvo pridal Boraras urophthalmoides a podľa fotiek to vyzerá na vcelku zaujímavú rybku, páči sa mi čím ďalej tím viac... :pivo: Na Flickr.com ma na svojom photostreamu viacej fotiek svojich nádrží... https://www.flickr.com/photos/colmdoyle ... 539745144/ 8)
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Jirka Scobak » 31 Jan 2017 02:55 am

Podíval jsem se asi na osm trailerů toho Tanked. V podstatě narvou cokoli do čehokoli. Zajímalo by mě, jak dlouho jejich akvária vydrží vypadat jako první den. To by byla pravá reality show: "Udělejte to a sledujte rok!" Speciální výzvy jako: "Jedete týden na dovolenou," nebo: "Měsíc jste se nestarali a krmili jen sem tam".

Nicméně musím si přiznat, že podobní lidé akvaristiku živí.

Michellebebe, omlouvám se, že ti neradím, co dát k bojovnicím, ale já prostě nevím.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod barky » 31 Jan 2017 10:49 am

Tak este raz sorry za spam:

Co sa tyka tychto "svetielkujucich danii" je to normalne GMO - pred par rokmi bolo kvoli tomu velke halo, vtedy ma kontaktovala aj Markiza kvoli vyjadreniu a bola o tom aj mala reportaz v spravach.

Cize je to GMO a ako take je s tymto organizmom zakazane v EU obchodovat. Mimochodom rovnako je v EU zakazany aj akykolvek chov "ampularii" ale samozrejme kvoli inym dovodom.

Druha stranka veci je ze prava na predaj tychto ryb vlastnila ista spolocnost v USA (ak sa to za par rokov nezmenilo) a tak akykolvek predajca porusuje nielen pravidla EU ale aj obchodne pravo USA...

Povodne boli samozrejme ryby vyslachtene v laboratornych podmienkach, vlozeny gen myslim pochadzal z meduzy a sledovany ucel bola indikacia znecistenia vody. Ziarive farby boli dosahovane prave v znecistenej vode. Dania nie su samozrejme jediny druh, ktory bol takto modifikovany. Inak boli tieto ryby vitalne a bez problemov sa mnozili a kedze je to GMO tak aj potomstvo vykazovalo rovnake znaky (sfarbenie).
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hryzo » 31 Jan 2017 11:15 am

michellebebe napísal:4.2. idem na burzu, pretože si chcem ešte kúpiť mach do malého akva (minulý mesiac bol na burze aj mach), tak sa popozerám či neuvidím aj nejaké tetry ohnivé naživo, alebo nejaké iné :). Ale zatiaľ ešte nebudem kupovať.


tetry celkovo mavaju na burzach velmi malo, co som si doteraz vsimal ... avsak mozno sa niekdo prekona :D milo by prekvapil a urcite zarobil. doteraz nechapem, preco maju tetry tak male zastupenie na svk burzach

k tym svietivym rybkam - videl som nazivo tetovane rybky (tie iba s pasikom pozdlz chrbata) kriklavych farieb. netvarili sa nestastne, boli presne ako ostatne hocijake ine ryby, len mali svitive farby. neuznavam to, ale proti gustu ... ked sa mozu jest geneticky upravovan potraviny, ked mozu psom tetovat hoci aj pozavacie znaky, tak sa nad upravovanymi rybkami nemozeme v tejto dode pozastavovat.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Jirka Scobak » 31 Jan 2017 15:33 pm

Barky - díky za zajímavé informace!
Ale stejně si je pořizovat nebudu :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 31 Jan 2017 17:26 pm

Našla som krevetku vo filtri na filtračnej vate :evil: Tak som sa rozhodla, že zachraňovať ju nebudem. Keď sa dostala dnu (aj keď som zakryla možné cesty), tak sa asi bude vedieť dostať aj von. Budem ju každý deň kontrolovať, že či tam ešte bude.
Teraz ako má Tod samičky v akva, tak keď sa rozsvieti v akva, tak nerobí nič iné, len sa chodí naparovať na svoj odraz na ľavej strane kde mám nalepenú čiernu tapetu. Ani sa už najesť nemôže,lebo musí strážiť svojho nepriateľa. Tak som tú tapetu dala dole. Ešte pár krát bol skontrolovať tú ľavú stranu, ale keď zistil že tam žiadneho nepriateľa nevidí, tak odplával a teraz si popláváva po celom akvárku ako predtým. Ešte sa občas chodí naparovať k zadnej stene (tiež tam je čierna tapeta), ale tam sa mu to asi tak neodráža, lebo chodí tam len občas.
Tú ľavú stenu ale určite nechcem nechať priehľadnú, tak som premýšľala že by som tam dala niečo zvnútra. A tak tam skúsim spraviť stenu z machu. Mach by som priviazala na nejakú plastovú mriežku a tú by som pricucla na sklo prísavkami. A krevetky budú mať viac machu :)
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Cynops » 31 Jan 2017 20:56 pm

Ospravedlňujem sa za príspevok nepatriaci do tohto vlákna, ale nedá mi nereagovať na niektoré z predchádzajúcich príspevkov.
Tetovanie a farbenie rýb je neskutočné svinstvo, ale s GM dániami nemá nič spoločné. Jedná sa jednoducho o formy, ktoré sa nijak výrazne nelíšia od iných chovaných neprírodných foriem rýb. Aký je rozdiel medzi takým GFP dániom a oranžovým mečúňom ? Tie ryby sú zdravé, životaschopné a plodné, a rozhodne sú na tom lepšie než mnohé produkty "klasického" šľachtenia ako teleskopky, parroty, závojové formy rôznych druhov ... Predstava že rybka svojim nápadným sfarbením trpí, je scestná, vzhľadom na to že ryba sama nevie o tom ako vyzerá, ani ako by vyzerať mala. Keď sa napr. v prírode vyskytne albinický jedinec, tak nevie o tom že nevyzerá ako by mal, ani z toho nie je vystresovaný, len ho pravdepodobne čoskoro niečo zožerie. Zmeny sfarbenia, druhov u ktorých k nim dochádza, sú autonómne fyziologické reakcie nie vedomé. (Inak zmena srsti u zajacov je riadená fotoperiódou a dochádza k nej každý rok v rovnakom čase, čo vzhľadom na skracujúce sa obdobie snehovej pokrývky v poslednej dobe spôsobuje že zajace sa stávajú veľmi nápadnými v nezasneženom teréne. Opäť zajac si sám nie je vedomý svojej nápadnosti a zmena rozhodne nie je reakciou na optický podnet v podobe sfarbenia prostredia či vlastného tela. Chameleóny nemenia sfarbenie aby splynuli s okolím.)
Môžeme polemizovať nad tým, či je vytváranie a chov takýchto rýb správne, ale v tom prípade musíme do debaty zahrnúť všetky umelé formy. Odsudzovať GM formy a zároveň nemať nič proti šľachteným, je veľké pokrytectvo. Už len preto že GM sú často v skutočnosti bližšie prírodnej forme, než tie šľachtené. Preto než najbližšie odsúdite veselo si plávajúce ružové dánio, zamyslite sa, či je tá krikľavá gupka, ktorá s tou plachtou miesto chvosta ledvaj dokáže plávať, od neho naozaj o toľko lepšia.
Prajem pekný deň a veľa úspechov v chove. :)
PS: Uvedené ryby nechovám ani chovať neplánujem, len ma štve všeobecná ignorancia a nevzdelanosť ohľadom geneticky modifikovaných organizmov.
Cynops
 
Príspevky: 1
Založený: 31 Jan 2017 17:59 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 31 Jan 2017 22:14 pm

Môžme do toho ešte zahrnúť všetky koi rybky. V poslednom čase koi mečúne, koi skaláre....... Pravda je i o chudáčikoch karasoch. Takéto " vyrábanie" invalidov, je slušne povedané, odsúdenia hodné. Rozhodné nie by sme mali hovoriť už len preto, že sme sa posunuli do 21 storočia.
Nemôžem však súhlasiť s tým, že živočích si to i tak neuvedomuje. To je síce pravda, mne však ide o zanechanú ľudskú pečať a podiel na tomto :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 01 Feb 2017 10:20 am

Pozerala som teda rôzne druhy rybiek a zistila som že v rôznych databázach/atlasoch rýb má rovnaký druh napísané rôzne podmienky. Napríklad razbora eseho.
Na rybicky.net má ph 6-6,5
https://rybicky.net/atlasryb/razbora_espeho
Na aqua-fish.net má ph 5-7,5
https://sk.aqua-fish.net/rybky/rasbora-espeho
Na seriouslyfish.com má ph 5,5-7,5
a má tam vetu, že v jednej oblasti v Thajsku žije aj vo vode s ph 7-7,4: In Krabi province, southern Thailand it can be found living in a particular karstic (limestone) area with neutral to alkaline water (pH 7.0-7.4).
http://www.seriouslyfish.com/species/tr ... gma-espei/
Tak ja teraz neviem ako je to s tými hodnotami ph :(
Ak by teda mala razborka espeho ph vhodné aj tých mojich 7,4, tak potom tú by som mohla mať v akva.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hora » 01 Feb 2017 12:36 pm

Michelle,myslím,že to je už len na osobnú skúsenosť koľko toho vydrží a ako dlho vydrží tvoje pH.
Je kopec stránok s doporučeniami ale väčšina udáva do pH 7.
Možno sa im bude dariť aj 7,4,nie je to extrém.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod MajoX » 01 Feb 2017 14:02 pm

Ja mám v jednom akva tieto https://rybicky.net/atlasryb/razbora_skvrnoocasa

Je to velmi pekna mala rybka, pisu o nej ze je bojazliva a ze ma byt v akva s inym druhom ryb aby sa nebala.. su tam este tetry ohnive https://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniva
No a vysledok? Ked si sadnem meter od akva a nejaku polhodinu pozeram, tak ich zacnem aj v akva vidiet, akonahle sa pohnem, sup a su v hustine.. cize do Tvojej 125 sa osobne trosku bojim ze keby si ich tam hodila hoci 50, tak budes mat problem obcas niekolko zahliadnut - dokonca este aj pocas krmenia sa ich objavi tak 1/2 az 1/3

Ja som ich tam nedaval, cize neviem kolko ich tam ma byt, raz som dokonca napocital tusim 13kusov.. ale vacsinou vidim tak jednu dve.. Neviem co by spravila kombinacia s bojovnicou, neskusal som zatial.

PH mam tiez vyssie, okolo 7,6 rybam nic nie je..

Naopak take Jirkove gupky, to su krasne zvedave rybky, tie si clovek uzije.. a samcekovia su taki naaadherni.. ale neviem co by s nimi bojovnice dorobili, slachtene gupky mi nahanali az kym ich neustvali :( tak tieto som uz neriskoval spajat
Naposledy upravil MajoX dňa 01 Feb 2017 14:13 pm, celkovo upravené 2 krát.
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod barky » 01 Feb 2017 14:07 pm

Michelle - tymito udajmi o ph na roznych strankach sa v podstate vobec nemusis zaoberat. Mas, respektive chces mat bezne rybky a tak im na 99% percent bude vyhovovat tvoja voda z vodovodu.

Treba si uvedomit ze ryby ktore kupujeme v obchode su uz po x generacii chovane a rozmnozovane v akvariach a tak hodnoty vody ktore ma tento druh v svojej lokalite vyskytu su absolutne irelevantne. Vacsina ryb aj chulostivejsich toleruje velmi vysoky rozsah hodnot vody bez problemov, hrat s parametrami sa casto treba len pri pokuse o rozmnozenie co nie je tvoj pripad.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 01 Feb 2017 14:34 pm

No mne nevadí že ich nebudem vidieť hneď. Ani krevetky nie sú všetky vylezené naraz. A vlastne ani bojovnice nie sú vždy vylezené všetky spolu. Mne sa páči keď vyliezajú a zaliezajú. Keď sa pozriem na mamine akva, tak na mňa pôsobí rušivo. Ona tam rybky, ktoré sú vpredu akvárka vždy tam rýchlo plávajú a nemôžem sledovať len jednu, alebo pár rybiek naraz, lebo sa to tam hemží. A práve mame sa páči keď sú v akvárku všetky rybky vylezené pokope vpredu. A nepáči sa jejmoje, levo vraj tam je málo rýb a nemá čo sledovať :lol:
S tým ph by som len nechcela prekročiť hranicu, keď už by boli parametre vody nevhodné a robili by im (rybkám) nejaké zdravotné problémy, alebo skracovali život, alebo by boli z toho vystresované. Tetry ohnivé sú fajn, ale nebolo by vhodnejšie kebyže živočíchovia v akvárku sú pôvodom z približne tej istej oblasti ako bojovnice? Akože ľudia si dávajú do akvárka rôzne kombinácie rýb a rybky ktoré sú u nás predávané asi nemajú veľa spoločného s pôvodnými rybkami. Ale príde mi, že to je prirodzenejšie keď sú spolu rybky ktoré majú podobný pôvod.
No ešte uvidím. Asi som dosť nerozhodná, alebo vyberavá. Teraz si to nechám v hlave uležať a raz sa aj rozhodnem :lol:
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod robogym » 01 Feb 2017 14:48 pm

robogym
 
Príspevky: 295
Obrázky: 2
Založený: 21 Sep 2014 11:47 am

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 01 Feb 2017 15:07 pm

Príde mi na tom vtipné, že tam tvrdí, že dobré je napríklad vyberať také druhy rýb, ktoré plávajú v iných častiach akvárka ako bojovnice. A viac krát som čítala že bojovnice sa pohybujú vo vrchných a stredných častiach akvárka, ale tie moje sú všade v akvárku :lol: Využívajú celý priestor. Plávajú si aj v spodných častiach :lol:
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod chuanvaldes » 01 Feb 2017 16:37 pm

Michelle a nerozmýšľala si o znížení pH pomocou rašeliny vo filtru alebo si pripraviť výluh. Netuším o koľko taká rašelina dokáže znížiť pH. V akvarisrikách predávajú rašelinu do akvárií, stojí v Prahe do 20,-... Za pokus by to stálo... ;)

Odesláno z mého Redmi Note 2 pomocí Tapatalk
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod Hryzo » 01 Feb 2017 17:02 pm

gajary - xtra tvrda voda... ph - 7+ ... akvarium - razbora skvrnoocasa ... vysledok - bezproblemov ... naozaj to nieje take hrozne s tou vodou a jej parametrami v ramci "beznych" ryb.
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 01 Feb 2017 20:43 pm

Hm, premýšľala som :lol: a vyšlo mi že tetry ohnivé budú pre mňa na 99,9% najlepšia voľba. Ale najskôr ich budem musieť vidieť naživo aby mohli byť na 100% :D
Objavila som v akva ďalšie pár-milimetrové stvorenie. Tentokrát miniatúrnu krevetku :D Ale asi pri bettách neprežije.
A budem musieť vymeniť ceratophyllum za pistie. Chudák Tod tak naháňa samičky, že už má otrhané plutvy. A čo som si všimla, tak sa mu zachytávajú na ceratophylle. A Tod nevyzerá, že by mal v najbližšej dobe prestať naháňať samičky. Nejaký cerat. ostane, len ho výrazne zredukujem a doplním pistiami.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod chuanvaldes » 02 Feb 2017 14:47 pm

Michelle, určite budeš s nimi spokojná. Tetry ohnivé sú naozaj krásne rybičky. Já som si dnes priniesol z Hornbachu 18 Razboriek škvrnochvostových (Boraras urophthalmoides), kúpil som si teda iba 14, ale nedarilo sa mu nachytať presný počet a potom ani nedokázal spočítať, tak som dostal bonus... :lol: Cena bola viac ako dobrá. Jedna stála 7 korun českých... :shock:

Inak sú to neuveriteľne živé rybičky, príjdu mi živšie než Neonky modré. Momentálne plavaju v húfe a objavujú nový domov... Bornejky by asi boli krajšie, ale to by ich museli niekde mať... :( Ale hlavne sú to naozaj maličké rybičky, takže o Boraraskách do veľkého k Todovi ani nepočítaj, fakt by sa tam stratili v tej tvojej džungli... :wink: Ale do Ázie by boli super. Tam sa im bude určite páčiť...

Prvá fotka, ešte stále nevyfarbené... Teraz keď už sú v kľude, tak je krásne vidieť čierno zlatý pruh...

Obrázok
Obrázok používateľa
chuanvaldes
 
Príspevky: 276
Založený: 22 Apr 2016 09:43 am
Bydlisko: Praha

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 02 Feb 2017 21:45 pm

Ja svoje prikrmujem živou artémiou a tie sa potom vedia vyfarbiť. Veľmi milé rybky :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 03 Feb 2017 17:20 pm

Update:
Obrázok
Dosť som preriedila ceratphyllum, pretože Tod je už strašne ošklbaný. Ale cer. sa mi páči, takže trochu ho tam nechám a uvidím čo na to povedia Todove plutvičky. Na burze plánujem pozrieť pistie, alebo iné plávajúce rastlinky. Nech mi tam aj niečo na hladine pláva.
Včera som musela presádzať jednu limnophilu, druhá limnophila mi odišla úplne, tak som ju musela vyhodiť. Odišli mi aj dve vallisnerie asiatici čo som sadila na ľavo ako druhý pokus, ale ani sa im nedivím.
A dnes mi prišiel test na PO4 a Fe a odmerala som aj NO3. Ale prišli mi až po hnojení Tropicou. Takže som merala už pohnojenú vodu.
NO3 5-10
PO4 0,1
Fe pod 0,02 (najmenšie udávané množstvo, teda testovaná voda sa mi nezafarbila vôbec) :shock: nečakala som že to bude tak málo, keď som to merala až po pohnojení. A merala som to podľa návodu, takže tam nebola chyba.
Chcem ešte odmerať večer, že ako sa zmenia hodnoty. Teda okrem Fe, lebo to už viac klesnúť ani nemôže.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

Re: Začiatočnícke bettárium (Juwel rio 125)

Odoslaťod michellebebe » 04 Feb 2017 13:28 pm

Takže, snažím sa naštudovať o hnojení a miešaní a mám v tom guláš. Čítam tému o PMDD tu na fóre, ale nejdem od konca, takže info ku ktorým som sa zatiaľ dostala sú z 2012-2014
Podľa toho by pomer NO3:PO4 mal byť 10:1.
Takže keď zvýšim NO3 na 10, tak budem musieť zvýšiť PO4 na 1. Teraz mám len 0,1.
A našla som že pri miešaní sa nemusia pridávať stabilizátory ak je potom hnojivo v chladničke a v tme a fľašky sú sterilné. Ale našla som aj že to platí len ak sa spotrebuje do 14 dní. Je to pravda? To by som si potom mohla namiešať menšie množstvo a neriešiť nejaký sorban draselný.
A teda mojou úlohou je dostať NO3 na 10, PO4 na 1 a Fe na 0,1-0,2.
Ale tieto hodnoty v akvárku by som mala namerať po pohnojení a potom na druhý deň a ak na druhý deň klesnú, tak znovu prihnojiť? Lebo našla som že hnojiť sa má každý druhý deň, tak teraz neviem. Veď keď pridám hnojivo prvý deň, tak ho rastliny spotrebovávajú a na druhý deň už bude tých živín menej a tak by som ch mala doplniť aj ten druhý deň.
michellebebe
 
Príspevky: 504
Založený: 03 Okt 2016 12:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.