Výroba samonosného akváriového pozadia z bridlice

  Veľmi sa mi páčia akvária s pozadím z prírodného kameňa. Napríklad z bridlice. Kedže som bridlicu nechcel lepiť priamo na zadnú stenu akvária, rozhodol som sa urobiť pozadie na samonosnej konštrukcii. Rád sa so svojimi skúsenosťami podelím.

  Pozadie som sa rozhodol urobiť samonosné. Chcel som vyrobiť samonosnú konštrukciu ktorú do akva nebudem musieť lepiť ani ináč upevňovať iba ju do akva proste vložím. Samozrejme že konštrukcia by mala na steny akva tlačiť minimálne, obzvlášť na bočné steny. Ďalej bolo dôležité postaviť pozadie z materiálov ktoré nebudú uvoľňovať žiadne škodliviny do akva. Použil som overené materiály sklo, akvaristický silikón na lepenie akvárií a polystyrén.

  V sklenárstve som si dal vyrezať spodnú stenu pozadia dĺžky o niečo menej ako je vnútorná dĺžka akva (68cm) a šírky 13cm. Bočnú stenu (dĺžka 68cm a výška zasa o niečo menej ako vnútorná výška akva (30cm)). Ďalej dva spevňovacie trojuholníky. Silikónom som zlepil takúto sklenenú konštrukciu zo skla hrúbky 5mm.

pozadie_jacik

  Rozmery spevňovacích trojuholníkov som zvolil odhadom. Na výšku pozadia 30cm a šírku spodného skla 13cm sú strany trojuholníka dlhé 9cm. Samozrejme že prepony sú dlhšie.

Pred lepením je nutné odmastiť jednotlivé miesta kde budú sklá navzájom zlepované. Použil som technický benzín. Pozadie som zlepil dosť rýchlo asi za 1h, avšak určite by ste už vopred mali mať pripravené pozície jednotlivých bridlíc.

pozadie_jacik

  Všimnite si preloženie bridlice. V priestoroch medzi jednotlivými kusmi menšie rybky radi plávajú. Keď je bridlica prekladaná tak nevznikajú medzery v pozadí a celkove môže byť pozadie užšie. Po zlepení pozadia je dôležité nechať ho poriadne vyschnúť. Nechal som ho schnúť asi 4 dni.

pozadie_jacik

Na obrázkoch vidno že pozadie pozadie sa nepreklápa. Ťažisko je kvôli bridlici posunuté takže vystuženie treba iba na stranu bridlice.

pozadie_jacik

Na zlepenie som použil celú tubu silikónového akvaristického lepidla. Použil som silikón bielej farby ale čierny by zrejme bol vhodnejší. Hlavne kvôli možnému zarastaniu riasami.

pozadie_jacik

Po dôkladnom vyschnutí lepidla treba kvôli lepidlu celé pozadie dôkladne vyumývať a pooplachovať.

pozadie_jacik

Pozadie som do akva uložil na spodné sklo na polystyrén, a zadnú stenu pozadia som prisunul úplne k zadnej bočnej stene akvária.

Polystyrén som použil pretože sklo pozadia sa ukladá priamo na spodné sklo akvária a pokiaľ tam bude nejaká nerovnosť alebo kamienok tak môže prasknúť spodné sklo akvária. Použil som polystyrén hrubý 5mm rozmerov približne ako spodné sklo pozadia.

Na bočnú stenu pozadia polystyrén netreba - pozadie sa o bočné sklo neopiera ale aj tak som ho nedotlačil na bočné sklo úplne. Nechal som medzeru asi 0.5mm.

Pohľad na ľavú stranu:                                      a na pravú stranu:

pozadie_jacik pozadie_jacik     pozadie_jacik

A nakoniec som na zadnú stenu akva zvonku lepiacou páskou nalepil čiernu fóliu, sáčok do odpadkového koša. V čiernej farbe zaniknú medzery ktoré vznikli pri preklade bridlice. A tiež aj rybky ktoré sa schovávajú do pozadia tam majú úplnú tmu. A to sa im celkom páči.

A toto je výsledok. A naživo je ešte krajšie pozadie_jacik

pozadie_jacik pozadie_jacik pozadie_jacik

jacik

Je zakázaná reprodukcia textu alebo fotografií bez súhlasu autora!

09/2003