Tehotna gupka - zahadne umrtie ?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Tehotna gupka - zahadne umrtie ?

Odoslaťod juniorrr » 06 Júl 2010 07:46 am

Zdravim,

som v oblasti akvaristiky novacikom. Primarne mam 54l akva, v ktorom mam okrem ineho aj 5 gupiek (3x samec, 2x samica - viem ze pomer je zly, pytal som to naopak, chybu predavaca pri odlove som si vsimol az doma). Gupky mali asi vela volneho casu a tak sa stalo, ze otehotneli - aspon podla toho, co som sa docital vykazovali priznaky tehotenstva - tmave miesto vzadu pri analnom otvore a zvacsujuce sa brucho. Rozhodol som sa, ze skusim, ci som schopny mlade odchovat, tak som kupil male akva (6l), dal do neho vrstvu piesku, nasadil nikolko trsov travy (aby sa male mali kam schovat). Vyhrievanie som nastavil na 27 stupnov (ale v poslednych dnoch bolo skor vypnute, pretoze teplota bola dost vysoka). Vodu som menil cca raz za 3 dni (priliata polovica pochadzala z velkeho akva, aby neboli problemy s chemiou). Krmil som ich vlockami, patentkami a nitenkami. Vsetko vyzeralo v najlepsom poriadku, rybky boli cule, mali zaujem o jedlo, plavali, nejavili proste ziadne priznaky ziadnej choroby (aspon tych najznamejsich, co som bol schopny precitat bud tu na fore alebo inde). V malom akva boli cca 2,5 tyzdna, brusiska uz poriadne velke a cierna skvrna vzadu uplne svietila - prirastky som cakal kazdu chvilu. No a potom problem:

Vcera vecer som sa vybral rychlo nakupit do Tesca. Pred odchodom som skontroloval ryby, ci nahodou neporodili (a netreba odlovit mamicky nazad k "velkym"). Vsetko bolo v poriadku. Hodil som im aj nejaku potravu, obe pribehli a nazrali sa. Po hodine som sa vratil a jedna rybka lezala na dne mrtva. pri ziabrach za pravym okom mala krvavu skvrnu, ale netusim ako k nej prislo. Je mozne aby rybku napadla "spolumamicka"? Teraz je v porodnici uz lej jedna a ta nadalej nejavi znaky ziandych problemov, tak dufam, ze aspon toto dopadne dobre. Ale ak je to nejaka choroba o ktorej neviem, rad by som predisiel pripadnym problemom...

stretol sa s tym niekto? Za akukolvek radu vopred dakujem :)
juniorrr
 
Príspevky: 8
Založený: 11 Jún 2010 15:13 pm

Reklama

Re: Tehotna gupka - zahadne umrtie ?

Odoslaťod kubo1 » 02 Aug 2010 14:57 pm

to podliatie bolo sposobene jednoznacne neodbornou manipulaciou,cize bud ked ti ju lovili tak ju musel sietkou pritlacit je to klasicky krvavy vyron sposobeny pomliazdenim,tiez keby som ti drbol do tvare tak sa ti vytvori krvavy podliatok a potom z podliadka monokel,ale nezomries na to lebo ty tu silu mozno znesies ale keby som ti drbol kladivom takou 20 tak to urcite nerozchodis.
to len na vysvetlenie a predstavenie si situacie.
niekdo ju musel pritlacit a ona na nasledky pomliazdenin a vnutorneho krvacania umrela.
je to tiez len zivy organizmus,velmi krehky
U nas v akva shopu su tiez taki somari co nemaju sajn a rybkach a ked sa im nedari vylovyt to by si mal vydiet uplny retard so sietkou v ruke,je mi z toho na grc.
kubo1
 
Príspevky: 23
Založený: 07 Júl 2010 11:21 am

Re: Tehotna gupka - zahadne umrtie ?

Odoslaťod Barbora_ZA » 05 Aug 2010 09:15 am

Kubo, ja Ti neviem.. ze by si 2,5 tyzdna nic nevsimol (teda rybka nemala ziand priznaky) a potom zrazu pocas hodiny bum? Je to mozne?

B.
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tehotna gupka - zahadne umrtie ?

Odoslaťod kubo1 » 05 Aug 2010 10:02 am

neviem,alebo mohlo sa to stat ked ich odlovoval,mohol nastat stres,mohla sa udred pri tom ako ju nahanal,isto nestala v strede aq,mne sa take cosi podobne stalo pred tyzdnom ked som kupoval panciernicky,chlap uz bol taky nervozny ze ich nemoze vylovit az sa triasol a nakoniec mi 2 zo 6 zdochli a mali cerveny flak na boku,ako ich sietkou pritisol ked ich lovil,tym nechcem povedat juniorrr nic na teba,tehotenstvo u vsetkych zivych tvorov sa moze z minuty na minutu zmenit,bohu zial negatyvne,viem clovek sa tesi a zrazu nic,ale taky je zivot,plny sklamani.vo vsetkom.
myslim si ze to bolo telesne poskodenie,ale nemozem to tvrdit na 100%,nebol som pri tom.
kubo1
 
Príspevky: 23
Založený: 07 Júl 2010 11:21 am

Re: Tehotna gupka - zahadne umrtie ?

Odoslaťod Barbora_ZA » 05 Aug 2010 10:06 am

A po akej dlhej dobe Ti zdochli? Len ma to zaujalo a snazim sa dopatrat k tomu po akej dobe sa moze taketo zranenie prejavit a rybku zlikvidovat..
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tehotna gupka - zahadne umrtie ?

Odoslaťod kubo1 » 05 Aug 2010 11:24 am

asi tak do 2 dni,a ostatni funguju doteraz,keby tam bola dajaka choroba,odislo by ich mozno viacej,ale zatial sa nic nedeje
kubo1
 
Príspevky: 23
Založený: 07 Júl 2010 11:21 am


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.